I NOC SÓW W NADGOPLAŃSKIM PARKU TYSIĄCLECIA! 
Już 22 marca w siedzibie NPT odbędzie się Noc Sów, na którą zapraszamy miłośników tych pięknych ptaków (mile widziane rodziny z dziećmi!).
W ramach wydarzenia odbędzie się:
- prelekcja o sowach występujących w Polsce,
- warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych,
- nocne wyjście w teren w poszukiwaniu sów!
Na wydarzenie obowiązują zapisy pod numerem 52 351 54 15 - ilość miejsc ograniczona!!
Więcej informacji pod nr 52 351 54 15.

Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów na małej wysokości – 40 metrów, powstająca w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domowych piecach. Do paliw tych należy zazwyczaj węgiel niskiej jakości, drewno lub nielegalnie spalane odpady. Przyczyną niskiej emisji są również zanieczyszczenia pochodzące z transportu, głównie samochodowego i innych pojazdów spalinowych. 

Musimy sobie uświadomić, że w Polsce najczęściej wykorzystywanym paliwem do ogrzewania naszych domów jest węgiel kamienny. Udział węgla kamiennego w produkcji ciepła w sektorze mieszkalnym to 48%, a w takich państwach jak Wielka Brytania to 11%, Czechy 8%, Francja 4%, a Niemcy 7%. 

Tak duży udział węgla kamiennego sprawia, to że w sezonie grzewczym (trwającym przeważnie od października do marca), ogromna ilość zanieczyszczeń jest emitowana do powietrza. Niestety często w naszych domowych kotłach dochodzi do „złego spalania”, czyli procesu gdzie spalanie węgla przebiega w sposób niecałkowity i niezupełny, w wyniku zastosowania urządzenia grzewczego o nieodpowiedniej konstrukcji oraz paliwa o niższej jakości. Podczas tego procesu do atmosfery uwalniane są m in.: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, rakotwórczy benzo(a)piren, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenek węgla, tlenek siarki oraz para wodna.   

Negatywne efekty „złego spalania” są tym większe im gorsza jest jakość węgla. Węgiel gorszej jakości ma często niższą wartość opałową, czyli musimy spalić go więcej.  

Niestety pomimo zakazów ciągle mamy odczynienia z rażącym, negatywnym procederem spalaniem odpadów komunalnych (śmieci) w domowych kotłach – piecach. 

Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, kto, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Grzywna może wynieść od 20,00 do 5000,00 zł, jednakże najczęściej policja wystawia mandat o wartości 500,00 zł. 

NIE WOLNO spalać śmieci (butelek plastikowych, mebli, gazet, tektury, drewna nasączonego farbami i impregnatami, odzieży itp.). 

Palenie śmieci w domowych kotłach – piecach, odbywa się w temperaturze 200-500OC, jest to stosunkowa niska temperatura, a podczas takiego spalania do atmosfery uwalniają się szkodliwe substancje takie jak: tlenek azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie (np. kadm, nikiel, ołów, rtęć), związki chloru, fluoru. 

Gryzący, cuchnący dym, który drapie w gardle i szczypie w oczy. Ten dym szczególnie można wyczuć wieczorami między osiedlami domów jednorodzinnych, małych wioskach i wszędzie tam, gdzie ludzie mają w domach piece i postanowili dorzucić, trochę śmieci, żeby zaoszczędzić węgiel lub drewno.

Drewno, to kolejne paliwo, które wykorzystujemy w naszych kotłach – piecach. Jego spalanie jest wysokoemisyjne, ma ono porównywalną emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i pyłu zawieszonego. Dodatkowo, spalanie mokrego drewna zwiększa szkodliwą emisję.  

Kolejną przyczyną niskiej emisji jest transport samochodowy. Samochód, jako środek transportu jest nieodzownym elementem naszego życia, niestety jazda samochodem powoduje emisję zanieczyszczeń zarówno, jako efekt spalania paliw oraz ścierania klocków hamulcowych. Badania wskazują, że średnio w samochodzie podróżuje 1,3 osoby, to oznacza, że większości samochodem podróżuje jedna osoba. Wiadomo, trudno odzwyczaić się od dobra jakim jest samochód, ale w momencie, kiedy mamy taką możliwość wybierajmy alternatywę, czyli podróż komunikacją miejską, jazdę rowerem, czy po prostu idźmy na pieszo do pracy, szkoły. 

Warto wspomnieć, że jedną z przyczyn niskiej emisji, jest brak tzw. korytarzy regeneracji, czyli możliwości wymiany powietrza w przestrzeni miejskiej. 

“Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest, szczególnie w większych miastach, jest odpowiednia ilość korytarzy tzw. regeneracji, czyli wymiany powietrza. Korytarze te są coraz powszechniej zabudowywane, co wpływa bezpośrednio na stan zanieczyszczenia powietrza. Galopujący trend  budowy mieszkań i budynków usługowych sprawia, że w wielu miastach wolne do tej pory tereny przyrodnicze, bogate w świeże powietrze (ciągi wzdłuż rzek, pola uprawne, lasy, parki, wolne przestrzenie) podlegają intensywnej zabudowie. Co za tym idzie ogranicza się w ten sposób możliwość swobodnego przemieszczania się powietrza, czyli potocznie mówiąc “przewietrzania miasta”.”

Źródło: 

Poradnik czyste ciepło w moim domu z paliw stałych, Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2017 r. 

Małochleb, Niska emisja – przewodnik, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2017 r.

www.fundacjapolskabezsmogu.pl

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Niska emisja, według definicji to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego.
Te zanieczyszczenia następnie codziennie wdychamy, co powoduje wiele chorób układu oddechowego oraz zaburzeń centralnego układu nerwowego. Ponadto niska emisja ma negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz nasze dobro materialne (budynki, zabytki itp.).
Dlaczego o tym mówimy?
Ponieważ ruszamy ponownie z kampanią edukacyjną „Nasza Misja – Niska Emisja”.
Kampania jest wspólnym projektem parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego i dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Kampania polegać ma na akcji uświadomienia dzieci, młodzieży oraz dorosłych w zakresie istoty i wagi problemu, promując w ten sposób niskoemisyjność, wskazując alternatywne rozwiązania i możliwości ograniczenia ww. problemu w ramach zajęć edukacyjnych i warsztatów.
Głównym założeniem kampanii jest upowszechnienie wiedzy na temat wagi problemu oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i środowisko naturalne.
W ramach projektu wyposażyliśmy Naszą siedzibę w szereg pomocy dydaktycznych m.in. rower wytwarzający prąd oraz mierniki jakości powietrza.
Zapraszamy wszystkie chętne szkoły do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych dot. tematyki niskiej emisji.
Więcej informacji oraz zapisy na zajęcia pod numerem telefonu: 52 35 15 415 lub przez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie internetowej NPT.

Nadgoplański Park Tysiąclecia serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na tradycyjną potrawę świąteczną! 

Konkurs trwa od 6 do 31 grudnia br. 

Konkurs jest skierowany do osób dorosłych! 

Więcej informacji w regulaminie oraz pod numerem tel. 52 351 54 15!

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Informacja RODO64 kB
Karta zgłoszeniowa334 kB
Regulamin404 kB
Zgoda345 kB

Po krótkiej przerwie Nadgoplański Park Tysiąclecia ponownie zaprasza na spotkanie z cyklu “Spotkanie z podróżnikiem”, które odbędzie się 09 grudnia (sobota) o godz. 15:00 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. 

Temat prelekcji to "Szlakiem Żelaznej Kurtyny przez Estonię, Łotwę i Litwę".

O jednej ze swoich wypraw opowie Pan Leszek Urbankiewicz – pasjonat przyrody, rowerowych podróży oraz fotografii. Na co dzień pracownik Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz członek WKKR Cyklista Włocławek. Podczas prelekcji będzie można również usłyszeć wiele wskazówek, które będą pomocne dla osób, które same pragną odbyć taką podróż. 

Cykl „Spotkanie z podróżnikiem” organizowany jest przez Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z PTTK O/Kruszwica oraz Miejsko - Gminną Biblioteką Publiczną w Kruszwicy.
W okresie jesienno-zimowym zapraszani są pasjonaci podróżowania po kraju i świecie w różnych formach (tradycyjnie, rowerami itd.), którzy dzielą się wrażeniami wzbogacając swój przekaz zdjęciami i filmami.

W ramach cyklu wystąpili już:

Pani Jadwiga Jelinek - kulturoznawca, długoletnia dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Żninie, twórca klubu podróżnika przy w/w bibliotece, która wraz z mężem Bogdanem zwiedziła 40 krajów, a na spotkaniu opowiedziała o Kolumbii.

Członek Kruszwickiej Grupy Rowerowej p. Tadeusz Wiącek - pasjonat przyrody, który rowerem dotarł do Santiago de Compostela (Hiszpania).

Pan Bartosz Boliński prowadzący blog na facebooku "Kajakami przez życie Barcin" oraz jego kolega od wypraw ekstremalnych Marek Nowakowski. Zaczynali od jeziora Wolickiego, by w ubiegłym roku przemierzyć już zimne fale Bałtyku, a następnie rekreacyjnie jezioro Como.
Żeglarze stowarzyszeni w Mare Polonorum - towarzystwie działającym w Kruszwicy, nastawionym na niekomercyjny wymiar żeglarstwa i kameralne rejsy, którzy opowiedzieli o podróżach jachtem i swoich przygodach.

Pan Bernard Milewski z Płocka, pasjonat wycieczek rowerowych. W 2014 roku przejechał Skandynawię na rowerze - 6150 km w 70 dni, na 41 letnim rowerze!


Pani Ilona Dybicz, która w 2018 r. na zaproszenie polskich misjonarzy pallotynów odwiedziła Kubę. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się o trudnych warunkach życia w Hawanie, o historii stolicy Kuby, jej zabytkach i... samochodach.

Zarządzeniem Dyrektora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia ustala się piątek 10 listopada 2023 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Parku, w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r.

Już w najbliższy piątek 20 października odbędzie się Dzień Krajobrazu przy siedzibie Parku! Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przygotowaliśmy szereg atrakcji! 
Odbędą się m.in.:
- warsztaty plastyczne,
- darmowe rejsy Rusałką,
- zwiedzanie z przewodnikiem PTTK,
- darmowe wejście na Mysią Wieżę,
- spacer krajobrazowy,
- konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla dzieci i młodzieży w wieku 14+!
- maskotki Zielonej Drużyny - ponownie zagoszczą u Nas żabka, żółwik i sówka!
- chętne osoby będą mogły otrzymać sadzonkę daglezji, 
- warsztaty kulinarne przygotowane przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.
Serdecznie zapraszamy!
Zagadnienia, które obejmować będzie konkurs wiedzy o krajobrazie:
- Szeroko rozumiane pojęcie krajobrazu, definicja według Kondrackiego, Richlinga oraz Armanda;
- Cechy krajobrazu;
- Typy krajobrazu;
- Szeroko rozumiane zagadnienia dot. zagrożenia krajobrazu;
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem ochrony krajobrazu;
- Nadgoplański Park Tysiąclecia i inne parki województwa kujawsko - pomorskiego.
Wszystkie zagadnienia będą poruszone na spacerze krajobrazowym poprzedzającym konkurs!
Regulamin konkursu oraz zgody do pobrania poniżej! 
Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Pomagam bo kocham przyrodę", którego celem jest przedstawienie w jaki sposób możemy pomóc przyrodzie. Tematem może być pomoc zwierzętom, roślinom, ochrona powietrza itp.
Konkurs trwa od 16.10. do 03.11.2023 r.
Konkurs skierowany jest do dzieci z powiatów: inowrocławski, radziejowski, mogileński!
Maksymalny format pracy A3!
Regulamin konkursu do pobrania poniżej :)
Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu Pomagam bo kocham przyrodę118 kB
Nadgoplański Park Tysiąclecia organizował konkurs plastyczny "Woda w krajobrazie", w którym wzięło udział 235 osób!! Wybór osób nagrodzonych nie był prosty, dlatego, w każdej kategorii przyznano po jednym dodatkowym wyróżnieniu!
Nagrodzone osoby to:
Kategoria 6-9 lat:
I miejsce: Kacper Drzazgowski
II miejsce: Lilianna Rapacz
III miejsce: Lena Koszałka
Wyróżnienie: Nina Harenda
Wyróżnienie dodatkowe: Katarzyna Dutkowska
Kategoria 10-14 lat:
I miejsce: Maja Warakomska
II miejsce: Nadia Sobieska
III miejsce: Lena Wawrowska
Wyróżnienie: Iga Florczak
Wyróżnienie dodatkowe: Patrycja Bonder
Serdecznie gratulujemy! 
Nagrody zostały zakupione w ramach dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Nagrody za wyróżnienia dodatkowe zostały ufundowane przez NPT.

Do udziału w inicjatywie profilaktycznej dzieci i młodzieży powiatu inowrocławskiego zaprasza Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu i Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy. Masz do wyboru dwie formy pracy konkursowej. Zdecyduj sam!

Przedsięwzięcie konkursowe ma na celu dostrzeżenie problemów związanych z celowym zanieczyszczaniem akwenów przez człowieka i skutków, co wiąże się z łamaniem przepisów prawa. Ponadto ważne jest rozwijanie poczucia odpowiedzialności za czystość planety i kształtowanie postaw młodych ludzi o dbałość o czystość akwenów. Istotna jest również kwestia działania na rzecz zmiany negatywnego stosunku ludzi do stanu wód i podnoszenie świadomości dotyczącej ich ochrony.

Jeśli masz od 6 do 14 lat, weź udział w tym konkursie. Na Wasze prace czekamy do 11.10.2023r. Rozstrzygnięcie konkursu już w październiku. Fundatorem nagród i upominków jest Powiat Inowrocławski oraz organizatorzy.

Szczegóły w regulaminie!

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu 164 kB

Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza 05 sierpnia (sobota) na Piknik pod Mysią Wieżą! 

Startujemy od godziny 10:00! 
Jakie atrakcje zapewniamy? 
- Składanie budek lęgowych.
- Warsztaty plastyczne, zielarskie oraz z tworzenia eko-magnesów.
- Chętni mogą zwiedzić nasza ekspozycję.
- Odbywać się będą pokazy wikliniarstwa oraz garncarstwa! Będzie możliwość zakupu wyrobów.
Serdecznie zapraszamy!

Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza na spotkanie autorskie z red. Krystyną Lewicką-Ritter dziennikarką, regionalistką, autorką książki pt: „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”. Spotkanie odbędzie się 18 maja o godz. 13:30 w siedzibie Parku. Spotkanie objęte jest patronatem Elżbiety Piniewskiej – Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza wszystkich pasjonatów wędrówek do zabawy w questing. Questing jest rodzajem gry terenowej z wątkiem edukacyjnym. Uczestnicy zabawy podążają szlakiem wytyczonym przez wskazówki oraz rozwiązują zagadki i zadania umieszczone na karcie questu.

Quest pełni funkcje edukacyjne, poznawcze, integracyjne, rekreacyjne i rozrywkowe. Jest ciekawą metodą promocji regionu i miejsc cennych pod względem przyrodniczym oraz historycznym. 

Karty dostępne są w wersji elektronicznej do pobrania (pdf).

Quest "Myszy Harcują" czas trwania ok. 30 minut. 

Quest "Na tropie Goplan" czas trwania ok. 1 godziny.

Wypełnioną kartę questa należy dostarczyć do siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia , a Ty za udział w zabawie otrzymasz „parkowy” upominek.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Myszy Harcują4735 kB
Na tropie Goplan2665 kB

Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do udziału w Nocy Muzeów organizowanej we współpracy z PTTK Oddział Nadgoplański!

W sobotę 13 maja od godziny 18:00 do 22:00 odbędzie się Noc Muzeów, w trakcie której można bezpłatnie zwiedzić ekspozycję historyczną w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3, Mysią Wieżę oraz Kolegiatę! 

Dodatkowo zachęcamy do udziału w mini zabawie!

  1. Pobierz i wydrukuj broszurkę (załącznik na dole lub link), link: Broszura do pobrania
  2. W każdym z miejsc, które odwiedzisz poproś o pieczątkę potwierdzającą zwiedzanie. Prosimy Kolegiatę oraz Mysią Wieżę zwiedzić najpóźniej do 21:30, aby zdążyć odebrać upominek w Parku.
  3. Po zebraniu trzech pieczątek w siedzibie Parku czeka do odbioru skromna nagroda.

Co to jest Noc Muzeów? 

Noc Muzeów to wydarzenie, które polega na udostępnianiu galerii, muzeów oraz instytucji kultury w godzinach nocnych. Wstęp na wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a każdego roku ilość instytucji, które brały udział się zwiększała. W ubiegłym roku odbyło się ponad 150 wydarzeń. 

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Broszurka do pobrania9137 kB

Nadgoplański Park Tysiąclecia z siedzibą w Kruszwicy serdecznie wszystkich zaprasza do zwiedzania ekspozycji historycznej “U źródeł polskości”, która ponownie zostanie udostępniona dla zwiedzających w weekendy, w sezonie turystycznym (maj - sierpień).

Otwarcie nastąpi w pierwszy weekend majowy tj. 6-7 maja w godzinach 14:00-18:00 - wstęp

bezpłatny.

Ekspozycja historyczna “U źródeł polskości” mieści się w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy, a utworzona została dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020. W tym miejscu przybliżona jest historia Nadgopla oraz znajdują się liczne artefakty muzealne, pozyskane m.in. podczas wykopalisk archeologicznych. Zastosowane zostały nowoczesne rozwiązania, z przystosowaniem, do każdej grupy wiekowej. W ekspozycji znajdują się również wirtualna przebieralnia oraz komiks o Popielu z myślą o najmłodszych.

Zaczęła się wiosna, praca na polach rwie, ptaki śpiewają, motyle latają, a w oddali widać dym!
Niestety co roku w okresie wiosennym dochodzi do licznych pożarów, spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów” (art. 124), a „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwar - podlega karze aresztu albo grzywny” (art. 131).
Ponadto w ustawie o lasach czytamy, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych" (art. 30).
Pamiętajcie, że za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje, zgodnie z kodeksem wykroczeń: „kara aresztu, grzywny lub nagany, której wysokość w myśl art. 24, § 1 kw może wynosić od 20 do 5000 zł (art. 82). A kodeks karny mówi, że „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia” (art. 163).
W świadomości wielu ludzi funkcjonuje pogląd, że wypalanie traw na wiosnę jest dobre, że dzięki temu pozbywamy się suchej i niechcianej martwej roślinności, nawożona jest gleba, a młode rośliny mają miejsce do wzrostu.
Oczywiście jest to nieprawda.
W rzeczywistości gleba po wypaleniu ubożeje. Naukowcy od lat informują, że takie zabiegi powodują spadek liczebności bakterii w glebie, niszczone są mikroorganizmy oraz wierzchnia warstwa próchnicy. Gleba staje się jałowa, a na powrót do stanu sprzed pożaru potrzebuje kilku lat.
W pożarach giną ogromne ilości zwierząt, bezkręgowce, pożyteczne owady zapylające, większe ssaki oraz ptaki. I to właśnie u tych ostatnich pożary zbierają największe żniwo. Ptaki, które zakładają gniazda na ziemi, w krzewach oraz w trzcinowiskach, w chwili wybuchu pożaru nie zabiorą gniazda i jaj pod pachę, aby uciec. One i ich pisklęta giną!
Szczególnie przestrzegamy rolników, przed wypalaniem traw i nieużytków. Proceder ten może doprowadzić do cofnięcia dopłat wypłacanych przez ARiMR. Pamiętajmy, że od wejścia Polski do UE rolnicy mogą uzyskać dopłaty bezpośrednie do gruntów, jednym z warunków otrzymania tych dopłat jest utrzymanie gruntów rolnych w dobrej kulturze.
Jak czytamy na stronie gov.pl „ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.”
Więc, czy wypalanie traw i nieużytków dla rolników jest opłacalne?
Szczerze w to wątpimy!
Na koniec apelujemy do wszystkich o zdrowy rozsądek, pamiętajcie, że każdy pożar zagraża życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt.
Zdjęcie tegoroczne wykonane w Ostrówku.

Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza na piąte spotkanie z cyklu “Spotkanie z podróżnikiem”, które odbędzie się 15 kwietnia (sobota) o godz. 15:00 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy.  

Temat prelekcji to "Cuba perła Karaibów, misjonarze i Fidel Castro wiecznie żywy". 

O Kubie opowie Pani Ilona Dybicz – pasjonatka podróży, która odwiedziła już 21 krajów. Zawodowo dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt w Kruszwicy oraz radna Rady Miejskiej w Kruszwicy, sekretarz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz prezes Stowarzyszenia KRUSZA. 

Prośba do wszystkich, aby na spotkanie przynieść drobne przybory szkolne dla misji Pallotynów na Cuba  np. kredki, pisaki, zeszyty, piórnik, farbki, wycinanki, bloki itp. 

W związku z inwestycją pn. „Rozbudowa drogi krajowej nr 62 na odcinku Kobylniki-Kruszwica" informujemy, że zaplanowano zamknięcie mostu w Kruszwicy od 31.03.2023 r. na ok. 4 miesiące. Informacja dot. objazdów dostępna jest na stronie: https://www.gminakruszwica.pl/news/przebudowa-mostu-w-kruszwicy-planowane-utrudnienia-w-ruchu?fbclid=IwAR1FSmI0O1JYyX9aoj4T8M5Lg1GhGD4__RrwKxZa2w7MR_qTKlkiPbioP3Y

21 marca w ramach ogłoszonego “Tygodnia dla Gopła” - inicjatywy mającej na celu uświadomienie, że sprawa czystości brzegów jeziora Gopło jest wspólną sprawą mieszkańców, Nadgoplański Park Tysiąclecia wraz z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racicach, PTTK Oddział Nadgoplański oraz funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej uporządkowali brzegi jeziora na Półwyspie Rzępowskim oraz terenach w okolicy parkingu przy Mysiej Wieży.

Podczas akcji zebrano 17 worków śmieci. Uczestnicy wysłuchali również prelekcji o walorach Nadgopla i dlaczego warto je chronić, a na zakończenie w ramach podziękowania zorganizowane zostało ognisko.  

Link do galerii zdjęć

fot. D. Sajbor

17 marca Strażnicy Parku wraz ze Specjalistą ds. Edukacji rozmieścili na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia budki lęgowe dla ptaków. Budki zostały wykonane przez uczniów szkół podstawowych, którzy brali udział w konkursie “Każdy stworek chce swój domek”, który polegał na wykonaniu budki lęgowej dla ptaków zgodnie z wytycznymi, aby było możliwe wykorzystanie ich w przyrodzie. Budki lęgowe typu A1 oraz A dla tzw. “drobnicy” zostały umieszczone przy siedzibie Parku w Kruszwicy, z uwagi na dużą liczbę ptaków m.in. bogatek, modraszek, muchołówek oraz mazurków, a budki przeznaczone dla większych ptaków zostały rozmieszczone na Półwyspie Potrzymiech

fot. Dorota Sajbor