kpk

W dniu 10 października 2018 r. mieszkanki powiatu sępoleńskiego przyniosły do Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i ochrony środowiska wyjątkowego gościa. Był nim myszołów z podejrzeniem urazu. Dzięki dyrektorowi Wydziału Pani Barbarze Wiśniewskiej ptak niezwłocznie trafił do weterynarza, który stwierdził, że szponiasty nie ma poważniejszych obrażeń. Po otrzymaniu leków przeciwbólowych myszołów trafił pod opiekę pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego tj. Panów Mirosława Łebka oraz Damiana Gołąb, którzy są jednocześnie członkami Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Ochrony Orłów.

Dodatkowo pracownicy KPK byli w stałym kontakcie z Panem Kamilem Kręckim z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie, z którym KPK współpracuje w takich przypadkach. Ze względu na duże osłabienie ptak miał problemy z widzeniem. W związku                        z powyższym ptaka przygarnął Mirosław Łebek. Po 3-dniowej obserwacji, dokarmianiu i rekonwalescencji myszołów nabrał znacznego vigoru. Uznano, że ptak jest gotowy do lotu. Myszołów czując zew wolności zerwał się do lotu i poszybował do pobliskiego lasu w Nowym Dworze, co może świadczyć, że nowy dom przypadł mu do gustu. Czy sobie poradzi? Czas to zweryfikuje. Jedno jest pewne. Bez pomocy dobrych ludzi z pewnością by nie przeżył.

Myszołów jest ptakiem drapieżnym, który jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jest to gatunek, który bardzo upodobał sobie nasz region. Warto nadmienić, że myszołowy są sprzymierzeńcami człowieka w walce z gryzoniami, bowiem 70 % jego pożywienia stanowią norniki zwyczajne, które niejednokrotnie powodują znaczące szkody na polach uprawnych rolników i działkowców.

Współpraca między Starostwem, a KPK jest doskonałym przykładem ochrony czynnej, która pozwala ubogacić naszą nietuzinkową krajeńską przyrodę.