Konkurs !!!

Światowy Dzień Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”

Na całym świecie Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. Jest ono wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi Brodnicki Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie na wykonanie plakatu nawiązującego do tegorocznego hasła „Przywróć naszą Ziemię”. Praca powinna być wykonana w formacie A3 dowolną technika plastyczną.

Celem konkursu jest pokazanie, że drobne czynności proekologiczne, które mogą wydawać się nieistotne, w perspektywie czasu przynoszą pozytywne efekty.

Konkurs skierowany jest dla uczniów klas szkół podstawowych.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

  • Uczniowie klas I-III
  • Uczniowie klas IV-VIII

Zdjęcia wykonanych plakatów należy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 20.04.2021 roku.

Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną opublikowane na https://www.facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy-187034278536289 oraz na stronie internetowej http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk

Autorzy trzech najciekawszych prac otrzymają nagrody.

Zgłoszenie pracy do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jej publikację.

Dane osobowe uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzców
i przyznania nagród w konkursie.

Komunikat Dyrektora Brodnickiego Parku Krajobrazowego w sprawie organizacji pracy.

Attachments:
Download this file (Komunikat o wolnym dniu.pdf)Komunikat o wolnym dniu.pdf493 kB

W związku z niemożnością prowadzenia działań edukacyjnych w terenie przez pracowników Brodnickiego Parku Krajobrazowego zapraszamy do obejrzenia poniższych fotocastów z Brodnickiego Parku Krajobrazowego:

http://fotocasty.pl/4843/kierunek-park/

http://fotocasty.pl/4811/lesne-obrazy/

http://fotocasty.pl/4849/bioroznorodnosc/

http://fotocasty.pl/4808/jak-zarobic-na-sloncu/

http://fotocasty.pl/4755/gospodarstwo-ekologiczne/

http://fotocasty.pl/4775/powrot-jesiotra/

http://fotocasty.pl/4811/lesne-obrazy/

http://fotocasty.pl/4755/gospodarstwo-ekologiczne/

http://fotocasty.pl/4830/parki-krajobrazowe/

http://fotocasty.pl/4824/pszczola-miodna/

http://fotocasty.pl/4803/kraina-jezior/

 

Zachęcamy również do indywidualnego korzystania z naszych 21 ścieżek edukacyjnych, w tym tras nordic walking, oczywiście z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze stanu epidemii ogłoszonej w Polsce. Informacje na ich temat są zamieszczone na tablicach przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, wzdłuż ścieżek oraz na naszej stronie internetowej w zakładkach:

http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk/edukacja-i-nauka/edukacyjne-sciezki-przyrodnicze

http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk/turystyka/warto-zobaczyc/660-nordic-walking

Poniżej przedstawiamy Bilans Brodnickiego Parku Krajobrazowego na dzień 31.12.2019 r. 

Informujemy, że został uruchomiony samorządowy serwis informacyjny 

koronawirus.kujawsko-pomorskie.pl 

Dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego przekazuje kolejny komunikat w związku z ogłoszonym stanem epidemii. 

Attachments:
Download this file (SKAN .pdf)SKAN .pdf242 kB

Komunikat Dyrektora Brodnickiego Parku Krajobrazowego dotyczący organizacji pracy w związku z ogłoszonym stanem epidemii. 

Attachments:
Download this file (SKAN _0003.pdf)SKAN _0003.pdf259 kB

          KOMUNIKAT DYREKTORA BRODNICKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

                                            Z dnia 16 marca 2020 roku

     DOTYCZĄCY ORGANIZACJI PRACY BRODNICKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

         W ZWIĄZKU Z OGŁOSZONYM STANEM ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Ze względu na szczególną sytuację zagrożenia epidemią, od dnia 16 marca br. do 27 marca 2020 roku. Siedziba Brodnickiego Parku Krajobrazowego będzie zamknięta.

Decyzja została podjęta w trosce o zdrowie pracowników i interesantów.

Kontakt po nr telefonu:

509 065 022

509 065 021

502 316 512

lub po adresem mailowym:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Marian Tomoń

Dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego

 

W dniu 29 lutego 2020 r. w Brodnickim Parku Krajobrazowym miało miejsce wydarzenie w ramach akcji „POZNAJ REGION Z PRZEWODNIKIEM”, zorganizowane
w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego
w województwie kujawsko-pomorskim. W wydarzeniu wzięło udział 13 osób, które zjechały do nas z najdalszych zakątków województwa. Dzięki informacjom i ciekawostkom przekazywanym przez przewodników z Brodnickiego Parku Krajobrazowego: Katarzynie Czubachowskiej i Małgorzacie Gutowskiej, uczestnikom wydarzenia przybliżony został region Pojezierza Brodnickiego. Wydarzenie rozpoczęliśmy projekcją filmu o Brodnickim Parku Krajobrazowym oraz prezentacją multimedialną o przyrodzie Parku i jego najcenniejszych obszarach. Następnie uczestnicy, wraz z przewodnikami, ruszyli na ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczej „Bobrowiska” o długości 4 km. Trasa przebiegała wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Skarlanki na północ od Grzmięcy. Podczas wycieczki zauważyliśmy pierwsze oznaki wiosny w postaci kwitnącej przylaszczki pospolitej, udało nam się również zaobserwować zimorodka. Wszyscy uczestnicy otrzymali worki turystyczne z materiałami informacyjno-dydaktycznymi dotyczącymi Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

   

W programie: prezentacja filmu o przyrodzie Brodnickiego Parku Krajobrazowego (20 min.)  oraz zwiedzanie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Bobrowiska”. Trasa przebiega wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Skarlanki na północ  od Grzmięcy. Po drodze widoczny jest tartak, nieczynny młyn, elektrownia wodna i wylęgarnia ryb. Długość ścieżki „Bobrowiska” wynosi ok. 4 km. Wszyscy uczestnicy podczas pobytu otrzymają materiały informacyjno-dydaktyczne dotyczące Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Uwaga!

Osoby chętne, prosimy o zaopatrzenie się w odpowiednią odzież terenową i obuwie dostosowane do spaceru po terenie leśnym.

Minimalna ilość osób, aby wydarzenie się odbyło: 5 osób. 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie w realizowanym w ramach projektu: „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Tym razem nagrodą główną w konkursie jest jednodniowa wycieczka do Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Zadanie konkursowe polega na nagraniu krótkiego, max 5 minutowego filmiku, który uświadamia konieczność podejmowania działań antysmogowych.
Regulamin konkursu poniżej w załączniku.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Dnia 15 stycznia 2020 r. rozpocznie się VI edycja ogólnopolskiego konkursu "Mistrz recyklingu. Maks porządkuje odpady" adresowanego do uczniów klas 3-7 szkoły podstawowej. Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratorów i Kuratoriów województwa lubuskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Udział w nim jest bezpłatny. Zachęcamy do uczestnictwa. Więcej informacji w załączniku (Informacja prasowa) oraz na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl

 

KONKURS NA EKO-OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

Ogłaszamy konkurs organizowany w ramach projektu pn. „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”, przeznaczony dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia, z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs polega na wykonaniu OZDOBY BOŻONARODZENIOWEJ wykonanej dowolną techniką mieszaną, preferowane jest użycie materiałów naturalnych: drewno, sznurek, papier, szyszki, suszone owoce, ziarna, patyki, orzechy. W ocenianiu prac uwzględnione zostaną:
- zastosowanie elementów ekologicznych,
- estetyka,
- oryginalność,
- pomysłowość

Aby wziąć udział w konkursie należy:

- Przesłać pracę na adres:
Brodnicki Park Krajobrazowy
Marta Roman
Grzmięca 10
87-312 Pokrzydowo
(prosimy odpowiednio podpisać wykonaną pracę – imię i nazwisko ucznia, dokładny adres) lub dostarczyć osobiście pracę do siedziby Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Grzmięcy

- Załączyć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na uczestnictwo w konkursie zgodnie ze wzorem:
"Ja (imię i nazwisko) wyrażam zgodę na uczestnictwo mojej córki/syna (imię i nazwisko) w konkursie organizowanym w ramach projektu pn. ,,Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!’’

Najciekawsze eko-stroiki zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami!

Termin nadsyłania prac: 03.12.2019 r. - 17.12.2019 r.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi: 20.12.2019 r.

Biorąc udział w konkursie uczestnicy wyrażają zgodę na publikację efektów ich pracy.

 

Znalezione obrazy dla zapytania: ozdoby bożonarodzeniowe    Znalezione obrazy dla zapytania: ozdoby bożonarodzeniowe

Brodnicki Park Krajobrazowy odwiedziło Przedszkole Niepubliczne Baśniowa Kraina.

Pracownik Brodnickiego Parku Krajobrazowego, przedstawił prezentację o formach ochrony przyrody na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Już po raz XXII odbyła się Gminna Olimpiada Ekologiczna. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu ekologii, ochrony środowiska a także ze znajomości naszej gminy. W tym roku gościliśmy w Gaju- Grzmięcy w Brodnickim Parku Krajobrazowym. Wszystkim uczestnikom gratulujemy dużej wiedzy a pozostałych i zachęcamy do udziału w konkursach.

 

Dnia 22.03.2019 r. na sali dydaktycznej przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego odbyła się XVIII Edycja Ogólnopolskiego konkursu „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI” – etap wojewódzki.
Celem konkursu było między innymi: poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska, zrozumienie zależności zachodzących pomiędzy organizmami, doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, integracja uczniów oraz wymiana doświadczeń miedzy szkołami i służbami parków krajobrazowych oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej młodzieży.
Podczas finału gościliśmy ponad 40 osób, młodzież gimnazjalna i szkół podstawowych, nauczyciele, koordynatorzy oraz zaproszeni goście.
Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Koordynatorem wojewódzkim konkursu jest Brodnicki Park Krajobrazowy.
Klasyfikacja grup:
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Niewieścinie
drużyna z Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, opiekun: Krystyna Zbielska
II miejsce: Gimnazjum w Pokrzydowie
drużyna z Brodnickiego Parku Krajobrazowego, opiekun: Joanna Ostrowska
III miejsce: Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku
drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, opiekun: Ewa Iwaszkiewicz
IV miejsce: ZSO Gimnazjum nr 2 im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Kruszwicy

drużyna z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, opiekun: Barbara Kostur


Brodnicki Park Krajobrazowy w dniach 21-22 marca 2019 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj” po raz czwarty włączył się w ogólnopolską akcję edukacyjną NOC SÓW poświęconą tym tajemniczym ptakom. Uczestnikami byli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Brodnicy. Grupa uczestników spotkała się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj", gdzie na sali edukacyjnej wysłuchali krótkiej prelekcji na temat biologii i ekologii sów, która poprowadził Pan Tomasz Królak. Po prezentacji, w celu uzupełnienia informacji, uczestnicy obejrzeli film pt. "SOWY POLSKI". Następnie grupa wyszła w teren, gdzie nasłuchiwała i wabiła sowy. Zajęcia te pozwoliły odkryć świat sów, wzbogacić swoją wiedzę o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznać metody badań i ochrony sów oraz dowiedzieć się, jak znaczącą rolę mają one w polskich legendach i kulturze.

Konkurs internetowy w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa-kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być…na zielonym!” ogłoszonym na stronie Brodnickiego Parku Krajobrazowego dobiegł końca.
Nagrodę w naszym konkursie wygrywa Igor i Martyna Graduszewscy oraz Wiktoria Kuś, którzy jako pierwsi prawidłowo rozwiązali krzyżówkę.
Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio w celu odbioru nagrody.
Dziękujemy za udział w konkursie.
Gratulujemy i zachęcamy do dalszej zabawy!

Aktualnie na portalu województwa kujawsko-pomorskiego https://kujawsko-pomorskie.pllubie-tu-byc-na-zielonym/wydar… ogłoszony jest konkurs „Ekologiczny Edukator Szkolny”, w którym do wygrania są rowery górskie i „zielona szkoła”. Na zgłoszenia czekamy do 22 lutego.

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Województwo
Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Jego celem jest promowanie wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego postaw proekologicznych, wspierających ochronę środowiska.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych województwa
kujawsko-pomorskiego,
którzy zostaną wyłonieni spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń. Na przygotowanie pracy konkursowej uczeń otrzymuje grant w wysokości 650 zł, z którego środki zostaną wykorzystane pokrycie kosztów związanych z  jej realizacją.

Projekt ucznia może zostać  udokumentowany w jednej z wybranych form: film, reportaż, prezentacja, wydawnictwo (książka, broszura), kronika aktywności lub forma plastyczna itp.

W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody dla uczniów, którzy zrealizują zwycięskie prace przyrodniczo-edukacyjne w postaci rowerów górskich (dla 5 finalistów), a dla  klasy laureata I miejsca, przewidziano dodatkowo wyjazd na „zieloną szkołę”. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostaną zaproszeni na galę wręczenia nagród, podczas której zostaną rozdane certyfikaty i upominki dla wszystkich uczestników konkursu, zarówno uczniów jak i  nauczycieli koordynatorów.

 Na każdym etapie realizacji pracy uczniowie uczestnicy konkursu oraz nauczyciele koordynatorzy mogą liczyć na wsparcie zielonych edukatorów zatrudnionych przy parkach krajobrazowych w zakresie konsultacji związanych z zasadami konkursu, kwalifikowaniem
i rozliczaniem wydatków czy innymi merytorycznymi kwestiami, co ograniczy nakład pracy nauczyciela koordynatora.

 Nauczyciele koordynatorzy uczniów biorących udział w konkursie mogą liczyć ze strony organizatora na wystawienie zaświadczenia, które potwierdzą ich udział w przedsięwzięciu, które będą mogli wykorzystać w procesie awansu zawodowego wynikającego z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

 Zachęcamy do wzięcia udziału