Wydarzenia

  • Spędź 10-lecie "Eskapady" z GLPK

    17.04.2024

    Gra terenowa "Górzno zwiedzamy i emisję zwalczamy" to tegoroczna propozycja Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na aktywne spędzenie soboty 27 kwietnia razem z "ESKAPADĄ. Poznaj swój region z przewodnikiem", która w tym roku obchodzi 10 lat! Zabawa nawiązuje do realizowanego przez park projektu edukacyjnego „Nasza Misja – Niska Emisja” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Weź udział w grze terenowej i zmierz się z 10 wyzwaniami na 10-lecie Eskapady! W załączeniu plakat informacyjny oraz regulamin ze szczegółami. 

    Liczba miejsc na udział w zabawie jest ograniczona. obowiązuje rejestracja - ZAPISY.

    Więcej informacji o akcji TUTAJ.

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    Plakat promocyjny2967 kB
    Plakat informacyjny3256 kB
    Regulamin gry terenowej690 kB
     
  • O "GLPK Gravel" 2024 w mediach

    15.04.2024

    Szybki, wściekły, niezapomniany! Tak gravelowy wyścig w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym GLPK Gravel 2024 skomentował Patryk Wrona "Velobird", dobrze znany w rowerowym środowisku youtuber, miłośnik kolarstwa, krajoznawstwa i długodystansowego ścigania na rowerze. Zapraszamy do przeglądania treści na jego kanale YouTube, w którym opublikował relację z imprezy gravelowej w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

    "VELOBIRD" - kanał YouTube

    Relację z gravelowych zmagań w naszym Parku przygotował także "Zielony F16", a właściwie Bartosz Oleńko - kolejny bardzo popularny w gravelowej społeczności youtuber i rowerowy influencer, miłośnik bikepackingu (rowerowych wypraw z podstawowym bagażem) oraz specjalista od rowerów gravelowych. Poniżej link do jego kanału na YouTube. Zachęcamy do objerzenia relacji i subskrybowania.

    "ZIELONY F16" - kanał YouTube

    Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy również przygotował własną wideorelację z wydarzenia, która dostępna jest na naszym kanale YouTube GLPK. W związku z licznymi zapytaniami o przebieg trasy tegorocznej edycji "GLPK Gravel" informujemy, iż pliki gpx są dostępne do pobrania TUTAJ.

     
  • Ruda tańczy w rytmie gravel

    09.04.2024

    To był wspaniały dzień dla gravelowej społeczności. Po raz drugi teren siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w osadzie leśnej Ruda stał się rowerowym miasteczkiem, którego serce biło w rytmie gravel. W sobotę 6 kwietnia 2024 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy współorganizował drugą edycję „GLPK Gravel”. W siedzibie Parku zlokalizowana została cała baza imprezy wraz z obsługą i infrastrukturą - start-meta, parking, zaplecze techniczne, toalety, myjki rowerowe i strefa finiszera. W dobrym duchu rywalizacji, 100 uczestników miało okazję zmierzyć się z wymagającą 68-kilometrową trasą z przewyższeniami sięgającymi 800 metrów, prowadzącą leśnymi duktami, szutrami i fragmentarycznie asfaltami przez przepiękne obszary Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Urozmaicona rzeźba terenu Parku gwarantowała znakomite warunki i wrażenia z jazdy. Właśnie dla takich tras z dużym zróżnicowaniem terenu, nawierzchni i wysokości względnych stworzone zostały rowery typu gravel, które łączą w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych.

     
  • O bocianie w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

    04.04.2024

    Co dziesięć lat Polska uczestniczy w Międzynarodowym Spisie Bociana Białego. Spis obejmuje możliwie wszystkie gniazda bociana białego na całym obszarze występowania tego gatunku (Europa, Azja i Afryka Północna). Dzięki przedsięwzięciu możemy poznać aktualny stan populacji bociana (z podziałem na państwa i regiony), a także porównać dane z lat ubiegłych. Ostatni cenzus odbył się w 2014 roku. W całej Polsce udało się wtedy zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego ok. 45 tys. par.

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    Oferta edukacyjna - bocian2141 kB
     
  • Życzenia Wielkanocne 2024

    29.03.2024

     

Warto zobaczyć

  • Stałe ekspozycje w Ośrodku edukacji ekologicznej w Rudzie

    21.01.2024

    W Ośrodku Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie (w godzinach funkcjonowania ośrodka) dla turystów i uczestników zajęć przyrodniczych dostępne są całoroczne ekspozycje: ekspozycja dawnych narzędzi leśnych, wystawa gablot entomologicznych, wystawa eksponatów gadów, ssaków i ptaków występujących na terenie GLPK.

     
  • Głaz na trójstyku

    03.07.2014

    Symboliczny głaz narzutowy znajdujący się na styku trzech województw - kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W tym miejscu przebiegła również niegdyś granica pomiędzy dwoma zaborami: pruskim i rosyjskim.

     
  • Wioska mydlarska

    11.07.2017

    Wioska Mydlarska znajduje się w miejscowości Fiałki, pięknie położonej wśród wzgórz, pól i lasów nieopodal Górzna. To wspaniałe miejsce odpoczynku ze względu na czyste powietrze i bogactwo natury. Wśród rosnących tu ziół znaleźć można mydlnicę lekarską - roślinę o właściwościach myjących i pieniących, przez wieki wykorzystywaną do pielęgnacji ciała i wyrobu mydła. Wioska mydlarska oferuje dzieciom i wycieczkom szkolnym warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe naturalne mydła, warsztaty olejarskie, zielarskie, a także wizytę w starej pralni, gdzie można wypróbować stare, ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania.

    Kontakt:
    Fiałki 27, 87-320 Górzno
    tel.: 507-689-920
    www.wioskamydlarska.pl
    Facebook: Teodoryk – Wioska Mydlarska

     
  • Jezioro Czarny Bryńsk

    20.02.2014

    Malownicze, śródleśne jezioro leżące w granicach rezerwatu florystycznego "Czarny Bryńsk". Nad brzegiem jeziora rośnie rzadka w tej części Polski szuwarowa roślina - kłoć wiechowata. Na powierzchni wody zaobserwować można skupienia grzybieni białych. Natomiast na przylegającym do jeziora torfowisku (objętym ochroną ścisłą) występują inne chronione gatunki roślin tj.: rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa.

     
  • Meleksem po najpiękniejszej gminie

    01.01.2024

    Meleks to pojazd napędzany energią elektryczną, który nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Takie pojazdy świetnie sprawdzają się na otwartym terenie, jak i w ciasnych, wąskich uliczkach. Są dobre dla poszukujących ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. Doskonale spisują się w roli pojazdów rekreacyjnych. Turystyczne przejazdy meleksem od 2023 r. oferuje Gmina Brzozie. W imieniu Wójta Gmina zachęcamy do korzystania z tego typu wycieczek terenowych. Więcej informacji...