Okres przedwiośnia i wczesnej wiosny to czas gdy samce jeleniowatych (czyli między innymi sarny, daniele i jelenie) zrzucają poroże. Silne osobniki mogą pozbywać się go już w połowie lutego ale na świeże zrzuty można trafić do połowy kwietnia. Na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą również znajdowane są, niejednokrotnie okazałe, tego typu „trofea”. W naszych okolicach na szczególnie ciekawe i imponujące zrzuty natrafić można w lasach koło Zalewu Koronowskiego i wschodniej części Borów Tucholskich, jak również w pobliżu Dąbrowy Chełmińskiej i Gruczna. Silne byki jelenia zdarzają się również na północ od Nowego i Grudziądza.

Piękne zrzuty jelenia znad dolnej Wisły Król polskich kniei - jeleń szlachetny (fot. Piotr Szumigaj)

Poniżej zamieszczamy także tekst nt. zrzucania poroża przez jeleniowate:

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zrzucanie poroża przez jeleniowate.pdf144 kB

W dniu 21 marca 2024 r. o godz. 9.30 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu odbędzie się Konkurs Kulinarny im. Wiktora Kulerskiego „Kuchnia czasów Ludwika Rydygiera”.

To pierogi są tematem wiodącym tegorocznego Konkursu Kulinarnego na dania przygotowane na podstawie dawnych grudziądzkich książek kucharskich, ze szczególnym uwzględnieniem "Nauki gotowania do użytku ludu polskiego". Książka ta złożona została z przepisów nadesłanych przez gospodynie z ziemi chełmińskiej i Pomorza na ogłoszony przez "Gazetę Grudziądzką" na początku ubiegłego wieku konkurs kulinarny.

Celem konkursu jest pokazanie dawnej kuchni regionu, przypomnienie dawnych smaków, produktów i bogatych tradycji kulinarnych Pomorza i Kujaw, a także zachowanie tradycji kulinarnych, które dotyczą nie tylko gotowania, ale odzwierciedlają też historię i zwyczaje naszego regionu.

Konkurs objęty jest patronatem Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Głównymi organizatorami są: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Współorganizatorzy oraz sponsorzy konkursu: Wytwórnia Octu i Majonezu Ocetix Sp. z o.o., Grudziądzka Spółdzielnia Mleczarska, Slow Food Polska Convivium Gruczno, Młyny Szczepanki oraz Zakład Produkcji Cukierniczej „Wisła”. 

Uczestnikami mogą być zespoły uczniów szkół gastronomicznych, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz kół gospodyń wiejskich z województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Życzymy powodzenia rywalizującym zespołom!

W dniach 16-18 stycznia 2024r. na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisły odbyło się coroczne liczenie zimujących nietoperzy. Zadaniem tym zajęli się pracownicy ZPKnDW przy fachowym wsparciu specjalisty chiropterologa z Towarzystwa Przyrodniczego "Karlik".

Tegoroczne liczenie odbyło się w sprzyjających warunkach atmosferycznych, niewielki mróz i cienką pokrywą śnieżną lub miejscowy jej brak umożliwiły dotarcie aż do 38 obiektów pełniących niegdyś funkcję schronów i fortów dla żołnierzy piechoty, magazynów amunicyjnych, schronów artyleryjskich oraz budynków zaplecza np. stacji wodnych. Budowle te zarówno w okresie I jak i II wojny wchodziły w skład dawnej tzw. Twierdzy Chełmno i Grudziądz. Liczenie nietoperzy przeprowadzono w obszarze Chełmińskiego i Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe i jego bezpośrednim sąsiedztwie.

W czasie 32-godzinnej pracy w terenie udało się sfotografować hibernujące nietoperze i uwiecznić ciekawe momenty, krajobrazy, elementy oraz detale. Zapraszamy do obejrzenia wybranych kadrów autorstwa R. Gonia na naszym portalu społecznościowym pod linkiem: Liczenie nietoperzy 2024

W najbliższą niedzielę (14 stycznia) serdecznie zapraszamy do zagrody wiejskiej w Dusocinie, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd. Wydarzenie umilą nam goście z Meksyku i Peru. 

Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się poniedziałek 8 stycznia 2024 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r.

Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej i nie jest Ci obojętne czym oddychasz, widzisz to w ciemnych barwach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
pt. „SMOG-trująca zmora, która nie ma u nas amatora”.

Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się poniedziałek 13 listopada 2023 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r.

12 listopada br. zapraszamy do Gruczna na VII Dolnonadwiślański Redyk. Impreza organizowana jest w ramach obchodów Dnia Krajobrazu, który obchodzony jest w październiku.

Ideą tego dnia jest budowanie świadomości społecznej i promowanie wartości krajobrazów nam towarzyszących.

Jedną z form obchodów jest organizacja spacerów krajobrazowych dla mieszkańców. Zapraszamy zatem na 2,5 km spacer z naszymi owcami, który poprowadzi baca z Pienin - Wojciech Komperda.

Podczas konferencji naukowej pt. "Parki krajobrazowe: nauka, edukacja, turystyka i praktyka" połączonej z obchodami jubileuszów ZPKnDW zaprezentowaliśmy jej uczestnikom filmiki przygotowane przez naszych przyjaciół z garścią wspomnień i skojarzeń związanych z naszym pięknym rejonem.
Poniżej prezentujemy mapę ilustrującą miejsca skąd je otrzymaliśmy a także linki z filmikami umieszczonymi na naszym profilu społecznościowym facebook.

Robert Mazurek: https://fb.watch/nVZkiDYIUT/

Ihor Lylo: https://fb.watch/nVZnkjqEMi/

Fabio Parasecoli: https://fb.watch/o0tkgR3zHt/

Obchody Jubileuszu 30-lecia Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, 25-lecia Chełmińskiego Parku Krajobrazowego, 5-lecia Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe połączone z konferencją naukową pt. "Parki krajobrazowe: nauka, edukacja, turystyka i praktyka" za nami. Poniżej link do relacji:

https://www.facebook.com/wnozigpumk

https://www.geo.umk.pl/wiadomosci/?id=31567

Już za 2 tygodnie zapraszamy Państwa do Chrystkowa, gdzie odbędą się Dni Otwarte Sadów w organizowane w ramach Dnia Parków Krajobrazowych. Oprócz wykładów będzie można wziąć udział w zajęciach praktycznych z zakładania i pielęgnacji sadów, degustacji owoców oraz owocobraniu. Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko :-)

 

Zapraszamy do zabytkowej zagrody olęderskiej w Chrystkowie w sobotę 2 września na godz. 16.00! Spotkacie współczesnych mennonitów z USA i Kanady, których przodkowie mieszkali niegdyś w okolicach Świecia. Czekają na Was ciekawe opowieści i prezentacje o mennonitach z Przechówka, Chrystkowa i Kosowa, ich tożsamości, języku i dalekich migracjach. Nie zabraknie również relacji z pierwszego etapu działań inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku. Oczywiście znajdzie się także czas na poczęstunek mennonickimi i olęderskimi specjałami oraz zwiedzanie chrystkowskiej chaty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Szczegółowy program "Popołudnia z mennonitami":
• Spotkanie z Rodneyem Ratzlaffem (USA) i Davidem Richertem (Kanada), mennonitami wywodzącymi się z okolic Świecia
• Opowieść o mennonitach z Przechówka i ich migracjach (Rodney Ratzlaff)
• Opowieść o mennonitach z Chrystkowa i Kosowa (dr Michał Targowski , UMK)
• Opowieść o plattdeutsch – języku nadwiślańskich mennonitów (prof. Tomasz Wicherkiewicz, UAM)
• Relacja z pierwszego etapu prac inwentaryzacyjno-poszukiwawczych na cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przechówku (Michał P. Wiśniewski, Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw)
• Degustacja mennonickich i olęderskich specjałów
• Oprowadzanie po zagrodzie olęderskiej w Chrystkowie
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lapidaria. Zapomniane Cmentarze Pomorza i Kujaw. Współorganizatorzy: Gmina Świecie, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły.
Pokaż mniej

Serdecznie zapraszamy Państwa na Dni Otwarte Sadów w ramach Dnia Parków Krajobrazowych, podczas których zgłębicie wiedzę o starych odmianach drzew owocowych oraz historycznych sposobach przetwarzania i przechowywania owoców.

Dodatkowo osoby zainteresowane mogą spróbować swoich sił w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę i nie tylko.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że w okresie od 2 września 2022 r. do końca tego miesiąca planowane są zabiegi samolotowe we fragmentach drzewostanów sosnowych, w których występują gradacyjne boreczniki sosnowe. Zabiegami zostaną objęte fragmenty drzewostanów w nadleśnictwach: Dąbrowa, Osie, Różanna, Trzebciny, Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica.

Konkurs  ma na celu promocję idei Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i wynikających z niej korzyści a także wyróżnienie instytucji wdrażających ten system. Trwa on od 15 czerwca do 31  grudnia 2022 roku, ale zgłoszenia należy składać jedynie w terminie do 16 września 2022 roku.

Konkurs organizowany jest dla: Pracodawców/przedsiębiorców, Jednostek samorządu terytorialnego a także organizacji i innych podmiotów jak organizacje pracodawców, związki zawodowe, stowarzyszeń czy fundacje, w dwóch kategoriach: wdrożenie praktyk GOZ oraz ich popularyzacja.

Więcej informacji na stronie https://www.wlaczczystaenergie.pl/konkurs-gozpodarz/

9 dni, kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji. Wraca Święto Województwa jak za dawnych, dobrych lat! Po dwóch latach pandemii, w pełnej krasie wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W całym regionie znów królować będzie muzyka, taniec i zabawa. Przed publicznością wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Jamala  – ukraińska gwiazda i zwyciężczyni konkursu Eurowizji w roku 2016. Impreza potrwa od 4 do 12 czerwca i zawita do ośmiu miejscowości. Zapowiedzi i relacje z wydarzeń można śledzić na facebookowym profilu Kujaw i Pomorza.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Astrofestiwal.pdf3001 kB
Koncert ''Pod Wspólnym Niebem''.pdf3941 kB

22 maja obchodzimy Światowy Dzień Migracji Ryb, święto uświadamiające znaczenie rzek oraz ryb wędrownych w ekosystemie rzecznym. Z tej okazji w najbliższy piątek zapraszamy do Chrystkowa na "Dzień ryb wędrownych". Program udostępniamy poniżej .
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie swojego przybycia do dnia 19 maja br. do godz. 12.00 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Dzień ryb wędrownych.pdf520 kB

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z Fundacją „Inny Świat” oraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego https://zpkwm.pl/inwentaryzacja-chomika-europejskiego/  prowadzi badania dotyczące chomika europejskiego.

Celem prowadzonych badań jest:

a) określenie aktualnych miejsc występowania chomika europejskiego na terenie Polski, szczególnie granic zasięgu (dlatego badaniem objęliśmy wszystkie województwa),

b) rozpoznanie świadomości społecznej na temat występowania gatunku w Polsce,

c) zebranie opinii odnośnie uszkodzeń powodowanych przez chomiki w uprawach (ta część skierowana jest głównie do osób zajmujących się uprawą roli, działkowiczów).

Pełna informacja o projekcie znajduje się na stronie Uniwersytetu Rolniczego (http://urk.edu.pl/wiadomosci/9892).

Zarządzeniem Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą ustala się piątek 7 stycznia 2022 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w zamian za święto przypadające w sobotę 1 stycznia 2022 r.