bpk
 • Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

 • Dolina Drwęcy

 • Bagienna Dolina Drwęcy

 • Kwiatostan dziewanny

 • Borowik szlachetny

Wydarzenia

 • KONKURS "EKOLOGICZNY EDUKATOR SZKOLNY - I EDYCJA 2018"

  19 luty 2018

  Szanowni Państwo Dyrektorzy

  Problemy ochrony środowiska naturalnego stają się coraz ważniejszym elementem funkcjonowania naszego społeczeństwa. Każdego dnia dokonujemy wyborów, które mają wpływ na jakość otaczającej nas przyrody. Istotne jest zatem kształtowanie właściwej postawy człowieka w środowisku oraz popularyzowanie zagadnień dotyczących wartości terenów chronionych.

  Dlatego mam przyjemność zaprosić do udziału w konkursie organizowanym przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Jego celem jest promowanie wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego postaw proekologicznych, wspierających ochronę środowiska.

  Konkurs ma formę międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Jest adresowany do uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego, oraz gmin sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie, które zostaną wyłonione spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń.

  W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody dla uczniów, którzy zrealizują zwycięskie działania edukacyjne, 
  a także dla ich klas, w postaci m.in. rowerów górskich oraz wyjazdów na „zielone szkoły”.

  W załączeniu przesyłam regulamin konkursu dot. kampanii edukacyjnej „Ekologiczny edukator szkolny” realizowanej przez Województwo Kujawsko-Pomorskie, w którym znajdziecie Państwo wszystkie istotne informacje na temat ww. działań.

  Zachęcam do wzięcia udziału.

                                 Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

                                                            Piotr Całbecki

   

   Regulamin oraz dokumenty zgłoszeniowe dostępne pod adresem:

  http://www.kujawsko-pomorskie.pl/lubie-tu-byc-na-zielonym/konkurs-ekologiczny-edukator-szkolny

   
 • Wizyta Stowarzyszenia "Bardziej Kochani"

  23 styczeń 2018

  Brodnicki Park Krajobrazowy odwiedzili uczestnicy zimowiska ze Stowarzyszenia "Bardziej Kochani. Zajęcia przeprowadził pracownik Parku - Alicja Tomczyk, gdzie przedstawiła m.in. walory przyrodnicze Parku, opowiedziała jak zwierzęta przygotowują się do zimy.

   
 • Wizyta w Przedszkolu Nr 6 w Brodnicy

  20 listopad 2017

  Pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego Alicja Tomczyk i Dariusz Milewski odwiedzili Przedszkole Nr 6 w Brodnicy, gdzie opowiedzieli o walorach przyrodniczych Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Pani Alicja również przeczytała dzieciom "Bajkę o drzewie", która opowiadała jak zmienia się drzewo w poszczególnych porach roku. Dzieci miały też możliwość rozpoznawania tropów zwierząt.

    

   
 • Wycieczka uczniów SP2 z Nowego Miasta Lubawskiego do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Miętowego Gaju"

  09 listopad 2017

  17 i 18 października uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim uczestniczyli w wycieczce do Gaju – Grzmięcy. Celem wycieczki był Brodnicki Park Krajobrazowy.

  W siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych „Jak w ulu”. Młodzi przyrodnicy wysłuchali wykładu na temat życia pszczół. Poznali różne rodzaje miodu i jego właściwości, różnice między osą a pszczołą oraz obejrzeli film na temat życia pszczół. Podsumowaniem zajęć było uzupełnianie karty pracy. Kolejne zajęcia również kończyły się uzupełnieniem i wykonaniem zadań z karty pracy. Uczniowie odbyli zajęcia w terenie. Na ścieżce edukacyjnej „Nora lisa” poznali ciekawostki z życia tych sympatycznych zwierząt. Uczestnicy wycieczki nocowali w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, w pokojach, które tematycznie są związane z siedliskami zwierząt. Były to: „Nory bobrowe”, „Nora lisa”, „Gniazdo perkoza”, „Owady nad wodą”, „Mrowisko”, „Ul”, „Pod wodą”. Piąto i szóstoklasiści podczas pobytu w Gaju – Grzmięcy samodzielnie przygotowywali posiłki, uczestniczyli w grach, zabawach oraz porannej gimnastyce. Ciekawą ekspozycją, którą obejrzeli uczniowie była wystawa przyrodnicza „Przyroda na obszarze rzeki Drwęcy”. Przedstawiała ona między innymi cechy charakterystyczne ekosystemu leśnego, łąkowego, polnego oraz wodnego. Uczniami podczas pobytu opiekowały się panie: Magdalena Grabowska i Anna Gąsiorek, które w imieniu swoim i uczestników wycieczki serdecznie dziękują paniom: Alicji Tomczyk i Małgorzacie Gutowskiej za przeprowadzenie zajęć i przekazanie ciekawostek na temat życia zwierząt Brodnickiego parku Krajobrazowego.

   

   
 • "Dzieci pytają o ekologię" o tematyce ekologiczno-przyrodniczej

  06 listopad 2017

  Brodnicki Park Krajobrazowy zrealizował 10 fotocastów pod tytułem "Dzieci pytają o ekologię" o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Poniżej przedstawiony fotocast przedstawiający Bioróżnorodność Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
  Zadanie to zostało sfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Poniżej linki do poszczególnych fotocastów:

  http://fotocasty.pl/4798/zielona-szkola/

  http://fotocasty.pl/4755/gospodarstwo-ekologiczne/

  http://fotocasty.pl/4775/powrot-jesiotra/

  http://fotocasty.pl/4808/jak-zarobic-na-sloncu/

  http://fotocasty.pl/4803/kraina-jezior/

  http://fotocasty.pl/4811/lesne-obrazy/

  http://fotocasty.pl/4824/pszczola-miodna/

  http://fotocasty.pl/4830/parki-krajobrazowe/

  http://fotocasty.pl/4849/bioroznorodnosc/

  http://fotocasty.pl/4843/kierunek-park/