zpkchin
 • Chata pomenonicka w Chrystkowie

 • Lot na paralotni w okolicy Nowego

 • Okolice Białej Góry

 • Kwitnący sad w Topolinku

 • Miniskansen uli w Grucznie

Wydarzenia

 • Degustacje w konstelacjach - otwarcie sezonu turystycznego w Powiecie Świeckim - 23.04.2016 Zamek Krzyżacki w Świeciu

  26 kwiecień 2016

   W sobotę 23 kwietnia 2016 roku na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego odbył się rajd pieszy z Sartowic do Świecia czarnym szlakiem      turystycznym wzdłuż tzw. „Czarcich Gór”. Przewodnikiem po terenie był Pan Zbysław Budzyński z PTTK Świecie oraz Robert Gonia z ZPKChiN. W rajdzie uczestniczyło 13  miłośników przyrody ze Świecia i okolic. Podczas wędrówki w czynie społecznym uczestnicy rajdu zebrali 3 duże worki śmieci. Wędrówka trwała 3 godziny i 50 minut; łączny  pokonany dystans to 9 km 600 m z czego ostatni 1,6 km odcinek został przepłynięty łodzią rzeką Wdą. Punktem docelowym był świecki zamek, przy którym odbyła się  oficjalna i  inauguracja sezonu turystycznego 2016 i piknik rodzinny z koncertem. Imprezę zorganizowano w ramach kujawsko-pomorskich konstelacji dobrych miejsc.  Uczestnikom i organizatorom dziękujemy. 

  Więcej…  
 • Inauguracja Sezonu Turystycznego 2016

  12 kwiecień 2016

  Kujawsko-pomorskie konstelacje dobrych miejsc zapraszają na Inaugurację Sezonu Turystycznego 2016! 23 i 24 kwietnia w całym regionie ruszymy na rajdy piesze i rowerowe, biegi, spacery z przewodnikami, będziemy odkrywać muzealne ciekawostki, zwiedzać parki krajobrazowe i smakować tradycyjną kuchnię. Specjalnie dla Was zebraliśmy propozycje ponad 30 atrakcji z kujawsko-pomorskich miast, miasteczek i wsi. Każdy, niezależnie od wieku, kondycji i humoru może wybrać swoją własną konstelację! Program i zapisy na www.inauguracja.kujawsko-pomorskie.travel

   

   
 • Rusza II sezon obserwacyjny Patrolu Natura 2000

  18 marzec 2016

  Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA poszukuje chętnych do Patrolu Natura 2000, który będzie monitorował dwa „ptasie” obszary Natura 2000 – Dolinę Dolnej Wisły oraz Żwirownię Skoki. Patrol będzie działał w ramach projektu „Ptasie Wyspy-czynna ochrona ptaków siewkowych w najważniejszych ostojach gatunków”, który realizujemy od stycznia 2015 roku. 

  Zaproszenie kierujemy do osób, którym na sercu leży środowisko przyrodnicze, ochrona ptaków i ich miejsc lęgowych. Do udziału w projekcie zachęcamy wszystkich miłośników przyrody: osoby prywatne, szkolne kółka przyrodnicze, zastępy harcerskie, kajakarzy, przyrodników czy fotografów przyrody, a także stowarzyszenia z nadwiślańskich gmin województwa kujawsko-pomorskiego oraz amatorów pieszych spacerów.

  Naszym wolontariuszom oferujemy wypożyczenie lornetki i aparatu fotograficznego, zwrot kosztów dojazdów na zebrania Patrolu oraz na patrolowany odcinek Wisły, a także atrakcyjne wyjazdy ornitologiczno-integracyjne i spływy tradycyjną łodzią wiślaną.

  Najbliższe spotkanie organizacyjne odbędzie się 18.03 o godz. 18 w siedzibie TP Alauda w Toruniu. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/forms/d/1ZlHQXM2WPEwZb6kIMpFlksZBAHGQ1as2-dNHb9IxNis/viewform

  Dodatkowe informacje na stronie Towarzystwa: http://alauda.org.pl/news/show/0/0/114/zostan_czlonkiem_patrolu_natura_2000/

   
 • Konkurs przyrodniczy „Eko-prezenter” i „Szkoła Eko-prezenterów”

  18 styczeń 2016

   Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego zaprasza do udziału w konkursie przyrodniczym „Eko-prezenter” i „Szkoła Eko-  prezenterów”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat ochrony przyrody, wartości historycznych i kulturowych oraz różnorodności biologicznej  parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs skierowany jest do bydgoskich szkół, do uczniów klas V i VI oraz I-III gimnazjum i ich  nauczycieli. Konkurs składa się z IV etapów i polega między innymi na przygotowaniu folderu formatu A4 o Zespole Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i  Nadwiślańskiego, przygotowaniu i przedstawieniu prezentacji multimedialnej na wybrany temat oraz wycieczce autokarowej po ciekawych miejscach w Dolinie  Dolnej Wisły.

                                                                                                                                               Zapraszamy

  Pobierz pliki:
  Download this file (Regulamin EKO-PREZENTER 2016.doc)Regulamin EKO-PREZENTER 2016.doc1070 Kb
   
 • Konferencja popularnonaukowa nt. ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego dolin rzecznych

  27 październik 2015

  Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego wspólnie z Eko-Centrum Heliantus zaprasza do udziału w konferencji popularnonaukowej nt. ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego dolin rzecznych.

  Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji osiągnięć i omówienia dobrych praktyk z zakresu ochrony różnorodności biologicznej rzek, rozwoju populacji gatunków zagrożonych i ochrony cennych ekosystemów rzecznych. 

  Konferencja kierowana jest do przedstawicieli środowisk naukowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracowników jednostek samorządu terytorialnego, pracowników lasów państwowych, biur turystycznych, miłośników ochrony przyrody, pracowników ośrodków edukacji ekologicznej, animatorów i edukatorów przyrodniczych oraz pozostałych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

  Dotacja projektu pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  Konferencja odbędzie się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Polednie (Gmina Bukowiec, Powiat Świecie). Udział w Konferencji jest bezpłatny, poza noclegiem, który nie podlega dofinansowaniu. Istnieje możliwość rezerwacji noclegu w kwocie 100 zł od osoby w pokoju dwuosobowym. Zainteresowani zgłaszają i opłacają nocleg we własnym zakresie.
  Kontakt do hotelu www.poledno.pl tel. (52) 333 17 00.

  Konferencję zaplanowano dla 60 osób. Rejestracja uczestników trwa do 6 listopada do godziny 15.00 i odbywa się wyłącznie za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.dolinadolnejwisly.pl