wpk
 • Bąk

 • Rezerwat przyrody Miedzno

 • Chrobotek cieńki

 • Zalew Żurski

 • Zalew Żurski

Wydarzenia

 • Zarządzenie nr 5/2020

  02 grudzień 2020

  Szanowni Państwo,

  Zarządzeniem nr 5/2020 Dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego ustala się dzień 24 grudnia br. dniem wolnym od pracy dla pracowników WPK w zamian za święto przypadające 26 grudnia br. 

  W dniu 24 grudnia br. biuro Wdeckiego Parku Krajobrazowego będzie nieczynne dla interesantów.

   

   
 • Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Perły Polskiej Przyrody" 2020

  11 listopad 2020

   

  W dniu 6 listopada 2020 r. odbyły się obrady Jury Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Perły Polskiej Przyrody". Przedstawiamy Państwu skład Jury konkursowego:
  Przewodniczący: Karolina Myroniuk - fotograf dzikiej przyrody
  Członkowie: Marcin Woźniak - Okręg Pomorsko-Kujawski Związku Polskich Fotografów Przyrody, Leszek Wasielewski - Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Marek Głowacki - fotograf przyrody, Janusz Kępa - Prezes Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, Dariusz Jaworski - fotograf przyrody, Piotr Szumigaj - Okręg Toruński Związku Polskich Fotografów Przyrody 

  Tematyka tegorocznego konkursu fotograficznego objęła następujące kategorie: GRZYBY, ROŚLINY, PTAKI, OWADY I PAJĘCZAKI, ZWIERZĘTA, KRAJOBRAZY.

  Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu fotograficznego:

  Więcej…  
 • Zarządzenie nr 2/2020

  03 czerwiec 2020

  Zarządzenie nr  2/2020
  Dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu z dnia 3 czerwca 2020 roku
  w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy dla pracowników 
  Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu

  Więcej…  
 • Bajka o leśnych skrzatach

  25 maj 2020

  Bajka o leśnych skrzatach.

   

  Kawałek od nas, nie za daleko, tam gdzie drzewa rosną gęsto, ptaki śpiewają najpiękniejsze pieśni a mrówki pracują najpilniej żyły sobie dwa leśne skrzaty. To znaczy było ich znacznie więcej, bo który las nie ma swoich małych pomocników? Ale ta bajka dotyczy dwóch, konkretnych – Bożenki i Benia. Są przyjaciółmi od zawsze, odkąd wyszli ze skorupki orzeszka który zgubił szpak. Ich mamy bujały w nich maluchy do snu, razem z trelami ptaków usypiały pięknymi piosenkami. Benio z Bożenką byli nierozłączni. Razem gonili się z jaszczurkami, razem zbierali leśne maliny, a nawet wspinali się na drzewa. Robili szałasy z igieł sosny, w liściach przenosili krople wody. Czasami nawet, z racji że są od mrówek więksi, pomagali im w budowie mrowiska.

  Więcej…  
 • Bluszczyk kurdybanek

  09 maj 2020

  Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea). Jedna z naszych ulubionych wiosennych roślin.

  - Bluszczyk kurdybanek to zioło pnące się po ziemi. Z tego względu określa się go bluszczykiem ziemnym. Kurdybanek zaczyna kwitnąć w drugim roku życia przeważnie w maju i kwitnie aż do jesieni. Ma niebieskie kwiaty i fioletowo-czerwono-bordowe, mieniące się w słońcu liście. Młode listki są jednak zielone.

  Więcej…