Wydarzenia

 • „Hej Ty, uczniu z Kujawsko-Pomorskiego!!!”

  20.11.2023

  Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej i nie jest Ci obojętne czym oddychasz, widzisz to w ciemnych barwach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego pt. „SMOG-trująca zmora, która nie ma u nas amatora”.

   
 • Rozstrzygnięcie konkursu pt. ,,Mój jesienny zielnik - edycja 2023"

  10.11.2023

    

  Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik - edycja 2023”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew, zgodnie z szablonem. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konkursu była nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści oraz rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów i zainteresowanie różnorodnością świata przyrody. W konkursie wpłynęło łącznie ponad 100 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI. 

   
 • Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

  09.11.2023

  3 listopada 2023 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w III edycji konkursu fotograficznego Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego pt. „Krajobraz z moich stron”. Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione na 20 października przez Radę Europy dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne hasło przewodnie „Doceń lokalność” stało się świetną okazją do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych, których nie zabrało na przesłanych fotografiach.

   
 • Złota jesień w GLPK

  02.11.2023

  Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy poleca się na spacer. Złota polska jesień w Parku pokazuje swoje przepiękne oblicze! Zapraszamy do zrelaksowania się i obejrzenia krótkiego filmu z jesiennymi ujęciami z okolic jeziora Czarny Bryńsk, uchwyconymi okiem drona. Zachęcamy również do odwiedzania naszego profilu Facebook oraz kanału Youtube.

  JESIEŃ NAD JEZIOREM CZARNY BRYŃSK (VIDEO)

   
 • Wystawa fotograficzna i wręczenie nagród w konkursie

  24.10.2023

  III edycja Konkursu Fotograficznego "Krajobraz z Moich Stron" została rozstrzygnięta. Za pośrednictwem głosowania internetowego, spośród 11 najlepszych zdjęć wybranych przez komisję konkursową, wyłoniono laureatów i wyróżnionych. Wyniki prezentują się następująco:
  I MIEJSCE: Hubert Telega, „Powrót do przeszłości”
  II MIEJSCE: Ida Długińska, „Fiałki po horyzont”
  III MIEJSCE: Gabriel Guz, „Zachód słońca w Janówku”
   

Warto zobaczyć

 • Jar rzeki Brynicy

  13.05.2022

  Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.

   
 • Szumny Zdrój

  17.01.2014

  "Szumny Zdrój" to jeden z najciekawszych rezerwatów na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w 1958 roku. Położony jest nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Jego obszar odznacza się bardzo urozmaiconą rzeźbą. Przez rezerwat przebiega leśna ścieżka dydaktyczna prowadząca do najważniejszego punktu w rezerwacie, którym jest potężna nisza źródliskowa. Wypływające z niej wody dają początek licznym strumieniom, łączącym się w potok spływający do jeziora Młyńskiego. Szumowi owego zdroju rezerwat zawdzięcza swoją nazwę. Pośród strumieni, kamieni i drzew łanowo rosą mchy, paprocie oraz rzadki na niżu gatunek górski - czosnek niedźwiedzi.

   
 • Park linowy w Górznie

  03.07.2014

  Park linowy w Górznie zlokalizowany jest nad jeziorem Górzno, w bliskim sąsiedztwie Dziewiczego Kopca. Park oferuje 5 tras (o łącznej długości ok. 200 metrów):
  - dziecięca z pełną asekuracją siatkową
  - dziecięca (niska) - 8 przeszkód
  - średnia - 13 przeszkód
  - wysoka - 16 przeszkód
  - tyrolki

  Strona internetowa
  Profil Facebook

   
 • Czosnek niedźwiedzi

  04.12.2013

  Roślina rzadko spotykana na terenach niżowych. Uznawana za gatunek górski. Występuję w miejscach gdzie utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia. Czosnek niedźwiedzi licznie występuje w rezerwacie "Szumny Zdrój", gdzie porasta podmokłe tereny źródliskowe. Jedno z jego stanowisk możemy obserwować niedaleko jeziora Wapionka. Roślina jest objęta ochroną gatunkową, pamiętajmy o tym, aby jej nie zrywać oraz dbać o miejsca jej występowania. Więcej na temat czosnku niedźwiedziego tutaj.

   
 • Muzeum leśne

  15.07.2014

  W 2005 roku przy Nadleśnictwie Lidzbark powstało muzeum leśne. Zgromadzono tam tablice dotyczące zagadnień leśnych, eksponaty zwierząt, przekroje drewna różnych gatunków drzew oraz sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy komputer nadleśnictwa, sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, starą centralkę telefoniczną, urządzenia stosowane w ochronie lasu. Muzeum można zwiedzać samodzielnie w dni robocze w godz. 7:00-15:00. Więcej.