Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Doceń lokalność”. Obchody wydarzenia pod taką domeną stanowią doskonałą okazję do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych takich jak: zabytkowe chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki techniki, aleje, pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki oraz inne obiekty warte uznania.

Z okazji zbliżającego się „Dnia Krajobrazu”, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy organizuje  konkurs fotograficzny pt. „Krajobraz z moich stron”, skierowany do uczniów klas IV-VIII ze szkół z powiatu brodnickiego.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat2515 kB
Regulamin konkursu782 kB

Jesień to niezwykle barwna pora roku. Czaruje różnorodnością kolorów w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Zachęcając do jesiennych spacerów po lesie, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza dzieci i młodzież szkolną z terenu województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w konkursie pt. „Mój jesienny zielnik”.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu584 kB
Szablon zielnika1506 kB
Plakat 3405 kB

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu pt. ,,Od przygody do przyrody"482 kB

Regulamin konkursów organizowanych na fanpage Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na Facebooku. 

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursów na Facebooku715 kB

Dnia 18.11.2022 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem konkursu było rozbudzenie ciekawości poznawczej i twórczej dzieci, zainteresowanie różnorodnością świata przyrody oraz nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści. Otrzymaliśmy ponad 130 prac przygotowanych przez uczniów uczęszczających do szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Narady komisji były długie i pełne merytorycznych dyskusji. Najczęściej popełnianymi błędami w nadesłanych zielnikach były braki w nazwach gatunkowych, niepoprawne rozpoznanie gatunku czy umieszczenie niewłaściwego liścia. Często mylono grab z bukiem lub wiązem, dąb bezszypułkowy z dębem szypułkowym.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Mój jesienny zielnik - prawidłowe gatunki559 kB

Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Wydarzenie ma na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu oraz zachęcenie uczestników do odkrywania krajobrazu na nowo. Tegoroczne hasło przewodnie „Krajobraz doświadczam w pełni” zwraca uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz bowiem można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, dotknąć.

Jesień to pora roku czarująca różnorodnością swoich barw w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu192 kB
Szablon zielnika661 kB
Plakat informacyjny3277 kB

Przed Wami ostatnia zagadka konkursowa - zagadka nr 10 ! Pamiętaj, żeby zdobyć nagrodę należy jak najszybciej nadesłać prawidłową odpowiedź na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.!

POWODZENIA!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 22.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Adam Janicki
Poprawna odpowiedź to: cietrzew zwyczajny

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 10598 kB

UWAGA! To już przedostatnia zagadka w konkursie "Zielony Detektyw". Zagadka nr 9.  Pamiętajcie kto pierwszy ten lepszy, odpowiedzi przysyłamy na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 12.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Staś Jankowski
Poprawna odpowiedź to: mucha domowa

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 9595 kB

Przed Wami zagadka nr 8 ! POWODZENIA !

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 11.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Ingrid Wiśniewska
Poprawna odpowiedź to: wilk szary

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 8718 kB

Przed nami ostatnie cztery zagadki! Jeżeli znasz odpowiedź na zagadkę nr 7 wyślij ją e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. , powodzenia!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 08.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Jadzia Jankowska
Poprawna odpowiedź to: budka/domek dla nietoperzy

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 7597 kB

Zagadka nr 6. CZAS! START!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 04.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Gabrysia Kłosowska
Poprawna odpowiedź to: jaszczurka zwinka

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 6618 kB

Nowy tydzień, nowa zagadka - nr 5. Swoje odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Powodzenia!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 28.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Lucyna Kwiatkowska
Poprawna odpowiedź to: chrabąszcz majowy

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 5551 kB

Piątkowe popołudnie rozpoczynamy zagadką nr 4 ! Pamiętajcie, aby prawidłowe odpowiedzi przesyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 26.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Maks Cieszkowski
Poprawna odpowiedź to: grab pospolity

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 4669 kB

Bardzo szybko poradziliście sobie z druga zagadką, dlatego przed przed Wami zagadka nr 3 !

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 22.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Wiktoria Pakuła
Poprawna odpowiedź to: kowalik zwyczajny

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 3662 kB

Serdecznie witamy, przed Wami zagadka nr 2 !

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 19.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Zosia Kłosowska
Poprawna odpowiedź to: szczawik zajęczy

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 2936 kB

Witajcie! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” wraca z VI edycją. Na czym polega? Już przypominamy - zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych publikowanych na naszej stronie internetowej oraz funpage'u Facebook. Odpowiedzi na zadania należy przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Pamiętaj - kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona. Czeka na Was 10 zagadek. W tym roku mają one formę słowno-obrazkową, a Waszą przewodniczką będzie harcerka Zosia! W załączniku publikujemy pierwszą zagadkę. Powodzenia!

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Informacja dot. przetwarzania danych osobowych264 kB
Zagadka nr 1583 kB

Z okazji zbliżającego się "Dnia Krajobrazu" - ustanowionego na dn. 20 października, Górznieńsko-Lidzbarski Park krajobrazowy pragnie zaprosić uczniów klas VI , VII i VIII ze szkół leżących na terenie gminy Górzno, Świedziebnia, Brzozie, Bartniczka, Lidzbark i Lubowidz do udziału w konkursie fotograficznym pn. „Krajobraz z moich stron”. W celu przystąpienia do konkursu, na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. należy przesłać w formie elektronicznej jedno autorskie zdjęcie przedstawiające krajobraz Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wraz z dołączonym formularzem zgłoszeniowym. Konkurs odbędzie się w trzech etapach:

Zagadka nr 10: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową grzyba z rozsypanki nr 10 (w załączniku).

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 06.08.2021 r.
Nagrodę wygrywa Oliwier Jahnke
Poprawna odpowiedź: Soplówka jeżowata

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Rozsypanka nr 10648 kB

Zagadka nr 9: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową zwierzęcia z rozsypanki nr 9 (w załączniku).

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 05.08.2021 r.
Nagrodę wygrywa Bartosz Rucińska
Poprawna odpowiedź: Jeleń szlachetny (łania)

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Rozsypanka nr 92944 kB