tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • wystawa grzybów

  18 wrzesień 2014

  7 i 8 października 2014 r. zapraszamy na XXI. WYSTAWĘ GRZYBÓW

  Pobierz pliki:
  Download this file (plakat_grzyby_2014.jpg)plakat_grzyby_2014.jpg108 Kb
   
 • Konferencja „Chronić chronione” – lobbujemy na rzecz dobrego prawa

  19 sierpień 2014

  Marszałek Piotr Całbecki był honorowym patronem ogólnopolskiej konferencji na temat ochrony ładu przestrzennego w kontekście prezydenckiego projektu ustawy krajobrazowej, która odbyła się 12 sierpnia w Toruniu. Wydarzenie zorganizowały wspólnie samorząd województwa kujawsko - pomorskiego i Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski, wśród prelegentów byli minister w  Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński i wiceminister środowiska Piotr Otawski.

  Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu trafił do Sejmu w czerwcu 2013. Nie wyszedł dotąd poza pierwsze czytanie. – Konieczność przyjęcia takich regulacji wynika nie tylko z obowiązku ochrony jakości życia, którą znacząco obniża chaos przestrzenny, ale też z prawa europejskiego. Można powiedzieć, że negatywnie odstajemy w tym aspekcie od innych krajów Europy. Tymczasem projekt dobrego  prawa wciąż leży w sejmowej zamrażarce- podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

  Więcej…  
 • Lato w Parkach – 2014

  24 lipiec 2014

  W ramach cyklicznej imprezy pt. „Lato w Parkach” w dniach 5 - 6 lipca 2014 r. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował kolejny spływ kajakowy, promując zdrowy i aktywny wypoczynek. Spływ odbył się szlakiem Brdy na odcinku  Mylof-Brda-Woziwoda. Pierwszy dzień wyprawy zakończył się w m. Brda, gdzie po polowej mszy odbyły się sprawnościowe konkursy. W drugim dniu kajakarze wyruszyli w kierunku Gołąbka, na tym odcinku rzeka niejednokrotnie zaskakiwała licznymi niespodziankami w postaci zwalonych pni drzew pozostawiając niezapomniane wrażenia. Burzowa pogoda nie pozwoliła dopłynąć do planowanej mety w m. Gołąbek. 

  Więcej…  
 • XV edycja akcji „Zamień puszki na pieniądze” podsumowana

  03 lipiec 2014

  Po raz 15. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy współpracy z Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Fundacją Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach „RECAL” z Warszawy odbyła się zbiórka surowców wtórnych - puszek aluminiowych po napojach. W akcji uczestniczyło 2363 uczniów z  3 przedszkoli i 15 szkół z terenu parku. Uczniowie tych placówek w roku szkolnym zebrali 1538,1 kg puszek aluminiowych, które zbliżają łączny 15 letni rachunek do 76 ton (tj. ponad 4,4 mln puszek aluminiowych).

  Więcej…  
 • Po raz 11. w zamian za nakrętki nagrody i dobry uczynek

  26 czerwiec 2014

  13 czerwca 2014 r. w Fojutowie odbyło się uroczyste podsumowanie akcji zbiórki nakrętek z plastikowych butelek pt. „Odkręcona”.  Tucholski Park Krajobrazowy  od 11. lat wraz z organizatorami: Gminą Tuchola i Cekcyn oraz Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi prowadzi akcję mającą na celu utrwalanie nawyku odkręcania plastikowych butelek i odzyskiwanie surowców wtórnych. W tegorocznej edycji szkoły z terenu Gminy Tuchola i Cekcyn zebrały prawie 1,9 tony nakrętek, które organizatorzy postanowili przekazać na cel charytatywny. Wśród placówek najlepszy wynik uzyskały: Szkoła Podstawowa w Zielonce i Szkoła Podstawowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi, którzy otrzymali nagrody pieniężne, a wyróżniający się uczniowie w poszczególnych szkołach sprzęt sportowy oraz poczęstunek i dobrą zabawę w Zajeździe Fojutowo. Tucholski Park Krajobrazowy kontynuował edukację ekologiczną z zielonym zeszytem pt. „Śmieci”.