W dniu 18.01.2023 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie odbył się etap parkowy Ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Spośród uczniów ze szkół uczestniczących w etapie wyłoniony został zespół, który reprezentować będzie GLPK na szczeblu wojewódzkim. Konkurs ma swoją wieloletnią tradycję. Poświęcony tym niezwykle ciekawym i wartościowym przyrodniczo terenom jakimi są parki krajobrazowe, organizowany jest już od 12 lat.

Masz ochotę oderwać się od codzienności i poznać przyrodę z innej strony? Chcesz odkryć ciekawostki ze świata zwierząt, których nie znajdziesz w podręcznikach? Lubisz konstruować, malować, eksperymentować? Jeśli tak, to nasze propozycje na nadchodzące ferie zimowe są dla Ciebie. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na kolejny cykl warsztatów przyrodniczych pt. „Zimowe spotkania z przyrodą”.

Zachwycają skarbami przyrody i walorami krajobrazów. Często niemniej inspirująca jest historia tych miejsc oraz ich dziedzictwo kulturowe. Liczą ponad 280 tys. hektarów powierzchni, obejmując 63 rezerwaty i gromadząc ponad 600 pomników przyrody. Skrywają setki jezior i chronią tysiące gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Są przykładem zachowania i popularyzowania najwyższych wartości środowiska naturalnego, zgodnie z zasadami racjonalnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrody. Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu o parkach krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego:

Wraz z upływającymi dniami, na termometrach coraz częściej obserwujemy ujemne temperatury, a to znak, że zima zbliża się wielkimi krokami. Mogliśmy się już nawet cieszyć pierwszym śniegiem. Radość płynąca z uśmiechów na twarzy podczas odkrywania tropów zwierząt, beztroskich zimowych zabaw czy zachwyt pierwszym ulepionym bałwanem są bezcenne, dlatego w tegorocznej zimowej ofercie edukacyjnej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zarezerwował dla dzieci i młodzieży sporo czasu na zimowe aktywności na łonie natury. Podczas przygotowanych zajęć w GLPK będzie można stać się tropicielem zwierząt, ornitologiem, badaczem śniegu, meteorologiem a nawet konstruktorem! Niezwykle ciekawy i przyjemny dla uczestników będzie również spacer po zimowym lesie, który o tej porze roku wygląda bardzo tajemniczo i magicznie, szczególnie jeśli spowity jest białym puchem.

Attachments:
Download this file (Zimowa oferta edukacyjna.png)Zimowa oferta edukacyjna GLPK4732 kB

Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022.

Zatrzymane na fotografii, utrwalone w kadrach filmu magiczne spektakle przyrody, spotkania z artystami, których pasja, wrażliwość i niezwykła cierpliwość pozwala obcować oko w oko z Naturą w makro i mikroskali to atrakcje przygotowane przez organizatorów Festiwalu.

Attachments:
Download this file (PLAKAT artus.jpg)Plakat informacyjny4288 kB
Download this file (Program wydarzenia.pdf)Program5533 kB

Dnia 18.11.2022 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem konkursu było rozbudzenie ciekawości poznawczej i twórczej dzieci, zainteresowanie różnorodnością świata przyrody oraz nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści. Otrzymaliśmy ponad 130 prac przygotowanych przez uczniów uczęszczających do szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Narady komisji były długie i pełne merytorycznych dyskusji. Najczęściej popełnianymi błędami w nadesłanych zielnikach były braki w nazwach gatunkowych, niepoprawne rozpoznanie gatunku czy umieszczenie niewłaściwego liścia. Często mylono grab z bukiem lub wiązem, dąb bezszypułkowy z dębem szypułkowym.

Październik w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął pod znakiem zajęć edukacyjnych, poruszających głównie tematykę ochrony krajobrazu oraz dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Zagadnienia te nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. To właśnie w październiku, a dokładnie 20 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. W ramach obchodów tego święta, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 17-21 października 2022 r. odbył się cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”. Zajęcia zwracały uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu i zachęcały do doświadczania go wszystkimi zmysłami. Uczestnicy warsztatów "trenowali" postrzeganie przyrody i krajobrazu nie tylko poprzez przekaz wizualny, ale i przez dotyk, węch i słuch. Zajęciom terenowym towarzyszyło wiele pytań, ciekawostek i uruchamianie poszczególnych zmysłów. Na zakończenie dzieci własnoręcznie wykonywały pamiątkowe medaliony, po czym odbył się wspólny posiłek przy ognisku.

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 31.10.2022 r. siedziba Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie czynna będzie do godziny 13:00.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy został utworzony dla ochrony i zachowania bioróżnorodności na terenach z unikalnym krajobrazem młodoglacjalnym pogranicza Pojezierza Dobrzyńskiego, Garbu Lubawskiego i Równiny Urszulewskiej, oraz popularyzacji i upowszechnienia walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowo-historycznych tego obszaru. To właśnie przyroda Ziemi Dobrzyńskiej była tematem przewodnim VI konferencji pt. „Środowisko przyrodnicze Ziemi Dobrzyńskiej”, której organizatorem było Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej oraz Gmina Skrwilno. Wśród zaproszonych gości i prelegentów, swoje wystąpienie i prezentację miał dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

FOTORELACJA

fot. Nadleśnictwo Skrwilno

Wzorem ubiegłego roku, w dniach 17-21.10.2022 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbędą się obchody „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski na dzień 20 października, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

W ramach obchodów święta krajobrazu, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbędzie się „Młodzieżowy tydzień krajobrazowy”. Wydarzenie ma na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu oraz zachęcenie uczestników do odkrywania krajobrazu na nowo. Tegoroczne hasło przewodnie „Krajobraz doświadczam w pełni” zwraca uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, dotknąć. Będzie można tego doświadczyć podczas dedykowanych zajęć przyrodniczych dla dzieci i młodzieży, odbywających się przez cały tydzień tj. 17-21.10.2022 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie.

Jesień to pora roku czarująca różnorodnością swoich barw w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Attachments:
Download this file (Mój jesienny zielnik - regulamin.pdf)Regulamin konkursu192 kB
Download this file (Mój jesienny zielnik - szablon zielnika.pdf)Szablon zielnika661 kB
Download this file (Mój jesienny zielnik.png)Plakat informacyjny3277 kB

Zachęcamy wszystkich miłośników rowerów górskich do udziału w kolejnej edycji zawodów "Weltrack MTB MARATON" o puchar Burmistrza Lidzbarka, które odbędą się w najbliższą sobotę tj. 1 października 2022 r. Przed zawodnikami trasa ok. 36 km. W tym roku trasa prowadzi przez dwa województwa, dwa parki krajobrazowe (Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy oraz Welski PK), dwa nadleśnictwa i dwie gminy, a także po lidzbarskim Weltracku! Będą szutry, single i niemałe górki. W załączeniu plakat informacyjny.

Link do zapisów: https://wbtiming.pl/lidzbark-mtb2022

Attachments:
Download this file (MTB Lidzbark.jpg)Weltrack MTB MARATAON - plakat406 kB

23 września żegnamy lato i witamy jesień. Tego dnia świętujemy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni. Astronomiczna zaczęła się dokładnie 23 września 2022 r. o godzinie 3:03 nad ranem. Nie zapominajmy, że jesień to równie dobra pora roku na odkrywanie przyrody i leśne spacery. Przede wszystkim to doskonała okazja do nauki rozpoznawania gatunków drzew i krzewów na podstawie charakterystycznych cech morfologicznych. To właśnie jesienią liście, nasiona i owoce wielu z nich są na wyciągnięcie ręki. To również pora roku, która najbardziej obfituje w różnorodność gatunków grzybów. Tylko o tej porze roku możemy usłyszeć rykowisko jeleni szlachetnych czy zobaczyć klucze odlatujących żurawi.

Attachments:
Download this file (Jesienna oferta edukacyjna (autor GLPK).png)Jesienna oferta edukacyjna 20222892 kB

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w ostatnią sobotę września tj. 24.09.2022 r. Sztafeta organizowana jest na terenie GLPK już po raz siódmy. Zgłoszeni uczestnicy w grupach pieszych (nordic walking), biegowych i rowerowych, wyruszą z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby spotkać się przy symbolicznym głazie na trójstyku - miejscu styku trzech województw. Po wspólnym spotkaniu przy głazie, w pobliskim „Gościńcu Myśliwskim” w Konopatach odbędzie się plenerowy piknik integracyjny z ogniskiem, słodkim poczęstunkiem, muzyką oraz zabawami i konkursami. Więcej szczegółów na załączonym plakacie. Trasa sztafety z Górzna: https://goo.gl/maps/JYgLB2CVcV41pxnX8

Attachments:
Download this file (Razem do trójstyku - plakat.png)Plakat wydarzenia3990 kB

Dnia 10 września 2022 roku w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie odbył się piknik ekologiczny "Krok po kroku do zdrowia" oraz "I Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych" z ciekawymi propozycjami aktywności na świeżym powietrzu, w pięknych leśnych okolicznościach przyrody GLPK. Na przybyłych uczestników czekało wiele atrakcji w postaci quizów, gier i zabaw plastycznych oraz konkursu z nagrodami, w których brały udział zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Wspólnie z organizatorami - KGW Zaborowo, Urzędem Miasta i Gminy Górzno oraz Stow. na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno, serdecznie zapraszamy 10 września na marsz nordic walking oraz piknik ekologiczny "Krok po kroku do zdrowia", który odbędzie się w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie. W programie smakołyki, ognisko, zabawy i konkursy z nagrodami, a także gry i zabawy przyrodnicze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w związku obchodami Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych. W załączeniu plakat wydarzenia.

Attachments:
Download this file (Krok po kroku 2022 plakat.jpg)Plakat wydarzenia250 kB

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od  1955  roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Jako partner wydarzenia, przekazujemy oficjalną informację o odwołaniu "I Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny".
 
Szanowni Państwo,
z uwagi na wycofanie się organizatora sportowej części "I Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny" - Kaszubskiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej w Żukowie, planowanego na dzień 26-27 sierpnia 2022 r., Memoriał w ww. datach nie odbędzie się. Trwają prace z nowym organizatorem nad ustaleniem nowego terminu wydarzenia. Wspólnie dążymy do tego by Memoriał udało się zorganizować jesienią 2022 roku.
 
Z poważaniem,
Mikołaj Pietruszka

Bezpieczeństwo nad wodami to w okresie wakacyjno-wypoczynkowym temat szczególnie ważny. W tym czasie znacznie wzrasta liczba korzystających z kąpieli oraz sprzętu wodnego. Każde wejście do wody stwarza zagrożenie, które należy mieć na uwadze. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy w ramach wakacyjnych zajęć przyrodniczych dla młodzieży, zorganizował spotkanie z ratownikiem WOPR, który zapoznał uczestników z zasadami zachowania bezpieczeństwa nad wodą.
Więcej na ten temat w TVP BYDGOSZCZ "ZBLIŻENIA" [2:50-5:00 min]