Wydarzenia
-
Fotozajęcia w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym
07.12.2023
Czym jest przysłona? Jak wykorzystać perspektywę? Czy można „malować” światłem? Odpowiedź na te i wiele innych pytań uzyskali uczestnicy zajęć fotograficznych prowadzonych przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.
-
„Hej Ty, uczniu z Kujawsko-Pomorskiego!!!”
20.11.2023
Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej i nie jest Ci obojętne czym oddychasz, widzisz to w ciemnych barwach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego pt. „SMOG-trująca zmora, która nie ma u nas amatora”.
-
Rozstrzygnięcie konkursu pt. ,,Mój jesienny zielnik - edycja 2023"
10.11.2023
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik - edycja 2023”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew, zgodnie z szablonem. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konkursu była nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści oraz rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów i zainteresowanie różnorodnością świata przyrody. W konkursie wpłynęło łącznie ponad 100 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI.
-
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
09.11.2023
3 listopada 2023 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w III edycji konkursu fotograficznego Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego pt. „Krajobraz z moich stron”. Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione na 20 października przez Radę Europy dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne hasło przewodnie „Doceń lokalność” stało się świetną okazją do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych, których nie zabrało na przesłanych fotografiach.
-
Złota jesień w GLPK
02.11.2023
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy poleca się na spacer. Złota polska jesień w Parku pokazuje swoje przepiękne oblicze! Zapraszamy do zrelaksowania się i obejrzenia krótkiego filmu z jesiennymi ujęciami z okolic jeziora Czarny Bryńsk, uchwyconymi okiem drona. Zachęcamy również do odwiedzania naszego profilu Facebook oraz kanału Youtube.
JESIEŃ NAD JEZIOREM CZARNY BRYŃSK (VIDEO)
Warto zobaczyć
-
Jar rzeki Brynicy
13.05.2022
Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.
-
Młyn wodny nad jez. Wapionka
04.07.2014
Zrekonstruowany młyn wodny w Górznie, pochodzący z 1766 roku i wpisany do ewidencji zabytków. Obecnie mieści tu restauracja. Sąsiedni budynek mieszkalny natomiast został odnowiony i zaadaptowany na hotel.
-
Park miejski i "Kopiec" w Górznie
01.12.2013
Zachęcamy do odwiedzenia Parku Miejskiego oraz "Dziewiczego Kopca" w Górznie z widokami na jezioro Górzno.
-
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
02.11.2013
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.
-
Ostoja Dobrego Życia
10.03.2022
„Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.
Kontakt:
Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
tel.: 797 208 210
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: Ostoja Dobrego Życia