Wydarzenia

 • Zimowe zajęcia edukacyjne w GLPK

  02.12.2022

  Wraz z upływającymi dniami, na termometrach coraz częściej obserwujemy ujemne temperatury, a to znak, że zima zbliża się wielkimi krokami. Mogliśmy się już nawet cieszyć pierwszym śniegiem. Radość płynąca z uśmiechów na twarzy podczas odkrywania tropów zwierząt, beztroskich zimowych zabaw czy zachwyt pierwszym ulepionym bałwanem są bezcenne, dlatego w tegorocznej zimowej ofercie edukacyjnej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zarezerwował dla dzieci i młodzieży sporo czasu na zimowe aktywności na łonie natury. Podczas przygotowanych zajęć w GLPK będzie można stać się tropicielem zwierząt, ornitologiem, badaczem śniegu, meteorologiem a nawet konstruktorem! Niezwykle ciekawy i przyjemny dla uczestników będzie również spacer po zimowym lesie, który o tej porze roku wygląda bardzo tajemniczo i magicznie, szczególnie jeśli spowity jest białym puchem.

  Attachments:
  Download this file (Zimowa oferta edukacyjna.png)Zimowa oferta edukacyjna GLPK4732 kB
   
 • OKO W OKO ZE SZTUKĄ NATURY

  25.11.2022

  Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022.

  Zatrzymane na fotografii, utrwalone w kadrach filmu magiczne spektakle przyrody, spotkania z artystami, których pasja, wrażliwość i niezwykła cierpliwość pozwala obcować oko w oko z Naturą w makro i mikroskali to atrakcje przygotowane przez organizatorów Festiwalu.

  Attachments:
  Download this file (PLAKAT artus.jpg)Plakat informacyjny4288 kB
  Download this file (Program wydarzenia.pdf)Program5533 kB
   
 • MÓJ JESIENNY ZIELNIK - rozstrzygnięcie

  21.11.2022

  Dnia 18.11.2022 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem konkursu było rozbudzenie ciekawości poznawczej i twórczej dzieci, zainteresowanie różnorodnością świata przyrody oraz nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści. Otrzymaliśmy ponad 130 prac przygotowanych przez uczniów uczęszczających do szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Narady komisji były długie i pełne merytorycznych dyskusji. Najczęściej popełnianymi błędami w nadesłanych zielnikach były braki w nazwach gatunkowych, niepoprawne rozpoznanie gatunku czy umieszczenie niewłaściwego liścia. Często mylono grab z bukiem lub wiązem, dąb bezszypułkowy z dębem szypułkowym.

   
 • Październik pod znakiem krajobrazu

  04.11.2022

  Październik w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął pod znakiem zajęć edukacyjnych, poruszających głównie tematykę ochrony krajobrazu oraz dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Zagadnienia te nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. To właśnie w październiku, a dokładnie 20 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. W ramach obchodów tego święta, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 17-21 października 2022 r. odbył się cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”. Zajęcia zwracały uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu i zachęcały do doświadczania go wszystkimi zmysłami. Uczestnicy warsztatów "trenowali" postrzeganie przyrody i krajobrazu nie tylko poprzez przekaz wizualny, ale i przez dotyk, węch i słuch. Zajęciom terenowym towarzyszyło wiele pytań, ciekawostek i uruchamianie poszczególnych zmysłów. Na zakończenie dzieci własnoręcznie wykonywały pamiątkowe medaliony, po czym odbył się wspólny posiłek przy ognisku.

   
 • Komunikat

  28.10.2022

  Uprzejmie informujemy, iż w dniu 31.10.2022 r. siedziba Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie czynna będzie do godziny 13:00.

   

Warto zobaczyć

 • Głaz na trójstyku

  03.07.2014

  Symboliczny głaz narzutowy znajdujący się na styku trzech województw - kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W tym miejscu przebiegła również niegdyś granica pomiędzy dwoma zaborami: pruskim i rosyjskim.

   
 • Jezioro Czarny Bryńsk

  20.02.2014

  Malownicze, śródleśne jezioro leżące w granicach rezerwatu florystycznego "Czarny Bryńsk". Nad brzegiem jeziora rośnie rzadka w tej części Polski szuwarowa roślina - kłoć wiechowata. Na powierzchni wody zaobserwować można skupienia grzybieni białych. Natomiast na przylegającym do jeziora torfowisku (objętym ochroną ścisłą) występują inne chronione gatunki roślin tj.: rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa.

   
 • Pracownia na kółkach

  18.05.2017

  Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą „Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą”. Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego.

  Kontakt:
  Zdroje 17, 87-321 Bartniczka
  tel.: 510-262-305
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Facebook: Pracownia na kółkach

   

   
 • Młyn wodny nad jez. Wapionka

  04.07.2014

  Zrekonstruowany młyn wodny w Górznie, pochodzący z 1766 roku i wpisany do ewidencji zabytków. Obecnie mieści tu restauracja. Sąsiedni budynek mieszkalny natomiast został odnowiony i zaadaptowany na hotel.

   
 • Ostoja Dobrego Życia

  10.03.2022

  „Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.

  Kontakt:
  Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
  tel.: 797 208 210
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Facebook: Ostoja Dobrego Życia