glpk
 • Jar Brynicy

 • Rezerwat przyrody Czarny Bryńsk

 • Jezioro Czarny Bryńsk

 • Górzno

 • Rezerwat przyrody Mszar Płociczno

Wydarzenia

 • Nową Czerwona lista ptaków Polski

  20 styczeń 2021

  Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję Czerwonej listy ptaków Polski (do pobrania pdf). Wypełnia ona ważną lukę w naszej wiedzy o aktualnym statusie zagrożenia krajowej awifauny i spełniać będzie w najbliższych latach istotną rolę w planowaniu działań związanych z ochroną przyrody. Więcej...

   
 • "Dąb Rzeczypospolitej" zniszczony

  25 grudzień 2020

  Ze smutkiem informujemy, iż 25 grudnia br. nieznani sprawcy podpalili i zniszczyli najokazalszy pomnik przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To tragiczne zdarzenie jest niepowetowaną stratą dla kapitału naturalnego parku krajobrazowego, regionu i województwa, a także dla wszystkich, którzy mieli okazję podziwiać to  piękne drzewo.

  Rosło już w drugiej połowie XV wieku i przez prawie 6 wieków przetrwało ekstrema pogodowe i zawieruchy wojenne. Było w dobrej kondycji. Lepszej niż jeszcze 50 lat temu, kiedy to ubytek pnia był tak duży, że można było wejść do środka. Teraz było to już niemożliwe,  gdyż drzewo powoli „zamykało” niepożądany otwór.

  Jest wielce prawdopodobne, że gdyby nie szalona ingerencja człowieka dąb żyłby jeszcze dziesiątki jeśli nie setki lat, ciesząc swym widokiem następne pokolenia rodaków. Był najwartościowszym pomnikiem przyrody regionu i najważniejszym z 36 pomników GLPK. Będziemy zabiegać, mam nadzieję że wspólnie z nadleśnictwem Brodnica o to, aby nawet martwe drzewo pozostało w tym miejscu jako „świadek- pomnik” wspaniałego okazu przyrody, a także historii związanej z  miejscem, w którym rósł przez stulecia.

   
 • V edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej pszczół"

  23 grudzień 2020

  Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas 7 i 8) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych (klas 1-4). Jego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy wiedzy na temat roślin miododajnych, pszczelarstwa, znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka. Więcej informacji:

  https://www.kul.pl/konkurs-blizej-pszczol,art_82520.html

   
 • Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2021

  22 grudzień 2020

   
 • Infografiki GLPK #przyrodaglpk

  01 grudzień 2020

  Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego funpage'u Facebook. Publikujemy tam cykl infografik #przyrodaglpk z ciekawostkami ze świata przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza z nich dotyczy znanej i lubianej wiewiórki pospolitej. Kliknij LINK.

  Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)
  Znana z widowiskowych skoków. Dzięki wyjątkowo elastycznym kościom i doskonałej technice, beż żadnej szkody dla zdrowia może skoczyć nawet z 15 metrów. Wiewiórki niezwykle dbają o czystość swojego futra, wylizując je nawet kilka razy dziennie. Wiewiórki tworzą również ,,rodziny zastępcze’’. Mało kto wie, że przygarniają potomstwo innych osobników, jeżeli matce przydarzy się coś złego. Długość życia wiewiórki waha się od pięciu do siedmiu lat.