WYSTAWA/WARSZTATY/WYSTAWA

WYSTAWA prac młodych twórców „Otwartej Strefy Twórczej” w Grucznie
WARSZTATY archeologiczne prowadzone przez pracowników naukowych z UMK w Toruniu 
WYSTAWA fotografii Piotra Szumigaja

27 czerwca 2014, godz. 12:00–17:00
Zamek w Świeciu, wstęp wolny na warsztaty obowiązują zapisy: Punkt Informacji OKSiR

 

 

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej przygotowała niespodziankę na zakończenie roku szkolnego. Warto wybrać się 27 czerwca do Zamku krzyżackiego w Świeciu. Już od godziny 12:00 można podziwiać wystawę prac uczestników warsztatów prowadzonych przez Łukasza Lewandowskiego w „Otwartej Strefie Twórczej” w Grucznie oraz wystawę fotografii autorstwa Piotra Szumigaja, która przybliży nam walory przyrodnicze Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. 

Ponadto można wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach archeologicznych, prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas warsztatów będziemy odkrywać, na czym polega praca archeologa – spróbujemy zidentyfikować stanowiska, wytyczać wykopy, zajmiemy się ich eksploracją, wydobyciem źródeł ruchomych, czyli zabytków, a także ich zabezpieczaniem oraz dokumentacją.

Warsztaty rozpoczynają się o pełnych godzinach i dedykowane są dla osób od 6 roku życia. Zapisy na warsztaty przyjmowane są w Punkcie Informacji OKSiR oraz w przypadku, jeśli zostaną wolne miejsca – w zamku bezpośrednio przed warsztatami. Do wyboru 5 terminów:

I tura       12:00-12:50

II tura      13:00-13:50

III tura     14:00-14:50

IV tura     15:00-15:50

V tura      16:00-16:50

 

Wstęp na zamek w dniu 27 czerwca w godz. 12:00-17:00 jest bezpłatny. Obie wystawy można oglądać również w dniach 28 czerwca - 18 lipca, oczywiście po zakupieniu biletu wstępu na zamek.


Piotr Szumigaj o wystawie fotografii przyrodniczej:

Wystawa fotografii przyrodniczej prezentuje bioróżnorodność przyrodniczą Doliny Dolnej Wisły. Nie wszyscy mamy świadomość otaczającej nas przyrody, dlatego wystawa ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, a także zachęcenie do osobistego poznawania bogactwa natury naszego regionu. Ujęcia uchwycone w różnych okresach roku, o różnych porach dnia, prezentujące zarówno krajobrazy, jak i poszczególne gatunki flory i fauny są często wynikiem wielogodzinnego czuwania z aparatem w dłoni. Fotografia staje się nie tylko relacją z obserwacji natury oraz fascynacji zjawiskami przyrodniczymi, ale także osobistą narracją łączącą niezwykłości świata przyrody z artystyczną wrażliwością i umiejętnością przekazywania obrazu za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego dającego możliwość podziwiania niesamowitych przedstawień natury.