Wydarzenia

 • Zarządzenie nr 2/2020

  03.06.2020

  Zarządzenie nr  2/2020
  Dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu z dnia 3 czerwca 2020 roku
  w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy dla pracowników 
  Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu

   
 • Bajka o leśnych skrzatach

  25.05.2020

  Bajka o leśnych skrzatach.

   

  Kawałek od nas, nie za daleko, tam gdzie drzewa rosną gęsto, ptaki śpiewają najpiękniejsze pieśni a mrówki pracują najpilniej żyły sobie dwa leśne skrzaty. To znaczy było ich znacznie więcej, bo który las nie ma swoich małych pomocników? Ale ta bajka dotyczy dwóch, konkretnych – Bożenki i Benia. Są przyjaciółmi od zawsze, odkąd wyszli ze skorupki orzeszka który zgubił szpak. Ich mamy bujały w nich maluchy do snu, razem z trelami ptaków usypiały pięknymi piosenkami. Benio z Bożenką byli nierozłączni. Razem gonili się z jaszczurkami, razem zbierali leśne maliny, a nawet wspinali się na drzewa. Robili szałasy z igieł sosny, w liściach przenosili krople wody. Czasami nawet, z racji że są od mrówek więksi, pomagali im w budowie mrowiska.

   
 • Czy wiesz, że… Rezerwat „Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego”

  13.05.2020
  Czy wiesz, że …
  Rezerwat „Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego”:
  • jest to rezerwat częściowy (leśny) utworzony w 1975 roku o powierzchni 102,21 ha. (położenie: na czerwonym szlaku turystycznym „Stu z nieba” – ok. 8 km od miejscowości Osie w kierunku na Skórcz tzw. Brukiem);
  • w tym wyjątkowym uroczysku chronione jest jedno z najbogatszych stanowisk jarzębu brekinii na Niżu Środkowoeuropejskim;
  • najstarsze „brzęki” liczą ponad 300 lat;
   
 • Obrączkowanie zimorodków 2020

  12.05.2020

  We Wdeckim Parku Krajobrazowym, w Borach Tucholskich, w piaszczystych skarpach nad Wdą znalazły idealne miejsce do życia, o kim mowa o zimorodkach. Właśnie rozpoczęła się akcja obrączkowania zimorodków we Wdeckim Parku Krajobrazowym, nad Wdą żyje najwięcej zimorodków w Polsce. Dzięki czystej wodzie mają tu zapasy ryb, które są ich podstawowym pożywieniem. Możesz je tu zobaczyć, na przykład w czasie spływu kajakowego...

   
 • Zimorodek, osobliwość faunistyczna Borów Tucholskich

  12.05.2020
   
   

Warto zobaczyć

 • Porosty

  19.08.2013

  Porosty - organizmy te stanowiące trwałą symbiozę glonów i grzybów są naturalnym bioindykatorem, czyli wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza (SO2).

   
 • Rezerwat Dury

  19.08.2013

  Ścisły rezerwat wodno - torfowiskowy, położony jest 4 km na północ od Osia w pobliżu drogi Osie – Skórcz. Tworzą go cztery jeziorka dystroficzne wraz z otaczającymi je torfowiskami.

   
 • Zalew Żur

  19.08.2013

  W 1929 roku w wyniku powstania Elektrowni Wodnej w Żurze utworzony został na Wdzie zbiornik zaporowy o powierzchni 440 ha z bogato rozwiniętą linią brzegową długości aż 34 kilometrów. Szczególną cechą zalewu są liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Brzegi zbiornika porastają starodrzewia z licznymi pomnikowymi dębami i lipami.

   
 • Aleja Zakonników (Mnichów)

  19.08.2013

  Położona jest w pobliżu wsi Łążek przy drodze biegnącej prawą stroną cmentarza katolickiego w stronę Jeziora Piaseczno.

   
 • Diabelski Kamień

  19.08.2013

  Przy południowej granicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego w odległości 0,5 km od stacji kolejowej w Leosi znajduje się największy na Pomorzu głaz narzutowy zwany „Kamieniem Świętego Wojciecha”. Według legendy Święty Wojciech na tym kamieniu wygłaszał kazania podczas swojej wędrówki do Prus.