Wydarzenia

 • Konferencja dla nauczycieli

  15.02.2023

  Serdecznie zapraszamy grono pedagogiczne na konferencję, która uwypukli działania nauczycieli i edukatorów z parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Konferencja pt. "Działaj lokalnie, myśl globalnie, czyli o oddziaływaniu edukacji środowiskowej w ramach projektów szkolnych realizowanych dzięki narzędziom platformy ESEP i współpracy nauczycieli z edukatorami z ośrodków edukacji ekologicznej parków krajobrazowych" odbędzie się dnia 14 kwietnia 2023 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie, Ruda 1, 87-320 Górzno.

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Plakat konferencji529 kB
   
 • Zimowa eko-opcja z GLPK

  13.02.2023

  Okres ferii zimowych w województwie kujawsko-pomorskim minął nam bardzo szybko, a to za sprawą licznych spotkań Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z dziećmi i młodzieżą. Jedno z nich odbyło się pod okiem TVP Bydgoszcz, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Szynkówko. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału z udziałem GLPK [od. 8min.]: LINK

   
 • GLPK na Infostradzie Pomorza i Kujaw

  12.02.2023

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia 6 odcinków nt. walorów Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, nagranych do cyklu pt. "Lubię tu być. Miejsca warte zobaczenia” dla portalu Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0.

  • 1 odc. - Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
  • 2 odc. - Budki lęgowe dla ptaków
  • 3 odc. - Rezerwat “Jar Brynicy”
  • 4 odc. - Walory krajobrazowe i kulturowe GLPK
  • 5 odc. - Bóbr europejski
  • 6 odc. - Jeziora GLPK i legendy ludowe
   
 • Gravelowy event w GLPK

  03.02.2023

  "GLPK GRAVEL - Ustawka" to ponad 62 km rowerowego szczęścia. Doskonały plan na aktywne spędzenie ostatniej soboty marca, w towarzystwie „gravelowych” zapaleńców. To prawdziwa gratka dla miłośników jazdy niezależnie od rodzaju terenu. Rower typu gravel został stworzony po to, aby spełniać zróżnicowane wymagania, łącząc w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych. Trasa przejazdu jest równie zróżnicowana. Prowadzi przez jeden z najpiękniejszych regionów województwa kujawsko-pomorskiego. Urozmaicony teren, minimum asfaltów, leśne ścieżki, szutrowe drogi i przepiękny Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Zapiszcie sobie w kalendarzu datę - 25.03.2023 r. To będzie wyjątkowa „ustawka”, podczas której każdy jedzie swoim tempem. Start free, pakiet powitalny i poczęstunek przy ognisku na mecie. Więcej informacji na fanpage GLPK Gravel. Bądźcie z nami na bieżąco, lajkujcie, obserwujcie i udostępniajcie!

   
 • Światowy Dzień Mokradeł 2023

  02.02.2023

  Data obchodów tego przyrodniczego święta upamiętnia podpisanie Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Zwana jest także Konwencją Ramsarską. W tym roku przypada 52 rocznica tego wydarzenia.

  Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako wodno-błotne, poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli obszarów wodno-błotnych w kontekście zrównoważonego rozwoju na świecie. W tym roku świętujemy pod hasłem: ,,Już czas na przywrócenie mokradeł".

   

Warto zobaczyć

 • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

  17.03.2023

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej (Wikipedia)

  Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.

 • Pracownia na kółkach

  18.05.2017

  Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą „Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą”. Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego.

  Kontakt:
  Zdroje 17, 87-321 Bartniczka
  tel.: 510-262-305
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Facebook: Pracownia na kółkach

   

   
 • Kuźnia w Zaborowie

  13.05.2022

  Kuźnia oferuje warsztaty dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Możliwość zwiedzenia ponad 100- letniej kuźni, w której znajduje się zabytkowy miech kowalski i wiele innych tradycyjnych kowalskich narzędzi. Możliwość spróbowania swoich sił w kowalskim fachu. Możliwość zakupu oryginalnych pamiątek oraz prezentów. Kuźnia wystawia swoje wyroby oraz prowadzi warsztaty i pokazy sztuki kowalskiej również na imprezach plenerowych.

  Kontakt:
  Zaborowo 69, 87-320 Zaborowo
  tel.: 509-079-827 lub 517-627-838
  www.kuzniazaborowo.pl
  Facebook: Kuźnia Mirosław Luda

   
 • Wioska mydlarska

  11.07.2017

  Wioska Mydlarska znajduje się w miejscowości Fiałki, pięknie położonej wśród wzgórz, pól i lasów nieopodal Górzna. To wspaniałe miejsce odpoczynku ze względu na czyste powietrze i bogactwo natury. Wśród rosnących tu ziół znaleźć można mydlnicę lekarską - roślinę o właściwościach myjących i pieniących, przez wieki wykorzystywaną do pielęgnacji ciała i wyrobu mydła. Wioska mydlarska oferuje dzieciom i wycieczkom szkolnym warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe naturalne mydła, warsztaty olejarskie, zielarskie, a także wizytę w starej pralni, gdzie można wypróbować stare, ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania.

  Kontakt:
  Fiałki 27, 87-320 Górzno
  tel.: 507-689-920
  www.wioskamydlarska.pl
  Facebook: Teodoryk – Wioska Mydlarska

   
 • Park linowy w Górznie

  03.07.2014

  Park linowy w Górznie zlokalizowany jest nad jeziorem Górzno, w bliskim sąsiedztwie Dziewiczego Kopca. Park oferuje 5 tras (o łącznej długości ok. 200 metrów):
  - dziecięca z pełną asekuracją siatkową
  - dziecięca (niska) - 8 przeszkód
  - średnia - 13 przeszkód
  - wysoka - 16 przeszkód
  - tyrolki

  Strona internetowa
  Profil Facebook

   
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  02.11.2013

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.