Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy współpracy z chiropterologiem dr Mateuszem Ciechanowskim z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydziału Biologii, Uniwersytetu Gdańskiego oraz przyrodnikami z PTOP „Salamandra” i Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP „Salamandra” w Gdańsku zakończyli zimową inwentaryzację nietoperzy w parku.

W dniach 14 i 15 lutego br. grupa specjalistów zinwentaryzowała 16 stanowisk zimowania nietoperzy na terenie parku.

Chiropterolodzy poszukiwali chronione ssaki w przydomowych piwnicach, piwnicach typu  „ziemianka”, piwnicach w budynkach gospodarczych, studniach, podziemnym kanale będącym pozostałością starego młyna. Nietoperze hibernujące w trudno dostępnych szczelinach zlokalizowano za pomocą kamer inspekcyjnych.

W ciągu dwóch dni inwentaryzacji oznaczono 40 osobników reprezentowanych przez trzy gatunki: Gacek brunatny Plecotus auritus, Nocek Natterera Myotis nattereri i Mopek Barbastella barbastellus.

Jak co roku spotkaliśmy się z ogromną życzliwością mieszkańców parku za co bardzo dziękujemy.

Wiosną samice nietoperzy gromadzą się  w tzw. kolonie rozrodcze, liczące w Polsce od kilku do kilkuset osobników. W maju samica rodzi i wychowuje tylko jedno, rzadko dwa młode w ciągu roku. Późnym latem nietoperze opuszczają swoje letnie schronienia i przenoszą się do zimowisk odbywając niekiedy długie wędrówki. Jesienią, kiedy zaczyna brakować ich podstawowego pokarmu (latających owadów), zapadają ponownie w sen zimowy, zwany hibernacją.

Do pełnej aktywności powracają wiosną gdy zrobi się ciepło i zaczynają latać owady.

Najczęstsze kryjówki nietoperzy latem to strychy, szczeliny budynków, wieże kościołów, szpary za okiennicami, dziuple.

Ich zimowe schronienia to piwnice, studnie, fortyfikacje, sztolnie i jaskinie.

Tucholski Park Krajobrazowy w ramach działania pt. „Czynna ochrona nietoperzy w Tucholskim Parku Krajobrazowym” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie poza zimową inwentaryzacją nietoperzy w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Nadleśnictwami, których teren pokrywa się z powierzchnią parku zamierza zainstalować około 30 budek dla nietoperzy, które przy współpracy z dr. Mateuszem Ciechanowskim w latach następnych będą systematycznie inwentaryzowane.