tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • Inwentaryzacja sów leśnych

  17 kwiecień 2015

  Zakończono  pierwszą inwentaryzację sów leśnych w Tucholskim Parku Krajobrazowym


  W dniach 9-10 kwietnia br. w miejscowości Raciąski Młyn odbyło się dwudniowe spotkanie miłośników sów leśnych zorganizowane przez Tucholski Park Krajobrazowy.
  Pierwszy dzień spotkania w godzinach popołudniowych rozpoczął się referatem Dariusza Anderwalda z Komitetu Ochrony Orłów pt. Metody ochrony, rozpoznawania i lokalizacji włochatki Aegolius funereus oraz innych gatunków sów leśnych.
  Następnie Urszula Romaniec z firmy ESRI POLSKA przedstawiła referat pt. Wyznaczanie potencjalnych lokalizacji siedlisk włochatki Aegolius funereus przy wykorzystaniu analiz przestrzennych GIS.
  Ta nowoczesna metoda analiz przestrzennych umożliwiła precyzyjne wyznaczenie potencjalnych stanowisk występowania sów leśnych, w szczególności włochatki Aegolius funereus. Nie byłoby to możliwe bez danych GIS pozyskanych przez TPK z Banku Danych o Lasach oraz danych przyrodniczych przez lata gromadzonych przez park. Na podstawie danych dot. m.in. wieku i składu gatunkowego drzewostanu przy konsultacji z ornitologiem Dariuszem Anderwaldem i Rafałem Borzyszkowskim z TPK, firma Esri POLSKA na terenie parku wyznaczyła 50 stanowisk do przeprowadzenia stymulacji głosowej i nasłuchów sów leśnych.
  Po zachodzie słońca pięć grup terenowych wyposażonych w przygotowane przez ESRI mapy, karty inwentaryzacji oraz niezbędny sprzęt do stymulacji głosowej, a także urządzenia GPS i lornetki noktowizyjne wyruszyło w teren.
  W trakcie nocnej inwentaryzacji trwającej do godziny 1:00 zlokalizowano jedno stanowisko z włochatką (samiec) oraz 16 stanowisk z puszczykiem (14 samców i 9 samic) w tym 7 par. Następnego dnia na terenie Nadleśnictwa Tuchola przy użyciu sprzętu wspinaczkowego zainstalowano 5 budek lęgowych dla włochatki. Tucholski Park Krajobrazowy w przyszłych latach planuje instalację kolejnych budek w pozostałej części parku.

  Więcej…  
 • Dzień Ziemi 2015

  17 kwiecień 2015

   
 • Plakat Dzień Ziemi 2015

  03 kwiecień 2015

  Konkurs pt.“Plakat z okazji Dnia Ziemi” rozstrzygnięty.

  O uroczystych obchodach „Dnia Ziemi” w Tucholi, które odbędą się  w dniu 16 maja br. pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła” w Parku Zamkowym w godz. 11.00-14.00, informować będzie plakat autorstwa Angeliki Moj z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku. Komisja oceniającą wyróżniła także prace: Mateusza Cysewskiego z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi i Kamili Rekowskiej z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku.

   

   
 • Warsztaty ornitologiczne

  31 marzec 2015

  W dniach 9-10 kwietnia br. Tucholski Park Krajobrazowy po raz pierwszy przeprowadzi terenową inwentaryzację sów leśnych z wykorzystaniem technologii geoinformatycznych.

  Więcej…  
 • IV. Borowiacki Rajd Nordic Walking

  31 marzec 2015

  IV. Borowiacki Rajd Nordic Walking

  Szlakami Tucholskiego Parku Krajobrazowego

  ZAPISZ SIĘ!

  Tuchola 25 kwietnia 2015