tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • 21 maja 2016 obchodzimy Dzień Ziemi

  19 kwiecień 2016

  Tegoroczny Dzień Ziemi pod hasłem "Palący temat - niska emisja!"  będziemy obchodzić w Tucholi po raz 14. w dniu 21 maja w Parku Zamkowym w godz. 11.00-14.00. Wyłoniliśmy już zwycięzcę konkursu na plakat z tejże okazji, którym jest Damian Dorau z Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku, zaproponował na swojej pracy rower jako sposób zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza.  Spośród 18. prac wyróżniliśmy także plakaty wykonane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi: Emilię Rybicką, Monikę Łyczywek i Łukasza Szefer.

   
 • V. Borowiacki Rajd Nordic Walking

  22 marzec 2016

  V. Borowiacki Rajd Nordic Walking

  Szlakami Tucholskiego Parku Krajobrazowego

  Tuchola 16 kwietnia 2016

  UWAGA! zwolniło się 5 miejsc.

  Osoby zainteresowane uczestnictwem w rajdzie proszone są o pilny kontakt telefoniczny z Rafałem Borzyszkowskim 602 816 057.

   
 • NIETOPERZE TUCHOLSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

  19 styczeń 2016

  Nietoperze (Chiroptera) są jedną z najbardziej interesujących przy tym mało znanych grup ssaków. Wraz z ptakami są jedynymi współcześnie żyjącymi na Ziemi kręgowcami, które opanowały zdolność aktywnego lotu. Ich kończyny przednie przekształcone są w błoniaste skrzydła, zaś tylne, zaopatrzone w pazurki, służą do poruszania się po podłożu oraz do zawieszania się na spoczynek.

  Niezwykłą cechą tych ssaków jest zdolność do echolokacji. Zdecydowana większość gatunków w czasie lotu emituje ultradźwięki, które jako echo wracają do ucha informując o otoczeniu. Ten niezwykły „radar” został poznany przez naukowców dopiero 50 lat temu.

  Podstawowym pokarmem naszych krajowych nietoperzy są owady. Niektórym gatunkom zbierającym pokarm z liści zdarza się zjadać także pająki, a gatunkom polującym nad wodami różne wodne bezkręgowce, a nawet małe rybki. Nietoperze polują nocą, a ich ofiarami są przede wszystkim te owady, które są niedostępne dla ptaków owadożernych, aktywnych w dzień. Często owady występujące w danym miejscu najliczniej stanowią ich główny składnik pożywienia. Ofiary są wówczas łatwe do wyśledzenia i schwytania. W ciągu nocy jeden nietoperz potrafi zjeść owady o masie równej 30% masy własnego ciała. Borowiec wielki przez noc może zjeść 30 chrabąszczy, a nocek rudy 500 komarów. Licząca 500 osobników kolonia nocków dużych pożera w ciągu lata około 2 ton owadów.

  Więcej…  
 • XII. edycja konkursu „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych

  30 listopad 2015

  30 listopada 2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi odbył się po raz 12. konkurs „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. Organizatorami są: Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów z Tucholi, Czerska i Chojnic. Celem konkursu było zdobywanie umiejętności obserwacji otaczającego nas środowiska i dokonywanie wyborów w życiu codziennym związanych z wykorzystaniem energii: słońca, wiatru lub wody. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. Uczestnicy konkursu rywalizowali w 3 kategoriach: zespół edukacyjno-terapeutyczny, szkoła podstawowa i gimnazjum. Organizatorzy przygotowali dla uczestników część pisemną – test oraz konkurencje polegające na praktycznym rozpoznawaniu śladów i tropów, które pozostawiają po sobie zwierzęta w środowisku oraz znajomości dawnych narzędzi leśnych. Dodatkowe punkty można było zdobyć za plakat wykonany w temacie konkursu. Oceny konkursu dokonali: Elżbieta Pieczka (plastyk), Stanisław Śpica (Nadleśnictwo Tuchola) i Piotr Grzmiel (Gmina Tuchola).

  Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Marek Kosiedowski z Czerska, Paweł Gierszewski i Patrycja Witkowska z Tucholi, którzy ucieszyli się ze zdobytych rowerów sugerujących zmianę stylu życia. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Spotkanie zakończyło się ciepłym posiłkiem ufundowanym przez gospodarzy szkoły.

  Więcej…  
 • 30 lat TPK – relacja z konferencji

  30 październik 2015

  Tucholski Park Krajobrazowy obchodził 30-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano jubileuszową konferencję, sesję terenową oraz uroczyste otwarcie  w Pile koło Gostycyna terenowego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

  Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się w czwartek – jubileuszową konferencją z Zajeździe Fojutowo. Spotkaniu towarzyszyły cztery sesje referatowe. O Tucholskim Parku Krajobrazowym mówił dyrektor Remigiusz Popielarz, o rezerwacie biosfery profesor Andrzej Nienartowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poruszono również tematy związane z budową geologiczną parku, wodami podziemnymi, zbiornikami zaporowymi w Borach Tucholskich, roślinnością i zwierzętami. Dyskutowano nad bieżącymi działaniami i funkcjonowaniem parku. W kolejnych referatach pojawiły się tematy związane z turystyką, językiem mieszkańców Borów Tucholskich oraz dziedzictwem kulturowym. Prezentacjom towarzyszyły panele dyskusyjne, a po zakończeniu konferencji rozmowy na różne tematy – z gośćmi oraz przedstawicielami świata nauki. Łącznie w pierwszym dniu konferencji wygłoszono 33 referaty oraz zaprezentowano pięć posterów.

  Kolejny dzień rozpoczął się sesją terenową. Uczestnicy zwiedzili rodzinny skansen – chatę borowiacką z pamiątkami z przełomu XIX i XX wieku, zapoznali się z historią Wielkiego i Małego Kanału Brdy, zwiedzili „Miejski ogród przyjazny naturze” przy siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego, złożyli wiązankę kwiatów w m. Świt przy kamieniu upamiętniającym Marka Wilcza - Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, inicjatora utworzenia Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Dopełnieniem było uroczyste otwarcie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Promocji Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie w Pile koło Gostycyna. Wśród gości, którzy pociągnęli za wstążkę na klamce drzwi otwierających obiekt byli Aneta Jędrzejewska członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która na ręce dyrektora Remigiusza Popielarza przekazała jubileuszowe gratulacje od marszałka województwa, oraz Małgorzata Walter Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Osobne, jubileuszowe powinszowania złożył wójt gminy Gostycyn Ireneusz Kucharski. Wszyscy wyrazili nadzieje, że nowo powstały ośrodek stanie się oazą edukacji przyrodniczej regionu. Dyrektor parku dzielił się ze swoimi gośćmi kolejnymi pomysłami i planami rozwoju ośrodka. Jesienne ognisko przy ośrodku w Pile zakończyło konferencję.

  Więcej…