zpkchin

Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą uprzejmie informuje, iż zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora ZPKnDW dzień 24 grudnia br. (czwartek) jest dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające 26 grudnia (sobotę). 

Co łączy kolibra, ślimaka, wiewiórkę, nietoperza i pszczołę? Każde z tych stworzeń może być zapylaczem. Mówiąc „zapylacze” najczęściej myślimy o pszczołach, co błędem oczywiście nie jest. Jednak warto sobie uświadomić, że w różnych ekosystemach i przy różnych warunkach, grono zwierząt mogących przenosić pyłek jest bardzo szerokie. Dlaczego? Bo zapylaczem może być każde zwierzę, które wejdzie w kontakt z kwiatami danej rośliny. Czasem dochodzi do tego zupełnie przypadkowo, jednak najczęściej taka sytuacja wynika z pobierania pokarmu przez naszego zapylacza. Zwierzęta żywiące się częściami kwiatów, pyłkiem lub nektarem muszą mieć styczność z wieloma kwiatami, a co za tym idzie przenosić pyłek. Dlatego też rośliny często sygnalizują swoją obecność kolorowymi płatkami lub zapachem, godząc się niejako na to, że kosztem szansy na przekazanie genów będzie żerowanie na nich zwierząt. Jednak bywają też rośliny oszukujące zwierzęta i minimalizujące koszty. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w wypadku roślin wydzielających zapach gnijącego mięsa lub odchodów. Do kwiatów takich roślin przylatują owady (np. muchówki) szukające miejsca do złożenia jaj. Mogą odwiedzić wiele roślin przenosząc pyłek, ale nie znajdą tego czego szukały.

Czytaj więcej...

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w ostatnich w tym roku warsztatach pszczelarskich w Grucznie. Zaczynamy 24 października 2020 r. o 10:00 przy Starym Młynie. Tym razem spróbujemy własnoręcznie wykonać świeczki woskowe tradycyjnymi metodami. Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o zgłaszanie się za pomocą formularza.

W sobotę 10.10.2020 r. w Grucznie, przy Starym Młynie o godz. 10 odbędą się warsztaty pszczelarskie, podczas których zaplanowany jest wykład Pani dr Krystyny Stepczyńskiej-Szymczak dotyczący roślin miododajnych.

Serdecznie zapraszamy i prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału przy użyciu załączonego formularza.

 

Szkolenie w zakresie ochrony środowiska nt. przeciwdziałaniu ociepleniu klimatu skierowane jest do mieszkańców Powiatu Świeckiego. Ma ono na celu uświadomienie skali zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, poprzez przystępną prezentację najnowszych wyników badań naukowych na ten temat oraz ukazanie praktycznych możliwości zachowań przeciwdziałających niepożądanym zmianom wpłynie na postawy młodych ludzi obecnie i w przyszłości

Poniżej znajduje się ulotka, informacje nt. pierwszych dwóch szkoleń wraz z kartami zgłoszeniowymi.

Zapraszamy do zwiedzania kolekcji starych odmian drzew owocowych, powstającej od dwudziestu lat, przy zabytkowej zagrodzie w Chrystkowie. To swoisty „bank genów”, obejmujący ponad 200 drzew jabłoni i prawie 40 drzew grusz (łącznie ponad 80 odmian).

Podczas Dni Otwartych Sadów w Chrystkowie odbędą się wykłady i zajęcia praktyczne z zakładania i pielęgnacji tradycyjnych sadów, degustacje owoców oraz owocobranie.

Poniżej program imprezy i formularz zgłoszeniowy:

 W połowie kwietnia br. Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły i wolontariuszami rozpoczął w Grucznie rewitalizację historycznej pasieki objazdowej. Jeszcze długa droga do odzyskania jej pełnego blasku, ale też wiele już zostało zrobione. Obecnie pasiekę zamieszkuje sześć rodzin pszczelich, a dalsze cztery są ulokowane w ulach umieszczonych na przyczepie samochodowej. Mamy nadzieję, że będziemy mogli regularnie informować o dalszych, pozytywnych efektach prac nad tym niecodziennym przedsięwzięciem.

Pasiekę prowadzi Zielony edukator – Łukasz Woźniak

 

Właśnie dziś mija 170. rocznica urodzin Ludwika Rydygiera. Poniżej przedstawiamy krótki biogram tego wybitnego chirurga.  

Urodził się 21 sierpnia 1850 r. w Dusocinie w niewielkim majątku rodziców, Karola Riedigera i Elżbiety z Koenigów. Edukację rozpoczął w Collegium Marianum w Pelplinie, następnie w latach 1859‒1861 w gimnazjum w Chojnicach a wkrótce potem w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Chełmnie, gdzie zdał on maturę z wyróżnieniem w 1869 r. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim uniwersytetu w Greifswaldzie (po polsku Gryfia), niedużym mieście hanzeatyckim w Meklemburgii. Tam student Riediger dokonał samowolnie spolszczenia swego nazwiska na Rydygier oraz założył akademicką korporację „Polonia”. Dyplom lekarza uzyskał 8 grudnia 1873 r. i rozpoczął pracę w tamtejszej klinice chirurgicznej, aby po kilku miesiącach, w lutym 1874 r., w wieku 24 lat, obronić pracę doktorską z zakresu antyseptyki chirurgicznej.

Po krótkiej asystenturze w Szpitalu Najświętszej Marii Panny Sióstr Boromeuszek w Gdańsku, przybył do Chełmna, gdzie rozpoczął prywatną praktykę, a także operował w miejscowym Szpitalu ss. Miłosierdzia. Dla zdobycia jeszcze większej wiedzy i udoskonalenia swych umiejętności udał się powtórnie do Greifswaldu, gdzie do przełomu lat 1877/78 był asystentem w Uniwersyteckiej Klinice Chirurgicznej. Efektem pobytu była praca habilitacyjna na temat leczenia operacyjnego, po czterech latach od doktoratu obroniona w Jenie. Po roku pracy w tamtejszej klinice powrócił do Chełmna, tam spełnił swoje marzenie o własnej klinice chirurgicznej.

Czytaj więcej...

W najbliższy poniedziałek (17 sierpnia) biuro Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą będzie nieczynne.

Zarządzeniem Dyrektora ZPKnDW poniedziałek 17 sierpnia br. jest dniem wolnym w zamian za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia br. (dzień ustawowo wolny od pracy).

Zmiana terminu zakończenia rekrutacji do Młodzieżowej Rady Ekologicznejzgłoszenia przyjmowane są do 19 sierpnia bieżącego roku.
Zapisy przez e-formularz: https://mre.srodowisko.gov.pl/dolacz-do-nas/