Publikacja "Drzwi do krajobrazu" walczy o nagrodę publiczności w 29. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej!

Liczymy na Wasze wsparcie. Głosować możecie pod linkiem: https://przegladksiazki.pl/publikacja/?id=23 do 15 listopada!

Album ze zdjęciami dobrze Wam znanego Daniela Pacha i tekstem Marii Falińskiej, wydany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego jest już laureatem Nagrody Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Walczymy dalej!

Album możecie zobaczyć pod linkiem: https://issuu.com/kujawsko.../docs/drzwi_do_krajobrazu1

Z okazji zbliżającego się "Dnia Krajobrazu" - ustanowionego na dn. 20 października, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 18-24.10.2021 r. odbywa się "Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy". W ramach wydarzenia od poniedziałku-piątku w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie organizowane są prelekcje dla młodzieży szkolnej nt. walorów przyrodniczo-krajobrazowych Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz spacery krajobrazowe ścieżką edukacyjną (nabór zamknięty). Ponadto w Dzień Krajobrazu tj. 20 października, na naszym profilu Facebook GLPK odbędzie się publikacja najlepszych zdjęć, nadesłanych przez uczestników konkursu fotograficznego "Krajobraz z moich stron". Tego dnia rozpocznie się także głosowanie internetowe tzn. like’owanie zdjęć, które potrwa do 24.10.2021 r. i wyłoni zwycięzców konkursu.

W załączeniu upubliczniamy treść rozporządzenia nr 18/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 7 października 2021 r. w sprawie nakazania wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego (Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego, poz. 4972).

Rozporządzenie

Z okazji zbliżającego się "Dnia Krajobrazu" - ustanowionego na dn. 20 października, Górznieńsko-Lidzbarski Park krajobrazowy pragnie zaprosić uczniów klas VI , VII i VIII ze szkół leżących na terenie gminy Górzno, Świedziebnia, Brzozie, Bartniczka, Lidzbark i Lubowidz do udziału w konkursie fotograficznym pn. „Krajobraz z moich stron”. W celu przystąpienia do konkursu, na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. należy przesłać w formie elektronicznej jedno autorskie zdjęcie przedstawiające krajobraz Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wraz z dołączonym formularzem zgłoszeniowym. Konkurs odbędzie się w trzech etapach:

W ubiegłą sobotę 25 września 2021 r., już po raz szósty z powodzeniem odbyła się Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna "Razem do trójstyku". Wzorem lat ubiegłych zawodnicy sztafety, w grupach pieszych (nordic walking), biegowych i rowerowych, wyruszyli z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby w pięknych okolicznościach przyrody GLPK, spotkać się przy symbolicznym głazie znajdującym się styku 3 województw. Na trójstyku uczestnicy mogli skorzystać z oferty stoiska promocyjnego Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, Miasta i Gminy Lubowidz oraz Powiatu Żuromińskiego. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku zaprezentował wystawę prac Grupy Fotograficznej ISSO. Po oficjalnych przemówieniach i posiłku wszystkie sztafety zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

W dniu 22 września 2021 r. na terenie rezerwatu przyrody ’’Jar Brynicy’’ w Leśnictwie Borek odbyło się uroczyste odsłonięcia kamienia upamiętniającego ’’Dąb Rzeczpospolitej’’ - zniszczony przez podpalenie pomnik przyrody. Uroczystość odbyła się w obecności przedstawicieli władz rządowych, lokalnych władz samorządowych, Górznieńsko-Lidzbarskiego Paru Krajobrazowego, straży pożarnej, przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz organizatora wydarzenia Nadleśnictwa Brodnica.

W dniu 18 września 2021 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie gościliśmy przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Główczyce (Pomorze) oraz z Ormontowic (Śląsk). Wizyta odbyła się w ramach projektu „A dokąd to?” programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje 2021”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Górznie w partnerstwie z ARTeria - Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach . Uczestnicy mieli okazję zwiedzić nasz Ośrodek, zapoznać się z walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowych GLPK, a także wziąć udział w przygotowanych przez lokalne KGW warsztatach kowalstwa artystycznego, filcowania na zimno, zdobienia w glinie oraz krawiectwa. Po zakończeniu warsztatów goście udali się na wycieczkę do rez. „Jar Brynicy”.

FOTORELACJA

Informujemy, iż na terenie woj. kujawsko-pomorskiego realizowany jest projektu nr. POWR.01.02.01-04-0105/19, pt: „Aktywizacja młodzieży NEET” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Celem głównym projektu są wyższe możliwości zatrudnieniowe 100 osób (60 Kobiet i 40 Mężczyzn) uczestniczących w projekcie, uzyskane poprzez ich udział w indywidualnych programach aktywizacji zawodowej, realizowanych w okresie trwania projektu, tj. 01.01.2020-31.10.2021r. Uczestnikami projektu są wyłącznie młode osoby fizyczne, zamieszkujące na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, w tym osoby z niepełnosprawnościami, w wieku 15-29 lat. Projekt jest skierowany wyłącznie do osób biernych zawodowo, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu tzw. młodzież NEET. Projekt przewiduje objęcie wsparciem 100 osób (60K i 40M) w tym co najmniej 50% osób o niskich kwalifikacjach i 30% osób zamieszkujących miasta średnie, w tym miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Więcej informacji w materiałach:

Opis projektu

Plakat i ulotki

W dniach 8-9 września 2021 r. Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizują wirtualne I Międzynarodowe Forum Dyskusyjne Nauka w praktyce: Ochrona przyrody w środowisku miejskim (http://sip2021.pl/, https://biologia.uwb.edu.pl/aktualnosci/nauka-w-praktyce-ochrona-przyrody-w-srodowisku-miejskim-791/ )

Wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą ochroną fauny i flory, jak również zależnościami między człowiekiem i przyrodą w środowisku miejskim, gorąco zapraszamy do wysłuchania referatów i udział w dyskusji.

Wystąpią m. in. prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dr hab. Tomasz Szymura, prof. UWr., dr hab. Magdalena Szymura, prof. UWr., dr hab. inż. Michał Ciach, profesor UR, dr Marek Bartoszewicz i wiele innych specjalistów-naukowców zaangażowanych w badaniach bioróżnorodności oraz w ochronę przyrody w miastach.

Międzynarodowe spotkanie odbędzie się online i jest całkowicie bezpłatne. Wymagana jest jedynie rejestracja pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Otrzymają Państwo we wrześniu link do sesji naukowych.

Zagadka nr 10: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową grzyba z rozsypanki nr 10 (w załączniku).

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 06.08.2021 r.
Nagrodę wygrywa Oliwier Jahnke
Poprawna odpowiedź: Soplówka jeżowata

Attachments:
Download this file (Rozsypanka nr-10.pdf)Rozsypanka nr 10648 kB

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła 18. edycję Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT 2021. By móc konkurować z produktami z całej Polski konieczny jest udział w etapie regionalnym, którego koordynatorem jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez aplikację konkursową https://konkurs.pot.gov.pl/konkurs/ do 5 września 2021 r.

O Certyfikaty POT mogą się ubiegać: wydarzenia cykliczne, pakiety usług turystycznych – imprezy turystyczne, obiekty, szlaki, miejsca – obszary.

Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), zdobyli trzecie miejsce w ogólnokrajowym konkursie „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Ich wiedza i umiejętności pozwoliły na pokonanie w finale reprezentacji jedenastu województw. Laureaci, ich rodzice i nauczyciele spotkali się wczoraj (12 lipca) z marszałkiem Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim. Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

- Tak wysokie miejsce jest efektem ciężkiej pracy uczniów, ich rodziców, opiekunów oraz zaangażowania naszych instytucji promujących walory przyrodnicze regionu. To wspaniałe, że właśnie poprzez młodych ludzi możemy zwracać uwagę na piękno środowiska przyrodniczego - mówił marszałek Piotr Całbecki. 

W związku z awarią linii telefonicznej po weekendowych burzach, kontakt telefoniczny z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym jest utrudniony. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o kontakt drogą mailową.

Witajcie! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” wraca z 5. edycją. Na czym polega? Już przypominamy - zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych publikowanych na naszej stronie internetowej oraz funpage'u Facebook. Odpowiedzi na zadania należy przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pamiętaj - kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona. Nagrody wyślemy po zakończeniu konkursu tj. rozstrzygnięciu 10 zagadek. W tym roku zadania mają formę rozsypanki, z której należy rozpoznać gatunek zwierzęcia/rośliny/grzyba.

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami udziału:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży szkolnej.
  2. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temacie: Zielony detektyw - zagadka nr …. (podać numer zagadki).
  3. W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zapoznaj się z załączoną informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
  4. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej mailowo oraz poproszony o podanie adresu do wysyłki nagrody.
  5. Kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona.
  6. Nagrodzonym można zostać tylko 1 raz. W przypadku udzielenia prawidłowej odpowiedzi przez osobę już nagrodzoną, nagroda zostanie przekazana kolejnej, która jako druga podała prawidłowe rozwiązanie zagadki.
Attachments:
Download this file (Klauzula informacyjna ZD21.pdf)Klauzula informacyjna264 kB
Download this file (Rozsypanka nr 1.pdf)Rozsypanka nr 1360 kB

Zapraszamy do zapoznania się z nasza wakacyjna ofertą edukacyjną oraz kontakt.

OFERTA WAKACYJNA GLPK

Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy 

do spraw ochrony zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych

Oferta nr 1/2021 z dnia 1 lipca 2021 r.

Data ogłoszenia: 01.07.2021 r.
Termin składania dokumentów: 12.07.2021 r.

Ogłoszenie o naborze (BIP)

Serdecznie zapraszamy na coroczne obchody Nocy Świętojańskiej "wJANki" w Górznie. W programie: warsztaty rękodzieła, konkursy i gry plenerowe, stoiska promocyjne - w tym stoisko promocyjno-edukacyjne GLPK z zabawą terenową, muzyka na żywo, pokaz cyrkowy. Do zobaczenia!

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Urząd Miasta i Gminy Górzno.

Miej wszystko pod ręką -> INFORMATOR TURYSTYCZNY GLPK (do pobrania)

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, 5 czwerwca 2021 r. o godz. 11.00 w parku na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się ekopiknik.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to najważniejsze, najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych, ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym dniu prezydent Torunia wraz ze współorganizatorami zaprasza mieszkańców na ekopiknik, który odbędzie się przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu. Więcej...

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy informuje, że dnia 4 czerwca 2021 r.

siedziba Parku i ośrodek edukacji ekologicznej w Rudzie będą nieczynne.