Wydarzenia

  • O "GLPK Gravel" 2024 w mediach

    15.04.2024

    Szybki, wściekły, niezapomniany! Tak gravelowy wyścig w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym GLPK Gravel 2024 skomentował Patryk Wrona "Velobird", dobrze znany w rowerowym środowisku youtuber, miłośnik kolarstwa, krajoznawstwa i długodystansowego ścigania na rowerze. Zapraszamy do przeglądania treści na jego kanale YouTube, w którym opublikował relację z imprezy gravelowej w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

    "VELOBIRD" - kanał YouTube

    Relację z gravelowych zmagań w naszym Parku przygotował także "Zielony F16", a właściwie Bartosz Oleńko - kolejny bardzo popularny w gravelowej społeczności youtuber i rowerowy influencer, miłośnik bikepackingu (rowerowych wypraw z podstawowym bagażem) oraz specjalista od rowerów gravelowych. Poniżej link do jego kanału na YouTube. Zachęcamy do objerzenia relacji i subskrybowania.

    "ZIELONY F16" - kanał YouTube

    Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy również przygotował własną wideorelację z wydarzenia, która dostępna jest na naszym kanale YouTube GLPK. W związku z licznymi zapytaniami o przebieg trasy tegorocznej edycji "GLPK Gravel" informujemy, iż pliki gpx są dostępne do pobrania TUTAJ.

     
  • Ruda tańczy w rytmie gravel

    09.04.2024

    To był wspaniały dzień dla gravelowej społeczności. Po raz drugi teren siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w osadzie leśnej Ruda stał się rowerowym miasteczkiem, którego serce biło w rytmie gravel. W sobotę 6 kwietnia 2024 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy współorganizował drugą edycję „GLPK Gravel”. W siedzibie Parku zlokalizowana została cała baza imprezy wraz z obsługą i infrastrukturą - start-meta, parking, zaplecze techniczne, toalety, myjki rowerowe i strefa finiszera. W dobrym duchu rywalizacji, 100 uczestników miało okazję zmierzyć się z wymagającą 68-kilometrową trasą z przewyższeniami sięgającymi 800 metrów, prowadzącą leśnymi duktami, szutrami i fragmentarycznie asfaltami przez przepiękne obszary Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Urozmaicona rzeźba terenu Parku gwarantowała znakomite warunki i wrażenia z jazdy. Właśnie dla takich tras z dużym zróżnicowaniem terenu, nawierzchni i wysokości względnych stworzone zostały rowery typu gravel, które łączą w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych.

     
  • O bocianie w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

    04.04.2024

    Co dziesięć lat Polska uczestniczy w Międzynarodowym Spisie Bociana Białego. Spis obejmuje możliwie wszystkie gniazda bociana białego na całym obszarze występowania tego gatunku (Europa, Azja i Afryka Północna). Dzięki przedsięwzięciu możemy poznać aktualny stan populacji bociana (z podziałem na państwa i regiony), a także porównać dane z lat ubiegłych. Ostatni cenzus odbył się w 2014 roku. W całej Polsce udało się wtedy zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego ok. 45 tys. par.

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    Oferta edukacyjna - bocian2141 kB
     
  • Życzenia Wielkanocne 2024

    29.03.2024

     
  • Zapowiedź GLPK Gravel 2024

    29.03.2024

    100 uczestników, 68 km szutrów, duktów leśnych, odcinków specjalnych i... przepiękne widoki Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy oraz Gmina Brzozie. Jesteście gotowi! Prezentujemy zapowiedź GLPK Gravel 2024 r. Więcej informacji na profilu FB GLPK Gravel.

     

Warto zobaczyć

  • Meleksem po najpiękniejszej gminie

    01.01.2024

    Meleks to pojazd napędzany energią elektryczną, który nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Takie pojazdy świetnie sprawdzają się na otwartym terenie, jak i w ciasnych, wąskich uliczkach. Są dobre dla poszukujących ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. Doskonale spisują się w roli pojazdów rekreacyjnych. Turystyczne przejazdy meleksem od 2023 r. oferuje Gmina Brzozie. W imieniu Wójta Gmina zachęcamy do korzystania z tego typu wycieczek terenowych. Więcej informacji...

     
  • Stałe ekspozycje w Ośrodku edukacji ekologicznej w Rudzie

    21.01.2024

    W Ośrodku Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie (w godzinach funkcjonowania ośrodka) dla turystów i uczestników zajęć przyrodniczych dostępne są całoroczne ekspozycje: ekspozycja dawnych narzędzi leśnych, wystawa gablot entomologicznych, wystawa eksponatów gadów, ssaków i ptaków występujących na terenie GLPK.

     
  • Jar rzeki Brynicy

    13.05.2022

    Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.

     
  • Muzeum leśne

    15.07.2014

    W 2005 roku przy Nadleśnictwie Lidzbark powstało muzeum leśne. Zgromadzono tam tablice dotyczące zagadnień leśnych, eksponaty zwierząt, przekroje drewna różnych gatunków drzew oraz sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy komputer nadleśnictwa, sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, starą centralkę telefoniczną, urządzenia stosowane w ochronie lasu. Muzeum można zwiedzać samodzielnie w dni robocze w godz. 7:00-15:00. Więcej.

     
  • Czosnek niedźwiedzi

    04.12.2013

    Roślina rzadko spotykana na terenach niżowych. Uznawana za gatunek górski. Występuję w miejscach gdzie utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Roślina wydziela charakterystyczną woń czosnku, szczególnie intensywną w okresie kwitnienia. Czosnek niedźwiedzi licznie występuje w rezerwacie "Szumny Zdrój", gdzie porasta podmokłe tereny źródliskowe. Jedno z jego stanowisk możemy obserwować niedaleko jeziora Wapionka. Roślina jest objęta ochroną gatunkową, pamiętajmy o tym, aby jej nie zrywać oraz dbać o miejsca jej występowania. Więcej na temat czosnku niedźwiedziego tutaj.