Zagadka nr 7: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową motyla z rozsypanki nr 7 (w załączniku).

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Attachments:
Download this file (Rozsypanka nr 7.pdf)Rozsypanka nr 7449 kB

Zagadka nr 6: Rozpoznaj i podaj nazwę gatunkową ptaka z rozsypanki nr 6 (w załączniku).

Zapoznaj się z zasadami udziału w konkursie.

Rozstrzygnięcie dn. 30.07.2021 r.
Nagrodę wygrywa Zosia Kłosowska
Poprawna odpowiedź: Dudek

Attachments:
Download this file (Rozsypanka nr 6.pdf)Rozsypanka nr 6431 kB

Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), zdobyli trzecie miejsce w ogólnokrajowym konkursie „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Ich wiedza i umiejętności pozwoliły na pokonanie w finale reprezentacji jedenastu województw. Laureaci, ich rodzice i nauczyciele spotkali się wczoraj (12 lipca) z marszałkiem Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim. Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

- Tak wysokie miejsce jest efektem ciężkiej pracy uczniów, ich rodziców, opiekunów oraz zaangażowania naszych instytucji promujących walory przyrodnicze regionu. To wspaniałe, że właśnie poprzez młodych ludzi możemy zwracać uwagę na piękno środowiska przyrodniczego - mówił marszałek Piotr Całbecki. 

Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego informuje o przedłużeniu terminu składania ofert pracy na wolne stanowisko pracy do spraw ochrony zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych - oferta nr 1/2021 z dnia 1 lipca 2021 r.

Nowy termin składania ofert:
Osoby zainteresowane prosimy o składanie ofert do 28 lipca 2021 r.

Pozostałe zasady naboru pozostają bez zmian:

Ogłoszenie o naborze (BIP)

W związku z awarią linii telefonicznej po weekendowych burzach, kontakt telefoniczny z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym jest utrudniony. Przepraszamy za niedogodności i prosimy o kontakt drogą mailową.

Witajcie! Internetowy konkurs Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego „Zielony detektyw” wraca z 5. edycją. Na czym polega? Już przypominamy - zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych publikowanych na naszej stronie internetowej oraz funpage'u Facebook. Odpowiedzi na zadania należy przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pamiętaj - kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona. Nagrody wyślemy po zakończeniu konkursu tj. rozstrzygnięciu 10 zagadek. W tym roku zadania mają formę rozsypanki, z której należy rozpoznać gatunek zwierzęcia/rośliny/grzyba.

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami udziału:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży szkolnej.
  2. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temacie: Zielony detektyw - zagadka nr …. (podać numer zagadki).
  3. W treści maila należy podać imię i nazwisko oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zapoznaj się z załączoną informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
  4. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej mailowo oraz poproszony o podanie adresu do wysyłki nagrody.
  5. Kto pierwszy, ten lepszy! Osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź, zostanie nagrodzona.
  6. Nagrodzonym można zostać tylko 1 raz. W przypadku udzielenia prawidłowej odpowiedzi przez osobę już nagrodzoną, nagroda zostanie przekazana kolejnej, która jako druga podała prawidłowe rozwiązanie zagadki.
Attachments:
Download this file (Klauzula informacyjna ZD21.pdf)Klauzula informacyjna264 kB
Download this file (Rozsypanka nr 1.pdf)Rozsypanka nr 1360 kB

Zapraszamy do zapoznania się z nasza wakacyjna ofertą edukacyjną oraz kontakt.

OFERTA WAKACYJNA GLPK

Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy 

do spraw ochrony zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych

Oferta nr 1/2021 z dnia 1 lipca 2021 r.

Data ogłoszenia: 01.07.2021 r.
Termin składania dokumentów: 12.07.2021 r.

Ogłoszenie o naborze (BIP)

Serdecznie zapraszamy na coroczne obchody Nocy Świętojańskiej "wJANki" w Górznie. W programie: warsztaty rękodzieła, konkursy i gry plenerowe, stoiska promocyjne - w tym stoisko promocyjno-edukacyjne GLPK z zabawą terenową, muzyka na żywo, pokaz cyrkowy. Do zobaczenia!

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Urząd Miasta i Gminy Górzno.

Miej wszystko pod ręką -> INFORMATOR TURYSTYCZNY GLPK (do pobrania)

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, 5 czwerwca 2021 r. o godz. 11.00 w parku na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się ekopiknik.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to najważniejsze, najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych, ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym dniu prezydent Torunia wraz ze współorganizatorami zaprasza mieszkańców na ekopiknik, który odbędzie się przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu. Więcej...

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy informuje, że dnia 4 czerwca 2021 r.

siedziba Parku i ośrodek edukacji ekologicznej w Rudzie będą nieczynne.

Publikujemy obowiązującą od 1 czerwca 2021 r. Uchwałę Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

https://bip.kujawsko-pomorskie.pl/uchwala-nr-xxx44321-sejmiku-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego-z-dnia-22-marca-2021-r-w-sprawie-gorzniensko-lidzbarskiego-parku-krajobrazowego/

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego uczestnicząc w projekcie Interreg Europa o nazwie ThreeT (Thematic Trail Trigger) opracował Plan Działania (Action Plan) dla parków krajobrazowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach dokumentu zarekomendowano szereg działań dotyczących poprawy warunków uprawiania turystyki aktywnej, szczególnie rowerowej, na obszarze parków krajobrazowych. Zalecenia te uwzględniają dobre praktyki i doświadczenia partnerów projektu ThreeT. Wdrożenia opisane w Planie Działania zostaną ujęte w dokumentach strategicznych Województwa. Ich realizacja możliwa będzie w latach 2022-2027, przy pomocy programów europejskich i środków własnych partnerów.

W dniu 6 maja br. na terenie rezerwatu przyrody "Jar Brynicy" w Leśnictwie Borek został posadzony potomek ponad 500-letniego pomnika przyrody "Dębu Rzeczypospolitej", który 25 grudnia ubiegłego roku został zniszczony w skutek podpalenia.

Zaproszeni goście, w tym Edward Siarka - wiceminister klimatu i środowiska wraz z parlamentarzystami, w zgliszczach poległego w pożarze pomnika przyrody uroczyście posadzili nowy dąb, który został wyhodowany z żołędzia swojego „ojca” - Dębu Rzeczypospolitej.

Tak ważny i uroczysty dzień nie zakończył się na posadzeniu tylko jednego drzewa. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa”, przedstawiciele władz państwowych, Lasów Państwowych, samorządów oraz społeczeństwa wspólnie posadzili na terenie leśnictw Borek nowe pokolenie drzew, które z dnia na dzień stanie się lasem.

Posadzenie potomka Dębu Rzeczypospolitej, to bardzo ważne wydarzenie, które na zawsze wpisze się w historię Pojezierza Dobrzyńskiego, ale także polskiej przyrody, nadzieją na przyszłość.

Województwo kujawsko-pomorskie to nie tylko toruńska starówka, deptak w Ciechocinku czy Wyspa Młyńska w Bydgoszczy. Na poszukiwaczy wyjątkowych atrakcji czeka tu wiele tajemniczych, wciąż nieodkrytych przez turystów, miejsc. Wzdłuż Wisły i Brdy rozciąga się pofalowany krajobraz, urozmaicony wieżami kościołów znaczącymi malownicze miasteczka do odwiedzenia. Poprzez nie droga prowadzi do głębokich borów, kryjących tajemnice przyrody.

ESKAPADA to zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą spróbować przygód w naszym regionie. Imprezę organizuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a jej gospodarzem jest ponad sześćdziesiąt organizacji. To za ich sprawą powstała oferta zwiedzania regionu z przewodnikami - ponad sto różnego rodzaju wycieczek, tras, rajdów, gier terenowych. Wszystko to w jeden weekend i całkiem za darmo.

"ESKAPADA. Poznaj swój region z przewodnikiem" odbywa się już po raz siódmy i cieszy się rosnącą popularnością. Impreza jest spotkaniem miłośników historii regionu, poszukiwaczy różnorodnych aktywności i zwykłych ciekawskich, szukających w swojej okolicy czegoś nowego. Wspólnie otwieramy sezon na lokalną turystykę.

W ramach akcji serdecznie zapraszamy do Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na wycieczkę rowerową, która odbędzie się dn. 29.05.2021 r. w godz. 11:00-14:00. Obowiązuje rejestracja do wyczerpania dostępnych miejsc. Więcej informacji.

Plusz, gałganki, modelina, farbki i kredki, a może materiały z recyklingu? Liście odciśnięte na papierze? Wyklejanki i wycinanki? Wybierz technikę, przygotuj pracę na wybrany temat, przyślij ją do nas i wygraj fantastyczne nagrody – zestawy klocków LEGO oraz plecaki z gadżetami przydatnymi podczas podróży.

Razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy najmłodszych do udziału w konkursie plastycznym, którego motywem przewodnim jest przyroda i parki krajobrazowe. W naszym regionie mamy aż dziesięć takich parków! Chroni się w nich różne gatunki roślin i zwierząt, ich siedliska, ale również zamki i inne zabytki, żeby w przyszłości mogły się nimi cieszyć kolejne pokolenia. W parkach odbywają się między innymi warsztaty ekologiczne, lekcje przyrodnicze, festyny i wiele innych ciekawych wydarzeń.

Pszczoły i inne owady zapylające stanowią integralną część ekosystemów. Odgrywają niezwykle ważną rolę w zapylaniu roślin uprawnych i dzikiej flory. Szacuje się, że około 78% wszystkich gatunków roślin występujących na ziemi jest owadopylna (w tym ponad 200 gatunków roślin uprawnych). Tak więc zapylenie przez owady zapewnia przede wszystkim przetrwanie większości gatunków świata ożywionego.

Owady zapylające każdego dnia zmagają się z trudnościami, które powstały w wyniku działalności gospodarczej człowieka takimi jak: intensywne rolnictwo wykorzystujące coraz większe ilości chemicznych środków ochrony roślin, scalanie gruntów (likwidacja miedz i zadrzewień śródpolnych), likwidacja nieużytków, zanieczyszczenie środowiska itd.

W obecnym stanie prawnie brakuje regulacji umożliwiających wypłaty rekompensat rolnikom, hodowcom za straty spowodowane przez ptaki pozostające pod ochroną. Aktualnie normy prawne obciążające Skarb Państwa lub dzierżawcę bądź zarządcę obwodu łowieckiego w zakresie odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta będące pod ochroną, zostały zawarte w art. 126 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o ochronie przyrody oraz w art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 (Dz. U. 1995 Nr 147 poz. 713). Obowiązujące przepisy odnoszą się jedynie do żubrów, wilków, rysi, niedźwiedzi i bobrów - zawartych w art. 126 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody oraz do dzików, łosi, jeleni, danieli i saren zakwalifikowanych w ustawie Prawo Łowieckie, nie uwzględniając ptactwa.