Naturalne zadrzewienia pełnią bardzo ważną rolę dla środowiska przyrodniczego, ale i mają wpływ na gospodarkę człowieka. Zadrzewienia śródpolne, przydrożne i nadwodne spełniają wielorakie funkcje ekologiczne. Niektóre z nich są wspólne, a inne charakterystyczne dla danego rodzaju. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego opracował bardzo ciekawy informator, będący próbą odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości dotyczących kwestii ochrony zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych. Jednostki administracji odpowiedzialne za ich ochronę często stają przed różnymi pytaniami, np. czy określone drzewo jest częścią danego typu zadrzewienia oraz czy w świetle przepisów obowiązujących na terenie parku krajobrazowego (PK) lub obszaru chronionego krajobrazu (OCHK) można wydać zgodę na jego usunięcie. Publikacja ma na celu ułatwienie podjęcia takiej decyzji, a także wskazanie właścicielom i posiadaczom gruntów korzyści płynących z ochrony zadrzewień.

W marcu 2022 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rutynowy przegląd oraz czyszczenie budek rozrodczych dla nietoperzy. Wieszanie skrzynek i budek jako bazy schronień rozrodczych, jest skutecznym i prostym działaniem z zakresu czynnej ochrony nietoperzy, które z powodzeniem od kilkunastu lat prowadzi GLPK. Głównym zagrożeniem dla bytowania tych zwierząt jest bowiem malejąca liczba schronień służących jako miejsca rozrodu oraz kryjówki. Czyszczenie budek jest o tyle istotne, iż usuwanie zalegających odchodów ogranicza liczbę pasożytów i sprzyja ponownemu wykorzystaniu przez te wyjątkowe ssaki. Na podstawie śladów obecności nietoperzy (odchodów) określa się również stopnień wykorzystania budek.

Na obszarze Parku rozwieszonych jest łącznie ponad 100 budek rozrodczych dla nietoperzy. W większości są to budki z trocinobetonu, które są chętniej zasiedlane w porównaniu z drewnianymi skrzynkami. Posiadają dużą odporność na czynniki biologiczne (m. in. szkody wywołane przez dzięcioły, kuny, grzyby) i zapewniają dobrą izolację termiczną kolonii. Ich trwałość szacuje się na około 25 lat, co niewątpliwie jest atutem w wieloletnich programach monitoringu nietoperzy.

Serdecznie zachęcamy do udziału w VIII edycji konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”. W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Zbierzcie grupę sąsiadów, wspólnie stwórzcie projekt zazielenienia wybranego terenu na swoim osiedlu i złóżcie wniosek. Termin rejestracji i składania wniosków trwa od 17.05.2022 do 01.06.2022 r. Więcej informacji...

O konkursie

Dnia 29 kwietnia br. w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie odbyło się inauguracyjne spotkanie nowej kadencji Rady GLPK. Po uroczystym przywitaniu gości, Pani Aneta Jędrzejewska - Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczyła akty nominacyjnej członkom Rady. Podczas posiedzenia odbyła się prezentacja nt. działalności GLPK, jego walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz kulturowych i turystycznych, a także działań Parku zaplanowanych w 2022 roku. Członkowie Rady wybrali spośród swojego grona Przewodniczącego oraz Zastępcę Przewodniczącego. Ponadto omówiono i uchwalono regulamin działania Rady. Końcowa część spotkania odbyła się w plenerze w pięknych okolicznościach przyrody GLPK.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na przyrodniczy spacer ścieżką dydaktyczną do rezerwatu leśnego „Szumny Zdrój”. Rezerwat powstał w 1958 roku. Położony jest w Górznie, nad brzegiem jeziora Młyńskiego. Rezerwat utworzony został dla ochrony cennych zbiorowisk leśnych z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. Ścieżka dydaktyczna (ok. 6 km) rozpoczyna się w małym ogrodzie dendrologicznym i przebiega przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zaopatrzona jest w liczne tablice edukacyjne, dzięki którym uczestnicy zapoznają się z typami lasów, funkcjami ekosystemów leśnych, formami ochrony przyrody, a także chronionymi gatunkami roślin oraz zwierząt. Jednym z najciekawszych punktów jest rozległa nisza źródliskowa, będąca osobliwością rezerwatu. Na dnie niszy rośnie rzadki w tej części Polski, górski gatunek - czosnek niedźwiedzi. W okresie kwitnienia tj. maj-czerwiec roślina ta wydziela charakterystyczną woń czosnku. Ścieżka kończy się przy wiacie edukacyjnej na malowniczo położonej śródleśnej polanie, w sąsiedztwie siedziby leśnictwa Górzno. Na zakończenie spaceru planowane jest rozpalenia ogniska. Chętnych prosimy o zabranie prowiantu na ognisko. Po wspólnym posiłku przewodnik wraz z uczestnikami wracają do punktu zbiórki.

WIĘCEJ 

Attachments:
Download this file (Majówka GLPK 2022 plakat.png)Plakat wydarzenia220 kB

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza na warsztaty przyrodnicze, organizowane w ramach VII edycji akcji pn. "ESKAPADY. Poznaj swój region z przewodnikiem". Warsztaty poruszą temat czynnej ochrony ptaków oraz połączone będą z wykonywaniem budek lęgowych. Wprowadzeniem do zajęć będzie krótka prelekcja na temat awifauny Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz metod czynnej ochrony ptaków prowadzonej na terenie parku. Ponadto uczestnicy poznają cel i zasady wieszania budek lęgowych. Po prelekcji z pomocą pracowników Parku odbędzie się konstruowanie budek lęgowych typu A oraz wspólny spacer edukacyjny połączony z wieszaniem budek na terenie parku miejskiego w Górznie. Więcej szczegółów i zapisy: http://www.eskapada-z-przewodnikiem.pl/events/view/716?id_city=92.

Do zobaczenia!

W dniach  26-27 sierpnia 2022 r. odbędzie się „I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny”, upamiętniający 90-tą rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego i ustanowienia rekordu świata przez Stanisławę Walasiewiczównę w biegu na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Memoriał będzie składać się z biegu głównego na dystansie 10 km, wokół Wierzchowni – rodzinnej wsi z domostwem Walasiewiczówny, położonej na terenie gminy Górzno (powiat brodnicki) oraz Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. W ramach wydarzenia przewidziano także biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży oraz inne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Bieg główny rozgrywany będzie w ramach XI Cykl Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długich.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski serdecznie zaprasza miłośników przyrody i fotografii do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”. Do konkursu można zgłosić nie więcej niż 15 prac fotograficznych wykonanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 najciekawszych prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno i różnorodność przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza. Zwieńczeniem konkursu będzie przyznanie cennych nagród rzeczowych oraz umieszczenie zwycięskich fotografii i nazwisk laureatów w publikacjach Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

WIĘCEJ...

Wybitna lekkoatletka, ikona polskiego sportu międzywojennego, należąca do największych gwiazd kobiecej lekkoatletyki na świecie. W ciągu swojej kariery w konkurencjach olimpijskich i nieolimpijskich ustanowiła 37 oficjalnych i 37 nieoficjalnych rekordów świata, a w całej karierze odniosła ponad 5 tysięcy zwycięstw. Stanisława Walasiewicz, w Ameryce znana jako Stella Walsh, od dziecka mieszkała w Cleveland w stanie Ohio, ale urodziła się w Wierzchowni k. Górzna i przez całe życie reprezentowała barwy polskie. Jej poświęcona jest wystawa pt. „Stanisława Walasiewicz 1911-1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”, którą można oglądać 15-24 marca br. w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy - w każdy wtorek, środę i czwartek w godz. 10-12.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą zaktualizowaną i wzbogaconą ofertą edukacyjną.
Zapraszamy do kontaktu: tel. (56)49-18-151, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Attachments:
Download this file (Oferta-edu-glpk-2022-23.pdf)Oferta edukacyjna GLPK 2022-234941 kB

W związku z prowadzonymi pracami na linii energetycznej, w dniu 14.02.2022 r. w godz. 8:30-14:30 kontakt z siedzibą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowym może być utrudniony.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Czy wiecie, że dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto dla przyrody? 💚 Data obchodów tego przyrodniczego święta upamiętnia podpisanie Konwencji o obszarach wodno-błotnych. Zwanej Konwencją Ramsarską. 📃🖌 Z tej okazji dzień 2 lutego ustanowiono ŚWIATOWYM DNIEM MOKRADEŁ 🌍 W tym roku przypada 51 rocznica wydarzenia.
 
Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako wodno-błotne, poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową, a także podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie. Na terenie GÓRZNIEŃSKO-LIDZBARSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO znajdują się cenne obszary wodno-błotne. Najcenniejszym z nich, niewątpliwie jest ponad 180 hektarowy REZERWAT TORFOWISKOWY MSZAR PŁOCICZNO, położony na terenie gminy Świedziebnia oraz Nadleśnictwa Skrwilno. To największy w regionie kompleks torfowiska przejściowego z zanikającym jeziorem eutroficznym, otoczony lasami, wśród których dominują bory sosnowe, a w wilgotnych miejscach występują różne postacie łęgu jesionowo-olszowego. MSZAR PŁOCICZNO jest siedliskiem wielu chronionych gatunków roślin tj.: turzyca strunowa, fiołek torfowy, bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, narecznica grzebieniasta, pływacz drobny, starzec błotny oraz 5 gatunków widłaków. Cały obszar rezerwatu wchodzi w obręb Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Mszar Płociczno”.
Attachments:
Download this file (Dzień Mokradeł 2022.png)Dzień Mokradeł 2022 w GLPK2358 kB

Ferie już niebawem. Serdecznie zapraszamy na cykl spotkań przyrodniczych z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym. Uczestnictwo jest bezpłatne. Obowiązują telefoniczne zapisy.
Więcej szczegółów na plakacie. Do zobaczenia!

PLAKAT

Uprzejmie informujemy, że na stronie http://projekty.gdos.gov.pl/materialy-ze-szkolen-na-temat-igo zostały opublikowane materiały nt. inwazyjnych gatunków obcych. Materiały zostały przygotowane w ramach projektu pn. "Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną".

Zarządzeniem Dyrektora Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego ustala się 24 grudnia 2021 r. (piątek) dniem wolnym od pracy dla pracowników Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w zamian za święto przypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r. W związku z powyższym w dniu 24 grudnia 2021 r. siedziba Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego będzie nieczynna dla interesantów.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Sztuka Natury to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez w Toruniu. Tym bardziej, że czekają na nie z niecierpliwością wszyscy miłośnicy przyrody i fotografii.

Już 3 grudnia 2021 roku o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się uroczyste otwarcie XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Sztuka Natury 2021, połączone z:

  • rozstrzygnięciem konkursu fotograficznego,
  • prezentacją wybranych filmów z dorobku Romana Dębskiego oraz spotkaniem z Autorem,
  • wręczeniem nagród w konkursach i Nagrody Specjalnej Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą Sztuka Natury za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego Panu Romanowi.

Publikacja "Drzwi do krajobrazu" walczy o nagrodę publiczności w 29. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej!

Liczymy na Wasze wsparcie. Głosować możecie pod linkiem: https://przegladksiazki.pl/publikacja/?id=23 do 15 listopada!

Album ze zdjęciami dobrze Wam znanego Daniela Pacha i tekstem Marii Falińskiej, wydany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego jest już laureatem Nagrody Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Walczymy dalej!

Album możecie zobaczyć pod linkiem: https://issuu.com/kujawsko.../docs/drzwi_do_krajobrazu1

Z okazji zbliżającego się "Dnia Krajobrazu" - ustanowionego na dn. 20 października, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 18-24.10.2021 r. odbywa się "Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy". W ramach wydarzenia od poniedziałku-piątku w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie organizowane są prelekcje dla młodzieży szkolnej nt. walorów przyrodniczo-krajobrazowych Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz spacery krajobrazowe ścieżką edukacyjną (nabór zamknięty). Ponadto w Dzień Krajobrazu tj. 20 października, na naszym profilu Facebook GLPK odbędzie się publikacja najlepszych zdjęć, nadesłanych przez uczestników konkursu fotograficznego "Krajobraz z moich stron". Tego dnia rozpocznie się także głosowanie internetowe tzn. like’owanie zdjęć, które potrwa do 24.10.2021 r. i wyłoni zwycięzców konkursu.

W załączeniu upubliczniamy treść rozporządzenia nr 18/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 7 października 2021 r. w sprawie nakazania wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego (Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego, poz. 4972).

Rozporządzenie