Zakończono  pierwszą inwentaryzację sów leśnych w Tucholskim Parku Krajobrazowym


W dniach 9-10 kwietnia br. w miejscowości Raciąski Młyn odbyło się dwudniowe spotkanie miłośników sów leśnych zorganizowane przez Tucholski Park Krajobrazowy.
Pierwszy dzień spotkania w godzinach popołudniowych rozpoczął się referatem Dariusza Anderwalda z Komitetu Ochrony Orłów pt. Metody ochrony, rozpoznawania i lokalizacji włochatki Aegolius funereus oraz innych gatunków sów leśnych.
Następnie Urszula Romaniec z firmy ESRI POLSKA przedstawiła referat pt. Wyznaczanie potencjalnych lokalizacji siedlisk włochatki Aegolius funereus przy wykorzystaniu analiz przestrzennych GIS.
Ta nowoczesna metoda analiz przestrzennych umożliwiła precyzyjne wyznaczenie potencjalnych stanowisk występowania sów leśnych, w szczególności włochatki Aegolius funereus. Nie byłoby to możliwe bez danych GIS pozyskanych przez TPK z Banku Danych o Lasach oraz danych przyrodniczych przez lata gromadzonych przez park. Na podstawie danych dot. m.in. wieku i składu gatunkowego drzewostanu przy konsultacji z ornitologiem Dariuszem Anderwaldem i Rafałem Borzyszkowskim z TPK, firma Esri POLSKA na terenie parku wyznaczyła 50 stanowisk do przeprowadzenia stymulacji głosowej i nasłuchów sów leśnych.
Po zachodzie słońca pięć grup terenowych wyposażonych w przygotowane przez ESRI mapy, karty inwentaryzacji oraz niezbędny sprzęt do stymulacji głosowej, a także urządzenia GPS i lornetki noktowizyjne wyruszyło w teren.
W trakcie nocnej inwentaryzacji trwającej do godziny 1:00 zlokalizowano jedno stanowisko z włochatką (samiec) oraz 16 stanowisk z puszczykiem (14 samców i 9 samic) w tym 7 par. Następnego dnia na terenie Nadleśnictwa Tuchola przy użyciu sprzętu wspinaczkowego zainstalowano 5 budek lęgowych dla włochatki. Tucholski Park Krajobrazowy w przyszłych latach planuje instalację kolejnych budek w pozostałej części parku.