Wydarzenia

 • Pora na czyszczenie budek lęgowych

  13.02.2024

  Zima to czas intensywnej pracy przy monitoringu i czyszczeniu budek lęgowych. Coroczna kontrola rozwieszonych budek pozwala na określenie stopnia zasiedlenia ich przez ptaki. Przegląd budek jest konieczny z dwóch powodów. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów (bytujących chociażby w pozostawionych odchodach). Drugim ważnym powodem jest kwestia bezpieczeństwa nowych gniazd. W przypadku, gdy gniazda są budowane na gniazdach starszych – nawarstwiają się, wówczas w skrzynce lęgowej robi się ciasno, a gniazdo zbliża się do otworu wlotowego, przez co drapieżniki mogą się łatwiej dobrać do piskląt.

   
 • Halo, bocian? Zgłoś się!

  09.02.2024

  Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego biorą aktywny udział w tegorocznym "VIII Międzynarodowym Spisie Bociana Białego". Spisy bociana odbywają się regularnie co dekadę. Ostatni odbył się w 2014 roku. Dzięki przedsięwzięciu, w całej Polsce udało się zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego na około 54 tys. par. W ramach tegorocznej edycji Służba Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego będzie prowadzić spis na terenie czterech gmin: gm. Górzno, Brzozie, Bartniczka i Świedziebnia. Spis bociana białego w województwie kujawsko-pomorskim jest elementem wojewódzkiej akcji pt.: "Spis Bociana Białego w Parkach Krajobrazowych WK-P 2024".

   
 • Zimowe spotkania z GLPK - edycja 2024

  31.01.2024

  Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza na kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pt. „Zimowe spotkania z przyrodą” podczas ferii zimowych 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim. Zajęcia prowadzone są dla grup zorganizowanych, w uzgodnionych/określonych terminach. Oferta dedykowana jest dzieciom i młodzieży. Zajęcia odbywają się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie i ścieżce dydaktycznej oraz na terenie współpracujących placówek. Obowiązują telefonicznej zapisy (liczba osób ograniczona).

   
 • Oferta pracy 1/2024

  31.01.2024

  Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego ogłasza nabór na stanowisko pracy starszego księgowego.

  Termin składania dokumentów: 15.03.2024 r.

  Więcej szczegółów na stronie BIP.

   
 • Nasi na WOŚP

  29.01.2024

  Podczas tegorocznej 32. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Górznie, pracownicy Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego przygotowali "ptasie" stoisko. Nawiązując do tematu przewodniego jakim była muzyka, pracownicy edukowali odwiedzających punkt jak rozpoznawać gatunki ptaków na podstawie odgłosów, a także upierzenia. Służyły temu specjalne modele ptaków, maskotki wydające ptasie śpiewy oraz tablica dźwiękowa. Zwieńczeniem udziału GLPK na WOŚP były konkursy z rozpoznawania ptaków, w wersji dla dzieci oraz dla dorosłych śmiałków. W atmosferze zabawy i uśmiechu uczestnicy rozwiązywali zagadki ornitologiczne i zadania słuchowe. Każdy z nich za odwagę otrzymał upominkową nagrodę.

   

Warto zobaczyć

 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

  02.11.2013

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.

   
 • Ostoja Dobrego Życia

  10.03.2022

  „Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.

  Kontakt:
  Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
  tel.: 797 208 210
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Facebook: Ostoja Dobrego Życia

   
 • Głaz na trójstyku

  03.07.2014

  Symboliczny głaz narzutowy znajdujący się na styku trzech województw - kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W tym miejscu przebiegła również niegdyś granica pomiędzy dwoma zaborami: pruskim i rosyjskim.

   
 • Meleksem po najpiękniejszej gminie

  01.01.2024

  Meleks to pojazd napędzany energią elektryczną, który nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Takie pojazdy świetnie sprawdzają się na otwartym terenie, jak i w ciasnych, wąskich uliczkach. Są dobre dla poszukujących ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. Doskonale spisują się w roli pojazdów rekreacyjnych. Turystyczne przejazdy meleksem od 2023 r. oferuje Gmina Brzozie. W imieniu Wójta Gmina zachęcamy do korzystania z tego typu wycieczek terenowych. Więcej informacji...

   
 • Muzeum leśne

  15.07.2014

  W 2005 roku przy Nadleśnictwie Lidzbark powstało muzeum leśne. Zgromadzono tam tablice dotyczące zagadnień leśnych, eksponaty zwierząt, przekroje drewna różnych gatunków drzew oraz sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy komputer nadleśnictwa, sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, starą centralkę telefoniczną, urządzenia stosowane w ochronie lasu. Muzeum można zwiedzać samodzielnie w dni robocze w godz. 7:00-15:00. Więcej.