Wydarzenia
-
Poznajemy Parki Krajobrazowego Polski - etap parkowy
19.01.2023
W dniu 18.01.2023 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie odbył się etap parkowy Ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Spośród uczniów ze szkół uczestniczących w etapie wyłoniony został zespół, który reprezentować będzie GLPK na szczeblu wojewódzkim. Konkurs ma swoją wieloletnią tradycję. Poświęcony tym niezwykle ciekawym i wartościowym przyrodniczo terenom jakimi są parki krajobrazowe, organizowany jest już od 12 lat.
-
Zimowe spotkania z GLPK - edycja 2023
16.01.2023
Masz ochotę oderwać się od codzienności i poznać przyrodę z innej strony? Chcesz odkryć ciekawostki ze świata zwierząt, których nie znajdziesz w podręcznikach? Lubisz konstruować, malować, eksperymentować? Jeśli tak, to nasze propozycje na nadchodzące ferie zimowe są dla Ciebie. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pt. „Zimowe spotkania z przyrodą”.
-
Odkrywamy Parki Krajobrazowe Kujaw i Pomorza
29.12.2022
Zachwycają skarbami przyrody i walorami krajobrazów. Często niemniej inspirująca jest historia tych miejsc oraz ich dziedzictwo kulturowe. Liczą ponad 280 tys. hektarów powierzchni, obejmując 63 rezerwaty i gromadząc ponad 600 pomników przyrody. Skrywają setki jezior i chronią tysiące gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Są przykładem zachowania i popularyzowania najwyższych wartości środowiska naturalnego, zgodnie z zasadami racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrody. Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu o parkach krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego: -
Życzenia Bożonarodzeniowe 2022
29.12.2022
-
Zimowe zajęcia edukacyjne w GLPK
02.12.2022
Wraz z upływającymi dniami, na termometrach coraz częściej obserwujemy ujemne temperatury, a to znak, że zima zbliża się wielkimi krokami. Mogliśmy się już nawet cieszyć pierwszym śniegiem. Radość płynąca z uśmiechów na twarzy podczas odkrywania tropów zwierząt, beztroskich zimowych zabaw czy zachwyt pierwszym ulepionym bałwanem są bezcenne, dlatego w tegorocznej zimowej ofercie edukacyjnej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zarezerwował dla dzieci i młodzieży sporo czasu na zimowe aktywności na łonie natury. Podczas przygotowanych zajęć w GLPK będzie można stać się tropicielem zwierząt, ornitologiem, badaczem śniegu, meteorologiem a nawet konstruktorem! Niezwykle ciekawy i przyjemny dla uczestników będzie również spacer po zimowym lesie, który o tej porze roku wygląda bardzo tajemniczo i magicznie, szczególnie jeśli spowity jest białym puchem.
Warto zobaczyć
-
Jar rzeki Brynicy
13.05.2022
Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.
-
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
02.11.2013
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Związany był z działalnością zakonu bożogrobców. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków tego regionu. Jeszcze w 1385 roku kościół położony był poza miastem. Został trzykrotnie zniszczony (w latach 1443, 1628, 1763). Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczęto w 1765 roku. Prace wykończeniowe trwały do 1812 roku. Nadbudowa wież pochodzi z około połowy XIX wieku. Charakterystyczna jest jego dwuwieżowa fasada z krzyżem miechowskim nad wejściem. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze rokokowe, pochodzące z 2 połowy XVIII wieku. Do 1830 roku pieczę nad kościołem sprawowali bożogrobcy.
-
Park miejski i "Kopiec" w Górznie
01.12.2013
Zachęcamy do odwiedzenia Parku Miejskiego oraz "Dziewiczego Kopca" w Górznie z widokami na jezioro Górzno.
-
Szumny Zdrój
17.01.2014
"Szumny Zdrój" to jeden z najciekawszych rezerwatów na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w 1958 roku. Położony jest nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Jego obszar odznacza się bardzo urozmaiconą rzeźbą. Przez rezerwat przebiega leśna ścieżka dydaktyczna prowadząca do najważniejszego punktu w rezerwacie, którym jest potężna nisza źródliskowa. Wypływające z niej wody dają początek licznym strumieniom, łączącym się w potok spływający do jeziora Młyńskiego. Szumowi owego zdroju rezerwat zawdzięcza swoją nazwę. Pośród strumieni, kamieni i drzew łanowo rosą mchy, paprocie oraz rzadki na niżu gatunek górski - czosnek niedźwiedzi.
-
Pracownia na kółkach
18.05.2017
Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą „Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą”. Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego.
Kontakt:
Zdroje 17, 87-321 Bartniczka
tel.: 510-262-305
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: Pracownia na kółkach