jesienne dla nauczycieli z terenu Parku i jego otuliny

„Czym skorupka za młodu nasiąknie …” – to program edukacyjny o zasięgu ogólnopolskim , który został opracowany przez Gorczański Park Narodowy. Adresowany jest przede wszystkim do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Obejmuje on trzy lata nauczania zintegrowanego i co jest w nim najważniejsze jest zgodny z podstawą programową. Skierowany jest on głownie do nauczycieli, którzy chcą wyjść poza mury szkolne, by wraz ze swoimi uczniami przeżywać radość z poznawania, obserwowania, roślin i zwierząt występujących w ich naturalnym środowisku.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie … czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas” we Wdeckim Parku Krajobrazowym

Zajęcia w terenie mają to do siebie, ze wpływają nie tylko na ogólny rozwój dzieci, ale przede wszystkim poszerzają wiedzę przyrodniczą, szybciej przyswajają oraz zapamiętują poprzez zabawę przekazywane informacje dotyczące świata przyrody.

Ponadto pakiet edukacyjny „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” zawiera bardzo przydatne, ciekawe, dobrze przygotowane scenariusze zajęć, które są dodatkowo wzbogacone planszami, kartami pracy, schematami itp.

jesienne dla nauczycieli z terenu Parku i jego otuliny

 warsztaty jesienne dla nauczycieli z terenu Parku

 warsztaty jesienne dla nauczycieli z terenu Parku

W dniu 2 października br. we Wdeckim Parku Krajobrazowym z siedzibą w Osiu odbyły się pierwsze warsztaty jesienne dla nauczycieli z terenu Parku i jego otuliny (Przedszkole Publiczne w Osiu, Szkoły Podstawowe w Osiu, Łążku, Wierzchach, Brzezinach, Drzycimiu, Lipinkach, Zielonce) oraz leśniczego z Nadleśnictwa Osie i instruktorek z Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody z Bydgoszczy, Wójta Gminy Osie, Dyrektora Wdeckiego PK, Nadleśniczego i Zastępcy Nadleśniczego z Osia, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Uczestniczenia w tym szkoleniu podjęły się 43 osoby. Każdy kursant otrzymał bezpłatny pakiet edukacyjny zawierający scenariusze zajęć oraz pomoce dydaktyczne do realizacji w całym okresie korzystania z tego programu.

Pierwsza część warsztatów odbyła się w jesiennym wystroju na dużej sali w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu (powitanie uczestników, obiad, prezentacje multimedialne). Powyższe szkolenie uświetniło również wystąpienie Pana Artura Łobockiego z Fundacji RECAL, po którym nastąpił wyjazd na ścieżkę dydaktyczno-leśną „Zatoki”.

jesienne dla nauczycieli z terenu Parku i jego otuliny

Zajęcia terenowe przebiegały w bardzo serdecznej, miłej atmosferze. Uczestnicy szkolenia z pełną ochotą, werwą i dziecięcą radością brali udział we wszystkich ćwiczeniach (dotykam i poznaję korę, liść, pęd mojego drzewa; poznaję świat wszystkimi zmysłami, pamiętam i rozpoznaję swoje miejsca i drogę do niego; poznajemy glebę wszystkimi zmysłami; odkrywamy bogactwo kolorów w naturze – tworzymy paletę malarza; odkrywamy bogactwo zapachów w naturze – tworzymy koktajl zapachowy; gleba to miejsce życia roślin i zwierząt – wycięta stopa, czyli zobacz na czym stoisz itp.).

jesienne dla nauczycieli z terenu Parku i jego otuliny

Oczywiście całe to szkolenie nie odbyłoby się bez „Robaczka – Podglądaczka”, który „narodził się” w postaci ozdób ekologicznych wykonanych z drewna. A wiadomo, że urodziny bez tortu i sto lat, to nie uchodzą w naszym Parku! Także nasz Robaczek obchodził w tym dniu swoje urodziny i częstował nas przepysznym tortem.

jesienne dla nauczycieli z terenu Parku i jego otuliny

 warsztaty jesienne dla nauczycieli z terenu Parku

„Robaczek – Poglądaczek” ogłosił także konkurs na najbardziej ekologiczne naczynie do napoju. Dla zwycięzców czekały nagrody - drzewka ozdobne. Wyobraźnia i pomysłowość zaskoczyły nie jedną osobę. Na zakończenie szkolenia odbyło się również ognisko połączone ze śpiewami (każdy według talentu) i akompaniamencie gitary. Towarzyszyła nam również telewizja TVB3 i nagranie z tego szkolenia będzie można obejrzeć 23 października br. o godz. 19.00 lub 19.30.

 warsztaty jesienne dla nauczycieli z terenu Parku

Dokładniejsze informacje na temat programu znajdują się na stronie www.czymskorupka.pl
Zapraszamy zatem na bliskie spotkania z Robaczkiem – Podglądaczkiem do Wdeckiego Parku Krajobrazowego!
Monika Wiśniewska