Wydarzenia

 • Operacja Czysta Rzeka 2021

  29.03.2021
  Operacja Czysta Rzeka 2021
  Projekt Operacja Czysta Rzeka polega na zbiórce odpadów przez Wolontariuszy z koryt rzek, ich brzegów oraz terenów zielonych i rekreacyjnych gmin i miast. Projekt w całości jest realizowany przez Wolontariuszy, którzy zawiązują sztaby i wspólnie prowadzą akcje sprzątania.
  Projekt „Operacja Czysta Rzeka” zwraca uwagę na wszechstronny problem zaśmiecania terenów szczególnie o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych.
  Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców: młodzieży szkolnej, turystów, wędkarzy, ale także i społeczności lokalnych zamieszkujących okolice rzek.
  Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich na wszechobecny problem zaśmiecania rzek odpadami. Takie rozwiązania pozbycia się śmieci są chwilowe. Skutkiem jest zamierające życie rzek. Chcemy oczyścić rzeki i przywrócić ich koryta do stanu zbliżonego do naturalnego.
  Link do rejestracji na spływ kajakowy rzeką Wdą:
  https://system.operacjarzeka.pl/akcja/czysta-wda-splyw-kajakowy,48
  Liczba miejsc na spływ kajakowy rzeką Wdą ograniczona - 20 osób
   
  Link do rejestracji na spacer brzegiem rzeki Wdy:
  Liczba miejsc na spacer brzegiem rzeki Wdy ograniczona - 20 osób
  Uwaga: Na koniec imprezy przewidziane jest ognisko, prowiant we własnym zakresie. Ubiór stosowny do panujących warunków pogodowych.
   
 • Zarządzenie nr 2/2020

  03.06.2020

  Zarządzenie nr  2/2020
  Dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu z dnia 3 czerwca 2020 roku
  w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy dla pracowników 
  Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu

   
 • Bajka o leśnych skrzatach

  25.05.2020

  Bajka o leśnych skrzatach.

   

  Kawałek od nas, nie za daleko, tam gdzie drzewa rosną gęsto, ptaki śpiewają najpiękniejsze pieśni a mrówki pracują najpilniej żyły sobie dwa leśne skrzaty. To znaczy było ich znacznie więcej, bo który las nie ma swoich małych pomocników? Ale ta bajka dotyczy dwóch, konkretnych – Bożenki i Benia. Są przyjaciółmi od zawsze, odkąd wyszli ze skorupki orzeszka który zgubił szpak. Ich mamy bujały w nich maluchy do snu, razem z trelami ptaków usypiały pięknymi piosenkami. Benio z Bożenką byli nierozłączni. Razem gonili się z jaszczurkami, razem zbierali leśne maliny, a nawet wspinali się na drzewa. Robili szałasy z igieł sosny, w liściach przenosili krople wody. Czasami nawet, z racji że są od mrówek więksi, pomagali im w budowie mrowiska.

   
 • Czy wiesz, że… Rezerwat „Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego”

  13.05.2020
  Czy wiesz, że …
  Rezerwat „Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego”:
  • jest to rezerwat częściowy (leśny) utworzony w 1975 roku o powierzchni 102,21 ha. (położenie: na czerwonym szlaku turystycznym „Stu z nieba” – ok. 8 km od miejscowości Osie w kierunku na Skórcz tzw. Brukiem);
  • w tym wyjątkowym uroczysku chronione jest jedno z najbogatszych stanowisk jarzębu brekinii na Niżu Środkowoeuropejskim;
  • najstarsze „brzęki” liczą ponad 300 lat;
   
 • Obrączkowanie zimorodków 2020

  12.05.2020

  We Wdeckim Parku Krajobrazowym, w Borach Tucholskich, w piaszczystych skarpach nad Wdą znalazły idealne miejsce do życia, o kim mowa o zimorodkach. Właśnie rozpoczęła się akcja obrączkowania zimorodków we Wdeckim Parku Krajobrazowym, nad Wdą żyje najwięcej zimorodków w Polsce. Dzięki czystej wodzie mają tu zapasy ryb, które są ich podstawowym pożywieniem. Możesz je tu zobaczyć, na przykład w czasie spływu kajakowego...

   

Warto zobaczyć

 • Film z lotu ptaka "Elektrownia Żur"

  09.06.2014

  Zapraszamy do obejrzenie krótkiego filmu z lotu ptaka elektrowni wodnej Żur.

   
 • Rezerwat Miedzno

  19.08.2013

  Rezerwat ornitologiczny, położony jest 4 km na północny wschód od Osia. Został utworzony w celu ochrony bogatych stanowisk populacji ptactwa wodnego i błotnego.

   
 • Szkoła w Brzezinach

  19.08.2013

  Na wschód od Osia, w odległości około 5km, znajduje się godna zwiedzenia szkoła podstawowa. W przyszkolnym arboretum zgromadzono kolekcję roślin, liczącą obecnie ponad 150 gatunków drzew i krzewów.

   
 • Błędno

  19.08.2013

  Błędno jest malowniczą osadą leśną położoną pośród licznych bogato rozwiniętych meandrów Wdy. Wokół osady rozciągają się rozległe lasy, które w czasach II Wojny Światowej stały się ostoją ruchu partyzanckiego.

   
 • Wda

  19.08.2013

  Rzeka Wda zwana „Czarną Wodą” stanowi oś hydrograficzną Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Obok Brdy jest największą i najpiękniejszą rzeką Borów Tucholskich. Malowniczo wije się rozcinając sandr na głębokość 20 i więcej metrów.