tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • 16 lat utrwalamy nawyk oszczędzania złóż naturalnych

  23 czerwiec 2015

  19 maja podsumowaliśmy XVI. edycję akcji zbiórki puszek aluminiowych po napojach w ramach konkursu pt. „Zamień puszki na pieniądze”. Przy współpracy z  Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi, dzieci przedszkolne i uczniowie 17 szkół z terenu Tucholskiego Parku Krajobrazowego zebrali przez rok 1 2248 kg puszek aluminiowych, które zostaną ponownie przetworzone na nowe opakowania do napojów. Tegoroczny wynik przekroczył 77 ton od momentu zainicjowania konkursu.

  Zwycięzcami wśród najlepszych zbieraczy surowców wtórnych zostali:

  I miejsce: Katarzyna Szrajber z Przedszkola Samorządowego Gminy Lubiewo – z wynikiem 8 000 sztuk

  II miejsce: Maksymilian Glazik z Zespołu Szkół w Bysławiu – z wynikiem 6 625 sztuk

  III miejsce: Oliwier Dolat ze Szkoły Podstawowej w Raciążu – z wynikiem 4 630 sztuk

  Puchar przechodni „Srebrna Puszka” powędrowała do zwycięzcy: Zespołu Szkół w Rytlu Filii w Zapędowie, II miejsce zajęła: Szkoła Podstawowa w Klonowie,  a III miejsce: Szkoła Filialna w Suchej.

  Wyróżniający się  uczniowie w akcji oraz placówki przedszkolne i szkolne otrzymali nagrody ufundowane przez Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚ i GW w Toruniu oraz  Fundację Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach RECAL z Warszawy. Na wyróżniających się uczestników konkursu po odpoczynku wakacyjnym czeka wyjazd na „zieloną szkołę” oraz przedstawienie teatralne pt. „Ala w Alulandii” cz. 2.

  Więcej…  
 • ,,LATO W PARKACH”

  17 czerwiec 2015

  Spływ kajakowy Brdą w dniach 4-5 lipca na trasie  Mylof - m. Brda - Gołąbek

   

  Pobierz pliki:
  Download this file (program.doc)program.doc27 Kb
  Download this file (Regulamin.doc)Regulamin.doc35 Kb
   
 • Finał jubileuszowego konkursu „Przyroda wokół nas”

  15 czerwiec 2015

  11 czerwca 2015 r. odbył się po raz 20. konkurs pt. „Przyroda wokół nas” pod hasłem: ”Zmieniaj nawyki – nie klimat!”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych spotkali się na Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu, gdzie wykazywali się wiedzą przyrodniczą i regionalną oraz utrwalali nawyki proekologiczne związane z energią odnawialną.

  Komisja w składzie: Mirosław Koczwara, Piotr Grzmiel i Mariusz Reszczyński skrupulatnie zliczała punkty uczniów, którzy odpowiadali na wylosowane pytania, identyfikowali drzewa, krzewy, rośliny zielne i ślady pozostawione w przyrodzie przez zwierzęta oraz orientowali się w terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy pomocy mapy.

  Kibicujący koledzy i koleżanki, którzy przybyli z transparentami mogli również sprawdzić się w wiedzy przyrodniczej i zdobyć gadżety organizatorów. Rozgrywki przeplatane były sygnałami myśliwskich w wykonaniu uczniów Technikum Leśnego w Tucholi reprezentujących Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jenot”. Poza słoneczną pogodą panowała też wśród uczestników pogoda ducha i dobra zabawa.

   Wyniki tegorocznej edycji:

   w kategorii klas I-IV:

  I miejsce: kl. III a ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi  – 54 punkty

  II miejsce: Koło Przyrodnicze kl. III ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Tucholi – 51 punktów

  III miejsce: Kl. IV b z Zespołu Szkół w Rytlu – 48 punktów

  Wyróżnienie: kl. V  ze Szkoły Podstawowej  w Kiełpinie – 38 punktów

  w kategorii klas V-VI SP i gimnazja:

  I miejsce:  Kl. I a z  Gimnazjum Powiatowego  w Tucholi – 56 punktów

  II miejsce: Kl. III b Gimnazjum z  Zespołu  Szkół w Bysławiu – 46 punktów 

  III miejsce: Kl. V ze Szkoły Podstawowej  w Legbądzie – 44 punkty

  Wyróżnienie: Kl. I c z Gimnazjum nr 1 w Tucholi  – 39 punktów

  Zwycięskie klasy otrzymały nagrody: kamera, aparat cyfrowy, lornetka, a reprezentanci klas atlasy przyrodnicze ufundowane przez  Tucholski Park Krajobrazowy z dotacji WFOŚ i GW w Toruniu i Nadleśnictwo Tuchola.

  W związku z jubileuszową edycją puchary przechodnie w formie puchacza będącego symbolem konkursu otrzymały nowy wizerunek i powędrowały na rok do zwycięskich klas.

  Na zakończenie rozgrywek przyrodniczych wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku.

  Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie zapraszamy na kolejną edycję konkursu  - już za rok.

  Więcej…  
 • Dzień Dziecka z przyrodą

  20 maj 2015

   
 • Relacja z Dnia Ziemi

  19 maj 2015

  Energetyczny Dzień Ziemi – 2015

  Za nami 13. obchody „Dnia Ziemi” w Tucholi. Podobnie jak w poprzednich latach  festiwal przyrody został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współpracy z Gminą Tuchola, Powiatem Tucholskim, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Tucholskim Ośrodkiem Kultury w uroczym Parku Zamkowym.
  Tegoroczny festiwal odbywał się 16 maja pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”, a więc w roli głównej występowała „zielona energia”. Uroczystość  ta była również okazją do uczczenia 5 lecia powołania w Borach Tucholskich Rezerwatu Biosfery.

  O imprezie informował plakat wykonany w ramach konkursu przez Angelikę Moj z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku.

  W temacie tegorocznego hasła zaproponowaliśmy  przedszkolom, szkołom podstawowym, gimnazjom i placówkom ponadgimnazjalnych udział w konkursach.  W ramach konkursu przedszkola i szkoły podstawowe miały możliwość oddawania elektroodpadów. Zwycięzcami zostali: Przedszkole nr 2 w Tucholi i Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi. W ramach tej akcji Przedsiębiorstwo Komunalne odda do utylizacji 1.640 szt. ZSEE.

  Z propozycją wykorzystania wiatru jako napędu pojazdu czterokołowego do konkursu pt. „Wiatrochód – pojazd przyszłości” przystąpiły szkoły podstawowe z Tucholi, Legbąda, Raciąża i Stobna. W tej konkurencji I miejsce zajęła: Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, II miejsce: Szkoła Podstawowa przy SOSW w Tucholi i III miejsce: Szkoła Podstawowa w Legbądzie. Gimnazjaliści zmagali się w konkurencji współczesnego budownictwa będąc architektami „Domu Peta” , w których głównym materiałem budowlanym były plastikowe butelki. Grand Prix konkursu otrzymał zespół reprezentujący Gimnazjum przy SOSW w Tucholi. Młodzież ponadgimnazjalna udowodniła uczestnikom uroczystości, że w tucholskiej Kiczy płynie zielona energia, którą można wykorzystać do ładowania telefonu. Grand Prix w konkursie pt. „Energetyczny Kicz” otrzymała młodzież z Tucholskiej Szkoły Realnej.

  Dzieci i młodzież uczestnicząca w konkursach została nagrodzona sprzętem sportowym oraz gadżetami okazjonalnymi. Jak co roku przy stoisku Przedsiębiorstwa Komunalnego w zamian za butelki plastikowe „pet” i zużyte baterie można było otrzymać drzewka i krzewy. Za 700 drzewek zebrano ok. 5 tys. sztuk „pet-ów” i 344,45 kg zużytych baterii. Ładowarka do baterii powędrowała do Pani Aurelii Dobbek, która przyniosła 71 kg. baterii do unieszkodliwienia.

  Wśród stoisk edukacji leśnej, przyrodniczej,  turystycznej znalazły się także promujące regionalizm Borów Tucholskich oraz materiały naturalne. Ciekawostką były technologiczne rozwiązania z wykorzystujące odnawialne źródła energii jak: baterie słoneczne, pompa ciepła i panel fotowoltaiczny.  Najmłodsi wraz z rodzicami chętnie korzystali z gier i zabaw oraz edukacji i prac manualnych w „Ekolandii”. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał jabłko w sadów borowiackich jako symbol bioenergii.

  Niepowtarzalny nastrój podczas uroczystości wprowadziły pełne harmonii legendy, pieśni i kołysanki w wykonaniu zespołu „Zgagafarii”.

  Więcej…