wpk
 • Bąk

 • Rezerwat przyrody Miedzno

 • Chrobotek cieńki

 • Zalew Żurski

 • Zalew Żurski

Wydarzenia

 • Konferencja z okazji 25 -lecia istnienia Wdeckiego Parku Krajobrazowego

  20 sierpień 2018

   
 • II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Perły Polskiej Przyrody”

  20 sierpień 2018

  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Perły Polskiej Przyrody”. 
  Konkurs fotograficzny ma na celu prezentację różnorodności przyrodniczej Polski poprzez przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych naszego kraju. Fotografia staje się nie tylko relacją z obserwacji natury i fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, ale także osobistą narracją łączącą niezwykłości świata przyrody z artystyczną wrażliwością i umiejętnością przekazywania obrazu za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego dającego możliwość podziwiania niesamowitych przedstawień natury. 

  Więcej…  
 • STUDY TOUR dla dziennikarzy i blogerów

  16 sierpień 2018

  Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w study tour zorganizowanym w ramach projektu realizowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”.

  Podczas wyjazdu studyjnego będą mieli Państwo okazję poznać przyrodnicze i turystyczne walory naszego województwa  i skorzystać z atrakcji jakie czekają na terenie dwóch parków krajobrazowych, czy skosztować regionalnych produktów z Kujaw i Pomorza. Każdy z uczestników otrzyma zestaw materiałów dotyczący projektu oraz informacje na temat obszarów związanych z całym przedsięwzięciem.

  Study tour odbędzie się na terenie Brodnickiego oraz Górzeńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

  W ramach study tour zapewnione jest wyżywienie oraz atrakcje w postaci zajęć terenowych oraz warsztatów. Dojazd we własnym zakresie.

  Miejsce noclegu: Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie.

  Termin: 5-6 września 2018 r.

  O uczestnictwie w wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń.

  Zgłoszenia proszę przesyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. do 31.08.2018 r. wpisując w temat maila „study tour”.

   
 • Jarmark w Charzykowy 2018

  23 lipiec 2018

  Pobierz pliki:
  Download this file (Jarmark 2018 program.pdf)Jarmark 2018 program.pdf143 Kb
   
 • Niesamowita ornitologiczna gratka! Wytropiono lęg tajemniczego lelka

  18 lipiec 2018
  Jednym z gatunków ptaków, o których wiedza stale ma jeszcze dużo pustych stron jest LELEK (Caprimulgus europaeus). Ten nieliczny w naszym kraju gatunek (ok 4-6 tys. par) jest szczególnie  trudny do wytropienia z uwagi na nocny tryb życia. Dodatkowo jego mimikryczne ubarwienie sprawia, że siedzący na gałęzi ptak wtapia się w otoczenie, stając się praktycznie niezauważalnym. Dopiero z przychodzącym zmrokiem rusza na łów nocnych owadów, głównie ciem. Gniazduje na ziemi, gdzie bezpośrednio na ściółce składa 2 jaja. W sytuacji zagrożenia jest w stanie przenieść zniesienie na oddalone o kilka metrów miejsce. Pisklęta lelka, podobnie jak rodzice, też świetnie się maskują z podłożem. Bardzo niewiele wiadomo o migracji i długości życia lelków. Z nielicznych danych ustalono, że zimę spędzają w subsaharysjkiej części Afryki.
  Więcej…