zpkndw
 • Chata pomenonicka w Chrystkowie

 • Lot na paralotni w okolicy Nowego

 • Okolice Białej Góry

 • Kwitnący sad w Topolinku

 • Miniskansen uli w Grucznie

Wydarzenia

 • Zapylacze

  23 listopad 2020

  Co łączy kolibra, ślimaka, wiewiórkę, nietoperza i pszczołę? Każde z tych stworzeń może być zapylaczem. Mówiąc „zapylacze” najczęściej myślimy o pszczołach, co błędem oczywiście nie jest. Jednak warto sobie uświadomić, że w różnych ekosystemach i przy różnych warunkach, grono zwierząt mogących przenosić pyłek jest bardzo szerokie. Dlaczego? Bo zapylaczem może być każde zwierzę, które wejdzie w kontakt z kwiatami danej rośliny. Czasem dochodzi do tego zupełnie przypadkowo, jednak najczęściej taka sytuacja wynika z pobierania pokarmu przez naszego zapylacza. Zwierzęta żywiące się częściami kwiatów, pyłkiem lub nektarem muszą mieć styczność z wieloma kwiatami, a co za tym idzie przenosić pyłek. Dlatego też rośliny często sygnalizują swoją obecność kolorowymi płatkami lub zapachem, godząc się niejako na to, że kosztem szansy na przekazanie genów będzie żerowanie na nich zwierząt. Jednak bywają też rośliny oszukujące zwierzęta i minimalizujące koszty. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w wypadku roślin wydzielających zapach gnijącego mięsa lub odchodów. Do kwiatów takich roślin przylatują owady (np. muchówki) szukające miejsca do złożenia jaj. Mogą odwiedzić wiele roślin przenosząc pyłek, ale nie znajdą tego czego szukały.

  Więcej…  
 • Warsztaty pszczelarskie 24.10.2020 r.

  21 październik 2020

  Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w ostatnich w tym roku warsztatach pszczelarskich w Grucznie. Zaczynamy 24 października 2020 r. o 10:00 przy Starym Młynie. Tym razem spróbujemy własnoręcznie wykonać świeczki woskowe tradycyjnymi metodami. Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o zgłaszanie się za pomocą formularza.

   
 • Warsztaty pszczelarskie 10.10.2020 r.

  07 październik 2020

  W sobotę 10.10.2020 r. w Grucznie, przy Starym Młynie o godz. 10 odbędą się warsztaty pszczelarskie, podczas których zaplanowany jest wykład Pani dr Krystyny Stepczyńskiej-Szymczak dotyczący roślin miododajnych.

  Serdecznie zapraszamy i prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału przy użyciu załączonego formularza.

   

   
 • Jesienny cykl szkoleń klimatycznych

  01 październik 2020

  Szkolenie w zakresie ochrony środowiska nt. przeciwdziałaniu ociepleniu klimatu skierowane jest do mieszkańców Powiatu Świeckiego. Ma ono na celu uświadomienie skali zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, poprzez przystępną prezentację najnowszych wyników badań naukowych na ten temat oraz ukazanie praktycznych możliwości zachowań przeciwdziałających niepożądanym zmianom wpłynie na postawy młodych ludzi obecnie i w przyszłości

  Poniżej znajduje się ulotka, informacje nt. pierwszych dwóch szkoleń wraz z kartami zgłoszeniowymi.

   
 • Dni Otwarte Sadów 18-20.09.2020 r.

  15 wrzesień 2020

  Zapraszamy do zwiedzania kolekcji starych odmian drzew owocowych, powstającej od dwudziestu lat, przy zabytkowej zagrodzie w Chrystkowie. To swoisty „bank genów”, obejmujący ponad 200 drzew jabłoni i prawie 40 drzew grusz (łącznie ponad 80 odmian).

  Podczas Dni Otwartych Sadów w Chrystkowie odbędą się wykłady i zajęcia praktyczne z zakładania i pielęgnacji tradycyjnych sadów, degustacje owoców oraz owocobranie.

  Poniżej program imprezy i formularz zgłoszeniowy: