glpk

Sezon turystyczny w pełni. Za kilka dni dzieci i młodzież rozpoczną wakacje. Przygotowaliśmy dla Państwa informator turystyczny, który może pomóc w zaplanowaniu kilkudniowego pobytu na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziecie w nim wszystkie niezbędne informacje na temat GLPK, atrakcji przyrodniczych, prowadzonej edukacji ekologicznej, infrastruktury turystycznej itp. Udanego urlopowania na łonie natury!

Pobierz pliki:
Download this file (Informator-GLPK.pdf)Informator turystyczny GLPK517 Kb

Niestety to już ostatnia zagadka w konkursie. Kto jeszcze nie spróbował swoich sił, zachęcamy do udziału! Udanych wakacji i do zobaczenia w kolejnej edycji.

Jaki to motyl? Podaj nazwę gatunkową. Motyle to  symbole piękna i doskonałej formy jednocześnie. Zamieszkują łąki, ogrody, pola, lasy i zarośla a nawet miasta. Niektóre można spotkać praktycznie wszędzie, inne tylko w określonych środowiskach. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 25.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Maciej Lewandowski.

Poprawne odpowiedzi: 1 - bielinek kapustnik, 2 - rusałka pawik, 3 - czerwończyk nieparek, 4 - paź królowej

Pobierz pliki:
Download this file (ZD-zagadka nr 10.pdf)ZD - zagadka nr 10313 Kb

Poszerzając naszą ofertę edukacyjną, przygotowaliśmy bloki tematyczne dedykowane osobom dorosłym. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do kontaktu z Ośrodkiem edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie.

Pobierz pliki:
Download this file (oferta_edukacja_dorosli.pdf)Oferta edukacyjna dla dorosłych574 Kb

Wybierając się na przejażdżkę po GLPK warto „zahaczyć” o tzw. trójstyk. Co kryje się pod tą nazwą? Jest to miejsce styku trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. To także styk trzech powiatów: brodnickiego, działdowskiego i żuromińskiego oraz gmin Górzno, Lidzbark i Lubowidz. Przez punkt ten przechodzi również linia podziału między Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych w Toruniu i Olsztynie. Podczas zaborów w tym miejscu przebiegała granica między królestwem Prus (później cesarstwa niemieckiego) i carskiej Rosji.

Z inicjatywy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Pana Piotra Całbeckiego, w 2014 roku na trójstyku osadzony został okazały głaz narzutowy, symbolizujący integrację lokalnych środowisk. Kamień opatrzony jest w wygrawerowane herby województw i Lasów Państwowych. Nieopodal znajduje się tablica objaśniająca oraz parking z wiatą przystankową. Do trójstyku prowadzi czerwony szlak pieszy PTTK oraz czerwony szlak rowerowy „Południowy”. Punkt ten jest oznaczony na mapie GLPK specjalnym emblematem -> http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk/turystyka/mapa

Czytaj więcej...

Tegoroczne wakacje dla wielu osób wiążą się ze zmianą planów wypoczynkowych. Ze względu na epidemię koronawirusa zagraniczne podróże zamieniamy na odpoczynek w kraju. Nic straconego - wręcz przeciwnie! To świetna okazja, aby lepiej poznać rodzime okolice - te dalsze i te całkiem bliższe. Polska jest pełna pięknych zakątków i miejsc wartych zobaczenia, wystarczy tylko mieć czas - i pomysł na trasę! Jeśli Ty także planujesz wakacje w kraju, zapraszamy do udziału w konkursie. Podziel się z innymi Twoim ulubionym miejscem w Polsce - mogą to być zarówno szlaki na łonie przyrody, jak i typowo miejskie zabytki. Dla innych Twoja trasa stanie się inspiracją, a Ty będziesz mieć szansę na wygraną!

Czytaj więcej...

Czyj to trop? Podaj nazwę zwierzęcia. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 16.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Lena Przedzienkowska.

Poprawne odpowiedzi: 1. Borsuk europejski, 2. Wydra europejska, 3. Dzik, 4. Jeleń szlachetny, 5. Żuraw zwyczajny, 6. Sowa.

 

Pobierz pliki:
Download this file (ZD-zagadka nr 9.pdf)ZD - zagadka nr 9304 Kb

Zapraszamy wszystkich amatorów wycieczek rowerowych do Górznieńsko-Lidzbaskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie Parku wyznaczonych jest 11 szlaków do uprawiania tej formy turystyki. Rowerem zwiedzać można także niektóre ścieżki dydaktyczne. Naszą propozycją jest ścieżka "Źródła Brynicy". Trasa ma długość 12 km i świetnie nadaje się na rowerowe wypady na łono natury. Ścieżka zaopatrzona jest w wiele tablic edukacyjnych, miejsca przystankowe i drogowskazy. Prowadzi przez malownicze tereny bryńskich wiosek. Dobrą propozycją na rodzinną przejażdżkę jest również pętla rowerowa Górzno - Ruda - rez. Jar Brynicy - Fiałki, podczas której odwiedzicie rezerwat leśny "Jar Brynicy" z naszym największym i najcenniejszym pomnikiem przyrody - "Dębem Rzeczypospolitej", a także zobaczycie polodowcowy krajobraz wsi Fiałki. Fanów szybszej jazdy terenowej na MTB odsyłamy na Weltrack, pierwszą i najdłuższą trasę typu single track w Polsce północnej. Rowerowe wycieczki można rozplanować na kilka dni i zatrzymać się w GLPK na trochę dłużej, w jednym z ośrodków wypoczynkowych czy też gospodarstwie agroturystycznym (-> baza noclegowa). Poniżej zamieszczamy link do mapy GLPK ze szlakami turystycznym:

http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk/turystyka/mapa

Z jakiego to drzewa? Na podstawie fotografii nazwij wybrane gatunki drzew. Zagadka w załączniku.

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 10.06.2020 r.
Nagrodę wygrywa Agata Mrowińska.

Poprawne odpowiedzi: 1. Buk zwyczajny, 2. Brzoza brodawkowata, 3. Wiąz zwyczajny, 4. Daglezja pospolita, 5. Grab zwyczajny.

 

Pobierz pliki:
Download this file (ZD-zagadka nr 8.pdf)ZD - zagadka nr 8394 Kb

Co słychać w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym? Zachęcamy do odsłuchania audycji Gość Radia 7, w której uczestniczyli pracownicy GLPK. Opowiadamy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku, ale i o atrakcjach turystycznych, ścieżkach dydaktycznych oraz działania edukacyjnych prowadzonych przez Park.

Poniżej link do audycji:

https://radio7.pl/gosc-radia-7-b-beszczynska-t-gorny-gorzniensko-lidzbarski-park-krajobrazowy-audycja-z-28-05-2020/20354/

Zapraszamy młodych mieszkańców parków krajobrazowych do wzięcia udziału w konkursie Parki krajobrazowe Polski. Informacje o konkursie na stronie https://konkursy.zpkwm.pl/konkurs-pkp/.