zpkchin
 • Chata pomenonicka w Chrystkowie

 • Lot na paralotni w okolicy Nowego

 • Okolice Białej Góry

 • Kwitnący sad w Topolinku

 • Miniskansen uli w Grucznie

Wydarzenia

 • I etap konkursu "Przyroda regionu i ochrona środowiska" 2016 r.

  16 maj 2016

   7 maja 2016 r. w gościnnych progach Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Świeciu odbył się I etap  XXXIII edycji konkursu "Przyroda regionu i ochrona środowiska". W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VI oraz uczniowie gimnazjów z terenu Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

  Test dla szkół podstawowych składał się z 15 pytań opisowych. Uczniowie mieli za zadanie m.in. ułożyć prawidłowo instrukcję mikroskopowania, rozwiązać krzyżówkę , wymienić rezerwaty przyrody.

  Test dla gimnazjów składał się z 20 pytań testowych i 10 opisowych.  W tej kategorii wiekowej trzeba było wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. ochrony gatunkowej roślin i zwierząt, parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz czynnej ochrony przyrody na przykładzie miłka wiosennego.

  Więcej…  
 • Degustacje w konstelacjach - otwarcie sezonu turystycznego w Powiecie Świeckim - 23.04.2016 Zamek Krzyżacki w Świeciu

  26 kwiecień 2016

   W sobotę 23 kwietnia 2016 roku na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego odbył się rajd pieszy z Sartowic do Świecia czarnym szlakiem      turystycznym wzdłuż tzw. „Czarcich Gór”. Przewodnikiem po terenie był Pan Zbysław Budzyński z PTTK Świecie oraz Robert Gonia z ZPKChiN. W rajdzie uczestniczyło 13  miłośników przyrody ze Świecia i okolic. Podczas wędrówki w czynie społecznym uczestnicy rajdu zebrali 3 duże worki śmieci. Wędrówka trwała 3 godziny i 50 minut; łączny  pokonany dystans to 9 km 600 m z czego ostatni 1,6 km odcinek został przepłynięty łodzią rzeką Wdą. Punktem docelowym był świecki zamek, przy którym odbyła się  oficjalna i  inauguracja sezonu turystycznego 2016 i piknik rodzinny z koncertem. Imprezę zorganizowano w ramach kujawsko-pomorskich konstelacji dobrych miejsc.  Uczestnikom i organizatorom dziękujemy. 

  Więcej…  
 • Inauguracja Sezonu Turystycznego 2016

  12 kwiecień 2016

  Kujawsko-pomorskie konstelacje dobrych miejsc zapraszają na Inaugurację Sezonu Turystycznego 2016! 23 i 24 kwietnia w całym regionie ruszymy na rajdy piesze i rowerowe, biegi, spacery z przewodnikami, będziemy odkrywać muzealne ciekawostki, zwiedzać parki krajobrazowe i smakować tradycyjną kuchnię. Specjalnie dla Was zebraliśmy propozycje ponad 30 atrakcji z kujawsko-pomorskich miast, miasteczek i wsi. Każdy, niezależnie od wieku, kondycji i humoru może wybrać swoją własną konstelację! Program i zapisy na www.inauguracja.kujawsko-pomorskie.travel

   

   
 • Rusza II sezon obserwacyjny Patrolu Natura 2000

  18 marzec 2016

  Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA poszukuje chętnych do Patrolu Natura 2000, który będzie monitorował dwa „ptasie” obszary Natura 2000 – Dolinę Dolnej Wisły oraz Żwirownię Skoki. Patrol będzie działał w ramach projektu „Ptasie Wyspy-czynna ochrona ptaków siewkowych w najważniejszych ostojach gatunków”, który realizujemy od stycznia 2015 roku. 

  Zaproszenie kierujemy do osób, którym na sercu leży środowisko przyrodnicze, ochrona ptaków i ich miejsc lęgowych. Do udziału w projekcie zachęcamy wszystkich miłośników przyrody: osoby prywatne, szkolne kółka przyrodnicze, zastępy harcerskie, kajakarzy, przyrodników czy fotografów przyrody, a także stowarzyszenia z nadwiślańskich gmin województwa kujawsko-pomorskiego oraz amatorów pieszych spacerów.

  Naszym wolontariuszom oferujemy wypożyczenie lornetki i aparatu fotograficznego, zwrot kosztów dojazdów na zebrania Patrolu oraz na patrolowany odcinek Wisły, a także atrakcyjne wyjazdy ornitologiczno-integracyjne i spływy tradycyjną łodzią wiślaną.

  Najbliższe spotkanie organizacyjne odbędzie się 18.03 o godz. 18 w siedzibie TP Alauda w Toruniu. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/forms/d/1ZlHQXM2WPEwZb6kIMpFlksZBAHGQ1as2-dNHb9IxNis/viewform

  Dodatkowe informacje na stronie Towarzystwa: http://alauda.org.pl/news/show/0/0/114/zostan_czlonkiem_patrolu_natura_2000/

   
 • Konkurs przyrodniczy „Eko-prezenter” i „Szkoła Eko-prezenterów”

  18 styczeń 2016

   Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego zaprasza do udziału w konkursie przyrodniczym „Eko-prezenter” i „Szkoła Eko-  prezenterów”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat ochrony przyrody, wartości historycznych i kulturowych oraz różnorodności biologicznej  parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs skierowany jest do bydgoskich szkół, do uczniów klas V i VI oraz I-III gimnazjum i ich  nauczycieli. Konkurs składa się z IV etapów i polega między innymi na przygotowaniu folderu formatu A4 o Zespole Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i  Nadwiślańskiego, przygotowaniu i przedstawieniu prezentacji multimedialnej na wybrany temat oraz wycieczce autokarowej po ciekawych miejscach w Dolinie  Dolnej Wisły.

                                                                                                                                               Zapraszamy

  Pobierz pliki:
  Download this file (Regulamin EKO-PREZENTER 2016.doc)Regulamin EKO-PREZENTER 2016.doc1070 Kb