Wydarzenia

 • Konkurs fotograficzny Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

  18.09.2023

  Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Doceń lokalność”. Obchody wydarzenia pod taką domeną stanowią doskonałą okazję do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych takich jak: zabytkowe chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki techniki, aleje, pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki oraz inne obiekty warte uznania.

  Z okazji zbliżającego się „Dnia Krajobrazu”, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy organizuje  konkurs fotograficzny pt. „Krajobraz z moich stron”, skierowany do uczniów klas IV-VIII ze szkół z powiatu brodnickiego.

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Plakat 2515 kB
  Regulamin konkursu782 kB
   
 • Konkurs ,,Mój jesienny zielnik" EDYCJA 2023

  18.09.2023

  Jesień to niezwykle barwna pora roku. Czaruje różnorodnością kolorów w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

  Zachęcając do jesiennych spacerów po lesie, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza dzieci i młodzież szkolną z terenu województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w konkursie pt. „Mój jesienny zielnik”.

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Regulamin konkursu584 kB
  Szablon zielnika1506 kB
  Plakat 3405 kB
   
 • Razem do trójstyku 2023

  13.09.2023

  Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w sobotę tj. 23.09.2023 r. Wydarzenie stanowi element obchodów „Światowego Dnia Turystyki”, ustanowionego przez UNWTO (Światową Organizację Turystyki ONZ). Dzięki kooperacji z PTTK oraz lokalnymi samorządami, nadleśnictwami i stowarzyszeniami, sztafeta organizowana jest na terenie GLPK już po raz ósmy.

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Plakat wydarzenia4058 kB
  Regulamin1325 kB
   
 • Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy - edycja 2023

  12.09.2023

  Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Doceń lokalność”. Obchody wydarzenia pod taką domeną stanowią doskonałą okazję do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych takich jak: zabytkowe chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki techniki, aleje, pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki oraz inne obiekty warte uznania. Zapraszamy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie na zajęcia przyrodnicze, promujące walory krajobrazowe oraz popularyzujące idee "Międzynarodowego Dnia Krajobrazu".

  Kontakt:
  Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
  Ruda 1, 87-320 Górzno
  tel. (56) 49 18 151, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   
 • Zdrowo, piknikowo i krajobrazowo

  12.09.2023

  Za nami kolejna edycja pikniku ekologicznego „Krok po kroku po zdrowie" oraz „II Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. W ubiegłą sobotę tj. 9 września 2023 r. mali i duzi, z kijkami nordic walking, na rowerach lub spacerem, szybszym lub wolniejszym tempem przybyli do Ośrodka Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie, aby wspólnie spędzić czas i świętować w okolicznościach przyrody parku krajobrazowego. Na uczestników czekało wiele atrakcji, w tym konkurs z nagrodami oraz stoisko z pysznymi swojskimi potrawami Koła Gospodyń Wiejskich Zaborowo, gry i zabawy plenerowe z animatorami ze Stowarzyszenia „Sagitta”, a także stoisko promocyjno-edukacyjne Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z najnowszymi wydawnictwami, interaktywnymi tablicami przyrodniczymi, zajęciami plastycznymi oraz specjalnym konkursem przyrodniczym pt. „EKOGRA – Odkrywamy ciekawostki GLPK”. Uczestnicy mogli również zwiedzić ekspozycje i salę edukacyjną Ośrodka edukacji ekologicznej. Dużym zainteresowaniem cieszył się rower wytwarzający energię elektryczną, na którym dzieci i młodzież z zapałem ładowały telefony pracą własnych mięśni. Wszystko to okraszone wesołą i słoneczną aurą, muzyką w tle oraz słodkim poczęstunkiem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

   

Warto zobaczyć

 • Młyn wodny nad jez. Wapionka

  04.07.2014

  Zrekonstruowany młyn wodny w Górznie, pochodzący z 1766 roku i wpisany do ewidencji zabytków. Obecnie mieści tu restauracja. Sąsiedni budynek mieszkalny natomiast został odnowiony i zaadaptowany na hotel.

   
 • Jezioro Czarny Bryńsk

  20.02.2014

  Malownicze, śródleśne jezioro leżące w granicach rezerwatu florystycznego "Czarny Bryńsk". Nad brzegiem jeziora rośnie rzadka w tej części Polski szuwarowa roślina - kłoć wiechowata. Na powierzchni wody zaobserwować można skupienia grzybieni białych. Natomiast na przylegającym do jeziora torfowisku (objętym ochroną ścisłą) występują inne chronione gatunki roślin tj.: rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa.

   
 • Kuźnia w Zaborowie

  13.05.2022

  Kuźnia oferuje warsztaty dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Możliwość zwiedzenia ponad 100- letniej kuźni, w której znajduje się zabytkowy miech kowalski i wiele innych tradycyjnych kowalskich narzędzi. Możliwość spróbowania swoich sił w kowalskim fachu. Możliwość zakupu oryginalnych pamiątek oraz prezentów. Kuźnia wystawia swoje wyroby oraz prowadzi warsztaty i pokazy sztuki kowalskiej również na imprezach plenerowych.

  Kontakt:
  Zaborowo 69, 87-320 Zaborowo
  tel.: 509-079-827 lub 517-627-838
  www.kuzniazaborowo.pl
  Facebook: Kuźnia Mirosław Luda

   
 • Ostoja Dobrego Życia

  10.03.2022

  „Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.

  Kontakt:
  Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
  tel.: 797 208 210
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Facebook: Ostoja Dobrego Życia

   
 • Szumny Zdrój

  17.01.2014

  "Szumny Zdrój" to jeden z najciekawszych rezerwatów na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w 1958 roku. Położony jest nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Jego obszar odznacza się bardzo urozmaiconą rzeźbą. Przez rezerwat przebiega leśna ścieżka dydaktyczna prowadząca do najważniejszego punktu w rezerwacie, którym jest potężna nisza źródliskowa. Wypływające z niej wody dają początek licznym strumieniom, łączącym się w potok spływający do jeziora Młyńskiego. Szumowi owego zdroju rezerwat zawdzięcza swoją nazwę. Pośród strumieni, kamieni i drzew łanowo rosą mchy, paprocie oraz rzadki na niżu gatunek górski - czosnek niedźwiedzi.