Serdecznie zapraszamy na nową ścieżkę turystyczną o nazwie „Źródła Brynicy”. Trasa ma długość 12 km i świetnie nadaje się na rowerowe wypady na łono natury. Ścieżka zaopatrzona jest w wiele tablic edukacyjnych, miejsca przystankowe i drogowskazy. Prowadzi przez malownicze tereny bryńskich wiosek. Wycieczkę można rozpocząć z dowolnego punktu, jednak oficjalnym punktem startowym jest miejscowość Bryńsk (przy budynku Szkoły Podstawowej). Stąd kierujemy się na Bryńsk Szlachecki nad jezioro Bryńsk Szlachecki, przy brzegach którego leżą źródliska dające początek najważniejszej rzece Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego – Brynicy.

Udajemy się następnie w stronę leśniczówki Bryńsk i skręcamy na śródleśną ścieżkę prowadzącą wzdłuż jezior bryńskich. Pomiędzy osadą Bryńsk Szlachecki a jeziorem Bryńskim Południowym rozciąga się rozległy kompleks łąkowy o nazwie „Łąki Bryńskie”. Zbaczając nieco z trasy możemy zobaczyć panoramę łąk. Miejsce to jest siedliskiem wielu chronionych roślin oraz ptaków, w tym żurawi. W dalszej części ścieżka prowadzi nad malownicze jezioro Czarny Bryńsk. Leży ono w granicach florystycznego rezerwatu przyrody „Czarny Bryńsk”. Kilka kilometrów dalej mijamy kolejne jezioro – Tabułka, i docieramy do budynku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, nieopodal którego przepływa rzeka Brynica. Kierując się następnie na Bryńsk Ostrowy trafimy do ostatniego już punktu na trasie, którym jest polana ze stanowiskiem światłolubnych kocanek piaskowych.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z wybranych punktów oraz załączamy mapę z przebiegiem trasy do pobrania.


 

Budowa ścieżki turystycznej "Źródła Brynicy" wraz z małą infrastrukturą realizowana była w ramach projektu pn. „Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów”, którego beneficjentem była Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku

Wszystkie elementy ścieżki „Źródła Brynicy” współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Punkty na ścieżce820 kB
Trasa ścieżki800 kB