Wydarzenia

 • II EDYCJA KONKURSU „GOZ-PODARZ 2022″

  24.06.2022

  Zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu „GOZpodarz 2022″, promującym dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego! Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

  Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to świadome podejście, że wartość surowców, materiałów i gotowych produktów powinna zostać zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wytworzonych odpadów. Podstawą tej koncepcji jest tzw. piramida 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj.

   
 • Deforestacja - problem globalny

  14.06.2022

  Link do webinarium na facebooku:

  https://www.facebook.com/events/1931513373709701/?ref=newsfeed

  Attachments:
  Download this file (Program-Webinarium-Deforestacja-Tleń-czerw-2022.jpg)Program webinarium823 kB
   
 • Czosnek niedźwiedzi w pełnej krasie

  07.06.2022

  Spacerując po lasach rezerwatu „Szumny Zdrój”, od kilku tygodniu w powietrzu wyczuć można charakterystyczny zapach czosnku. Ostatnio stał się on jeszcze bardziej intensywny. Przyczyna tego zjawiska jest prosta - nadeszła pora kwitnienia czosnku niedźwiedziego. Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), choć uznawany za gatunek górski, upodobał sobie nasze tereny. Szczególnie w rezerwacie „Szumny Zdrój” znalazł dla siebie dogodne warunki do rozwoju. Jego siedliskiem są wilgotne, cieniste lasy z obszarami źródliskowymi. Rośnie dużymi skupiskami, a nawet łanami. W czasie kwitnienia (kwiecień-czerwiec) wykształca białe, kuliste kwiatostany. Kwiaty zapylane są głównie przez trzmiele i muchy. To właśnie w okresie zakwitania roślina najintensywniej wydziela charakterystyczny zapach, który unosi się w okolicach występowania.

   
 • Dzień Dziecka w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu

  02.06.2022

  W miniony wtorek tj. 31 maja 2022 r. w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu odbył się Dzień Dziecka. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział wiele polskich i ukraińskich dzieci. Impreza została zorganizowana przez Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży we współpracy z Województwem Kujawsko-Pomorskim i była połączona z Festiwalem Ekologicznym nowo powstałego klubu ekologicznego Atmosfera. Na dzieci czekało wiele atrakcji w formie zabaw, konkursów i słodkich przekąsek. O edukację przyrodniczą zadbali pracownicy parków krajobrazowych: Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

   
 • Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2022

  30.05.2022

  Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Pan Piotr Całbecki, serdecznie zaprasza na Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego! 9 dni, kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji. Wraca Święto Województwa jak za dawnych, dobrych lat! Po dwóch latach pandemii, w pełnej krasie wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W całym regionie znów królować będzie muzyka, taniec i zabawa. Przed publicznością wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Jamala  – ukraińska gwiazda i zwyciężczyni konkursu Eurowizji w roku 2016. Impreza potrwa od 4 do 12 czerwca i zawita do ośmiu miejscowości.

  Zapowiedzi i relacje z wydarzeń można śledzić na facebookowym profilu Kujaw i Pomorza.

   

Warto zobaczyć

 • Tor tubingowy w Małym Leźnie

  20.07.2014

  Tubing jest nową forma atrakcji, cieszącą się dużą popularnością. Pod tą angielską nazwą kryje się jazda po śniegu lub specjalnych matach na nadmuchanych oponach. Tor tubingowy w Małym Leźnie dostępny jest zarówno w zimę, jak i latem. Zbudowany jest ze specjalnie profilowanych zakrętów i przypomina nieco tor saneczkowy. Zimą tor wypełniony jest śniegiem, natomiast latem jeździmy po specjalnych matach. Z zabawy mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kontakt: „Stajnia Leźno”, Małe Leźno 44, tel. (56) 49 35 607, kom. 731 931 236.
  Profil Facebook

   
 • Młyn wodny nad jez. Wapionka

  04.07.2014

  Zrekonstruowany młyn wodny w Górznie, pochodzący z 1766 roku i wpisany do ewidencji zabytków. Obecnie mieści tu restauracja. Sąsiedni budynek mieszkalny natomiast został odnowiony i zaadaptowany na hotel.

   
 • Muzeum leśne

  15.07.2014

  W 2005 roku przy Nadleśnictwie Lidzbark powstało muzeum leśne. Zgromadzono tam tablice dotyczące zagadnień leśnych, eksponaty zwierząt, przekroje drewna różnych gatunków drzew oraz sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy komputer nadleśnictwa, sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, starą centralkę telefoniczną, urządzenia stosowane w ochronie lasu. Muzeum można zwiedzać samodzielnie w dni robocze w godz. 7:00-15:00. Więcej.

   
 • Hola Alpaca - Alpakarnia Okalewo

  30.06.2022

  Alapakarnia Okalewo to miejsce, które powstało z miłości do zwierząt oraz wsi. W ofercie są spacery z alpakami, wizyta w alpakarni, organizacja imprez m.in. urodzin, pikników rodzinnych, a także zajęcia alpakoterapii. Na każdy spacer oraz wizytę w zagrodzie należy się wcześniej umówić. Liczba osób uczestniczących w spacerze nie może przekraczać pięciu osób.

  Kontakt:
  Okalewo 6, 87-510 Skrwilno
  tel. 882 090 029
  Facebook: Hola Alpaca - Alpakarnia Okalewo

   
 • Szumny Zdrój

  17.01.2014

  "Szumny Zdrój" to jeden z najciekawszych rezerwatów na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w 1958 roku. Położony jest nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Jego obszar odznacza się bardzo urozmaiconą rzeźbą. Przez rezerwat przebiega leśna ścieżka dydaktyczna prowadząca do najważniejszego punktu w rezerwacie, którym jest potężna nisza źródliskowa. Wypływające z niej wody dają początek licznym strumieniom, łączącym się w potok spływający do jeziora Młyńskiego. Szumowi owego zdroju rezerwat zawdzięcza swoją nazwę. Pośród strumieni, kamieni i drzew łanowo rosą mchy, paprocie oraz rzadki na niżu gatunek górski - czosnek niedźwiedzi.