zpkchin
 • Chata pomenonicka w Chrystkowie

 • Lot na paralotni w okolicy Nowego

 • Okolice Białej Góry

 • Kwitnący sad w Topolinku

 • Miniskansen uli w Grucznie

Wydarzenia

 • Zwiedzanie połączone z prelekcją: „Śladami menonitów. Historia, kultura, współczesność”

  17 marzec 2015

  21 marca w ramach akcji "Powitaj wiosnę w regionie!" serdecznie zapraszamy do Chrystkowa.

  Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 11.00-12.00, 12.00-13.00. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zwiedzić zabytkową chatę w Chrystkowie z przewodnikiem, który opowie nie tylko o samej chacie i jej historii, ale także zapozna z szerszym kontekstem występowania i specyfiką osadnictwa olęderskiego w okolicy, opowie o życiu codziennym, specyfice wyznania oraz charakterystyce kultury mennonitów.

  Uczestnicy dostaną odpowiedź na pytanie:
  Czy menonita i olęder to synonimy?
  Skąd się wzięli menonici w Chrystkowie?
  Co jadali menonici?
  Jaki był zwyczajny dzień menonity?
  Czy chata w Chrystkowie jest chatą mennonicką?
  Co to są świnie nieurodziwe?
  Jakie było prawo menonitów z Chrystkowa i kto je stanowił?
  Kto mieszkał w chacie w Chrystkowie?
  Jak witano wiosnę na dawnej wsi?
  I wiele innych…

  Informacja o zapisach:
  Zapisy do dnia 20 marca, do godziny 12.00
  Kontakt: tel. 697-830-678, e-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

   
 • Ciekawe spacery historyczne

  13 luty 2015

  Przewodnicy PTTK Świecie, KaMuH wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich chętnych, a szczególnie młodzież na ciekawe spacery historyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika w 2015 r.

  - 14 lutego (sobota), godz. 11.00, zbiórka przy Nowym Szpitalu – zwiedzanie schronu Baterii Artylerii Schwetz, cmentarza oraz obiektów szpitala psychiatrycznego, dawnego klasztoru i kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny („Klasztorka”).

  - 22 lutego (niedziela), godz. 10.00, zbiórka przy moście na Wdzie – zwiedzanie zamku z piwnicami, liczenie nietoperzy (warto zabrać latarki) oraz fary wraz z pozostałością murów miejskich.

  - 21 marca (sobota), godz. 10.00, zbiórka przy przedszkolu w Przechowie – spacer do Kozłowa, poznanie historii pobytu Fryderyka Chopina, a także meteorytu Świecie (pamiątkowe obeliski), zwiedzanie zabytkowego wiaduktu kolejowego nad Wdą i zakończenie poczęstunkiem w nowym obiekcie piknikowym.

  Zapisy na spacery prowadzone są w Punkcie Informacji OKSiR-u w Świeciu pod nr tel. 52 562 73 71, kom. 795 120 884. Wszelkie dodatkowe informacje: Zbysław Budzyński, prezes Koła Przewodników PTTK w Świeciu, tel. 501 306 553.

   
 • Dzień Przewodnika Turystycznego

  13 luty 2015

  21-22 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zapraszamy do udziału w wielkiej akcji poznawania naszego województwa. W ofercie znajdują się atrakcyjne i bezpłatne zwiedzanie 11 miast i 4 parków krajobrazowych.

  Najlepsi  przewodnicy w województwie będą oprowadzać po najciekawszych zakątkach naszego regionu.

  Więcej…  
 • EKO-SKRZAT - lista szkół

  30 styczeń 2015

  Znamy listę szkół podstawowych zakwalifikowanych do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”, w ramach którego 4 tysiące uczniów z regionu weźmie udział w bezpłatnych wyjazdowych zajęciach w  parkach krajobrazowych województwa.

  - Ofertę atrakcyjnych, pobudzających wyobraźnię zajęć kierujemy do uczniów szkół podstawowych. Plenerowe warsztaty  poprowadzą wykwalifikowani przewodnicy posiadający bogate doświadczenie w dziedzinie edukacji przyrodniczej i ekologicznej - mówi marszałek Piotr Całbecki. 

  Pobierz pliki:
  Download this file (lista.pdf)lista.pdf135 Kb
  Więcej…  
 • Zimowe Ptakoliczenie 2015

  27 styczeń 2015

   Zimowe ptakoliczenie to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie odbyło się 24 stycznia podczas spaceru ścieżką dydaktyczną "Czarcie Góry", która wiedzie od Świecia do Sartowic. Wędrówka nią pozwala prześledzić bogactwo i różnorodność Doliny Dolnej Wisły, stanowiącej obszar NATURA 2000. Teren ten stanowi bardzo ważną ostoję dla ptaków migrujących i zimujących (m.in. bielika). Gniazduje tu ok. 180 gatunków ptaków o randze europejskiej. 

  Więcej…