kpk

Krajeński Park Krajobrazowy informuje o zmianie w regulaminie konkursu fotograficznego pn. ”Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie.”. Zmiana dotyczy § 6 pkt 1 ( miejsce składania prac) oraz pkt 4 ( terminu składnia prac). Termin został wydłużony do dnia 13.11.2020 roku. Prace należy składać w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego przy ulicy Strzeleckiej 5 w Więcborku.

Mając na uwadze art. 6A Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, obligujący Strony Konwencji do podejmowania działań na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian, w 2016 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu.

Głównym tematem obchodów Dnia Krajobrazu w 2020 roku jest „Drzewo w krajobrazie”.

Drzewa są komponentem krajobrazów o szczególnej roli. Dorodne okazy, skupione w grupach czy rosnące pojedynczo, często decydują o kształcie krajobrazu, nadając mu niepowtarzalny i unikatowy charakter. Przez swoją biologiczną różnorodność są obecne w większości typów krajobrazów, występują zarówno na terenie krajobrazów naturalnych, jak i kulturowych, zwiększając harmonijność i ład przestrzenny.

Czytaj więcej...

Od miesiąca możemy oglądać prezentację fotografii Grzegorza
Tomasika. Ten ciekawy pomysł to projekt "120 zdjęć krajeńskich",
który został napisany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu stypendialnego "Kultura w sieci". Popularyzuje piękny
krajeński krajobraz i zachęca do fotografii. Co tydzień pojawia się
galeria 10 fotografii z komentarzem artystycznym, technicznym,
regionalnym.

Czytaj więcej...

Tegoroczne wakacje dla wielu osób wiążą się ze zmianą planów wypoczynkowych. Ze względu na epidemię koronawirusa zagraniczne podróże zamieniamy na odpoczynek w kraju. Nic straconego - wręcz przeciwnie! To świetna okazja, aby lepiej poznać rodzime okolice - te dalsze i te całkiem bliższe. Polska jest pełna pięknych zakątków i miejsc wartych zobaczenia, wystarczy tylko mieć czas - i pomysł na trasę! Jeśli Ty także planujesz wakacje w kraju, zapraszamy do udziału w konkursie. Podziel się z innymi Twoim ulubionym miejscem w Polsce - mogą to być zarówno szlaki na łonie przyrody, jak i typowo miejskie zabytki. Dla innych Twoja trasa stanie się inspiracją, a Ty będziesz mieć szansę na wygraną!

Czytaj więcej...

 

Informujemy o rozpoczęciu procedury naboru wniosków do jubileuszowej XX-tej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla autorów najbardziej wartościowych osiągnięć w 2019 roku. Nagrody zostaną przyznane w następujących dziedzinach: gospodarka, fundusze unijne, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich, nauka, badania naukowe i postęp techniczny, edukacja, kultura, ochrona zdrowia, sport, ochrona środowiska naturalnego, działalność społeczna i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka, budowa społeczeństwa obywatelskiego oraz promocja województwa.

Czytaj więcej...

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się zapraszanie gości na e-lekcje w ramach akcji na Facebook'u „Zaproś mnie na swoją lekcję". Z wielką przyjemnością dołączamy do akcji!

Na Waszej lekcji gościć może edukator przyrodniczy działający przy Krajeńskim Parku Krajobrazowym. W związku z ubiegłymi świętami (Dzień Matki i Dziecka) szczególnie polecamy temat „Mamy i dzieci w świecie zwierząt". Na zajęciach nie zabraknie ciekawostek na temat zwierzęcego macierzyństwa, czy też „tacierzyństwa", poznacie również przykłady mam „niedobrych", którym medalu w tej konkurencji by nie przyznano.

W ramach potrzeb oferujemy także inne tematy z dziedziny przyrodniczej.

Czytaj więcej...