zpkchin
 • Chata pomenonicka w Chrystkowie

 • Lot na paralotni w okolicy Nowego

 • Okolice Białej Góry

 • Kwitnący sad w Topolinku

 • Miniskansen uli w Grucznie

Wydarzenia

 • Festiwal Smaku 2015

  10 sierpień 2015

  Zapraszamy !!!!

   
 • Zapraszamy na warsztaty przyrodnicze i szkolenia

  23 czerwiec 2015

  Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w:

  warsztatach przyrodniczych w dniach 1-2 lipca 2015 r., które odbędą się na terenie ZPKChiN. Podczas warsztatów zostanie przekazana wiedza dotycząca czynnej  ochrony przyrody w  Dolinie Dolnej Wisły i technik obserwacji zjawisk zachodzących w przyrodzie. Warsztaty umożliwią poznanie różnorodności biologicznej oraz istoty ochrony i funkcjonowania przyrody na terenie ZPKChiN. Uczestnicy zobaczą ciekawe obiekty i miejsca  o wysokich walorach naukowych, przyrodniczych i krajobrazowych.          

  szkoleniach przyrodniczych w dniach 3-4 lipca 2015 r. z zakresu ochrony starych odmian drzew owocowych. Szkolenia obejmują instruktaż zakładania tradycyjnych sadów, naukę wykonywania projektu nasadzeń i rozmnażania drzew owocowych. Szkolenia odbędą się na terenie zabytkowej zagrody w sąsiedztwie najokazalszej w województwie kujawsko-pomorskim kolekcji starych odmian drzew owocowych.

   

  Program i zgłoszenia na dedykowanej stronie www.dolinadolnejwisly.pl 

   
 • Konferencja "Marketing zasobów przyrodniczych na rzecz zrównoważonej turystyki"

  18 czerwiec 2015

  Marszałek

  Województwa Kujawsko-Pomorskiego 

  PIOTR CAŁBECKI

    

  ma zaszczyt zaprosić do udziału w konferencji

  Marketing zasobów przyrodniczych 
  na rzecz zrównoważonej turystyki 
  w Zespole Parków Krajobrazowych
  Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

   

  23 czerwca 2015, godz. 10.00

  Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie,

  ul. Gen. Jastrzębskiego 5

   

  Pobierz pliki:
  Download this file (Zaproszenie - szczegóły.doc)Zaproszenie - szczegóły.doc646 Kb
   
 • Eko-Skrzat już był w Zespole Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

  17 czerwiec 2015

  W dniach 27 oraz 28 maja w Zespole Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego odbyły się plenerowe zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski projektu edukacyjno-promocyjnego „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”. W dwudniowym spotkaniu w naszym parku uczestniczyło aż 500 uczniów wraz z nauczycielami, z dziesięciu placówek szkolnych województwa kujawsko-pomorskiego.

  Zajęcia odbyły się w Grucznie przy Starym Młynie przy ul. Młyńskiej 4 oraz na leśnej ścieżce edukacyjnej. Organizator zapewnił transport uczestników do parku i z powrotem,a na miejscu kadrę profesjonalnych animatorów zajęć, ciepły poczęstunek „kuchni polowej” dla wszystkich oraz wiele konkursów z ciekawymi nagrodami. Zajęcia poświęcone były tematyce proekologicznej oraz przybliżyły uczniom dziedzictwo przyrodnicze i krajobrazowe naszego województwa. 

  Więcej…  
 • Szlakiem Fortyfikacji Dolnej Wisły

  06 czerwiec 2015

  Szlakiem Fortyfikacji Dolnej Wisły

  Województwo Kujawsko-Pomorskie to obszar bogaty w obiekty architektury obronnej z różnych okresów historycznych. Niektóre z regionów w XIX i XX wieku zostały poddane szczególnej rozbudowie militarnej. Przykładem jest Dolina Dolnej Wisły z zachowaną m. in. Twierdzą Toruń, Chełmno i Grudziądz.

  Umocnienia te poza dawnym znaczeniem militarnym i swoją bogatą historią posiadają olbrzymi potencjał turystyczny i jednocześnie są ważnym ogniwem w systemie obszarów chronionych województwa kujawsko-pomorskiego.

  Ujęte w europejskiej sieci Natura 2000 tworzą jedne w większych w województwie kujawsko-pomorskim zimowisk nietoperzy, z których nadrzędną jest Cytadela Grudziądz PLH040014. Mniejsze zimowiska stanowią kolejno Forty w Toruniu PLH040001 oraz Zamek Świecie PLH040025.

  Aby zapoznać się ze strategicznym znaczeniem dawnych Twierdz, zobaczyć ich obecny stan oraz poznać przykłady zintegrowanej ochrony dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego zapraszamy do udziału w wycieczkach z cyklu Szlakiem Fortyfikacji Dolnej Wisły. Każda wycieczka opatrzona własnym programem umożliwi poznanie miejsc trudno dostępnych i zapomnianych lub owianych tajemnicą, gdzie beton, cegły i stal uzupełnia przyroda.  

  Regulamin, programy oraz zgłoszenia dostępne na: www.szlakiemfortyfikacji.pl