Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik - edycja 2023”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew, zgodnie z szablonem. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konkursu była nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści oraz rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów i zainteresowanie różnorodnością świata przyrody. W konkursie wpłynęło łącznie ponad 100 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI. 

3 listopada 2023 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w III edycji konkursu fotograficznego Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego pt. „Krajobraz z moich stron”. Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione na 20 października przez Radę Europy dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne hasło przewodnie „Doceń lokalność” stało się świetną okazją do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych, których nie zabrało na przesłanych fotografiach.

Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Doceń lokalność”. Obchody wydarzenia pod taką domeną stanowią doskonałą okazję do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych takich jak: zabytkowe chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki techniki, aleje, pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki oraz inne obiekty warte uznania.

Z okazji zbliżającego się „Dnia Krajobrazu”, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy organizuje  konkurs fotograficzny pt. „Krajobraz z moich stron”, skierowany do uczniów klas IV-VIII ze szkół z powiatu brodnickiego.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat2515 kB
Regulamin konkursu782 kB

Jesień to niezwykle barwna pora roku. Czaruje różnorodnością kolorów w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Zachęcając do jesiennych spacerów po lesie, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza dzieci i młodzież szkolną z terenu województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w konkursie pt. „Mój jesienny zielnik”.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu584 kB
Szablon zielnika1506 kB
Plakat 3405 kB

Hejże ho! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” tradycyjnie wraca w wakacje z 7. już edycją. Konkurs dedykowany jest dzieciom i młodzieży. Wypada przypomnieć zasady konkursu. Zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek o tematyce przyrodniczej, publikowanych na naszej stronie internetowej www.g-lpk.pl oraz funpage'u FacebookPamiętaj - kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza udzieli prawidłowej odpowiedzi zostanie nagrodzona. Nagrodzonym można zostać tylko raz. Do wygrania power banki z przyrodniczym nadrukiem, przedstawiającym wybrane gatunki zwierząt. W tym roku odpowiedzi na zadania należy przesyłać za pośrednictwem formularza internetowego. Czeka na Was 10 zagadek. Śledźcie nasze media. Waszą przewodniczką będzie harcerka Zosia oraz strażnik Tadeusz! Tegorocznym tematem zagadek będą leśne obserwacje. Zapraszamy do zapoznania się z załączonym regulaminem. Rozpoczynamy publikację zagadek. Powodzenia!

ZAGADKI (publikowane są kolejno pod tym samym linkiem)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfLYuo39nWjxKHxwr5U2I7cJzmx57_pweZTKBVFXzjjbW1I9g/viewform

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu101 kB

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu pt. ,,Od przygody do przyrody"482 kB

Regulamin konkursów organizowanych na fanpage Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na Facebooku. 

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursów na Facebooku715 kB

Dnia 18.11.2022 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem konkursu było rozbudzenie ciekawości poznawczej i twórczej dzieci, zainteresowanie różnorodnością świata przyrody oraz nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści. Otrzymaliśmy ponad 130 prac przygotowanych przez uczniów uczęszczających do szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Narady komisji były długie i pełne merytorycznych dyskusji. Najczęściej popełnianymi błędami w nadesłanych zielnikach były braki w nazwach gatunkowych, niepoprawne rozpoznanie gatunku czy umieszczenie niewłaściwego liścia. Często mylono grab z bukiem lub wiązem, dąb bezszypułkowy z dębem szypułkowym.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Mój jesienny zielnik - prawidłowe gatunki559 kB

Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Wydarzenie ma na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu oraz zachęcenie uczestników do odkrywania krajobrazu na nowo. Tegoroczne hasło przewodnie „Krajobraz doświadczam w pełni” zwraca uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz bowiem można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, dotknąć.

Jesień to pora roku czarująca różnorodnością swoich barw w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu192 kB
Szablon zielnika661 kB
Plakat informacyjny3277 kB

Przed Wami ostatnia zagadka konkursowa - zagadka nr 10 ! Pamiętaj, żeby zdobyć nagrodę należy jak najszybciej nadesłać prawidłową odpowiedź na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.!

POWODZENIA!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 22.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Adam Janicki
Poprawna odpowiedź to: cietrzew zwyczajny

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 10598 kB

UWAGA! To już przedostatnia zagadka w konkursie "Zielony Detektyw". Zagadka nr 9.  Pamiętajcie kto pierwszy ten lepszy, odpowiedzi przysyłamy na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 12.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Staś Jankowski
Poprawna odpowiedź to: mucha domowa

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 9595 kB

Przed Wami zagadka nr 8 ! POWODZENIA !

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 11.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Ingrid Wiśniewska
Poprawna odpowiedź to: wilk szary

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 8718 kB

Przed nami ostatnie cztery zagadki! Jeżeli znasz odpowiedź na zagadkę nr 7 wyślij ją e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. , powodzenia!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 08.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Jadzia Jankowska
Poprawna odpowiedź to: budka/domek dla nietoperzy

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 7597 kB

Zagadka nr 6. CZAS! START!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 04.08.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Gabrysia Kłosowska
Poprawna odpowiedź to: jaszczurka zwinka

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 6618 kB

Nowy tydzień, nowa zagadka - nr 5. Swoje odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Powodzenia!

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 28.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Lucyna Kwiatkowska
Poprawna odpowiedź to: chrabąszcz majowy

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 5551 kB

Piątkowe popołudnie rozpoczynamy zagadką nr 4 ! Pamiętajcie, aby prawidłowe odpowiedzi przesyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 26.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Maks Cieszkowski
Poprawna odpowiedź to: grab pospolity

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 4669 kB

Bardzo szybko poradziliście sobie z druga zagadką, dlatego przed przed Wami zagadka nr 3 !

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 22.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Wiktoria Pakuła
Poprawna odpowiedź to: kowalik zwyczajny

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 3662 kB

Serdecznie witamy, przed Wami zagadka nr 2 !

Zapoznaj się z zasadami konkursu.

Rozstrzygnięcie dn. 19.07.2022 r.
Nagrodę wygrywa: Zosia Kłosowska
Poprawna odpowiedź to: szczawik zajęczy

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Zagadka nr 2936 kB

Witajcie! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” wraca z VI edycją. Na czym polega? Już przypominamy - zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych publikowanych na naszej stronie internetowej oraz funpage'u Facebook. Odpowiedzi na zadania należy przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Pamiętaj - kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona. Czeka na Was 10 zagadek. W tym roku mają one formę słowno-obrazkową, a Waszą przewodniczką będzie harcerka Zosia! W załączniku publikujemy pierwszą zagadkę. Powodzenia!

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Informacja dot. przetwarzania danych osobowych264 kB
Zagadka nr 1583 kB