W Ośrodku Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie (w godzinach funkcjonowania ośrodka) dla turystów i uczestników zajęć przyrodniczych dostępne są całoroczne ekspozycje: ekspozycja dawnych narzędzi leśnych, wystawa gablot entomologicznych, wystawa eksponatów gadów, ssaków i ptaków występujących na terenie GLPK.

Meleks to pojazd napędzany energią elektryczną, który nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Takie pojazdy świetnie sprawdzają się na otwartym terenie, jak i w ciasnych, wąskich uliczkach. Są dobre dla poszukujących ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. Doskonale spisują się w roli pojazdów rekreacyjnych. Turystyczne przejazdy meleksem od 2023 r. oferuje Gmina Brzozie. W imieniu Wójta Gmina zachęcamy do korzystania z tego typu wycieczek terenowych. Więcej informacji...

Alapakarnia Okalewo to miejsce, które powstało z miłości do zwierząt oraz wsi. W ofercie są spacery z alpakami, wizyta w alpakarni, organizacja imprez m.in. urodzin, pikników rodzinnych, a także zajęcia alpakoterapii. Na każdy spacer oraz wizytę w zagrodzie należy się wcześniej umówić. Liczba osób uczestniczących w spacerze nie może przekraczać pięciu osób.

Kontakt:
Okalewo 6, 87-510 Skrwilno
tel. 882 090 029
Facebook: Hola Alpaca - Alpakarnia Okalewo
Więcej na stronie www

Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.

Kuźnia oferuje warsztaty dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Możliwość zwiedzenia ponad 100- letniej kuźni, w której znajduje się zabytkowy miech kowalski i wiele innych tradycyjnych kowalskich narzędzi. Możliwość spróbowania swoich sił w kowalskim fachu. Możliwość zakupu oryginalnych pamiątek oraz prezentów. Kuźnia wystawia swoje wyroby oraz prowadzi warsztaty i pokazy sztuki kowalskiej również na imprezach plenerowych.

Kontakt:
Zaborowo 69, 87-320 Zaborowo
tel.: 509-079-827 lub 517-627-838
Więcej na stronie www
Facebook: Kuźnia Mirosław Luda

„Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.

Kontakt:
Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
tel.: 797 208 210
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: Ostoja Dobrego Życia

Wioska Mydlarska znajduje się w miejscowości Fiałki, pięknie położonej wśród wzgórz, pól i lasów nieopodal Górzna. To wspaniałe miejsce odpoczynku ze względu na czyste powietrze i bogactwo natury. Wśród rosnących tu ziół znaleźć można mydlnicę lekarską - roślinę o właściwościach myjących i pieniących, przez wieki wykorzystywaną do pielęgnacji ciała i wyrobu mydła. Wioska mydlarska oferuje dzieciom i wycieczkom szkolnym warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe naturalne mydła, warsztaty olejarskie, zielarskie, a także wizytę w starej pralni, gdzie można wypróbować stare, ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania.

Kontakt:
Fiałki 27, 87-320 Górzno
tel.: 507-689-920
www.wioskamydlarska.pl
Facebook: Teodoryk – Wioska Mydlarska

Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą „Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą”. Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego.

Kontakt:
Zdroje 17, 87-321 Bartniczka
tel.: 510-262-305
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: Pracownia na kółkach
Więcej na stronie www

Tubing jest nową forma atrakcji, cieszącą się dużą popularnością. Pod tą angielską nazwą kryje się jazda po śniegu lub specjalnych matach na nadmuchanych oponach. Tor tubingowy w Małym Leźnie dostępny jest zarówno w zimę, jak i latem. Zbudowany jest ze specjalnie profilowanych zakrętów i przypomina nieco tor saneczkowy. Zimą tor wypełniony jest śniegiem, natomiast latem jeździmy po specjalnych matach. Z zabawy mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kontakt: „Stajnia Leźno”, Małe Leźno 44, tel. (56) 49 35 607, kom. 731 931 236.
Profil Facebook

W 2005 roku przy Nadleśnictwie Lidzbark powstało muzeum leśne. Zgromadzono tam tablice dotyczące zagadnień leśnych, eksponaty zwierząt, przekroje drewna różnych gatunków drzew oraz sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy komputer nadleśnictwa, sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, starą centralkę telefoniczną, urządzenia stosowane w ochronie lasu. Muzeum można zwiedzać samodzielnie w dni robocze w godz. 7:00-15:00. Więcej.