bpk
 • Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

 • Dolina Drwęcy

 • Bagienna Dolina Drwęcy

 • Kwiatostan dziewanny

 • Borowik szlachetny

Wydarzenia

 • Wizyta w Przedszkolu Nr 6 w Brodnicy

  20 listopad 2017

  Pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego Alicja Tomczyk i Dariusz Milewski odwiedzili Przedszkole Nr 6 w Brodnicy, gdzie opowiedzieli o walorach przyrodniczych Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Pani Alicja również przeczytała dzieciom "Bajkę o drzewie", która opowiadała jak zmienia się drzewo w poszczególnych porach roku. Dzieci miały też możliwość rozpoznawania tropów zwierząt.

    

   
 • Wycieczka uczniów SP2 z Nowego Miasta Lubawskiego do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Miętowego Gaju"

  09 listopad 2017

  17 i 18 października uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim uczestniczyli w wycieczce do Gaju – Grzmięcy. Celem wycieczki był Brodnicki Park Krajobrazowy.

  W siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych „Jak w ulu”. Młodzi przyrodnicy wysłuchali wykładu na temat życia pszczół. Poznali różne rodzaje miodu i jego właściwości, różnice między osą a pszczołą oraz obejrzeli film na temat życia pszczół. Podsumowaniem zajęć było uzupełnianie karty pracy. Kolejne zajęcia również kończyły się uzupełnieniem i wykonaniem zadań z karty pracy. Uczniowie odbyli zajęcia w terenie. Na ścieżce edukacyjnej „Nora lisa” poznali ciekawostki z życia tych sympatycznych zwierząt. Uczestnicy wycieczki nocowali w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, w pokojach, które tematycznie są związane z siedliskami zwierząt. Były to: „Nory bobrowe”, „Nora lisa”, „Gniazdo perkoza”, „Owady nad wodą”, „Mrowisko”, „Ul”, „Pod wodą”. Piąto i szóstoklasiści podczas pobytu w Gaju – Grzmięcy samodzielnie przygotowywali posiłki, uczestniczyli w grach, zabawach oraz porannej gimnastyce. Ciekawą ekspozycją, którą obejrzeli uczniowie była wystawa przyrodnicza „Przyroda na obszarze rzeki Drwęcy”. Przedstawiała ona między innymi cechy charakterystyczne ekosystemu leśnego, łąkowego, polnego oraz wodnego. Uczniami podczas pobytu opiekowały się panie: Magdalena Grabowska i Anna Gąsiorek, które w imieniu swoim i uczestników wycieczki serdecznie dziękują paniom: Alicji Tomczyk i Małgorzacie Gutowskiej za przeprowadzenie zajęć i przekazanie ciekawostek na temat życia zwierząt Brodnickiego parku Krajobrazowego.

   

   
 • "Dzieci pytają o ekologię" o tematyce ekologiczno-przyrodniczej

  06 listopad 2017

  Brodnicki Park Krajobrazowy zrealizował 10 fotocastów pod tytułem "Dzieci pytają o ekologię" o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Poniżej przedstawiony fotocast przedstawiający Bioróżnorodność Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
  Zadanie to zostało sfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Poniżej linki do poszczególnych fotocastów:

  http://fotocasty.pl/4798/zielona-szkola/

  http://fotocasty.pl/4755/gospodarstwo-ekologiczne/

  http://fotocasty.pl/4775/powrot-jesiotra/

  http://fotocasty.pl/4808/jak-zarobic-na-sloncu/

  http://fotocasty.pl/4803/kraina-jezior/

  http://fotocasty.pl/4811/lesne-obrazy/

  http://fotocasty.pl/4824/pszczola-miodna/

  http://fotocasty.pl/4830/parki-krajobrazowe/

  http://fotocasty.pl/4849/bioroznorodnosc/

  http://fotocasty.pl/4843/kierunek-park/

   
 • Szkoła Podstawowa z Małk w Ośrodku Edukacji Ekologicznej

  06 listopad 2017

  W Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj" w ostatnim czasie gościliśmy m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Małkach.Dzieci uczestniczyły w zajęciach, których głównym celem było pogłębienie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii. Cykl zajęć prowadziła p. Alicja Tomczyk, które rozpoczęła pogadanką w siedzibie parku. Przybliżyła historię Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Podczas ,,wykładów” wspomniała również o zwierzętach i roślinności, znajdującej się na terenie rezerwatów. Dzieci brały udział w ciekawych quizach na temat życia bobrów, rozwiązywały karty pracy oraz grały w ekologiczne koło fortuny.
  Między zajęciami uczniowie zwiedzili muzeum wędkarstwa i połowu ryb, w którym podziwiali ciekawe wystawy.
  Następnie wybrali się ,,w teren”, musieli podążać za przewodnikiem po ściśle wyznaczonej ścieżce edukacyjnej – ,,Bobrowiska”. W czasie spaceru Pani Alicja bardzo dokładnie omówiła życie bobrów. Wspomniała on m.in. o tym, jak wygląda środowisko, w którym przebywają oraz o tym, w jaki sposób budują swoje nory i jak zdobywają pożywienie. Uczestnicy zajęć uczyli się również rozpoznawać miejsca bytowania bobrów. Na własne oczy zobaczyli zaskrońca oraz padalca. Podziwiali różnorodność grzybów. W czasie drogi powrotnej do ,,Miętowego Gaj” poznawali charakterystyczne cechy poszczególnych gatunków drzew iglastych i liściastych.
  Podczas biwaku uczniowie odwiedzili hotele dla owadów, które pełnią funkcję schronienia dla tych drobnych organizmów. Podziwiali również ,,wnętrze ula”, który został specjalnie powiększony.

   
 • KOMUNIKAT

  30 październik 2017

  ZARZĄDZENIE NR 1/2017
  DYREKTORA BRODNICKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
  z dnia 24 kwietnia 2017

   

              Ustala się dzień 10 listopada 2017 r. (piątek) dniem wolnym od pracy dla pracowników Brodnickiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Grzmięcy,  w zamian za święto przypadające w dniu 11 listopada 2017 r. (sobota).

  Dnia 10.11.2017 r.  biuro Brodnickiego Parku Krajobrazowego  w Grzmięcy będzie nieczynne.