zpkchin

Tegoroczny - trzeci już Międzynarodowy Dzień Krajobrazu promuje wartość wody w krajobrazie.

Woda jest integralnym i ważnym składnikiem wielu krajobrazów, a jej znaczenie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak obecnie w obliczu coraz bardziej uszczuplających się jej zasobów. Dlatego popularyzowanie wiedzy z zakresu znaczenia wody w kształtowaniu krajobrazów, jak również jej roli w krajobrazach przyrodniczych i kulturowych jest bardzo ważne i potrzebne.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przy współudziale Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą i Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie organizuje spacer krajobrazowy „Starorzecza w krajobrazie Doliny Dolnej Wisły”.

Celem spaceru jest pokazanie jego uczestnikom urozmaiconego krajobrazu Doliny Dolnej Wisły, na obszarze której utworzono Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.

Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z definicją i typami krajobrazu, jak również zdobędą wiedzę na temat zagrożeń oraz potrzeby ochrony krajobrazu. 

Obchody Dnia Krajobrazu zaplanowano na 21 października 2019 r. Początek spotkania o godz. 12:00 w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie, gdzie zaprezentowane będą dwa wystąpienia: „Starorzecza w krajobrazie Doliny Dolnej Wisły” oraz „Monitoring przyrodniczy starorzeczy na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe”. 

O 13:00 rozpocznie się godzinny spacer krajobrazowy. Trasa spaceru będzie wiodła z Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakurzewie do miejscowości Zakurzewo - w okolice starorzeczy i ujścia rzeki Osy do Wisły.

W trakcie spaceru krajobrazowego kontynuowana będzie akcja #sprzątaMY, zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, będąca elementem działań związanych ze sprzątaniem świata.

Zainteresowane osoby prosimy zgłaszać mailowo lub telefonicznie do 18 października 2019 r. (piątek) do godz. 12.00:

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

tel.: 52 50-65-666.

Zapraszamy do udziału.