tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • Zakończono XI. zimową inwentaryzaję nietoperzy w Tucholskim Parku Krajobrazowym

  10 marzec 2015

  Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy współpracy z chiropterologiem dr Mateuszem Ciechanowskim z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydziału Biologii, Uniwersytetu Gdańskiego oraz przyrodnikami z PTOP „Salamandra” i Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP „Salamandra” w Gdańsku zakończyli zimową inwentaryzację nietoperzy w parku.

  W dniach 14 i 15 lutego br. grupa specjalistów zinwentaryzowała 16 stanowisk zimowania nietoperzy na terenie parku.

  Chiropterolodzy poszukiwali chronione ssaki w przydomowych piwnicach, piwnicach typu  „ziemianka”, piwnicach w budynkach gospodarczych, studniach, podziemnym kanale będącym pozostałością starego młyna. Nietoperze hibernujące w trudno dostępnych szczelinach zlokalizowano za pomocą kamer inspekcyjnych.

  W ciągu dwóch dni inwentaryzacji oznaczono 40 osobników reprezentowanych przez trzy gatunki: Gacek brunatny Plecotus auritus, Nocek Natterera Myotis nattereri i Mopek Barbastella barbastellus.

  Jak co roku spotkaliśmy się z ogromną życzliwością mieszkańców parku za co bardzo dziękujemy.

  Wiosną samice nietoperzy gromadzą się  w tzw. kolonie rozrodcze, liczące w Polsce od kilku do kilkuset osobników. W maju samica rodzi i wychowuje tylko jedno, rzadko dwa młode w ciągu roku. Późnym latem nietoperze opuszczają swoje letnie schronienia i przenoszą się do zimowisk odbywając niekiedy długie wędrówki. Jesienią, kiedy zaczyna brakować ich podstawowego pokarmu (latających owadów), zapadają ponownie w sen zimowy, zwany hibernacją.

  Do pełnej aktywności powracają wiosną gdy zrobi się ciepło i zaczynają latać owady.

  Najczęstsze kryjówki nietoperzy latem to strychy, szczeliny budynków, wieże kościołów, szpary za okiennicami, dziuple.

  Ich zimowe schronienia to piwnice, studnie, fortyfikacje, sztolnie i jaskinie.

  Tucholski Park Krajobrazowy w ramach działania pt. „Czynna ochrona nietoperzy w Tucholskim Parku Krajobrazowym” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie poza zimową inwentaryzacją nietoperzy w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Nadleśnictwami, których teren pokrywa się z powierzchnią parku zamierza zainstalować około 30 budek dla nietoperzy, które przy współpracy z dr. Mateuszem Ciechanowskim w latach następnych będą systematycznie inwentaryzowane.

   

   
 • Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat

  09 luty 2015

  Odkrywamy tajemnice przyrody

   Znamy listę szkół podstawowych zakwalifikowanych do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”, w ramach którego 4 tysiące uczniów z regionu weźmie udział w bezpłatnych wyjazdowych zajęciach w  parkach krajobrazowych województwa.

  Pobierz pliki:
  Download this file (lista.pdf)lista.pdf135 Kb
  Więcej…  
 • XI. zimowe liczenie nietoperzy 14-15 lutego 2015

  03 luty 2015

  W dniach 14-15 lutego br. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzona zostanie kolejna zimowa inwentaryzacja hibernujących nietoperzy. Nietoperze  - Tajemnicze, latające stworzenia, żyjące tuż obok nas, na strychach naszych domów, świątyń, urzędów, szpitali, spędzające zimę w naszych piwnicach, obok słoików z ogórkami i grzybami. Przemykają ukradkiem, kryją się w ciemnościach i w tych ciemnościach znajdują bezbłędnie drogę. Oczyszczają niebo nad nami ze znienawidzonych komarów, pożerających nasze sady chrabąszczy i zagrażających naszym uprawom nocnych motyli. Ważą mniej niż mysz, a ich ciało pokrywa mięciutkie, aksamitne futerko. Ssaki, takie jak my, jak nasz pies, kot i chomik. Choć mieszkają tak blisko, tak niewiele o nich wiemy.

  Gdy ziemię przykrywa śnieżna kołderka, nietoperze stają przed wizją głodu. Mróz oznacza brak owadów. Jedne odlatują w cieplejsze rejony Europy, pokonując nawet 2000 km. Inne zapadają w zimowy sen – hibernację – powoli spalając nagromadzone jesienią zapasy tłuszczu. Kryją się wówczas w jaskiniach, starych fortyfikacjach, piwnicach, studniach i tunelach.

  Więcej…  
 • Projekt „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”

  15 styczeń 2015

   

  Odkrywamy tajemnice przyrody

  Rusza przygotowany przez Urząd Marszałkowski projekt „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”, w ramach którego 4 tysiące uczniów szkół podstawowych z regionu weźmie udział w bezpłatnych wyjazdowych zajęciach w  parkach krajobrazowych województwa. Zachęcamy szkoły do zgłaszania udziału w przedsięwzięciu.

  Więcej…  
 • konkurs "Przyroda wokół nas"

  20 listopad 2014

  Podczas konkursu „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych

  zaproponowaliśmy zmianę nawyków na rzecz klimatu. 

  19 listopada 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi odbył się po raz 11. konkurs „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. Organizatorami są: Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do konkursu przystąpiło 21. uczniów z Tucholi, Czerska i Chojnic. Celem konkursu było zdobycie umiejętności obserwacji i poszerzenie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska oraz utrwalenie nawyków ekologicznego stylu życia ze świadomością ochrony klimatu. Uczestnicy wykazali się także znajomością osobliwości Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat”.

  Więcej…