Wydarzenia

 • Ochrona zadrzewień na terenie parków krajobrazowych

  12.05.2022

  Naturalne zadrzewienia pełnią bardzo ważną rolę dla środowiska przyrodniczego, ale i mają wpływ na gospodarkę człowieka. Zadrzewienia śródpolne, przydrożne i nadwodne spełniają wielorakie funkcje ekologiczne. Niektóre z nich są wspólne, a inne charakterystyczne dla danego rodzaju. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego opracował bardzo ciekawy informator, będący próbą odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości dotyczących kwestii ochrony zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych. Jednostki administracji odpowiedzialne za ich ochronę często stają przed różnymi pytaniami, np. czy określone drzewo jest częścią danego typu zadrzewienia oraz czy w świetle przepisów obowiązujących na terenie parku krajobrazowego (PK) lub obszaru chronionego krajobrazu (OCHK) można wydać zgodę na jego usunięcie. Publikacja ma na celu ułatwienie podjęcia takiej decyzji, a także wskazanie właścicielom i posiadaczom gruntów korzyści płynących z ochrony zadrzewień.

   
 • Przegląd budek dla nietoperzy

  11.05.2022

  W marcu 2022 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rutynowy przegląd oraz czyszczenie budek rozrodczych dla nietoperzy. Wieszanie skrzynek i budek jako bazy schronień rozrodczych, jest skutecznym i prostym działaniem z zakresu czynnej ochrony nietoperzy, które z powodzeniem od kilkunastu lat prowadzi GLPK. Głównym zagrożeniem dla bytowania tych zwierząt jest bowiem malejąca liczba schronień służących jako miejsca rozrodu oraz kryjówki. Czyszczenie budek jest o tyle istotne, iż usuwanie zalegających odchodów ogranicza liczbę pasożytów i sprzyja ponownemu wykorzystaniu przez te wyjątkowe ssaki. Na podstawie śladów obecności nietoperzy (odchodów) określa się również stopnień wykorzystania budek.

  Na obszarze Parku rozwieszonych jest łącznie ponad 100 budek rozrodczych dla nietoperzy. W większości są to budki z trocinobetonu, które są chętniej zasiedlane w porównaniu z drewnianymi skrzynkami. Posiadają dużą odporność na czynniki biologiczne (m. in. szkody wywołane przez dzięcioły, kuny, grzyby) i zapewniają dobrą izolację termiczną kolonii. Ich trwałość szacuje się na około 25 lat, co niewątpliwie jest atutem w wieloletnich programach monitoringu nietoperzy.

   
 • VIII edycja konkursu „Zielona Ławeczka”

  10.05.2022

  Serdecznie zachęcamy do udziału w VIII edycji konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”. W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Zbierzcie grupę sąsiadów, wspólnie stwórzcie projekt zazielenienia wybranego terenu na swoim osiedlu i złóżcie wniosek. Termin rejestracji i składania wniosków trwa od 17.05.2022 do 01.06.2022 r. Więcej informacji...

  O konkursie

   
 • Nowa kadencja Rady GLPK

  04.05.2022

  Dnia 29 kwietnia br. w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie odbyło się inauguracyjne spotkanie nowej kadencji Rady GLPK. Po uroczystym przywitaniu gości, Pani Aneta Jędrzejewska - Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczyła akty nominacyjnej członkom Rady. Podczas posiedzenia odbyła się prezentacja nt. działalności GLPK, jego walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz kulturowych i turystycznych, a także działań Parku zaplanowanych w 2022 roku. Członkowie Rady wybrali spośród swojego grona Przewodniczącego oraz Zastępcę Przewodniczącego. Ponadto omówiono i uchwalono regulamin działania Rady. Końcowa część spotkania odbyła się w plenerze w pięknych okolicznościach przyrody GLPK.

   
 • Majówka z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym

  25.04.2022

  Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na przyrodniczy spacer ścieżką dydaktyczną do rezerwatu leśnego „Szumny Zdrój”. Rezerwat powstał w 1958 roku. Położony jest w Górznie, nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Rezerwat utworzony został dla ochrony cennych zbiorowisk leśnych z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. Ścieżka dydaktyczna (ok. 6 km) rozpoczyna się w małym ogrodzie dendrologicznym i przebiega przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zaopatrzona jest w liczne tablice edukacyjne, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z typami lasów, funkcjami ekosystemów leśnych, formami ochrony przyrody, a także chronionymi gatunkami roślin oraz zwierząt. Jednym z najciekawszych punktów jest rozległa nisza źródliskowa, będąca osobliwością rezerwatu. Na dnie niszy rośnie rzadki w tej części Polski, górski gatunek - czosnek niedźwiedzi. W okresie kwitnienia tj. maj-czerwiec roślina ta wydziela charakterystyczną woń czosnku. Ścieżka kończy się przy wiacie edukacyjnej na malowniczo położonej śródleśnej polanie, w sąsiedztwie siedziby leśnictwa Górzno. Na zakończenie spaceru planowane jest rozpalenia ogniska. Chętnych prosimy o zabranie prowiantu na ognisko. Po wspólnym posiłku przewodnik wraz z uczestnikami wracają do punktu zbiórki.

  WIĘCEJ 

  Attachments:
  Download this file (Majówka GLPK 2022 plakat.png)Plakat wydarzenia220 kB
   

Warto zobaczyć

 • Tor tubingowy w Małym Leźnie

  20.07.2014

  Tubing jest nową forma atrakcji, cieszącą się dużą popularnością. Pod tą angielską nazwą kryje się jazda po śniegu lub specjalnych matach na nadmuchanych oponach. Tor tubingowy w Małym Leźnie dostępny jest zarówno w zimę, jak i latem. Zbudowany jest ze specjalnie profilowanych zakrętów i przypomina nieco tor saneczkowy. Zimą tor wypełniony jest śniegiem, natomiast latem jeździmy po specjalnych matach. Z zabawy mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kontakt: „Stajnia Leźno”, Małe Leźno 44, tel. (56) 49 35 607, kom. 731 931 236.
  Profil Facebook

   
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  02.11.2013

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.

   
 • Ostoja Dobrego Życia

  10.03.2022

  „Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.

  Kontakt:
  Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
  tel.: 797 208 210
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Facebook: Ostoja Dobrego Życia

   
 • Jar rzeki Brynicy

  13.05.2022

  Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.

   
 • Pracownia na kółkach

  18.05.2017

  Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą „Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą”. Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego.

  Kontakt:
  Zdroje 17, 87-321 Bartniczka
  tel.: 510-262-305
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Facebook: Pracownia na kółkach