tpk
 • Fot. Zbigniew Krzyszczyk

  Zimorodek zwyczajny

 • Fot. Remigiusz Popielarz

  Spływ kajakowy

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Brda - Uroczysko Piekło

 • Fot. Dorota Borzyszkowska

  Zajęcia dydaktyczne

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Krąg

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Bielska Struga

 • Fot. Rafał Borzyszkowski

  Sasanka otwarta

 • Fot. Anna Zimniewska

  Bielik zwyczajny

Wydarzenia

 • XV edycja akcji „Zamień puszki na pieniądze” podsumowana

  03 lipiec 2014

  Po raz 15. na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy współpracy z Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi i Fundacją Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach „RECAL” z Warszawy odbyła się zbiórka surowców wtórnych - puszek aluminiowych po napojach. W akcji uczestniczyło 2363 uczniów z  3 przedszkoli i 15 szkół z terenu parku. Uczniowie tych placówek w roku szkolnym zebrali 1538,1 kg puszek aluminiowych, które zbliżają łączny 15 letni rachunek do 76 ton (tj. ponad 4,4 mln puszek aluminiowych).

  Więcej…  
 • Po raz 11. w zamian za nakrętki nagrody i dobry uczynek

  26 czerwiec 2014

  13 czerwca 2014 r. w Fojutowie odbyło się uroczyste podsumowanie akcji zbiórki nakrętek z plastikowych butelek pt. „Odkręcona”.  Tucholski Park Krajobrazowy  od 11. lat wraz z organizatorami: Gminą Tuchola i Cekcyn oraz Przedsiębiorstwem Komunalnym w Tucholi prowadzi akcję mającą na celu utrwalanie nawyku odkręcania plastikowych butelek i odzyskiwanie surowców wtórnych. W tegorocznej edycji szkoły z terenu Gminy Tuchola i Cekcyn zebrały prawie 1,9 tony nakrętek, które organizatorzy postanowili przekazać na cel charytatywny. Wśród placówek najlepszy wynik uzyskały: Szkoła Podstawowa w Zielonce i Szkoła Podstawowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tucholi, którzy otrzymali nagrody pieniężne, a wyróżniający się uczniowie w poszczególnych szkołach sprzęt sportowy oraz poczęstunek i dobrą zabawę w Zajeździe Fojutowo. Tucholski Park Krajobrazowy kontynuował edukację ekologiczną z zielonym zeszytem pt. „Śmieci”.

   
 • Konkurs „Przyroda wokół nas” XIX. edycja pt. „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”

  26 czerwiec 2014

  12 czerwca 2014 r. odbył się po raz 19.  finał konkursu pt. „Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola. Reprezentanci klas finałowych spotkali się na Strzelnicy Myśliwskiej w Plaskoszu, gdzie odbyły się dalsze zmagania z wiedzą przyrodniczą i regionalną oraz nawykami proekologicznymi. 

  Komisja w składzie: Mirosław Koczwara, Stanisław Śpica, Mariusz Reszczyński skrupulatnie zliczała punkty uczniów, którzy odpowiadali na wylosowane pytania, identyfikowali drzewa, krzewy i ich nasiona, segregowali surowce wtórne i orientowali się w terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy pomocy mapy. Uczestnicy wykazali się dobrym przygotowaniem i chęcią rywalizacji, czego potwierdzeniem była dogrywka w kategorii starszej.

  Więcej…  
 • Warsztaty chiropterologiczne w Tucholskim Parku Krajobrazowym

  12 czerwiec 2014

  W dniach 9-10 czerwca br. Tucholski Park Krajobrazowy zorganizował warsztaty chiropterologiczne. Głównym ich celem było poznanie wybranych gatunków nietoperzy, miejsc ich występowania oraz przedstawienie zagrożeń i metod ochrony. Zarówno część teoretyczną jak i terenową poprowadził współpracujący z TPK dr Mateusz Ciechanowski z Uniwersytetu Gdańskiego – uznany w kraju i na świecie chiropterolog z wieloletnią praktyką terenową, działacz na rzecz ochrony nietoperzy w woj. pomorskim.

  Więcej…  
 • „Lato w Parkach" - Spływ Kajakowy rzeką Brdą 5-6.07.2014

  05 czerwiec 2014

  UWAGA: LISTA UCZESTNIKÓW SPŁYWU JEST JUŻ ZAMKNIĘTA.