Wydarzenia

  • I Noc Sów

    06.03.2024
    I NOC SÓW W NADGOPLAŃSKIM PARKU TYSIĄCLECIA! 
    Już 22 marca w siedzibie NPT odbędzie się Noc Sów, na którą zapraszamy miłośników tych pięknych ptaków (mile widziane rodziny z dziećmi!).
    W ramach wydarzenia odbędzie się:
    - prelekcja o sowach występujących w Polsce,
    - warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych,
    - nocne wyjście w teren w poszukiwaniu sów!
    Na wydarzenie obowiązują zapisy pod numerem 52 351 54 15 - ilość miejsc ograniczona!!
    Więcej informacji pod nr 52 351 54 15.
     
  • Przyczyny niskiej emisji

    15.02.2024

    Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów na małej wysokości – 40 metrów, powstająca w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domowych piecach. Do paliw tych należy zazwyczaj węgiel niskiej jakości, drewno lub nielegalnie spalane odpady. Przyczyną niskiej emisji są również zanieczyszczenia pochodzące z transportu, głównie samochodowego i innych pojazdów spalinowych. 

    Musimy sobie uświadomić, że w Polsce najczęściej wykorzystywanym paliwem do ogrzewania naszych domów jest węgiel kamienny. Udział węgla kamiennego w produkcji ciepła w sektorze mieszkalnym to 48%, a w takich państwach jak Wielka Brytania to 11%, Czechy 8%, Francja 4%, a Niemcy 7%. 

    Tak duży udział węgla kamiennego sprawia, to że w sezonie grzewczym (trwającym przeważnie od października do marca), ogromna ilość zanieczyszczeń jest emitowana do powietrza. Niestety często w naszych domowych kotłach dochodzi do „złego spalania”, czyli procesu gdzie spalanie węgla przebiega w sposób niecałkowity i niezupełny, w wyniku zastosowania urządzenia grzewczego o nieodpowiedniej konstrukcji oraz paliwa o niższej jakości. Podczas tego procesu do atmosfery uwalniane są m in.: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, rakotwórczy benzo(a)piren, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenek węgla, tlenek siarki oraz para wodna.   

    Negatywne efekty „złego spalania” są tym większe im gorsza jest jakość węgla. Węgiel gorszej jakości ma często niższą wartość opałową, czyli musimy spalić go więcej.  

    Niestety pomimo zakazów ciągle mamy odczynienia z rażącym, negatywnym procederem spalaniem odpadów komunalnych (śmieci) w domowych kotłach – piecach. 

    Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, kto, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Grzywna może wynieść od 20,00 do 5000,00 zł, jednakże najczęściej policja wystawia mandat o wartości 500,00 zł. 

    NIE WOLNO spalać śmieci (butelek plastikowych, mebli, gazet, tektury, drewna nasączonego farbami i impregnatami, odzieży itp.). 

    Palenie śmieci w domowych kotłach – piecach, odbywa się w temperaturze 200-500OC, jest to stosunkowa niska temperatura, a podczas takiego spalania do atmosfery uwalniają się szkodliwe substancje takie jak: tlenek azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie (np. kadm, nikiel, ołów, rtęć), związki chloru, fluoru. 

    Gryzący, cuchnący dym, który drapie w gardle i szczypie w oczy. Ten dym szczególnie można wyczuć wieczorami między osiedlami domów jednorodzinnych, małych wioskach i wszędzie tam, gdzie ludzie mają w domach piece i postanowili dorzucić, trochę śmieci, żeby zaoszczędzić węgiel lub drewno.

    Drewno, to kolejne paliwo, które wykorzystujemy w naszych kotłach – piecach. Jego spalanie jest wysokoemisyjne, ma ono porównywalną emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i pyłu zawieszonego. Dodatkowo, spalanie mokrego drewna zwiększa szkodliwą emisję.  

    Kolejną przyczyną niskiej emisji jest transport samochodowy. Samochód, jako środek transportu jest nieodzownym elementem naszego życia, niestety jazda samochodem powoduje emisję zanieczyszczeń zarówno, jako efekt spalania paliw oraz ścierania klocków hamulcowych. Badania wskazują, że średnio w samochodzie podróżuje 1,3 osoby, to oznacza, że większości samochodem podróżuje jedna osoba. Wiadomo, trudno odzwyczaić się od dobra jakim jest samochód, ale w momencie, kiedy mamy taką możliwość wybierajmy alternatywę, czyli podróż komunikacją miejską, jazdę rowerem, czy po prostu idźmy na pieszo do pracy, szkoły. 

    Warto wspomnieć, że jedną z przyczyn niskiej emisji, jest brak tzw. korytarzy regeneracji, czyli możliwości wymiany powietrza w przestrzeni miejskiej. 

    “Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest, szczególnie w większych miastach, jest odpowiednia ilość korytarzy tzw. regeneracji, czyli wymiany powietrza. Korytarze te są coraz powszechniej zabudowywane, co wpływa bezpośrednio na stan zanieczyszczenia powietrza. Galopujący trend  budowy mieszkań i budynków usługowych sprawia, że w wielu miastach wolne do tej pory tereny przyrodnicze, bogate w świeże powietrze (ciągi wzdłuż rzek, pola uprawne, lasy, parki, wolne przestrzenie) podlegają intensywnej zabudowie. Co za tym idzie ogranicza się w ten sposób możliwość swobodnego przemieszczania się powietrza, czyli potocznie mówiąc “przewietrzania miasta”.”

    Źródło: 

    Poradnik czyste ciepło w moim domu z paliw stałych, Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2017 r. 

    Małochleb, Niska emisja – przewodnik, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2017 r.

    www.fundacjapolskabezsmogu.pl

    Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

     
  • Oferta edukacyjna

    25.01.2024
    Niska emisja, według definicji to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego.
    Te zanieczyszczenia następnie codziennie wdychamy, co powoduje wiele chorób układu oddechowego oraz zaburzeń centralnego układu nerwowego. Ponadto niska emisja ma negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz nasze dobro materialne (budynki, zabytki itp.).
    Dlaczego o tym mówimy?
    Ponieważ ruszamy ponownie z kampanią edukacyjną „Nasza Misja – Niska Emisja”.
    Kampania jest wspólnym projektem parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego i dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
    Kampania polegać ma na akcji uświadomienia dzieci, młodzieży oraz dorosłych w zakresie istoty i wagi problemu, promując w ten sposób niskoemisyjność, wskazując alternatywne rozwiązania i możliwości ograniczenia ww. problemu w ramach zajęć edukacyjnych i warsztatów.
    Głównym założeniem kampanii jest upowszechnienie wiedzy na temat wagi problemu oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i środowisko naturalne.
    W ramach projektu wyposażyliśmy Naszą siedzibę w szereg pomocy dydaktycznych m.in. rower wytwarzający prąd oraz mierniki jakości powietrza.
    Zapraszamy wszystkie chętne szkoły do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych dot. tematyki niskiej emisji.
    Więcej informacji oraz zapisy na zajęcia pod numerem telefonu: 52 35 15 415 lub przez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie internetowej NPT.
     
  • Konkurs na tradycyjną potrawę świąteczną

    06.12.2023

    Nadgoplański Park Tysiąclecia serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na tradycyjną potrawę świąteczną! 

    Konkurs trwa od 6 do 31 grudnia br. 

    Konkurs jest skierowany do osób dorosłych! 

    Więcej informacji w regulaminie oraz pod numerem tel. 52 351 54 15!

     
  • Spotkanie z podróżnikiem - 09.12.23 r.

    01.12.2023

    Po krótkiej przerwie Nadgoplański Park Tysiąclecia ponownie zaprasza na spotkanie z cyklu “Spotkanie z podróżnikiem”, które odbędzie się 09 grudnia (sobota) o godz. 15:00 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. 

    Temat prelekcji to "Szlakiem Żelaznej Kurtyny przez Estonię, Łotwę i Litwę".

    O jednej ze swoich wypraw opowie Pan Leszek Urbankiewicz – pasjonat przyrody, rowerowych podróży oraz fotografii. Na co dzień pracownik Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz członek WKKR Cyklista Włocławek. Podczas prelekcji będzie można również usłyszeć wiele wskazówek, które będą pomocne dla osób, które same pragną odbyć taką podróż. 

    Cykl „Spotkanie z podróżnikiem” organizowany jest przez Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z PTTK O/Kruszwica oraz Miejsko - Gminną Biblioteką Publiczną w Kruszwicy.
    W okresie jesienno-zimowym zapraszani są pasjonaci podróżowania po kraju i świecie w różnych formach (tradycyjnie, rowerami itd.), którzy dzielą się wrażeniami wzbogacając swój przekaz zdjęciami i filmami.

    W ramach cyklu wystąpili już:

    Pani Jadwiga Jelinek - kulturoznawca, długoletnia dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Żninie, twórca klubu podróżnika przy w/w bibliotece, która wraz z mężem Bogdanem zwiedziła 40 krajów, a na spotkaniu opowiedziała o Kolumbii.

    Członek Kruszwickiej Grupy Rowerowej p. Tadeusz Wiącek - pasjonat przyrody, który rowerem dotarł do Santiago de Compostela (Hiszpania).

    Pan Bartosz Boliński prowadzący blog na facebooku "Kajakami przez życie Barcin" oraz jego kolega od wypraw ekstremalnych Marek Nowakowski. Zaczynali od jeziora Wolickiego, by w ubiegłym roku przemierzyć już zimne fale Bałtyku, a następnie rekreacyjnie jezioro Como.
    Żeglarze stowarzyszeni w Mare Polonorum - towarzystwie działającym w Kruszwicy, nastawionym na niekomercyjny wymiar żeglarstwa i kameralne rejsy, którzy opowiedzieli o podróżach jachtem i swoich przygodach.

    Pan Bernard Milewski z Płocka, pasjonat wycieczek rowerowych. W 2014 roku przejechał Skandynawię na rowerze - 6150 km w 70 dni, na 41 letnim rowerze!


    Pani Ilona Dybicz, która w 2018 r. na zaproszenie polskich misjonarzy pallotynów odwiedziła Kubę. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się o trudnych warunkach życia w Hawanie, o historii stolicy Kuby, jej zabytkach i... samochodach.

     

Warto zobaczyć

  • Mysia Wieża - pozostałości Zamku Kazimierza Wielkiego

    11.09.2013

    Jest ona pozostałością zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, który został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. 

    Ów średniowieczny zamek otoczony był wysokim murem ceglanym z blankowaniem. Posiadał także oprócz narożnej ośmiobocznej Mysiej Wieży dwa budynki stojące przy murach i bramę wjazdową.

     
  • Półwysep Potrzymiech

    06.12.2013

    O atrakcyjności Gopła i okolic obok wartości historycznych decyduje bogaty świat przyrody. Półwysep Potrzymiech z bogactwem przyrodniczym i historią stanowi najcenniejszy obszar na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W przeszłości teren półwyspu stanowił grupę izolowanych wysp. Dopiero w czasach, gdy podjęto działania w celu odwadniania terenów podmokłych, wylesiania terenów pod uprawę roli, z wód jeziora Gopło wyłonił się półwysep. 

    Przyrodę półwyspu ukształtowało wiele czynników. To człowiek stworzył krajobraz dzisiejszego nadgopla z mozaiką pól uprawnych, łąk, pastwisk, gdzie w sprzyjających warunkach znajdują tutaj miejsca lęgowe i żerowiska ptaków.

    Na Półwyspie Potrzymiech znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Rysiówka”, gdzie odbywają się zajęcia terenowe (więcej info. w zakładce DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA).

    Potrzymiech to doskonałe miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej, pieszych wycieczek oraz obcowania z naturą. To tu można obserwować bieliki, dudki, kormorany, srokosze, myszołowy, błotniaki, wąsatki i ogromne stada żurawi i gęgaw.

    Szczególnie polecamy odwiedzenie półwyspu wiosną, gdzie gęgawa wychowuje swoje młode. Należy wspomnieć, że populacja gęgawy nad Gopłem wynosi 5% w skali Europy, podczas gdy w Polsce występuje blisko 10% tej populacji. 

    Półwysep Potrzymiech to miejsce, które warto zobaczyć, poznać barwny świat przyrody i zrozumieć ją. Należy pamiętać przy tym o rozwadze, zdrowym rozsądku, ponieważ woda oraz bagna otaczające Potrzymiech, to żywioł, który potrafi być bezlitosny. 

    Wędrując po Potrzymiechu należy pamiętać, że zawsze należy trzymać się wyznaczonego szlaku i nie płoszyć zwierząt.

     
  • DREWNIANY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANNY W KOŚCIESZKACH

    27.03.2023

    Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1271. Była niegdyś siedzibą rodu Kościeszów, zwanych od herbu Lisami. W XV wieku zmienili oni nazwisko na Kościescy. Parafię erygowano w I połowie XIII wieku. 

    Kościół zbudowany został z drewna w 1766 z fundacji Franciszka Wysockiego, wojskiego radziejowskiego, staraniem proboszcza Floriana Ostromęckiego. Obecny cmentarz pochodzi z 1900.

    Parafii znajdują się księgi metrykalne: ochrzczonych (od 1945), małżeństw (od 1945) i zmarłych (od 1945).

     
  • Romańska kolegiata św. Piotra i Pawła

    11.09.2013

    XII-wieczna romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła

    Bezcennym kruszwickim zabytkiem jest XII-wieczna romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła. 

    Budowla ta stanowi bazylikę trójnawową z transeptem i jednoprzęsłowym prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. Wcześniej bazylika miał dwie wieże, które w XV w zostały zastąpione jedną do połowy ceglaną . Z wyposażenia świątyni na uwagę zasługują: kamienna chrzcielnica z XII w, dużej wartości rzeźby późnogotyckie z początków XV w oraz monstrancja z końca XV w.