kpk

W niedzielę 10 września 2017 r. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie odbyła się III edycja festynu przyrodniczo-edukacyjnego pn. „Dzień Żurawia”. Głównym organizatorem festynu był Krajeński Park Krajobrazowy oraz dyrekcja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, Gmina Sępólno Krajeńskie i Gmina Więcbork.

Pomimo niesprzyjającej pogody do Sypniewa zawitało bardzo wiele gości. Na przybyłe osoby czekała moc atrakcji. Każdy mógł wziąć udział w degustacji lokalnych potraw, zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy oraz sprawdzić się w licznych konkursach przyrodniczych z cennymi nagrodami. Ponadto uczestnicy festynu mogli zakupić przy stoiskach lokalnych ogrodników sadzonki oraz kwiaty sezonowe. Uwagę zwiedzających zwróciły również zwierzęta jak alpaki, kozy, a w szczególności ptaki drapieżne, z którymi było można się sfotografować. Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano watę cukrową oraz zamki dmuchane.

 

Dla ceniących aktywny tryb życia przewidziano „Bieg Żurawia” w następujących kategoriach wiekowych:

- dla dzieci do lat 3: 50 m

- dla dzieci do lat 5: 100 m

- dla dzieci do lat 8: 250 m

- dla dzieci do lat 12: 500 m

- dla młodzieży do lat 16: 1000 m

- dla dorosłych powyżej 16 lat: 10 km.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się również konkurs kulinarny, podczas którego samorządowcy z terenu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego oceniali potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Podium w konkursie kulinarnym przypadło następującym Kołom Gospodyń Wiejskich:

I miejsce: KGW Wielowicz za zupę ziemniaczaną i placki ziemniaczane z płatkami owsianymi,

II miejsce: KGW Radzim za czarninę i zupę kapuścianą,

III miejsce: KGW Dorotowo za potrawkę i bigos.

Festyn uświetnił Profesor Ciekawski prezentujący naukowe zabawy chemiczne. Przy okazji festynu włączono się w akcję charytatywną poprzez zbieranie nakrętek plastikowych na rzecz potrzebującego chłopca. Za każde 100 nakrętek otrzymywano sadzonkę drzewka ufundowanego przez Nadleśnictwo Runowo. Udało się zebrać ponad 100 kg nakrętek. Organizatorzy zapraszają już za rok na IV edycję Dnia Żurawia.