W ubiegły piątek 19 kwietnia 2024 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe w Polski”, którego tegorocznym organizatorem był Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Sześć zespołów uczniów ze szkół podstawowych z regionu, reprezentujących sześć parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego rywalizowało o wejście na szczebel krajowy.

Szybki, wściekły, niezapomniany! Tak gravelowy wyścig w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym GLPK Gravel 2024 skomentował Patryk Wrona "Velobird", dobrze znany w rowerowym środowisku youtuber, miłośnik kolarstwa, krajoznawstwa i długodystansowego ścigania na rowerze. Zapraszamy do przeglądania treści na jego kanale YouTube, w którym opublikował relację z imprezy gravelowej w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

"VELOBIRD" - kanał YouTube

Relację z gravelowych zmagań w naszym Parku przygotował także "Zielony F16", a właściwie Bartosz Oleńko - kolejny bardzo popularny w gravelowej społeczności youtuber i rowerowy influencer, miłośnik bikepackingu (rowerowych wypraw z podstawowym bagażem) oraz specjalista od rowerów gravelowych. Poniżej link do jego kanału na YouTube. Zachęcamy do objerzenia relacji i subskrybowania.

"ZIELONY F16" - kanał YouTube

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy również przygotował własną wideorelację z wydarzenia, która dostępna jest TUTAJ.

Więcej informacji o imprezie pod linkiem TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy do słuchania audycji Radia 7 "Żyj ekologicznie". W tym tygodniu gościem audycji jest dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Parkowi poświęcono 5 odcinków, które będą kolejno emitowane od poniedziałku do piątku (15-19 stycznia 2024 r.) o godzinie 12:30. W sobotę 20 stycznia o godz. 7:05 emitowana będzie powtórka całej rozmowy. Dyrektor opowie o realizowanej przez parki krajobrazowe kampanii edukacyjnej "Nasza Misja - Niska Emisja", zajęciach przyrodniczych organizowanych w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie, cyklu "Zimowych spotkań z przyrodą" podczas ferii zimowych, a także nadchodzącej 2. edycji rajdu rowerowego "GLPK Gravel". Raz jeszcze serdecznie zapraszamy: https://radio7.pl/player

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do przeczytania materiału na temat działalności Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, a także jego walorów krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych, który ukazał się w najnowszym wydaniu Biuletynu "Życie Lasów" (s. 28-32). Biuletyn dostępny jest w formie PDF do pobrania.

3 listopada 2023 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w III edycji konkursu fotograficznego Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego pt. „Krajobraz z moich stron”. Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione na 20 października przez Radę Europy dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne hasło przewodnie „Doceń lokalność” stało się świetną okazją do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych, których nie zabrało na przesłanych fotografiach.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy poleca się na spacer. Złota polska jesień w Parku pokazuje swoje przepiękne oblicze! Zapraszamy do zrelaksowania się i obejrzenia krótkiego filmu z jesiennymi ujęciami z okolic jeziora Czarny Bryńsk, uchwyconymi okiem drona. Zachęcamy również do odwiedzania naszego profilu Facebook oraz kanału Youtube.

JESIEŃ NAD JEZIOREM CZARNY BRYŃSK (VIDEO)

Po raz trzeci, w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zorganizował „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”. Jest to specjalny cykl zajęć edukacyjnych poruszający tematykę ochrony krajobrazu, dbałości o najbliższe otoczenia a także zwracający uwagę na walory estetyczno-krajobrazowe oraz historyczno-kulturowe GLPK w myśl hasła przewodniego „Doceń lokalność”. Choć „Dzień Krajobrazu” został ustanowiony na 20 października, w GLPK jest świętowany i popularyzowany przez cały miesiąc październik. Ciekawym punktem tegorocznej edycji „Młodzieżowego Tygodnia Krajobrazowego” był plener malarski, w którym na zaproszenie Parku, uczestniczyła młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych z Golubia-Dobrzynia. Młodzi artyści wykonali prace malarskie inspirowane przyrodą i krajobrazami GLPK.

Wideorelacja w Portalu "Brodnica. Nasze Miasto" (video)

Już po raz ósmy, miłośnicy jazdy rowerowej oraz pieszych wycieczek po lesie, spotkali się w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, aby wziąć udział w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej „Razem do trójstyku”, która odbyła się w ubiegłą sobotę tj. 23 września 2023 r. Wydarzenie stanowiło element obchodów „Światowego Dnia Turystyki”, ustanowionego przez Światową Organizację Turystyki ONZ. Dzięki kooperacji z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, lokalnymi samorządami, nadleśnictwami, stowarzyszeniami i fundacjami, sztafeta od lat z powodzeniem organizowana jest na terenie GLPK. Więcej: https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk/historia-parku/wydarzenia-i-informacje/2994-wyjatkowe-spotkanie-na-styku-wojewodztw

VIII Sztafeta turystyczna "Razem do trójstyku" w mediach:

fot. Marcin Ostrowski - Portal "Moje Działdowo"

Lekcje przyrody w terenie? Parki krajobrazowe to idealne miejsca do tego typu edukacji. W dniu 14 kwietnia 2023 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbyła się konferencja na temat działań nauczycieli oraz edukatorów parków krajobrazowych na rzecz edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej. Dyskutowano na temat dotychczasowej współpracy szkół z parkami krajobrazowymi, zacieśnianiu tej współpracy, a także możliwościach współdziałania w realizacji szkolnych projektów ekologicznych w ramach platformy eTwinning. A wszystko po to, by uczniowie w interesujący i atrakcyjny sposób zdobywali wiedzę na świeżym powietrzu. Część wykładową poprowadził przedstawiciel Krajowego Biura Programu eTwinning, który od wielu lat realizuje projekty eTwinning oraz zajmuje się wsparciem nauczycieli w tworzenia i realizacji szkolnych projektów krajowych, jak i międzynarodowych. Podczas sesji terenowej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy miał okazję zaprezentować uczestnikom narzędzia, metody oraz dobre praktyki stosowane w edukacji przyrodniczej, a także przedstawić swoją ofertę dydaktyczną. Więcej na temat konferencji w materiale:

TVP Bydgoszcz „Zbliżenia”

Spotkanie z ekologią 04.05.2023

Okres ferii zimowych w województwie kujawsko-pomorskim minął nam bardzo szybko, a to za sprawą licznych spotkań Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z dziećmi i młodzieżą. Jedno z nich odbyło się pod okiem TVP Bydgoszcz, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Szynkówko. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału z udziałem GLPK [od. 8min.]: LINK

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia 6 odcinków nt. walorów Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, nagranych do cyklu pt. "Lubię tu być. Miejsca warte zobaczenia” dla portalu Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0.

  • 1 odc. - Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
  • 2 odc. - Budki lęgowe dla ptaków
  • 3 odc. - Rezerwat “Jar Brynicy”
  • 4 odc. - Walory krajobrazowe i kulturowe GLPK
  • 5 odc. - Bóbr europejski
  • 6 odc. - Jeziora GLPK i legendy ludowe

Zachwycają skarbami przyrody i walorami krajobrazów. Często niemniej inspirująca jest historia tych miejsc oraz ich dziedzictwo kulturowe. Liczą ponad 280 tys. hektarów powierzchni, obejmując 63 rezerwaty i gromadząc ponad 600 pomników przyrody. Skrywają setki jezior i chronią tysiące gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Są przykładem zachowania i popularyzowania najwyższych wartości środowiska naturalnego, zgodnie z zasadami racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrody. Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu o parkach krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego:

Parki Krajobrazowe Pomorza i Kujaw to prawdziwe skarby przyrody i tereny wyjątkowo cenne pod względem kulturowym i środowiskowym! Są piękne, wyjątkowe i stanowią wizytówkę naszego województwa. Z jednej strony pokazują jego ogromną wartość przyrodniczą, którą trzeba chronić, a z drugiej zachęcają do wypoczynku z dala od zgiełku miast. Zapraszamy do odsłuchania:

Audycja z dnia 18.06.2023 r.

Audycja z dnia 13.08.2023 r.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w ostatnią sobotę września tj. 24.09.2022 r. Sztafeta organizowana jest na terenie GLPK już po raz siódmy. Zgłoszeni uczestnicy w grupach pieszych (nordic walking), biegowych i rowerowych, wyruszą z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby spotkać się przy symbolicznym głazie na trójstyku - miejscu styku trzech województw. Po wspólnym spotkaniu przy głazie, w pobliskim „Gościńcu Myśliwskim” w Konopatach odbędzie się plenerowy piknik integracyjny z ogniskiem, słodkim poczęstunkiem, muzyką oraz zabawami i konkursami. Więcej szczegółów na załączonym plakacie. Trasa sztafety z Górzna: https://goo.gl/maps/JYgLB2CVcV41pxnX8

Bądź z nami na bieżąco z Radiem 7. Północne Mazowsze i Działdowszczyzna.

AUDYCJE

Bezpieczeństwo nad wodami to w okresie wakacyjno-wypoczynkowym temat szczególnie ważny. W tym czasie znacznie wzrasta liczba korzystających z kąpieli oraz sprzętu wodnego. Każde wejście do wody stwarza zagrożenie, które należy mieć na uwadze. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy w ramach wakacyjnych zajęć przyrodniczych dla młodzieży, zorganizował spotkanie z ratownikiem WOPR, który zapoznał uczestników z zasadami zachowania bezpieczeństwa nad wodą.
Więcej na ten temat w TVP BYDGOSZCZ "ZBLIŻENIA" [2:50-5:00 min]

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego funpage'u Facebook. Publikujemy tam cykl infografik "przyrodaglpk" z ciekawostkami ze świata przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsza z nich dotyczy znanej i lubianej wiewiórki pospolitej. Kliknij LINK.

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)
Znana z widowiskowych skoków. Dzięki wyjątkowo elastycznym kościom i doskonałej technice, beż żadnej szkody dla zdrowia może skoczyć nawet z 15 metrów. Wiewiórki niezwykle dbają o czystość swojego futra, wylizując je nawet kilka razy dziennie. Wiewiórki tworzą również ,,rodziny zastępcze’’. Mało kto wie, że przygarniają potomstwo innych osobników, jeżeli matce przydarzy się coś złego. Długość życia wiewiórki waha się od pięciu do siedmiu lat.

Co słychać w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym? Zachęcamy do odsłuchania audycji Gość Radia 7, w której uczestniczyli pracownicy GLPK. Opowiadamy o walorach przyrodniczo-krajobrazowych Parku, ale i o atrakcjach turystycznych, ścieżkach dydaktycznych oraz działania edukacyjnych prowadzonych przez Park.

Poniżej link do audycji:

https://radio7.pl/gosc-radia-7-b-beszczynska-t-gorny-gorzniensko-lidzbarski-park-krajobrazowy-audycja-z-28-05-2020/20354/

Zachęcamy do odwiedzin naszego funpage'u na portalu Facebook. Można znaleźć tam wiele ciekawych wiadomości przyrodniczych, nie tylko na temat Górznieńsko-Lidzbarskiego Park Krajobrazowego. Od pewnego czasu publikujemy tam również krótkie filmiki z cyklu "Poznaj przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego", nagrane i przygotowane przez pracowników Parku. Zapraszamy do oglądania!

W audycji Tomasza Kaźmierskiego „Na szlaku” wizyta w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Rozmawialiśmy o parkowej przyrodzie oraz o pieszych i rowerowych szlakach. Zapraszamy do odsłuchania.