Ciekawostki o zwierzętach żyjących w NPT

1. Dlaczego ptaki latają?
Każda, nawet najmniejsza część ciała ptaka jest jakby specjalnie „zaprojektowana” do tego by mogły wzbić się w powietrze. Zarówno skrzydła jak i całe ciało mają opływowe kształty, a kości ptaków są puste w środku i co za tym idzie są bardzo lekkie. Również ich układ pokarmowy jest zdolny do szybkiego uwalniania energii z pożywienia, tak jak ich płuca, które są bardzo wydajne i odpowiednie do zużywania ogromnej ilości energii podczas lotu..

2. A dlaczego nie męczą się gdy latają?
Podczas lotu, gdy zmuszone są machać skrzydłami zużywają wtedy dużo energii, dlatego by tą ilość energii zmniejszyć większość ptaków w trakcie lotu szybuje, co pozwala im chwilkę odpocząć. Jednak gdy zmuszone są poderwać się od ziemi i użyć skrzydeł, pomaga im system specjalnych worków powietrznych, który zapewnia ptakom dodatkowy tlen.

3. Dlaczego znoszą jaja?
Ponieważ ich przodkowie tzn. gady, także znosiły jaja, a zachowanie tej cechy okazało dla ptaków wygodne. Gdyby ptaki nie znosiły jaj, a samica rodziłaby żywe młode, prawdopodobnie nie byłaby zdolna do latania z powodu dodatkowego obciążenia.

4. A w jaki sposób pisklęta wykluwają się z jaj?
Za pomocą specjalnego ząbka na dziobie, którym stuka w skorupkę jajka od środka tak długo, aż pęknie na tyle, by można było wydostać się ze środka jaja.

5. Rudziki słyną z budowy gniazd w miejscach niezwykłych, a mianowicie np. w doniczkach, pudełkach, czajnikach, czy nawet w starych butach, które równie dobrze nadają się na mieszkanie.

6. Kukułki są wychowywane przez przybranych rodziców. Dlaczego?
Samica przylatuje do obcego niestrzeżonego gniazda i wyrzuca lub zjada jedno z jaj, po czym na to miejsce znosi swoje kukułcze jajo i ucieka. Składa jaja np. w gnieździe trzciniaków, którzy nie potrafią odróżnić które jajo jest obce i wszystkie traktują jak własne. Z kukułczego jaja szybko wykluwa się młode i kierując się instynktem wyrzuca resztę jaj z gniazda tym samym ma je tylko dla siebie.

7. Dlaczego ptaki śpiewają?
Zwykle by wyznaczyć i bronić swego terytorium, a także by przyciągać partnerkę/partnera. Trznadel jest w stanie powtórzyć swoją piosenkę nawet 1000 razy dziennie. Ptaki śpiewają również na alarm – ich melodyjki sygnalizują czy niebezpieczeństwo czai się w powietrzu czy na drzewie, czy na ziemi.

8. Dlaczego perkozy tańczą?
Ptaki te znają kilka tańców godowych, m.in. „potrząsanie główkami” tzn. samiec i samica staja naprzeciw siebie i potrząsają łebkami na boki, następnie nurkują po wodorosty i wykonują kolejny taniec „taniec pingwina” polegający na tym, ze dotykają się piersiami i kiwają z boku na bok trzymając w dziobach pelno wodorostów.

9. Jaką pamięć mają bociany?
Ptaki te posiadają doskonałą pamięć, świetnie zapamiętują topografię swojego szlaku z Polski do Afryki Południowej.

10. Jaką pamięć mają wiewiórki?
W przeciwieństwie do bocianów wiewiórki mają bardzo słabą pamięć tzn. nie pamiętają nawet gdzie zakopały żołędzie, które po pewnym czasie zaczynają kiełkować.

11. Sen zimowy jeża.
Jeż przed snem zimowym nabiera dwukrotnej masy ciała tzn. jeśli zazwyczaj waży 1 kg, przed zapadnięciem w sen zimowy waży 2 kg.