Wydarzenia
-
Spotkanie z obserwatorką nieba
30.05.2023
W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika i nadchodzącego Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza dnia 4 czerwca 2023 r. (niedziela) o godz.. 18:00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie na spotkanie z Panią Małgorzatą Gołębiewską - obserwatorką i fotografką nieba, która poprowadzi wystąpienie na temat Mikołaja Kopernika, budowy układu słonecznego, zjawisk astronomicznych, wykorzystania obrotowych map nieba, a także poruszy zagadnienie związane z zanieczyszczeniem nieba sztucznym światłem. Spotkanie połączone będzie z tematyczną wystawą fotograficzną. Więcej na plakacie. Wstęp wolny.
-
Świętowanie Dnia Pszczół w GLPK
24.05.2023
W tym roku Światowy Dzień Pszczół (co roku obchodzony 20 maja), w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym świętujemy już od piątku - 19 maja br. Tego dnia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie odbyły się tematyczne zajęcia przyrodnicze, podczas których szczególną uwagę poświęciliśmy znaczeniu i roli dzikich pszczół w przyrodzie. Zajęcia połączone były z budowaniem hotelu dla owadów. Dzieci własnoręcznie tworzyły wypełnienie pierwszej części hotelu. Każda grupa, która w kolejnych dniach odwiedza GLPK, dorzuca własną „cegiełkę” do owadziego lokum. Już niedługo będziemy mogli podziwiać efekt końcowy.
-
W harmonii z przyrodą
24.05.2023
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy miał przyjemność partnerować organizacji IV Finałowi Ponadregionalnego Turnieju Przyrodniczego pt. „W harmonii z przyrodą”, który odbył się dn.17 maja 2023 r. w Zespole Szkół w Lubowidzu. W turnieju brali udział uczniowie klas IV-VI oraz VII-VIII z regionu Północnego Mazowsza. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele szkoły w Lubowidzu, Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Lidzbark.
-
Dzień Polskiej Niezapominajki
16.05.2023
Święto Polskiej Niezapominajki obchodzimy od 2002 roku, zawsze 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, a także przypominamy o potrzebie jej ochrony. W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka (Myosotis), to „mysie uszko” (z greckiego mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który często kojarzymy z dzieciństwem i sielskimi widokami. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, rzadziej białe czy różowe Dzień Niezapominajki przypomina nam również, jak ważne są te magiczne chwile, które przeżywamy razem z naszymi bliskimi. To czas, aby zatrzymać się na chwilę i skupić się na tych drobnych, ale niezapomnianych momentach, które tworzą nasze życie.
Tekst i zdjęcie: Krzysztof Pokrętowski GLPK -
Czy czosnek niedźwiedzi już kwitnie?
14.05.2023
Jest to częste pytanie od miłośników i obserwatorów przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z majem rozpoczął się czas oczekiwania na kwitnienie rzadkiego w tej części Polski gatunku górskiego – czosnku niedźwiedziego Allium ursinum, który na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego licznie występuje w runie lasów grądowych i łęgowych okolic Górzna, a w szczególności w rezerwacie przyrody „Szumny Zdrój”. Szczyt kwitnienia czosnku niedźwiedziego przypada na drugą połowę maja. Dlatego warto zaplanować sobie wycieczkę do miasteczka Górzno, aby zobaczyć ten gatunek w pełnej krasie.
Warto zobaczyć
-
Rezerwat Jezioro Rakutowskie
17.03.2023
Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.
-
Głaz na trójstyku
03.07.2014
Symboliczny głaz narzutowy znajdujący się na styku trzech województw - kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W tym miejscu przebiegła również niegdyś granica pomiędzy dwoma zaborami: pruskim i rosyjskim.
-
Jezioro Czarny Bryńsk
20.02.2014
Malownicze, śródleśne jezioro leżące w granicach rezerwatu florystycznego "Czarny Bryńsk". Nad brzegiem jeziora rośnie rzadka w tej części Polski szuwarowa roślina - kłoć wiechowata. Na powierzchni wody zaobserwować można skupienia grzybieni białych. Natomiast na przylegającym do jeziora torfowisku (objętym ochroną ścisłą) występują inne chronione gatunki roślin tj.: rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa.
-
Jar rzeki Brynicy
13.05.2022
Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.
-
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
02.11.2013
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.
-
Ostoja Dobrego Życia
10.03.2022
„Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.
Kontakt:
Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
tel.: 797 208 210
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: Ostoja Dobrego Życia