tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat

  09 luty 2015

  Odkrywamy tajemnice przyrody

   Znamy listę szkół podstawowych zakwalifikowanych do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”, w ramach którego 4 tysiące uczniów z regionu weźmie udział w bezpłatnych wyjazdowych zajęciach w  parkach krajobrazowych województwa.

  Pobierz pliki:
  Download this file (lista.pdf)lista.pdf135 Kb
  Więcej…  
 • XI. zimowe liczenie nietoperzy 14-15 lutego 2015

  03 luty 2015

  W dniach 14-15 lutego br. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzona zostanie kolejna zimowa inwentaryzacja hibernujących nietoperzy. Nietoperze  - Tajemnicze, latające stworzenia, żyjące tuż obok nas, na strychach naszych domów, świątyń, urzędów, szpitali, spędzające zimę w naszych piwnicach, obok słoików z ogórkami i grzybami. Przemykają ukradkiem, kryją się w ciemnościach i w tych ciemnościach znajdują bezbłędnie drogę. Oczyszczają niebo nad nami ze znienawidzonych komarów, pożerających nasze sady chrabąszczy i zagrażających naszym uprawom nocnych motyli. Ważą mniej niż mysz, a ich ciało pokrywa mięciutkie, aksamitne futerko. Ssaki, takie jak my, jak nasz pies, kot i chomik. Choć mieszkają tak blisko, tak niewiele o nich wiemy.

  Gdy ziemię przykrywa śnieżna kołderka, nietoperze stają przed wizją głodu. Mróz oznacza brak owadów. Jedne odlatują w cieplejsze rejony Europy, pokonując nawet 2000 km. Inne zapadają w zimowy sen – hibernację – powoli spalając nagromadzone jesienią zapasy tłuszczu. Kryją się wówczas w jaskiniach, starych fortyfikacjach, piwnicach, studniach i tunelach.

  Więcej…  
 • Projekt „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”

  15 styczeń 2015

   

  Odkrywamy tajemnice przyrody

  Rusza przygotowany przez Urząd Marszałkowski projekt „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”, w ramach którego 4 tysiące uczniów szkół podstawowych z regionu weźmie udział w bezpłatnych wyjazdowych zajęciach w  parkach krajobrazowych województwa. Zachęcamy szkoły do zgłaszania udziału w przedsięwzięciu.

  Więcej…  
 • konkurs "Przyroda wokół nas"

  20 listopad 2014

  Podczas konkursu „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych

  zaproponowaliśmy zmianę nawyków na rzecz klimatu. 

  19 listopada 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi odbył się po raz 11. konkurs „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. Organizatorami są: Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do konkursu przystąpiło 21. uczniów z Tucholi, Czerska i Chojnic. Celem konkursu było zdobycie umiejętności obserwacji i poszerzenie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska oraz utrwalenie nawyków ekologicznego stylu życia ze świadomością ochrony klimatu. Uczestnicy wykazali się także znajomością osobliwości Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat”.

  Więcej…  
 • warsztaty mykologiczne i XXI.wystawa grzybów

  13 październik 2014

  Grzybów w Tucholskim Parku Krajobrazowym mnóstwo!

  Tradycyjnie od ponad 20 lat Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował wystawę grzybów. W dniach 6 – 8 października 2014 r. zaproponowaliśmy mieszkańcom parku i chętnym grzybiarzom z  Polski różne formy edukacyjne dotyczące poznania świata grzybów.

  Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Nadleśnictwem Tuchola i  Polskim Towarzystwem Mykologicznym. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty mykologiczne, w których uczestniczyli pracownicy parków krajobrazowych województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, Nadleśnictwa Tuchola, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tucholi, nauczyciele, uczniowie wraz z opiekunami z ZSLiA w Tucholi oraz chętni grzybiarze - hobbyści. Po części teoretycznej zaprosiliśmy uczestników do lasu na część praktyczną, polegająca na zbiorze różnorodnych grzybów. Zajęcia przeprowadziły: dr Anna Kujawa i dr Barbara Grzesiak. Zanim zebrane okazy grzybów powędrowały na wystawę dokonaliśmy wyboru królowej grzybobrania. Została nią Izabela Wojciechowska, która w swoich zbiorach posiadała wyjątkowy wręcz nieprawdopodobny okaz „rodzinki” koźlarza babki.Pomimo nieobecności wśród zgromadzonych grzybów króla – borowika szlachetnego podtrzymaliśmy honor XXI. wystawy eksponując aż 133 gatunki grzybów: jadalnych, trujących i niejadalnych.

  Więcej…