kpk

Wpisując się w Ogólnopolskie obchody 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego objętego honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy Instytut Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym w dniu 18.04.2018 r. zorganizował wydarzenie pn. „Dzień Geografa”

Powszechnie wiadomo, że geografia to nie tylko mapy i stolice państw, ale również wiele innych dziedzin naukowych jak np. system informacji geograficznej, hydrologia, ukształtowanie terenu czy też rekreacja i turystyka. Wiele z tych zagadnień wpisuje się w działania Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Wieloletnia współpraca Instytutu Geografii UKW oraz KPK sprawia, że organizacja wspólnych przedsięwzięć cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego stanowiąc nie tylko ogromne wydarzenie medialne, ale również promocję regionu Krajny.

 

Tegoroczny Dzień Geografa obfitował w liczne relacje z ekspedycji w najdalsze zakątki naszego świata, warsztaty meteorologiczne, ciekawostki przyrodniczo-geograficzne oraz gry terenowe. W obchodach Dnia Geografa wzięli udział przede wszystkim uczniowie szkół średnich oraz wszyscy Ci, których pasjonuje ta dziedzina nauki. Ponadto dla 3-osobowych zespołów uczniów szkół ponadpodstawowych z poszczególnych szkół średnich przygotowano quiz z ogólnej wiedzy przyrodniczo-geograficznej z cennymi nagrodami. Dodatkowo zwycięskie drużyny otrzymały specjalne dyplomy i certyfikaty, które dają uczniom dodatkowe punkty podczas rekrutacji na kierunkach przyrodniczo-geograficznych uczelni wyższych.

Wspólne działania Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Instytutu Geografii stanowią idealne pole do prowadzenia wielu badań naukowych na terenie naszego Parku. Niejednokrotnie odbywają się tu warsztaty studenckie, które pozwalają nam lepiej poznać naszą małą Ojczyznę.

Obchody Dnia Geografa były fantastyczną okazją do poznawania otaczającego  świata, zaspokajania pasji młodych osób, a jednocześnie sposobnością do zdobywania w życiu zawodowym kwalifikacji.

Kolejny Dzień Geografa już za rok. Życzymy, aby w następnej edycji prestiżowego quizu przyrodniczo-geograficznego wygrała drużyna szkoły średniej z naszego powiatu.

 

 

Na zdjęciu główni organizatorzy Dnia Geografa w otoczeniu Kazimierza Wielkiego – patrona uczelni (Od lewej: prof. dr hab. Zbigniew Babiński – dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki; mgr inż. Mirosław Łebek – KPK; dr Monika Kozłowska- Adamczak – wykładowca na UKW, mgr inż. Krzysztof Wojtkowiak – KPK)