tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • Projekt „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”

  15 styczeń 2015

   

  Odkrywamy tajemnice przyrody

  Rusza przygotowany przez Urząd Marszałkowski projekt „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”, w ramach którego 4 tysiące uczniów szkół podstawowych z regionu weźmie udział w bezpłatnych wyjazdowych zajęciach w  parkach krajobrazowych województwa. Zachęcamy szkoły do zgłaszania udziału w przedsięwzięciu.

  Więcej…  
 • konkurs "Przyroda wokół nas"

  20 listopad 2014

  Podczas konkursu „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych

  zaproponowaliśmy zmianę nawyków na rzecz klimatu. 

  19 listopada 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi odbył się po raz 11. konkurs „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. Organizatorami są: Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Do konkursu przystąpiło 21. uczniów z Tucholi, Czerska i Chojnic. Celem konkursu było zdobycie umiejętności obserwacji i poszerzenie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska oraz utrwalenie nawyków ekologicznego stylu życia ze świadomością ochrony klimatu. Uczestnicy wykazali się także znajomością osobliwości Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat”.

  Więcej…  
 • warsztaty mykologiczne i XXI.wystawa grzybów

  13 październik 2014

  Grzybów w Tucholskim Parku Krajobrazowym mnóstwo!

  Tradycyjnie od ponad 20 lat Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował wystawę grzybów. W dniach 6 – 8 października 2014 r. zaproponowaliśmy mieszkańcom parku i chętnym grzybiarzom z  Polski różne formy edukacyjne dotyczące poznania świata grzybów.

  Działania te zrealizowaliśmy przy współpracy z Nadleśnictwem Tuchola i  Polskim Towarzystwem Mykologicznym. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty mykologiczne, w których uczestniczyli pracownicy parków krajobrazowych województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, Nadleśnictwa Tuchola, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tucholi, nauczyciele, uczniowie wraz z opiekunami z ZSLiA w Tucholi oraz chętni grzybiarze - hobbyści. Po części teoretycznej zaprosiliśmy uczestników do lasu na część praktyczną, polegająca na zbiorze różnorodnych grzybów. Zajęcia przeprowadziły: dr Anna Kujawa i dr Barbara Grzesiak. Zanim zebrane okazy grzybów powędrowały na wystawę dokonaliśmy wyboru królowej grzybobrania. Została nią Izabela Wojciechowska, która w swoich zbiorach posiadała wyjątkowy wręcz nieprawdopodobny okaz „rodzinki” koźlarza babki.Pomimo nieobecności wśród zgromadzonych grzybów króla – borowika szlachetnego podtrzymaliśmy honor XXI. wystawy eksponując aż 133 gatunki grzybów: jadalnych, trujących i niejadalnych.

  Więcej…  
 • wystawa grzybów

  18 wrzesień 2014

  7 i 8 października 2014 r. zapraszamy na XXI. WYSTAWĘ GRZYBÓW

  Pobierz pliki:
  Download this file (plakat_grzyby_2014.jpg)plakat_grzyby_2014.jpg108 Kb
   
 • Konferencja „Chronić chronione” – lobbujemy na rzecz dobrego prawa

  19 sierpień 2014

  Marszałek Piotr Całbecki był honorowym patronem ogólnopolskiej konferencji na temat ochrony ładu przestrzennego w kontekście prezydenckiego projektu ustawy krajobrazowej, która odbyła się 12 sierpnia w Toruniu. Wydarzenie zorganizowały wspólnie samorząd województwa kujawsko - pomorskiego i Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski, wśród prelegentów byli minister w  Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński i wiceminister środowiska Piotr Otawski.

  Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu trafił do Sejmu w czerwcu 2013. Nie wyszedł dotąd poza pierwsze czytanie. – Konieczność przyjęcia takich regulacji wynika nie tylko z obowiązku ochrony jakości życia, którą znacząco obniża chaos przestrzenny, ale też z prawa europejskiego. Można powiedzieć, że negatywnie odstajemy w tym aspekcie od innych krajów Europy. Tymczasem projekt dobrego  prawa wciąż leży w sejmowej zamrażarce- podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

  Więcej…