Wydarzenia

 • Lekcje z klimatem

  14.04.2021

  22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, zapraszamy uczniów kl. VII-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w webinarium na temat zmian klimatu oraz działań na rzecz ochrony klimatu. 

  To już drugie z serii spotkań Lekcje z Klimatem organizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska cykl Lekcje z Klimatem to wsparcie dla nauczycieli, w tym wychowawców, w realizacji zajęć edukacyjnych z zakresu ochrony środowiska oraz działań na rzecz klimatu. Pierwsze marcowe webinarium skierowane do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, spotkało się z dużym zainteresowaniem oraz pozytywnym odbiorem. Mamy nadzieję, że także kwietniowe wykłady wraz z atrakcyjnymi warsztatami - skierowane tym razem do uczniów - będą równie popularne oraz przyczynią się do zwiększenia świadomości klimatycznej wśród młodzieży.

   
 • Sójka - strażnik lasu

  12.04.2021

  Fot. Sójka zwyczajna (Krzysztof Tomasiak / Lasy Państwowe)

  Sójka to najbardziej barwny ptak z rodziny krukowatych w Europie. Rozmiarami ciała  porównywalna jest z gołębiem lub kawką. W jej upierzeniu przeważa barwa brązowawa z pastelowym odcieniem różu. W pozycji spoczynkowej ale i w locie widoczne jest jasnobłękitne lusterko z czarnymi prążkami, umiejscowione przy nadgarstku na wierzchu skrzydła. Błękit tworzą pióra pokrywowe, które w rzeczywistości błękitne nie są… Ich kolor bierze się stąd, że wiązka światła rozszczepia się w specjalnej strukturze pióra i odbite zostaje światło niebieskie. W locie na kuprze widnieje duża biała plama, a na przedramieniu szeroki biały pasek. Sójka często stroszy piórka na głowie, tworząc puszysty czubek i powiększając optycznie głowę.

   
 • ROZPORZĄDZENIE NR 10/2021 WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO Z DNIA 6 KWIETNIA 2021 R.

  09.04.2021

  Realizując postanowienia Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, w załączeniu przesyłamy link do rozporządzenia nr 10/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 6 kwietnia 2021 r. w sprawie nakazania wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego (Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego, poz. 1880).

  http://www.edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/legalact/2021/1880/ 

   
 • Międzynarodowy Dzień Bobrów

  07.04.2021

  7 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bobrów. Bóbr europejski to pierwszy prawnie chroniony gatunek w Polsce. Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę. Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów bobra świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo wynika z dużej ilości żelaza w szkliwie. Zęby bobra rosną przez całe życie. Zwierzę posiada dwie pary dużych, dochodzących do 10–12 cm siekaczy pokrytych warstwą pomarańczowego, twardego szkliwa. Dolne zęby są ukrwione, a więc gryzoń ma w nich zmysł czucia, umożliwiający mu precyzyjne działania. Siekacze, których bóbr używa do żerowania i ścinania drzew, rosną przez całe jego życie i nie mają korzeni. Wibrysy (włosy czuciowe) na pysku, rekompensują słaby wzrok. Dzięki nim zwierzę świetnie sobie radzi także w zanieczyszczonej, mętnej wodzie. Bóbr może przebywać pod wodą bez przerwy nawet do 15 minut. Podczas nurkowania jego tętno obniża się. Zatrzymany pod wodą udusi się, jednak nie wciągnie wody do płuc. CIEKAWOSTKA - W średniowieczu, ze względu na obecność łusek na ogonie , Kościół pozwalał na jedzenie bobrzego mięsa w dni postne, tak jak ryby.

   
 • Pierwszy dzień wiosny i dzień lasów

  24.03.2021

  21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.

   

Warto zobaczyć

 • Pracownia na kółkach

  18.05.2017

  Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą "Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą". Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego. Więcej.

  Profil Facebook

   
 • Młyn wodny nad jez. Wapionka

  04.07.2014

  Zrekonstruowany młyn wodny w Górznie, pochodzący z 1766 roku i wpisany do ewidencji zabytków. Obecnie mieści tu restauracja. Sąsiedni budynek mieszkalny natomiast został odnowiony i zaadaptowany na hotel.

   
 • Park linowy w Górznie

  03.07.2014

  Park linowy w Górznie zlokalizowany jest nad jeziorem Górzno, w bliskim sąsiedztwie Dziewiczego Kopca. Park oferuje 5 tras (o łącznej długości ok. 200 metrów):
  - dziecięca z pełną asekuracją siatkową
  - dziecięca (niska) - 8 przeszkód
  - średnia - 13 przeszkód
  - wysoka - 16 przeszkód
  - tyrolki

  Strona internetowa
  Profil Facebook

   
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  02.11.2013

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.

   
 • Muzeum leśne

  15.07.2014

  W 2005 roku przy Nadleśnictwie Lidzbark powstało muzeum leśne. Zgromadzono tam tablice dotyczące zagadnień leśnych, eksponaty zwierząt, przekroje drewna różnych gatunków drzew oraz sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy komputer nadleśnictwa, sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, starą centralkę telefoniczną, urządzenia stosowane w ochronie lasu. Muzeum można zwiedzać samodzielnie w dni robocze w godz. 7:00-15:00. Więcej.