Lekcje przyrody w terenie? Parki krajobrazowe to idealne miejsca do tego typu edukacji. W dniu 14 kwietnia 2023 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbyła się konferencja na temat działań nauczycieli oraz edukatorów parków krajobrazowych na rzecz edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej. Dyskutowano na temat dotychczasowej współpracy szkół z parkami krajobrazowymi, zacieśnianiu tej współpracy, a także możliwościach współdziałania w realizacji szkolnych projektów ekologicznych w ramach platformy eTwinning. A wszystko po to, by uczniowie w interesujący i atrakcyjny sposób zdobywali wiedzę na świeżym powietrzu. Część wykładową poprowadził przedstawiciel Krajowego Biura Programu eTwinning, który od wielu lat realizuje projekty eTwinning oraz zajmuje się wsparciem nauczycieli w tworzenia i realizacji szkolnych projektów krajowych, jak i międzynarodowych. Podczas sesji terenowej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy miał okazję zaprezentować uczestnikom narzędzia, metody oraz dobre praktyki stosowane w edukacji przyrodniczej, a także przedstawić swoją ofertę dydaktyczną. Więcej na temat konferencji w materiale:

TVP Bydgoszcz „Zbliżenia”

Spotkanie z ekologią 04.05.2023

Okres ferii zimowych w województwie kujawsko-pomorskim minął nam bardzo szybko, a to za sprawą licznych spotkań Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z dziećmi i młodzieżą. Jedno z nich odbyło się pod okiem TVP Bydgoszcz, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Szynkówko. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału z udziałem GLPK [od. 8min.]: LINK

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia 6 odcinków nt. walorów Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, nagranych do cyklu pt. "Lubię tu być. Miejsca warte zobaczenia” dla portalu Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0.

  • 1 odc. - Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
  • 2 odc. - Budki lęgowe dla ptaków
  • 3 odc. - Rezerwat “Jar Brynicy”
  • 4 odc. - Walory krajobrazowe i kulturowe GLPK
  • 5 odc. - Bóbr europejski
  • 6 odc. - Jeziora GLPK i legendy ludowe

Zachwycają skarbami przyrody i walorami krajobrazów. Często niemniej inspirująca jest historia tych miejsc oraz ich dziedzictwo kulturowe. Liczą ponad 280 tys. hektarów powierzchni, obejmując 63 rezerwaty i gromadząc ponad 600 pomników przyrody. Skrywają setki jezior i chronią tysiące gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Są przykładem zachowania i popularyzowania najwyższych wartości środowiska naturalnego, zgodnie z zasadami racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrody. Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu o parkach krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego:

Parki Krajobrazowe Pomorza i Kujaw to prawdziwe skarby przyrody i tereny wyjątkowo cenne pod względem kulturowym i środowiskowym! Są piękne, wyjątkowe i stanowią wizytówkę naszego województwa. Z jednej strony pokazują jego ogromną wartość przyrodniczą, którą trzeba chronić, a z drugiej zachęcają do wypoczynku z dala od zgiełku miast. Zapraszamy do odsłuchania:

Audycja z dnia 18.06.2023 r.

Audycja z dnia 13.08.2023 r.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w ostatnią sobotę września tj. 24.09.2022 r. Sztafeta organizowana jest na terenie GLPK już po raz siódmy. Zgłoszeni uczestnicy w grupach pieszych (nordic walking), biegowych i rowerowych, wyruszą z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby spotkać się przy symbolicznym głazie na trójstyku - miejscu styku trzech województw. Po wspólnym spotkaniu przy głazie, w pobliskim „Gościńcu Myśliwskim” w Konopatach odbędzie się plenerowy piknik integracyjny z ogniskiem, słodkim poczęstunkiem, muzyką oraz zabawami i konkursami. Więcej szczegółów na załączonym plakacie. Trasa sztafety z Górzna: https://goo.gl/maps/JYgLB2CVcV41pxnX8

Bądź z nami na bieżąco z Radiem 7. Północne Mazowsze i Działdowszczyzna.

AUDYCJE

Bezpieczeństwo nad wodami to w okresie wakacyjno-wypoczynkowym temat szczególnie ważny. W tym czasie znacznie wzrasta liczba korzystających z kąpieli oraz sprzętu wodnego. Każde wejście do wody stwarza zagrożenie, które należy mieć na uwadze. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy w ramach wakacyjnych zajęć przyrodniczych dla młodzieży, zorganizował spotkanie z ratownikiem WOPR, który zapoznał uczestników z zasadami zachowania bezpieczeństwa nad wodą.
Więcej na ten temat w TVP BYDGOSZCZ "ZBLIŻENIA" [2:50-5:00 min]

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego funpage'u Facebook. Publikujemy tam cykl infografik "przyrodaglpk" z ciekawostkami ze świata przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza z nich dotyczy znanej i lubianej wiewiórki pospolitej. Kliknij LINK.

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)
Znana z widowiskowych skoków. Dzięki wyjątkowo elastycznym kościom i doskonałej technice, beż żadnej szkody dla zdrowia może skoczyć nawet z 15 metrów. Wiewiórki niezwykle dbają o czystość swojego futra, wylizując je nawet kilka razy dziennie. Wiewiórki tworzą również ,,rodziny zastępcze’’. Mało kto wie, że przygarniają potomstwo innych osobników, jeżeli matce przydarzy się coś złego. Długość życia wiewiórki waha się od pięciu do siedmiu lat.

Co słychać w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym? Zachęcamy do odsłuchania audycji Gość Radia 7, w której uczestniczyli pracownicy GLPK. Opowiadamy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku, ale i o atrakcjach turystycznych, ścieżkach dydaktycznych oraz działania edukacyjnych prowadzonych przez Park.

Poniżej link do audycji:

https://radio7.pl/gosc-radia-7-b-beszczynska-t-gorny-gorzniensko-lidzbarski-park-krajobrazowy-audycja-z-28-05-2020/20354/

Zachęcamy do odwiedzin naszego funpage'u na portalu Facebook. Można znaleźć tam wiele ciekawych wiadomości przyrodniczych, nie tylko na temat Górznieńsko-Lidzbarskiego Park Krajobrazowego. Od pewnego czasu publikujemy tam również krótkie filmiki z cyklu "Poznaj przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego", nagrane i przygotowane przez pracowników Parku. Zapraszamy do oglądania!

W audycji Tomasza Kaźmierskiego „Na szlaku” wizyta w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Rozmawialiśmy o parkowej przyrodzie oraz o pieszych i rowerowych szlakach. Zapraszamy do odsłuchania.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów przyrody na familijny program edukacyjno-promocyjny „Przyroda i ludzie”, prezentujący walory przyrodnicze i kulturowe województwa kujawsko-pomorskiego. Autorem nagrań jest znany przyrodnik i mieszkaniec górznieńskich lasów - Marcin Kostrzyński. Program w atrakcyjny sposób przedstawia świat dzikiej przyrody województwa kujawsko-pomorskiego oraz przybliża miejsca interesujące pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym. Program obejmuje 10 odcinków, z których każdy trwa 25 minut. W każdym odcinku poruszone są przynajmniej trzy tematy, nagrane w różnych miejscach województwa i w różnych okresach czasu.

Zapraszamy do posłuchania audycji poświęconej Górznieńsko-Lidzbarskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Audycja podzielona jest na 15 odcinków, z których każdy porusza inną tematykę. Pozdrawiamy!

Kliknij link:
http://www.radiopik.pl/84,13,gorzniensko-lidzbarski-park-krajobrazowy