Gra terenowa "Górzno zwiedzamy i emisję zwalczamy" to tegoroczna propozycja Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na aktywne spędzenie soboty 27 kwietnia razem z "ESKAPADĄ. Poznaj swój region z przewodnikiem", która w tym roku obchodzi 10 lat! Zabawa nawiązuje do realizowanego przez park projektu edukacyjnego „Nasza Misja – Niska Emisja” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Weź udział w grze terenowej i zmierz się z 10 wyzwaniami na 10-lecie Eskapady! W załączeniu plakat informacyjny oraz regulamin ze szczegółami. 

Liczba miejsc na udział w zabawie jest ograniczona. obowiązuje rejestracja - ZAPISY.

Więcej informacji o akcji TUTAJ.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat promocyjny2967 kB
Plakat informacyjny3256 kB
Regulamin gry terenowej690 kB

Szybki, wściekły, niezapomniany! Tak gravelowy wyścig w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym GLPK Gravel 2024 skomentował Patryk Wrona "Velobird", dobrze znany w rowerowym środowisku youtuber, miłośnik kolarstwa, krajoznawstwa i długodystansowego ścigania na rowerze. Zapraszamy do przeglądania treści na jego kanale YouTube, w którym opublikował relację z imprezy gravelowej w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

"VELOBIRD" - kanał YouTube

Relację z gravelowych zmagań w naszym Parku przygotował także "Zielony F16", a właściwie Bartosz Oleńko - kolejny bardzo popularny w gravelowej społeczności youtuber i rowerowy influencer, miłośnik bikepackingu (rowerowych wypraw z podstawowym bagażem) oraz specjalista od rowerów gravelowych. Poniżej link do jego kanału na YouTube. Zachęcamy do objerzenia relacji i subskrybowania.

"ZIELONY F16" - kanał YouTube

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy również przygotował własną wideorelację z wydarzenia, która dostępna jest na naszym kanale YouTube GLPK. W związku z licznymi zapytaniami o przebieg trasy tegorocznej edycji "GLPK Gravel" informujemy, iż pliki gpx są dostępne do pobrania TUTAJ.

To był wspaniały dzień dla gravelowej społeczności. Po raz drugi teren siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w osadzie leśnej Ruda stał się rowerowym miasteczkiem, którego serce biło w rytmie gravel. W sobotę 6 kwietnia 2024 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy współorganizował drugą edycję „GLPK Gravel”. W siedzibie Parku zlokalizowana została cała baza imprezy wraz z obsługą i infrastrukturą - start-meta, parking, zaplecze techniczne, toalety, myjki rowerowe i strefa finiszera. W dobrym duchu rywalizacji, 100 uczestników miało okazję zmierzyć się z wymagającą 68-kilometrową trasą z przewyższeniami sięgającymi 800 metrów, prowadzącą leśnymi duktami, szutrami i fragmentarycznie asfaltami przez przepiękne obszary Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Urozmaicona rzeźba terenu Parku gwarantowała znakomite warunki i wrażenia z jazdy. Właśnie dla takich tras z dużym zróżnicowaniem terenu, nawierzchni i wysokości względnych stworzone zostały rowery typu gravel, które łączą w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych.

Co dziesięć lat Polska uczestniczy w Międzynarodowym Spisie Bociana Białego. Spis obejmuje możliwie wszystkie gniazda bociana białego na całym obszarze występowania tego gatunku (Europa, Azja i Afryka Północna). Dzięki przedsięwzięciu możemy poznać aktualny stan populacji bociana (z podziałem na państwa i regiony), a także porównać dane z lat ubiegłych. Ostatni cenzus odbył się w 2014 roku. W całej Polsce udało się wtedy zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego ok. 45 tys. par.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Oferta edukacyjna - bocian2141 kB

100 uczestników, 68 km szutrów, duktów leśnych, odcinków specjalnych i... przepiękne widoki Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy oraz Gmina Brzozie. Jesteście gotowi! Prezentujemy zapowiedź GLPK Gravel 2024 r. Więcej informacji na profilu FB GLPK Gravel.

W ubiegły piątek tj. 22 marca 2024 r. w siedzibie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie odbyło się kolejne posiedzenie Rady GLPK. Przed zgromadzonymi członkami rady Dyrektor Parku wraz z pracownikami zaprezentował referaty, podczas których omówiono działalność GLPK w 2023 r. a także przedstawiono działania zaplanowane w 2024 r. Jednym z tematów była wojewódzka kampania VIII Spisu Bociana Białego realizowana w parkach krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. W dalszej części spotkania przedstawiono wyniki audytów krajobrazowych opracowywanych przez województwo warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Spotkanie zakończono i podsumowano wspólną dyskusją.

Koniec zimy to czas w którym pracownicy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego prowadzili intensywne przygotowania do sezonu lęgowego ptaków. W efekcie w okolicach jezior GLPK zawisło ponad 25 nowych budek lęgowych typu E.

W związku z przeprowadzonym przeglądem i niezadowalającym stanem technicznym (uszkodzenia związane z wpływem czynników atmosferycznych) istniejących budek przeznaczonych dla gągołów i traczy nurogęsi, na przełomie lutego i marca br. pracownicy GLPK wymienili stare i rozwiesili w terenie zupełnie nowe budki lęgowe.

Dnia 28.02.2024 r. w siedzibie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie, reprezentanci szkół z gmin położonych na terenie GLPK wzięli udział w zmaganiach konkursowych. Do konkursu przystąpiły cztery szkoły: Szkoła Podstawowa w Radoszkach (gm. Bartniczka), Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie (gm. Brzozie), Szkoła Podstawowa w Janowie (gm. Świedziebnia) oraz Zespół Szkół w Górznie (gm. Górzno). Każdą szkołę reprezentował zespół trzech uczniów. W ramach zmagań, uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, który składał się z 10 pytań ogólnych, z zakresu nauk przyrodniczych oraz 15 pytań „parkowych”. Następnym etapem było rozpoznawanie gatunków zwierząt, które odbyło się w drużynach szkolnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu są SSAKI POLSKI. Największą trudnością dla uczestników okazały się jednak pytania dotyczące Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Zastanawialiście się kiedyś czym są te duże, walcowate obiekty zawieszone na drzewach. To nie żadne bunkry, ani pozostałości po dawnych czasach. To nic innego jak budki dla nietoperzy!

Na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego sukcesywnie rozwieszane są budki rozrodcze dla nietoperzy. Większość z nich wykonana jest z trocinobetonu – materiału odpornego na warunki atmosferyczne i szkody wykonywane m.in. przez kuny, dzięcioły, grzyby. Charakteryzują się łatwością czyszczenia a także dobrą izolacją termiczną. Trwałość schronów z trocinobetonu szacuje się na około 25-30 lat, co niewątpliwie jest atutem w wieloletnich programach ochrony i monitoringu tej grupy zwierząt.

Zima to czas intensywnej pracy przy monitoringu i czyszczeniu budek lęgowych. Coroczna kontrola rozwieszonych budek pozwala na określenie stopnia zasiedlenia ich przez ptaki. Przegląd budek jest konieczny z dwóch powodów. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów (bytujących chociażby w pozostawionych odchodach). Drugim ważnym powodem jest kwestia bezpieczeństwa nowych gniazd. W przypadku, gdy gniazda są budowane na gniazdach starszych – nawarstwiają się, wówczas w skrzynce lęgowej robi się ciasno, a gniazdo zbliża się do otworu wlotowego, przez co drapieżniki mogą się łatwiej dobrać do piskląt.

Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego biorą aktywny udział w tegorocznym "VIII Międzynarodowym Spisie Bociana Białego". Spisy bociana odbywają się regularnie co dekadę. Ostatni odbył się w 2014 roku. Dzięki przedsięwzięciu, w całej Polsce udało się zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego na około 45 tys. par. W ramach tegorocznej edycji Służba Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego będzie prowadzić spis na terenie czterech gmin: gm. Górzno, Brzozie, Bartniczka i Świedziebnia. Spis bociana białego w województwie kujawsko-pomorskim jest elementem wojewódzkiej akcji pt.: "Spis Bociana Białego w Parkach Krajobrazowych WK-P 2024".

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza na kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pt. „Zimowe spotkania z przyrodą” podczas ferii zimowych 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim. Zajęcia prowadzone są dla grup zorganizowanych, w uzgodnionych/określonych terminach. Oferta dedykowana jest dzieciom i młodzieży. Zajęcia odbywają się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie i ścieżce dydaktycznej oraz na terenie współpracujących placówek. Obowiązują telefonicznej zapisy (liczba osób ograniczona).

Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego ogłasza nabór na stanowisko pracy starszego księgowego.

Termin składania dokumentów: 15.03.2024 r.

Więcej szczegółów na stronie BIP.

Podczas tegorocznej 32. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Górznie, pracownicy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego przygotowali "ptasie" stoisko. Nawiązując do tematu przewodniego jakim była muzyka, pracownicy edukowali odwiedzających punkt jak rozpoznawać gatunki ptaków na podstawie odgłosów, a także upierzenia. Służyły temu specjalne modele ptaków, maskotki wydające ptasie śpiewy oraz tablica dźwiękowa. Zwieńczeniem udziału GLPK na WOŚP były konkursy z rozpoznawania ptaków, w wersji dla dzieci oraz dla dorosłych śmiałków. W atmosferze zabawy i uśmiechu uczestnicy rozwiązywali zagadki ornitologiczne i zadania słuchowe. Każdy z nich za odwagę otrzymał upominkową nagrodę.

W województwie warmińsko-mazurskim właśnie rozpoczęły się ferie zimowe. Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań przyrodniczych z Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy we współpracy z GCKiB w Płośnicy. Kontakt i zapisy tel. 23 696 80 85. Więcej info na plakatach.

Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! Właśnie teraz trwa odwilż, co oznacza, że pokrywa lodowa na zamarzniętych akwenach szybko topnieje! Nie ryzykuj swojego życia i zdrowia. Jeśli dojdzie do wypadku, sprawdź jak pomóc poszkodowanemu oraz kogo wezwać na pomoc. Przeczytaj broszurę i zapamiętaj wskazówki, a może uratujesz komuś życie lub zdrowie! Zachęcamy do pobrania i rozpowszechniania broszury: https://www.gov.pl/.../4977f1f2-0267-4eda-aebf-b98007c1fe44. Akcja „Bezpieczna Woda” jest realizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji przy wsparciu Polskiej Organizacji Turystycznej, Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz WOPR.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy i GLPK Gravel dla WOŚP Górzno

Link do aukcji - Pakiet startowy GLPK Gravel: 
https://allegro.pl/oferta/pakiet-startowy-glpk-gravel-15045312291

Serdecznie zapraszamy do słuchania audycji Radia 7 "Żyj ekologicznie". W tym tygodniu gościem audycji jest dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Parkowi poświęcono 5 odcinków, które będą kolejno emitowane od poniedziałku do piątku (15-19 stycznia 2024 r.) o godzinie 12:30. W sobotę 20 stycznia o godz. 7:05 emitowana będzie powtórka całej rozmowy. Dyrektor opowie o realizowanej przez parki krajobrazowe kampanii edukacyjnej "Nasza Misja - Niska Emisja", zajęciach przyrodniczych organizowanych w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie, cyklu "Zimowych spotkań z przyrodą" podczas ferii zimowych, a także nadchodzącej 2. edycji rajdu rowerowego "GLPK Gravel". Raz jeszcze serdecznie zapraszamy: https://radio7.pl/player

Uprzejmie informujemy, że na podstawie Zarządzenia Dyrektora Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, dzień 05.01.2024 r. (piątek) został ustalony dniem wolnym od pracy, w zamian za święto 06.01.2024 r. przypadające w sobotę. Z tego względu siedziba Parku w Rudzie będzie nieczynna.