bpk

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj" w ostatnim czasie gościliśmy m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Małkach.Dzieci uczestniczyły w zajęciach, których głównym celem było pogłębienie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii. Cykl zajęć prowadziła p. Alicja Tomczyk, które rozpoczęła pogadanką w siedzibie parku. Przybliżyła historię Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Podczas ,,wykładów” wspomniała również o zwierzętach i roślinności, znajdującej się na terenie rezerwatów. Dzieci brały udział w ciekawych quizach na temat życia bobrów, rozwiązywały karty pracy oraz grały w ekologiczne koło fortuny.
Między zajęciami uczniowie zwiedzili muzeum wędkarstwa i połowu ryb, w którym podziwiali ciekawe wystawy.
Następnie wybrali się ,,w teren”, musieli podążać za przewodnikiem po ściśle wyznaczonej ścieżce edukacyjnej – ,,Bobrowiska”. W czasie spaceru Pani Alicja bardzo dokładnie omówiła życie bobrów. Wspomniała on m.in. o tym, jak wygląda środowisko, w którym przebywają oraz o tym, w jaki sposób budują swoje nory i jak zdobywają pożywienie. Uczestnicy zajęć uczyli się również rozpoznawać miejsca bytowania bobrów. Na własne oczy zobaczyli zaskrońca oraz padalca. Podziwiali różnorodność grzybów. W czasie drogi powrotnej do ,,Miętowego Gaj” poznawali charakterystyczne cechy poszczególnych gatunków drzew iglastych i liściastych.
Podczas biwaku uczniowie odwiedzili hotele dla owadów, które pełnią funkcję schronienia dla tych drobnych organizmów. Podziwiali również ,,wnętrze ula”, który został specjalnie powiększony.