tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • Dzień ziemi 2016

  24 maj 2016

  Dzień Ziemi z kawałkiem czystego nieba i guzikiem na szczęście od kominiarza 

  Za nami 14. obchody „Dnia Ziemi” w Tucholi. Podobnie jak w poprzednich latach  festiwal przyrody został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współpracy z Gminą Tuchola, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi, Starostwem Powiatowym w Tucholi  i Tucholskim Ośrodkiem Kultury w uroczym Parku Zamkowym.

  Tegoroczny festiwal odbywał się 21 maja pod hasłem „Palący temat – niska emisja!”, a więc przekonywaliśmy do ogrzewania domów wysokiej jakości źródłami ciepła, nie palenia śmieci w piecach oraz korzystania z roweru zamiast z samochodu.

  Tego dnia każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą kawałek czystego nieba  w postaci symbolicznego błękitnego balonika i gliniany guzik na szczęście od autentycznego kominiarza.

  O imprezie informował plakat wykonany w ramach konkursu przez Damiana Dorau z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku, na którym widniał rower.

  Więcej…  
 • zapraszamy na obchody Dnia Ziemi

  09 maj 2016

   
 • V. BOROWIACKI RAJD NORDIC WALKING JUŻ ZA NAMI

  06 maj 2016

  W sobotę 16 kwietnia br. Tucholski Park Krajobrazowy po raz kolejny zaprosił turystów na Borowiacki Rajd Nordic Walking szlakami Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem drogę wytyczał nam żółty szlak im. B.     Nowodworskiego. 10. km rekreacyjną wędrówkę rozpoczęliśmy w Tucholi przy ul. Leśnej, a zakończyliśmy w m. Pila Młyn przy Terenowym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. 40 osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych zachwycała się przyrodą m.in. rezerwatu przyrody „Dolina Rzeki Brdy”. Osoby interesujące się ptakami występującymi na terenie parku skorzystały z wiedzy doświadczonego ornitologa, który w trakcie rajdu rozpoznawał i omawiał poszczególne gatunki. Rajd zakończył się ogniskiem.

  Więcej…  
 • Po raz 21. o przyrodzie wokół nas

  04 maj 2016

  28 kwietnia 2016 r. odbyła się XXI. edycja konkursu „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do I etapu w formie testu pisemnego przystąpiło 156 reprezentantów 56 klas ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu jest ”Środowisko - człowiek - przyszłość” i jak co roku uczestnicy wykazują się znajomością walorów przyrodniczych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Poznają formy ochrony przyrody, pracę służb ochrony przyrody i leśnika. Do I etapu klasy mogły zdobyć dodatkową punktację  i przygotować ulotkę. Do finału zakwalifikowały się 4 zespoły z najwyższą ilością punktów.

  w kategorii klas I – IV ze szkół podstawowych:    

  1. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Tucholi kl. I d – 32 pkt.
  2. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Tucholi kl. IV a – 32 pkt.
  3. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Tucholi koło przyrodnicze kl. IV – 31 pkt.
  4. Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl. IV – 30 pkt.                                                

  w kategorii klas V-VI ze szkół podstawowych i gimnazjów:    

  1. ZSO w Tucholi – Gimnazjum Powiatowe kl. II a – 32 pkt.
  2. Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl.  VI – 29 pkt.
  3. Szkoła Podstawowa Nr 3  w Tucholi kl. VI a – 29 pkt.
  4. Gimnazjum nr 1 w Tucholi kl. Id – 28 pkt.

  Zespoły finałowe spotkają się w dniu 16 czerwca br. o godz. 10.00 na Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu, gdzie obędzie się II etap konkursu .

   
 • 21 maja 2016 obchodzimy Dzień Ziemi

  19 kwiecień 2016

  Tegoroczny Dzień Ziemi pod hasłem "Palący temat - niska emisja!"  będziemy obchodzić w Tucholi po raz 14. w dniu 21 maja w Parku Zamkowym w godz. 11.00-14.00. Wyłoniliśmy już zwycięzcę konkursu na plakat z tejże okazji, którym jest Damian Dorau z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku, zaproponował na swojej pracy rower jako sposób zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza.  Spośród 18. prac wyróżniliśmy także plakaty wykonane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi: Emilię Rybicką, Monikę Łyczywek i Łukasza Szefer.