Jesteś uczniem klas 4-8 szkoły podstawowej i nie jest Ci obojętne czym oddychasz, widzisz to w ciemnych barwach, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego pt. „SMOG-trująca zmora, która nie ma u nas amatora”.

  

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przeprowadził rozstrzygnięcie konkursu „Mój jesienny zielnik - edycja 2023”. Konkurs polegał na przygotowaniu zielnika z liści drzew, zgodnie z szablonem. Skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konkursu była nauka rozpoznawania gatunków drzew na podstawie liści oraz rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów i zainteresowanie różnorodnością świata przyrody. W konkursie wpłynęło łącznie ponad 100 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VI. 

3 listopada 2023 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w III edycji konkursu fotograficznego Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego pt. „Krajobraz z moich stron”. Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione na 20 października przez Radę Europy dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne hasło przewodnie „Doceń lokalność” stało się świetną okazją do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych, których nie zabrało na przesłanych fotografiach.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy poleca się na spacer. Złota polska jesień w Parku pokazuje swoje przepiękne oblicze! Zapraszamy do zrelaksowania się i obejrzenia krótkiego filmu z jesiennymi ujęciami z okolic jeziora Czarny Bryńsk, uchwyconymi okiem drona. Zachęcamy również do odwiedzania naszego profilu Facebook oraz kanału Youtube.

JESIEŃ NAD JEZIOREM CZARNY BRYŃSK (VIDEO)

III edycja Konkursu Fotograficznego "Krajobraz z Moich Stron" została rozstrzygnięta. Za pośrednictwem głosowania internetowego, spośród 11 najlepszych zdjęć wybranych przez komisję konkursową, wyłoniono laureatów i wyróżnionych. Wyniki prezentują się następująco:
I MIEJSCE: Hubert Telega, „Powrót do przeszłości”
II MIEJSCE: Ida Długińska, „Fiałki po horyzont”
III MIEJSCE: Gabriel Guz, „Zachód słońca w Janówku”

Po raz trzeci, w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zorganizował „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”. Jest to specjalny cykl zajęć edukacyjnych poruszający tematykę ochrony krajobrazu, dbałości o najbliższe otoczenia a także zwracający uwagę na walory estetyczno-krajobrazowe oraz historyczno-kulturowe GLPK w myśl hasła przewodniego „Doceń lokalność”. Choć „Dzień Krajobrazu” został ustanowiony na 20 października, w GLPK jest świętowany i popularyzowany przez cały miesiąc październik.

Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego ogłasza nabór na stanowisko pracy starszego księgowego.

Data ogłoszenia: 10.10.2023 r.
Termin składania dokumentów: 15.12.2023 r.

Więcej szczegółów na stronie BIP.

Już po raz ósmy, miłośnicy jazdy rowerowej oraz pieszych wycieczek po lesie, spotkali się w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, aby wziąć udział w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej „Razem do trójstyku”, która odbyła się w ubiegłą sobotę tj. 23 września 2023 r. Wydarzenie stanowiło element obchodów „Światowego Dnia Turystyki”, ustanowionego przez Światową Organizację Turystyki ONZ. Dzięki kooperacji z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, lokalnymi samorządami, nadleśnictwami, stowarzyszeniami i fundacjami, sztafeta od lat z powodzeniem organizowana jest na terenie GLPK.

Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Doceń lokalność”. Obchody wydarzenia pod taką domeną stanowią doskonałą okazję do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych takich jak: zabytkowe chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki techniki, aleje, pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki oraz inne obiekty warte uznania.

Z okazji zbliżającego się „Dnia Krajobrazu”, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy organizuje  konkurs fotograficzny pt. „Krajobraz z moich stron”, skierowany do uczniów klas IV-VIII ze szkół z powiatu brodnickiego.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat 2515 kB
Regulamin konkursu782 kB

Jesień to niezwykle barwna pora roku. Czaruje różnorodnością kolorów w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Zachęcając do jesiennych spacerów po lesie, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza dzieci i młodzież szkolną z terenu województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w konkursie pt. „Mój jesienny zielnik”.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu584 kB
Szablon zielnika1506 kB
Plakat 3405 kB

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w sobotę tj. 23.09.2023 r. Wydarzenie stanowi element obchodów „Światowego Dnia Turystyki”, ustanowionego przez UNWTO (Światową Organizację Turystyki ONZ). Dzięki kooperacji z PTTK oraz lokalnymi samorządami, nadleśnictwami i stowarzyszeniami, sztafeta organizowana jest na terenie GLPK już po raz ósmy.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat wydarzenia4058 kB
Regulamin1325 kB

Dnia 20 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Doceń lokalność”. Obchody wydarzenia pod taką domeną stanowią doskonałą okazję do promowania towarzyszących nam wartości krajobrazowych, charakterystycznych form ukształtowania terenu oraz wkomponowanych w krajobraz elementów kulturowych takich jak: zabytkowe chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki techniki, aleje, pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki oraz inne obiekty warte uznania. Zapraszamy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie na zajęcia przyrodnicze, promujące walory krajobrazowe oraz popularyzujące idee "Międzynarodowego Dnia Krajobrazu".

Kontakt:
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Ruda 1, 87-320 Górzno
tel. (56) 49 18 151, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Za nami kolejna edycja pikniku ekologicznego „Krok po kroku po zdrowie" oraz „II Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. W ubiegłą sobotę tj. 9 września 2023 r. mali i duzi, z kijkami nordic walking, na rowerach lub spacerem, szybszym lub wolniejszym tempem przybyli do Ośrodka Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie, aby wspólnie spędzić czas i świętować w okolicznościach przyrody parku krajobrazowego. Na uczestników czekało wiele atrakcji, w tym konkurs z nagrodami oraz stoisko z pysznymi swojskimi potrawami Koła Gospodyń Wiejskich Zaborowo, gry i zabawy plenerowe z animatorami ze Stowarzyszenia „Sagitta”, a także stoisko promocyjno-edukacyjne Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z najnowszymi wydawnictwami, interaktywnymi tablicami przyrodniczymi, zajęciami plastycznymi oraz specjalnym konkursem przyrodniczym pt. „EKOGRA – Odkrywamy ciekawostki GLPK”. Uczestnicy mogli również zwiedzić ekspozycje i salę edukacyjną Ośrodka edukacji ekologicznej. Dużym zainteresowaniem cieszył się rower wytwarzający energię elektryczną, na którym dzieci i młodzież z zapałem ładowały telefony pracą własnych mięśni. Wszystko to okraszone wesołą i słoneczną aurą, muzyką w tle oraz słodkim poczęstunkiem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wspólnie z organizatorami - Kołem Gospodyń Wiejskich Zaborowo, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza do udziału w marszu nordic walking oraz pikniku „Krok po kroku po zdrowie”, który odbędzie się w najbliższą sobotę dn. 9 września 2023 r. przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie. W programie atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, smakołyki przygotowane przez KGW Zaborowo, gry i zabawy oraz wspólnie ognisko z kiełbaskami. Z okazji obchodów II Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zorganizuje specjalny konkurs przyrodniczy z nagrodami, zajęcia plastyczne oraz inne atrakcje na stoisku promocyjno-edukacyjnym, w tym stanowisko z rowerem wytwarzającym prąd. Nagrody dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Toruniu oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Więcej szczegółów na plakacie. Do zobaczenia! Punkt zbiórki dla chętnych uczestników marszu nordic walking: https://goo.gl/maps/picb89rDbJ9GKhHM6.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat informacyjny278 kB

Od niepamiętnych czasów nietoperze przerażały, ale także intrygowały ludzi. Powstawały na ich temat różne mity, zabobony oraz przesądy. Niekiedy w opowieściach stawały się krwiożerczymi wampirami, innym razem chcąc nieco ocieplić wizerunek, nadawano im bardziej przyjazne określenia. Dawniej tak bardzo lękano się nietoperzy, że nie wypowiadano nawet ich nazwy, aby nie wywoływać przysłowiowego „wilka z lasu”. Dlatego też w wielu lokalnych gwarach powstały nazwy zastępcze np. ze wschodniej Galicji pochodzi nazwa „gacek” (bo śpiące, a wisząc przypominające gacki, czyli skórzane rzemienne łączniki przy cepach rolniczych). Południowo-wschodnie gwary Małopolski są natomiast językową ojczyzną „nocka” (bo lata nocą). Podejrzewa się jednak, że najstarszym określeniem nietoperza jest nazwa „mroczek” (widywany oczywiście po zmroku). Co ciekawe, prawie wszystkie te określenia stały się ostatecznie nazwami zoologicznymi poszczególnych gatunków nietoperzy.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Folder Nietoperze GLPK8861 kB

Uprzejmie informujemy, iż do zapisanych uczestników na podany adres e-mail przesłaliśmy potwierdznie otrzymania zgłoszenia udziału w wydarzeniu "Noc Nietoperzy w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym". W związku z dużym zainteresowaniem, uprzejmie prosimy o możliwie najszybszą wiadomość (telefon lub e-mail), jeżeli z jakichś przyczyn wiesz, że nie będziesz mógł/mogła uczestniczyć w wydarzeniu, uwzględniając liczbę zgłoszonych przez Ciebie osób. Dzięki temu ktoś inny, kto nie zdążył się zapisać będzie mógł wziąć udział w wydarzeniu. Serdecznie dziękujemy.
Pozdrawiamy!
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
tel. (56) 49 18 151
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Już 26 sierpnia 2023 r. zapraszamy wszystkich na obchody "Międzynarodowej Nocy Nietoperzy". W programie czeka na Was między innymi:
- spotkanie z chiropterologiem - badaczem nietoperzy
- wspólne nasłuchiwanie i obserwacje
- skręcanie i rozwieszanie budek dla nietoperzy
- ognisko z kiełbaskami

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Noc nietoperzy - plakat279 kB

23 lipca 2023 roku odbyła się XVI Edycja Jarmarku Ekologicznego z Królewną Anną zorganizowanego przez Urząd Miejski w Brodnicy przy współpracy z brodnickim muzeum. Na Brodnickim przedzamczu na mieszkańców i turystów czekały między innymi stoiska z ekologiczną żywnością, ozdobnymi roślinami czy rękodziełem artystycznym. Nie zabrakło również stoisk parków krajobrazowych, nadleśnictwa, miasteczka zdrowia a także licznych atrakcji i animacji dla dzieci.

Hejże ho! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” tradycyjnie wraca w wakacje z 7. już edycją. Konkurs dedykowany jest dzieciom i młodzieży. Wypada przypomnieć zasady konkursu. Zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek o tematyce przyrodniczej, publikowanych na naszej stronie internetowej www.g-lpk.pl oraz funpage'u FacebookPamiętaj - kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza udzieli prawidłowej odpowiedzi zostanie nagrodzona. Nagrodzonym można zostać tylko raz. Do wygrania power banki z przyrodniczym nadrukiem, przedstawiającym wybrane gatunki zwierząt. W tym roku odpowiedzi na zadania należy przesyłać za pośrednictwem formularza internetowego. Czeka na Was 10 zagadek. Śledźcie nasze media. Waszą przewodniczką będzie harcerka Zosia oraz strażnik Tadeusz! Tegorocznym tematem zagadek będą leśne obserwacje. Zapraszamy do zapoznania się z załączonym regulaminem. Rozpoczynamy publikację zagadek - kliknij CZYTAJ WIĘCEJ. Powodzenia!

ZAGADKI (publikowane są kolejno pod tym samym linkiem)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfLYuo39nWjxKHxwr5U2I7cJzmx57_pweZTKBVFXzjjbW1I9g/viewform

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Regulamin konkursu101 kB

W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika i nadchodzącego Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza dnia 4 czerwca 2023 r. (niedziela) o godz.. 18:00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie na spotkanie z Panią Małgorzatą Gołębiewską - obserwatorką i fotografką nieba, która poprowadzi wystąpienie na temat Mikołaja Kopernika, budowy układu słonecznego, zjawisk astronomicznych, wykorzystania obrotowych map nieba, a także poruszy zagadnienie związane z zanieczyszczeniem nieba sztucznym światłem. Spotkanie połączone będzie z tematyczną wystawą fotograficzną. Więcej na plakacie. Wstęp wolny.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat informacyjny7203 kB