Już za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego znajdował się tu ważny ośrodek administracyjno-gospodarczy. Świadczą o tym znaleziska np. brązowe okucie przedstawiające modlącą się kobietę, symbol chrześcijaństwa z XI-XII wieku, srebrny denar księcia czeskiego Brzetysława z lat 1038-1055 oraz brązowe zapinki i szklane kolie. O dawnym znaczeniu tego miejsca świadczą również odkryte pozostałości wczesnoromańskiej bazyliki z I połowy XI wieku - najwcześniejszej rozpoznanej, jak do tej pory świątyni chrześcijańskiej z rejonu Pomorza i Mazowsza. Góra Św. Wawrzyńca to również rezerwat przyrody, w którym ścisłą ochroną objęto wał grodziska i niewielki fragment zbocza doliny Wisły. Największą część powierzchni wału stanowi zajęty przez godną ochrony roślinność ciepłolubną południowy stok, który w środkowej części wznosi się na wysokość ok. 18 metrów. Roślinność ta jest stanowiskiem wtórnym powstałym w wyniku przedostania się roślin z okolicznych zboczy doliny Wisły i głębokich parowów, które jeszcze na przełomie wieku nie były porośnięte lasami lecz roślinnością stepową. Głównym zbiorowiskiem roślinnym, dla którego utworzono rezerwat, jest rzadko spotykany zespół ostnicy włosowatej i pięciornika piaskowego.

Termin nadsyłania zgłoszeń i rezerwacji miejsc noclegowych na polu namiotowym upływa 19 czerwca 2013 r. Późniejsze zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie przez koordynatora imprezy.

Kontakt do koordynatora imprezy: tel. kom.: 501 193 681, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy proszą o zabranie zestawów survivalowych, w tym latarek. Jedzenie i napoje zapewniają na miejscu wystawcy.