tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • Dzień Dziecka z przyrodą

  20 maj 2015

   
 • Relacja z Dnia Ziemi

  19 maj 2015

  Energetyczny Dzień Ziemi – 2015

  Za nami 13. obchody „Dnia Ziemi” w Tucholi. Podobnie jak w poprzednich latach  festiwal przyrody został zorganizowany przez Tucholski Park Krajobrazowy przy współpracy z Gminą Tuchola, Powiatem Tucholskim, Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Tucholskim Ośrodkiem Kultury w uroczym Parku Zamkowym.
  Tegoroczny festiwal odbywał się 16 maja pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”, a więc w roli głównej występowała „zielona energia”. Uroczystość  ta była również okazją do uczczenia 5 lecia powołania w Borach Tucholskich Rezerwatu Biosfery.

  O imprezie informował plakat wykonany w ramach konkursu przez Angelikę Moj z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku.

  W temacie tegorocznego hasła zaproponowaliśmy  przedszkolom, szkołom podstawowym, gimnazjom i placówkom ponadgimnazjalnych udział w konkursach.  W ramach konkursu przedszkola i szkoły podstawowe miały możliwość oddawania elektroodpadów. Zwycięzcami zostali: Przedszkole nr 2 w Tucholi i Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi. W ramach tej akcji Przedsiębiorstwo Komunalne odda do utylizacji 1.640 szt. ZSEE.

  Z propozycją wykorzystania wiatru jako napędu pojazdu czterokołowego do konkursu pt. „Wiatrochód – pojazd przyszłości” przystąpiły szkoły podstawowe z Tucholi, Legbąda, Raciąża i Stobna. W tej konkurencji I miejsce zajęła: Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi, II miejsce: Szkoła Podstawowa przy SOSW w Tucholi i III miejsce: Szkoła Podstawowa w Legbądzie. Gimnazjaliści zmagali się w konkurencji współczesnego budownictwa będąc architektami „Domu Peta” , w których głównym materiałem budowlanym były plastikowe butelki. Grand Prix konkursu otrzymał zespół reprezentujący Gimnazjum przy SOSW w Tucholi. Młodzież ponadgimnazjalna udowodniła uczestnikom uroczystości, że w tucholskiej Kiczy płynie zielona energia, którą można wykorzystać do ładowania telefonu. Grand Prix w konkursie pt. „Energetyczny Kicz” otrzymała młodzież z Tucholskiej Szkoły Realnej.

  Dzieci i młodzież uczestnicząca w konkursach została nagrodzona sprzętem sportowym oraz gadżetami okazjonalnymi. Jak co roku przy stoisku Przedsiębiorstwa Komunalnego w zamian za butelki plastikowe „pet” i zużyte baterie można było otrzymać drzewka i krzewy. Za 700 drzewek zebrano ok. 5 tys. sztuk „pet-ów” i 344,45 kg zużytych baterii. Ładowarka do baterii powędrowała do Pani Aurelii Dobbek, która przyniosła 71 kg. baterii do unieszkodliwienia.

  Wśród stoisk edukacji leśnej, przyrodniczej,  turystycznej znalazły się także promujące regionalizm Borów Tucholskich oraz materiały naturalne. Ciekawostką były technologiczne rozwiązania z wykorzystujące odnawialne źródła energii jak: baterie słoneczne, pompa ciepła i panel fotowoltaiczny.  Najmłodsi wraz z rodzicami chętnie korzystali z gier i zabaw oraz edukacji i prac manualnych w „Ekolandii”. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał jabłko w sadów borowiackich jako symbol bioenergii.

  Niepowtarzalny nastrój podczas uroczystości wprowadziły pełne harmonii legendy, pieśni i kołysanki w wykonaniu zespołu „Zgagafarii”.

  Więcej…  
 • Tucholski Park Krajobrazowy o Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie w Gdańsku

  19 maj 2015

  Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Partnerzy

  serdecznie zapraszają do udziału w akcji plenerowej
  Bioróżnorodność – poznaj by zachować!

  Piątek, 22 maja, godz. 10.00-14.00 Gdynia, Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

  Sobota, 23 maja, godz. 11.00-18.00 Gdańsk, Park im. Ronalda Reagana (wejście A od ul. Jana Pawła II)
  Zapraszamy na warsztaty, grę terenową i wspólne piknikowanie!

  Szczegółowy program w załączniku i na stronie http://www.ciee-gda.pl/aktualnosci/bioroznorodnosc-poznaj-by-zachowac/ .

  Grupy zorganizowane szczególnie zapraszamy w piątek do Marszewa.

   

   

  Pobierz pliki:
  Download this file (plakat2015.jpg)plakat2015.jpg294 Kb
  Download this file (program.jpg)program.jpg282 Kb
   
 • Zapraszamy na uroczyste obchody Dnia Ziemi

  04 maj 2015

   
 • Konkurs "Przyroda wokół nas" 2015

  30 kwiecień 2015

  Konkurs z tradycją 20 - letnią.

   30 kwietnia 2015 r. odbyła się XX. edycja konkursu „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do I etapu w formie testu pisemnego przystąpiło 186 reprezentantów 62 klas ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

  Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu jest „Z energią zmieńmy źródła”. Poza wiedzą z zakresu ekologii, form ochrony przyrody w Polsce oraz pracy służb ochrony przyrody i leśnika, uczestnicy wykazali się znajomością walorów przyrodniczych i turystycznych Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola, a także informacjami na temat Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”. Do I etapu każda z klas przygotowała dodatkowo punktowaną ulotkę, w której proponują jak zmieniać na co dzień źródła energii na tzw. „zieloną” energię  wykorzystującą wodę, słońce i wiatr.

  Do finału zakwalifikowały się 4 zespoły z najwyższą ilością punktów:

  w kategorii klas I – IV ze szkół podstawowych:    

  1. Szkoła Podstawowa Nr 3  w Tucholi kl. III a 34 pkt.
  2. Szkoła Podstawowa Nr 3  w Tucholi koło przyrodnicze kl. III a – 33 pkt.
  3. Zespół Szkół w Rytlu kl. IV b – 29 pkt.
  4. Szkoła Podstawowa w Kiełpinie kl. IV – 27 pkt.

  w kategorii klas V-VI ze szkół podstawowych i gimnazjów:    

  1. Gimnazjum Powiatowe w Tucholi kl. I a – 32 pkt.
  2. Szkoła Podstawowa w Legbądzie kl. V – 27 pkt.
  3. Zespół Szkół w Bysławiu III b  G – 26 pkt.
  4. Gimnazjum Nr 1 w Tucholi kl. I c – 25 pkt.

  Zespoły finałowe spotkają się w dniu 11 czerwca br. o godz. 10.00 na Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu, gdzie wyłonieni zostaną zwycięzcy.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachwyca nas fakt, że po 20. latach konkurs cieszy się coraz to większym zainteresowaniem.

  Więcej…