Brodnicki Nordic Walking Park to ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu. W Parku funkcjonują 4 trasy: żółta o długości 3,2 km, zielona 4,8 km, biegnąca dookoła jez. Strażym czerwona 8,2 km trasa  i oznakowana kolorem czarnym 9,9 km pętla. Wejście na trasy zlokalizowano w Grzmięcy, na parkingu przy siedzibie BPK. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwaty przyrody Bachotek i Retno, urokliwie wijąca się rzeka Skarlanka, polodowcowe jeziora Kochanka, Retno, Strażym, Strzemiuszczek to tylko niektóre  z atrakcji, czekających nas na trasach Pojezierza Brodnickiego. Niewielki fragment szlaków prowadzi asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Punkty pomiaru tętna pomogą określić puls, z jakim pokonujemy trasę. Brodnicki Nordic Walking Park to sieć, gdzie trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest nie tylko do entuzjastów nordic walkingu, ale również do miłośników innych dyscyplin, takich jak biegacze czy narciarze biegowi.

 

Trasa nr 1 – żółta „Skarlanka”
 (długość – 3,2 km; szacunkowy czas przejścia – 30 min)


Łatwa i przyjemna trasa poprowadzona ścieżkami leśnymi i krótkim fragmentem asfaltu. Po wykonaniu rozgrzewki, w czym pomocne mogą być ćwiczenia przedstawione na tablicy, ruszamy na trasę. Przechodzimy przez mostek na rz. Skarlance i za znakami szlaku skręcamy w prawo. Mijamy jaz na rz. Skarlance i wąską ścieżką, wzdłuż rzeki, maszerujemy w kierunku północnym. Ten fragment trasy to królestwo bobrów. Po kilku minutach dochodzimy do leśnego duktu. Na prawo, za mostkiem widoczna jest tablica ćwiczeń. My przecinamy drogę i nadal maszerujemy wraz z biegiem rz. Skarlanki. Na 1,8 km szlaku zlokalizowany jest punkt pomiaru tętna. Po jego zmonitorowaniu ruszamy dalej  i po pokonaniu 200 metrów, na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Za moment, po prawej stronie, naszym oczom ukazuje się jez. Kochanka. Mijamy je i dochodzimy do asfaltu. Na wprost, pomiędzy drzewami, prześwituje jez. Strażym, a my skręcamy w lewo i asfaltem maszerujemy do Grzmięcy. Mijamy pole namiotowe, pomnikowe dęby Adam i Ewa i przekraczając mostek na rz. Skarlance, dochodzimy do parkingu przy siedzibie BPK, gdzie kończymy wędrówkę.

 

Trasa nr 2 – zielona „Strzemiuszczek”
(długość – 4,8 km; szacunkowy czas przejścia – 50 min)


Niespełna 5-kilometrowa trasa, przebiegająca znakomicie utrzymanymi leśnymi duktami i niewielkim fragmentem asfaltu. Po wykonaniu rozgrzewki ruszamy na trasę. Asfaltowym dywanikiem, z siedziby Brodnickiego Parku Krajobrazowego, maszerujemy kilometr i dochodzimy do wsi Gaj-Grzmięca. Za moment skręcamy w lewo i za znakami szlaku dochodzimy do jeziora Strzemiuszczek. Na 2,1 kilometrze trasy dochodzimy do punktu pomiaru tętna. Z prawej „Głębokim Jarem” dołącza czarny szlak. Ulicą Jacka Soplicy, a następnie polną drogą dochodzimy do przydrożnego krzyża i wchodzimy do lasu. 400 metrów dalej dochodzimy do mostka na rz. Skarlance, gdzie zlokalizowano tablicę z ćwiczeniami. Po ich wykonaniu, przekraczamy mostek i za znakami szlaku, leśnym duktem dochodzimy do asfaltu. Przed nami pole namiotowe nad jez. Strażym. Skręcamy w lewo i po pokonaniu blisko 5 kilometrów, na parkingu przy siedzibie BPK spinamy pętlę, kończąc marsz.

 

Trasa nr 3 – czerwona „Strażym”
(długość – 8,2 km; szacunkowy czas przejścia – 1 godz. 20 min)


Oznakowana kolorem czerwonym, 8,2 km trasa, poprowadzona dookoła jez. Strażym. Ruszamy asfaltem w kierunku Zbiczna i po kilku minutach, za znakami skręcamy w lewo. Maszerujemy leśną autostradą, przez miejscowych nazywaną „czarną drogą” i po przejściu 4 kilometrów dochodzimy do miejsca postoju, przygotowanego przez Nadleśnictwo Brodnica. Przekraczamy most Jadwigi na rz. Skarlance. Po lewej Rezerwat „Bachotek”, po prawej jezioro o tej samej nazwie. 1,5 km dalej, mijając leśniczówkę, dochodzimy do kolejnego miejsca postoju. Zlokalizowana tu tablica ćwiczeń pomoże w sprawnym ich przeprowadzeniu. Maszerujemy w górę i za moment dochodzimy do punktu widokowego na jez. Skrzynka. Niespełna kilometr dalej kolejny punkt widokowy, tym razem na jez. Strażym. Po pokonaniu kolejnego kilometra dochodzimy do asfaltu i mijając Ośrodek Wypoczynkowy, dochodzimy do siedziby BPK, kończąc marsz.

 

Trasa nr 4 – czarna „3 jeziora”
(długość – 9,9 km; szacunkowy czas przejścia – 1 godz. 40 min)


Najdłuższa z tras wchodzących w skład Brodnickiego Nordic Walking Parku. Blisko 10-kilometrowa pętla oznakowana kolorem czarnym. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z trasą zieloną. W Gaj-Grzmięcy szlaki rozchodzą się, aby ponownie połączyć się za 5,6 kilometra w Strzemiuszczku. Maszerujemy asfaltem, następnie chodnikiem i ponownie asfaltową nawierzchnią. Po minięciu ostatnich zabudowań Gaj-Grzmięcy wchodzimy do lasu. Po lewej mijamy rezerwat Retno, który obchodzimy i przy drogowskazie na Czystebłota skręcamy w lewo, wchodząc na gruntową drogę. Jeszcze chwila marszu i dochodzimy do jez. Retno. Idziemy wzdłuż niego doskonałej jakości, szeroką drogą. Jezioro Retno zostaje po lewej, a my ostro podchodzimy kilometr i dochodzimy do leśniczówki Tęgowiec. 200 metrów dalej, na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo i „Głębokim Jarem” schodzimy do jeziora Strzemiuszczek, gdzie przy punkcie pomiaru tętna łączymy się z zieloną trasą. Za znakami szlaku, po pokonaniu 1,5 km, dochodzimy do tablicy ćwiczeń przy mostku na rz. Skarlance. Przekraczamy mostek i wzdłuż rz. Skarlanki maszerujemy do rozwidlenia dróg, gdzie skręcamy w lewo. Mijamy jez. Kochanka, wychodzimy na asfalt i po chwili dochodzimy do parkingu przy siedzibie BPK w Grzmięcy, gdzie spinamy czarną pętlę.