Nadgoplański Park Tysiąclecia w ramach działań statutowych, od 1992 roku prowadzi działalność edukacyjną, są to:

  • bezpłatne, całoroczne zajęcia edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych w siedzibie parku połączone ze zwiedzaniem ekspozycji przyrodniczo-historycznej;
  • bezpłatne zajęcia edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych w sezonie od kwietnia do października w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Rysiówka” na Półwyspie Potrzymiech;
  • bezpłatne, całoroczne zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych i pozaoświatowych.

Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Parku są dostosowane do wieku uczestników z nastawieniem na przekazaniem wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. 

Wiedza przekazywana jest w formie pogadanki, wykładu z prezentacją multimedialną, zajęć ruchowych, gry terenowej lub zajęć plastycznych.

Zajęcia tematyczne, omawiane w parku:

Zająca całoroczne:

  • „Walory przyrodnicze i historyczne Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy”

Zajęcia edukacyjne polegające na przedstawieniu podstawowych informacji
o NPT. Podczas zajęć przedstawione są walory przyrodnicze, historyczne oraz turystyczne parku, jak i również zagrożenia z którymi boryka się park krajobrazowy. 

  • „Formy ochrony przyrody w Polsce”

Zajęcia edukacyjne przedstawiające formy ochrony przyrody obowiązujące
w Polsce. Podczas zajęć omówione są wszystkie formy ochrony przyrody,
a w szczególności zakazy jakie występują w danej formie. 

  • „Dlaczego trzeba chronić lasy” 

Zająca edukacyjne polegające na przedstawieniu korzyści jakie płyną z lasu. Dlaczego musimy chronić lasy oraz jak zachowywać się poprawnie w lesie. 

  • „Segregacja odpadów”

Zajęcia edukacyjne polegające na przedstawieniu zasad i korzyści segregacji śmieci. 

  • „Ornitologia dla każdego”

Zajęcia polegające na przedstawieniu podstawowych zasadach podczas obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku. Omawiane są również najpopularniejsze i najczęściej spotykane ptaki w Polsce. Zajęcia połączone
są z zajęciami terenowymi, podczas których można obserwować ptaki. 

Sezon wiosenno-letni:

  • „Nasze chwasty” 

Zajęcia edukacyjne, podczas których przedstawione są pospolite rośliny zielne, które można spotkać w przydomowych ogródkach, na poboczach dróg czy
w miejskim parku. Podczas zajęć omawiany jest ich wygląd oraz właściwości smakowe i lecznicze. Zajęcia połączone są z zajęciami terenowymi.

  • „Co żyje pod powierzchnią wody”

Zajęcia edukacyjne polegające na omówieniu i poznaniu wybranych gatunków flory i fauny zamieszkujących nasze jeziora. Zajęcia połączone są z zajęciami terenowymi.

  • „Pola i łąki tętniące życiem”

Zajęcia edukacyjne polegające na zapoznaniu się z florą i fauną występująca
na polskiej wsi. Podczas zajęć omawiane jest zagadnienie dotyczące bioróżnorodności. 

Sezon jesienno-zimowy:

  • „Jesienne skarby”

Zajęcia edukacyjne dotyczące przedstawienia najcenniejszych skarbów jakie daje nam jesień. Zajęcia połączone są z wyjściem terenowym, podczas którego zbierane są poznane na zajęciach skarby. 

  • „Wyścig z czasem”

Zajęcia edukacyjne polegające na przedstawieniu sposobów przygotowania wybranych gatunków zwierząt do zimy. Jesienne odloty ptaków, magazynowanie pożywienia, hibernacja. 

  • „Jak pomagać, a nie szkodzić” 

Zajęcia edukacyjne polegające na omówieniu zasad prawidłowego dokarmiania ptaków zimą, tak aby rzeczywiście pomagać, a nie szkodzić. 

Ponadto, jest możliwość wybrania innego tematu zajęć edukacyjnych spoza listy, po wcześniejszym ustaleniu. 

W ramach prowadzonej działalności edukacyjnej w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia w Kruszwicy, przeprowadzone jest szereg konkursów przyrodniczych. Park przeprowadza również, akcje, warsztaty oraz wydarzenia promocyjne tworzone w celu propagowania działań proekologicznych, aby upowszechniać wiedzę o środowisku i jego ochronie oraz zagrożeń dla środowiska. 

Informację na temat konkursów, warsztatów i wydarzeń promocyjnych można znaleźć na stronie i facebooku parku.

W celu zapisania się na zajęcia edukacyjne należy skontaktować się z pracownikiem Parku pod numerem: 52-35-15-415, lub wypełnić kartę zgłoszeniową i przesłać ją na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

SIEDZIBA PARKU PRZY UL. POPIELA 3 W KRUSZWICY

W siedzibie Parku mieści się ekspozycja przyrodniczo - historyczna "U źródeł polskości”. W tym miejscu przybliżona jest historia Nadgopla oraz znajdują się liczne artefakty muzealne, pozyskane m.in. podczas wykopalisk archeologicznych. Zastosowane zostały nowoczesne rozwiązania, z przystosowaniem, do każdej grupy wiekowej. W ekspozycji znajdują się również wirtualna przebieralnia oraz komiks o Popielu z myślą o najmłodszych. 

Zwiedzanie ekspozycji jest zarówno dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. 

Zwiedzanie dla osób indywidualnych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. 

Dodatkowo znajduje się salka dydaktyczna, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne. Zajęcia kierowane są dla każdej grupy wiekowej, począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym po osoby dorosłe. Prowadzone są w różnej formie przystępnej dla każdego. Salka wyposażona jest w wiele eksponatów dermoplastycznych. Posiadamy m.in. gęś gęgawę, bielika, krogulca, jastrzębia, żurawia, błotniaki, kormorany, dzięcioły, płomykówki oraz wiele innych, równie ciekawych okazów zwierząt. 

OŚRODKA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ „RYSIÓWKA”

Ośrodek znajduje się na Półwyspie Potrzymiech i oddalony jest od Kruszwicy ok. 30 km. 

Jest to baza terenowa parku krajobrazowego, gdzie pracownicy parku prowadzą zajęcia edukacyjne, z nastawieniem na zajęcia terenowe z rozpoznawania zwierząt - w tym ptaków, owadów oraz roślin. Wiedza przekazywana jest uczestnikom zajęć w formie pogadanki, zajęć ruchowych, gry terenowej lub zajęć plastycznych. Zajęcia edukacyjne dostosowane są do wieku dzieci i młodzieży z nastawieniem na przekazaniem wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. 

Zajęcia na „Rysiówce” są organizowane dla grup szkolnych, zorganizowanych powyżej 20 osób. 

Ośrodek posiada infrastrukturę w postaci zadaszonych wiat ze stołami i ławkami do odpoczynku, wyznaczone miejsce na ognisko z ławkami, grill oraz toaletę. 

Pracownicy parku zapewniają nieodpłatnie drewno na ognisko, kijki do ogniska oraz kosze na śmieci. 

Wyżywienie, jednorazowe naczynia, sztućce oraz wodę pitną należy zapewnić we własnym zakresie. 

Nadgoplański Park Tysiąclecia uprzejmie informuję, że uczestnicy zajęć terenowych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Rysiówka” powinni zaopatrzyć się w wygodne obuwie, nakrycie głowy oraz repelenty na kleszcze i komary. 

W celu zapisania się na zajęcia edukacyjne należy skontaktować się z pracownikiem parku pod numerem: 52-35-15-415, lub wypełnić kartę zgłoszeniową i przesłać ją na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE

Na terenie NPT znajdują się 3 ścieżki dydaktyczne:

  1. Ścieżka przyrodniczo-historyczna Gopło Mare Polonorum - ścieżka prowadzi przez Ostrów Rzępowski w Kruszwicy, Półwysep Ameryka, Szerzawy, miejscowość Popowo, grodzisko Mietlica, następnie promem do Ostrówka i przechodzi przez miejscowości Rzeszynek, Kościeszki, Rzepowo i Łagiewniki. Ścieżka przyrodniczo-historyczna prowadził wokół jeziora, dzięki czemu można poznać unikatowy i wyjątkowy charakter parku krajobrazowego Nadgoplański Park Tysiąclecia. Wyjątkowym przystankiem na ścieżce jest Mietlica, a dokładniej mówiąc pozostałości jednego z centralnych grodów Goplan. Gród w Mietlicy odegrał znaczącą rolę w historii Kujaw. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 70 XX wieku potwierdziły, że grodzisko prężnie działało już w IX wieku. Należy pamiętać, że pod koniec IX wieku Goplanie byli najsilniejszym plemieniem w Wielkopolsce, porównując z innymi grodziskami, nadgoplański relikt przedstawia się niezwykle okazale. Podczas budowy nasypano wysokie wały i wybudowano fosę, dzięki czemu gród stanowił prawdziwą twierdzę. 
  2. Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Jezioro Gopło – Mietlica – Przewóz - ścieżka prowadzi od grodziska w Mietlicy poprzez Połajewo, do tzw. Kaczej Warty, a kończy się na Przewozie. Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza pozwala na podziwianie przyrody nadgoplańskiej i krajobrazu polodowcowego. Ważnymi punktami podczas wędrówki ścieżką, jest grodzisko w Mietlicy oraz miejscowość Przewóz, gdzie kanał Ślesiński łączy się z Gopłem. 
  3. Ścieżka edukacyjna Potrzymiech - ścieżka zaczyna się od Złotowa, gdzie promem przedostajemy się na drugą stronę Gopła, do miejscowości Ostrówek. To tutaj znajduje się jeden z czerech pomników przyrody nieożywionej – „Głaz ognia”, na którym widnieje wyryta odwrócona swastyka, a sam głaz ma 300 cm w obwodzie, głaz jest wkopany w ziemię. Następnie kierujemy się na północ w stronę Górek Popowskich, przy których znajduje się wieża widokowa. Posuwając się dalej ścieżką trafimy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Rysiówka”, należącej do NPT. Na terenie ośrodka odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, na które można się zapisać w siedzibie Parku. Ścieżką należy się cofnąć do miejscowości Ostrówek. Warto wybrać ścieżkę wzdłuż wschodniego brzegu lasu, która prowadzi do wieży widokowej, z doskonałym widokiem na Zatokę Zachodnią i Wyspę Potrzymionek. Należy pamiętać, że część ścieżki edukacyjnej prowadzi po granicy rezerwatu przyrody. 

Ponadto na terenie Województwa Wielkopolskiego istnieje stara ścieżka ekologiczna Mare Polonorum i Jeziora Skulskie prowadząca przez Mietlicę Dużą, Sanktuarium Maryjne w Skulsku, miejscowość Pilich, Galiszewo oraz Łuszczewo. 

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Formularz zgłoszeniowy na zajęcia149 kB