bpk
 • Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

 • Dolina Drwęcy

 • Bagienna Dolina Drwęcy

 • Kwiatostan dziewanny

 • Borowik szlachetny

Wydarzenia

 • 30-lecie utworzenia Brodnickiego Parku Krajobrazowego

  16 listopad 2015

   

  W dniu 8.10.2015 r. z okazji jubileuszu 30-lecia utworzenia Brodnickiego Parku Krajobrazowego w siedzibie Parku w Grzmięcy odbyła się konferencja „Rola parków krajobrazowych w rozwoju regionalnym”. Podczas konferencji zostały wygłoszone następujące referaty:

  • Rola Brodnickiego Parku Krajobrazowego w rozwoju regionu – dr inż Marian Tomoń, Dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

  • Antropogeniczne przekształcenia pokrywy glebowej Brodnickiego Parku Krajobrazowego – dr hab. Michał Jankowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  • Żądłówki Brodnickiego Parku Krajobrazowego i ich znaczenie - dr Lucyna Twerd, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

  • Zagrożenia wynikające z przekroczeń dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza – Maszewski Rafał, Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. 

  W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego: Członek zarządu Pani Aneta Jędrzejewska przewodniczący sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego Pan Ryszard Bober, przedstawiciele  lokalnych władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego. Owacje na stojąco zebrał Pan Bogdan Chrapkowski, były Wojewódzki Konserwator Przyrody, jeden z twórców Parku.

   

   

   
 • Konferencja o stanie zaawansowania projektu BIO+

  13 listopad 2015

  W dniu 28.08.2015 r. w sali edukacyjnej przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Grzmięcy odbyła się konferencja o stanie zaawansowania projektu BIO+ - bioróżnorodni, bioświadomi, bioodpowiedzialni w Województwie Kujawsko – Pomorskim.

  Na konferencji zostały przedstawione następujące tematy:

  • Stan zaawansowania realizacji projektu BIO+;
  • Projekty związane z ochroną bioróżnorodności na terenie Województwa Kujawsko - Pomorskiego;
  • Obszary Natura 2000 Województwa Kujawsko – Pomorskiego, plany zadań ochronnych i ich rola w ochronie różnorodności biologicznej i ekosystemów;
  • Aktywna ochrona dla zachowania różnorodności biologicznej.

  W konferencji uczestniczyło 80 osób w tym: przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, kadry nauczycielskiej i parków krajobrazowych.
  Celem projektu jest przekazanie w jak najatrakcyjniejszej formie wiedzy nt. zagrożeń, jakie niesie za sobą utrata bioróżnorodności w środowisku naturalnym. Chodzi także o zachęcenie ludzi do postaw, które mogłyby spowolnić zanikanie różnorodności, wymieranie gatunków roślin i zwierząt.

   
 • X Jarmark ekologiczny

  29 lipiec 2015

  W niedzielę 26 lipca odbył się w Brodnicy X Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny. Na Przedzamczu czekało wiele atrakcji, które zadowoliły dorosłych i dzieci. Jarmark tradycyjnie rozpoczął się o godz. 13.00. Na Przedzamczu stanęło kilkadziesiąt stoisk z żywnością ekologiczną, wyrobami artystycznymi i roślinami ozdobnymi.

  Brodnicki Park Krajobrazowy przygotował liczne konkursy przyrodnicze i ekologiczne na przykład koło fortuny za pomocą którego najmłodsi uczestnicy Jarmarku i dorośli mogli odpowiadać na pytania z różnych dziedzin m.in. botaniki, zoologii. Na zwycięzców konkursów czekały atrakcyjne nagrody. Dodatkowo można było otrzymać publikacje, foldery, mapy opisujące walory przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Na scenie od godziny 13:00 odbywały się koncerty, a w Parku przy fontannie rozstawiło się Miasteczko Zdrowia i Ogólnopolska Wystawa Gołębi, Ptactwa Domowego i Drobnego Inwentarza. Poza tym, na Jarmarku były m.in. pokazy naukowe z ekologii, chemii i fizyki oraz pokazy ratownictwa medycznego, sprzętu policyjnego i strażackiego.

  Dla dorosłych lubiących aktywnie spędzać czas, pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego a zarazem członkowie Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturowego „Pojezierze Brodnickie”, którzy posiadają licencję Instruktora Nordic Walking  przeprowadzili kurs nauki prawidłowego chodzenia z kijami do Nornic Walkingu. Szacuje się, że Jarmark odwiedziło ok. 4 - 5 tys. turystów i mieszkańców Brodnicy i okolic. Przebieg imprezy został zarejestrowany przez TV Bydgoszcz i będzie wyemitowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni.  

   

   

   

   

   
 • BIO+ - pokoje tematyczne

  22 maj 2015

  W ramachprojektu „BIO+ - bioróżnorodni, bioświadomi, bioodpowiedzialni w województwie kujawsko – pomorskim” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 zostały utworzone pokoje tematyczne w Ośrodku Edukacji-Ekologicznej „Miętowy Gaj” w miejscowości Gaj-Grzmięca, na działce o numerze 34, w obrębie ewidencyjnym Strzemiuszczek, w jednostce ewidencyjnej Gaj-Grzmięca, którego trwałym zarządcą jest Brodnicki Park Krajobrazowy.

  Ogólna powierzchnia pokoi tematycznych wynosi 127,2 m2. Prace plastyczne wykonano w 7 pokojach, tematycznie związanych z  siedliskami zwierząt.

  Pierwszy pokój „Nory Bobrowe”, wystrojem przypomina mieszkanie bobrów, środowisko oraz ich życie. W tym celu każda ze ścian oraz częściowo sufit pomalowano w taki sposób, aby wchodząc do pomieszczenia miało się wrażenie że wchodzi się do żeremia. Na ścianach znajdują się  pomalowane bobry w trakcie pracy. Pokój jest w barwach ciepłych i niezbyt ciemnych brązów. Powierzchnia pokoju: 12,3 m2

  Drugi pokój „Nora Lisa” wystrojem przypomina mieszkanie rodziny lisa z korytarzami we wnętrzu ziemi.W pomieszczeniu znajdują się rodziny lisów. Sufit jest częściowo także pomalowany. Kolorystyka nie jest zbyt ciemna, aby nie tworzyć ponurości w pomieszczeniu.  Powierzchnia pokoju: 16,3 m2

  Trzeci pokój to  „Gniazdo Perkoza” w którym można zapoznać się z budową gniazda perkoza i miejsce jego występowania w środowisku naturalnym. Gniazdo perkoza znajduje się wśród szuwarów. W pokoju znajduje się kilka gniazd perkoza w trakcie budowy, w trakcie wysiadywania jaj oraz po wykluciu młodych. Pokój jest utrzymany w tonacji błękitów nieba, bieli chmur oraz odcieni zieleni i niebieskości jeziora do około 1/3 wysokości ściany. Powierzchnia pokoju: 15,9 m2

  Czwarty pokój to „Owady Nad Wodą”. Wnętrze jest poświęcone jest owadom występującym w strefie brzegowej jeziora i ich środowisku życia.Wśród szuwarów znajdują się w powiększeniu namalowane owady  spotykane nad wodą np. świtezianka błyszcząca, rusałka pawik, trzmiel ziemny, jętka, widelnica, muchówki, nartnik duży. Pokój  jest utrzymany w tonacji błękitów nieba i niebieskości wody.Powierzchnia pokoju: 23,3 m2

  Piąty pokój „Mrowisko” wystrojem przypomina wnętrze mrowiska wraz z jego mieszkańcami. Pokój jest w tonacji brązów przedstawiających wnętrze mrowiska z jego licznymi korytarzami oraz mrówkami pełniącymi różne funkcje w mrowisku.Powierzchnia pokoju: 16,3 m2

  Szósty pokój „Ul”, wystrojem przypomina wnętrze ula oraz jego mieszkańców. W pokoju można zobaczyć  plastry w ulu oraz poszczególne pszczoły podczas prace (robotnice, królowa, trutnie). Powierzchnia pokoju: 15,5 m2

  Siódmy pokój „Pod Wodą” przedstawia środowisko wodne, owady żyjące w toni wodnej, roślinność. Cały pokój utrzymany jest w tonacji błękitu nieba, do wysokości 2/3 ściany  przedstawia różnorodność gatunkową pod wodą łącznie z roślinnością  oraz strefą przydenną. Powierzchnia pokoju: 27,6 m2

   

   
 • Na ścieżce edukacyjnej "Szlakiem Czerwonego Kapturka"

  21 maj 2015

  Dnia 20.05.2015 r. Brodnicki Park Krajobrazowy odwiedziła grupa 48 najmłodszych uczestników edukacji przyrodniczej z Brodnicy. Dzieci wyruszyły na ścieżkę edukacyjną „Szlakiem Czerwonego Kapturka” ubrane w zakupione stroje. Dziewczynki: czerwone kapturki i fartuszki, chłopcy: czapki z piórkiem i kamizelki. Każdy uczestnik wędrował śladami bohaterów bajek, a stroje ułatwiły dzieciom wczucie się w rolę bohaterów bajek. Po powrocie ze ścieżki dzieci rozwiązywały zadania z opracowanych kart pracy do ścieżki edukacyjnej „Szlakiem Czerwonego Kapturka”.

   

         

   

termomodernizacja siedziby Brodnickiego Parku Krajobrazowego.