Wzorem ubiegłego roku, w dniach 17-21.10.2022 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbędą się obchody „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski na dzień 20 października, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

W ramach obchodów święta krajobrazu, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbędzie się „Młodzieżowy tydzień krajobrazowy”. Wydarzenie ma na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu oraz zachęcenie uczestników do odkrywania krajobrazu na nowo. Tegoroczne hasło przewodnie „Krajobraz doświadczam w pełni” zwraca uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, dotknąć. Będzie można tego doświadczyć podczas dedykowanych zajęć przyrodniczych dla dzieci i młodzieży, odbywających się przez cały tydzień tj. 17-21.10.2022 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie.

Jesień to pora roku czarująca różnorodnością swoich barw w przyrodzie. To również świetna okazja aby sięgnąć po dodatkową motywację spacerową. Czas spędzony na spacerze po parku lub w lesie to najprostsza forma ruchu, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Liście drzew i krzewów przybierają jesienne ogniste barwy, a opadając tworzą kolorowe dywany wydające przyjemny dla ucha szelest. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy i nauki rozpoznawania gatunków na podstawie liści.

Attachments:
Download this file (Mój jesienny zielnik - regulamin.pdf)Regulamin konkursu192 kB
Download this file (Mój jesienny zielnik - szablon zielnika.pdf)Szablon zielnika661 kB
Download this file (Mój jesienny zielnik.png)Plakat informacyjny3277 kB

Zachęcamy wszystkich miłośników rowerów górskich do udziału w kolejnej edycji zawodów "Weltrack MTB MARATON" o puchar Burmistrza Lidzbarka, które odbędą się w najbliższą sobotę tj. 1 października 2022 r. Przed zawodnikami trasa ok. 36 km. W tym roku trasa prowadzi przez dwa województwa, dwa parki krajobrazowe (Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy oraz Welski PK), dwa nadleśnictwa i dwie gminy, a także po lidzbarskim Weltracku! Będą szutry, single i niemałe górki. W załączeniu plakat informacyjny.

Link do zapisów: https://wbtiming.pl/lidzbark-mtb2022

Attachments:
Download this file (MTB Lidzbark.jpg)Weltrack MTB MARATAON - plakat406 kB

23 września żegnamy lato i witamy jesień. Tego dnia świętujemy pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni. Astronomiczna zaczęła się dokładnie 23 września 2022 r. o godzinie 3:03 nad ranem. Nie zapominajmy, że jesień to równie dobra pora roku na odkrywanie przyrody i leśne spacery. Przede wszystkim to doskonała okazja do nauki rozpoznawania gatunków drzew i krzewów na podstawie charakterystycznych cech morfologicznych. To właśnie jesienią liście, nasiona i owoce wielu z nich są na wyciągnięcie ręki. To również pora roku, która najbardziej obfituje w różnorodność gatunków grzybów. Tylko o tej porze roku możemy usłyszeć rykowisko jeleni szlachetnych czy zobaczyć klucze odlatujących żurawi.

Attachments:
Download this file (Jesienna oferta edukacyjna (autor GLPK).png)Jesienna oferta edukacyjna 20222892 kB

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza miłośników leśnych wędrówek do udziału w Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej "Razem do trójstyku", która odbędzie się w ostatnią sobotę września tj. 24.09.2022 r. Sztafeta organizowana jest na terenie GLPK już po raz siódmy. Zgłoszeni uczestnicy w grupach pieszych (nordic walking), biegowych i rowerowych, wyruszą z Górzna (woj. kujawsko-pomorskie), Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Lubowidza i Żuromina (woj. mazowieckie), aby spotkać się przy symbolicznym głazie na trójstyku - miejscu styku trzech województw. Po wspólnym spotkaniu przy głazie, w pobliskim „Gościńcu Myśliwskim” w Konopatach odbędzie się plenerowy piknik integracyjny z ogniskiem, słodkim poczęstunkiem, muzyką oraz zabawami i konkursami. Więcej szczegółów na załączonym plakacie. Trasa sztafety z Górzna: https://goo.gl/maps/JYgLB2CVcV41pxnX8

Attachments:
Download this file (Razem do trójstyku - plakat.png)Plakat wydarzenia3990 kB

Dnia 10 września 2022 roku w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie odbył się piknik ekologiczny "Krok po kroku do zdrowia" oraz "I Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych" z ciekawymi propozycjami aktywności na świeżym powietrzu, w pięknych leśnych okolicznościach przyrody GLPK. Na przybyłych uczestników czekało wiele atrakcji w postaci quizów, gier i zabaw plastycznych oraz konkursu z nagrodami, w których brały udział zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Wspólnie z organizatorami - KGW Zaborowo, Urzędem Miasta i Gminy Górzno oraz Stow. na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno, serdecznie zapraszamy 10 września na marsz nordic walking oraz piknik ekologiczny "Krok po kroku do zdrowia", który odbędzie się w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie. W programie smakołyki, ognisko, zabawy i konkursy z nagrodami, a także gry i zabawy przyrodnicze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w związku obchodami Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych. W załączeniu plakat wydarzenia.

Attachments:
Download this file (Krok po kroku 2022 plakat.jpg)Plakat wydarzenia250 kB

W związku z zaplanowanymi wyłączeniami prądu w dniu 30.08.2022 r. w godz. 8:30-14:00 kontakt z siedzibą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego będzie utrudniony. Przepraszamy za niedogodności. Prosimy o kontakt na numery komórkowe:
https://parki.kujawsko-pomorskie.pl/glpk/historia-parku/kontakt

Strona Energa Operator

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od  1955  roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

CZYTAJ WIĘCEJ...

Jako partner wydarzenia, przekazujemy oficjalną informację o odwołaniu "I Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny".
 
Szanowni Państwo,
z uwagi na wycofanie się organizatora sportowej części "I Memoriału Stanisławy Walasiewiczówny" - Kaszubskiego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej w Żukowie, planowanego na dzień 26-27 sierpnia 2022 r., Memoriał w ww. datach nie odbędzie się. Trwają prace z nowym organizatorem nad ustaleniem nowego terminu wydarzenia. Wspólnie dążymy do tego by Memoriał udało się zorganizować jesienią 2022 roku.
 
Z poważaniem,
Mikołaj Pietruszka

Bezpieczeństwo nad wodami to w okresie wakacyjno-wypoczynkowym temat szczególnie ważny. W tym czasie znacznie wzrasta liczba korzystających z kąpieli oraz sprzętu wodnego. Każde wejście do wody stwarza zagrożenie, które należy mieć na uwadze. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy w ramach wakacyjnych zajęć przyrodniczych dla młodzieży, zorganizował spotkanie z ratownikiem WOPR, który zapoznał uczestników z zasadami zachowania bezpieczeństwa nad wodą.
Więcej na ten temat w TVP BYDGOSZCZ "ZBLIŻENIA" [2:50-5:00 min]

W dniach 25 lipca do 3 sierpnia 2022 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej w Rudzie na piętrze prowadzone są prace remontowe. W związku z powyższym dostęp do sali edukacyjnej oraz ekspozycji narzędzi leśnych w tym czasie będzie utrudniony. Po wcześniejszym kontakcie mailowym bądź telefonicznym, w okresie wakacyjnym realizujemy w terenie zajęcia przyrodnicze dla zorganizowanych grup turystycznych. Serdecznie zapraszamy!

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza zorganizowane grupy dzieci, młodzieży i turystów do Ośrodka edukacji ekologicznej w Rudzie na wakacyjne warsztaty przyrodnicze, poświęcone tematyce walorów przyrodniczo-kulturowych Parku, a także dobroczynnych właściwości lasu i leczniczego wykorzystania niektórych gatunków roślin. W Ośrodku dostępna jest również całoroczna ekspozycja dawnych narzędzi używanych w leśnictwie. Park zachęca także odwiedzających do zabawy w questing – rodzaj podchodów z wątkiem edukacyjnym, oraz do udziału w grze terenowej „Ekozwiedzanie na Górzna planie”, która jest edukacyjną przygodą a zarazem przewodnikiem po zakątkach miasta Górzna. W wakacje Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy wraca z VI edycją internetowego konkursu przyrodniczego „Zielony detektyw”. Ponadto, w ramach potrzeb i zainteresowania indywidualną edukacją, turyści mogą skorzystać ze znajdujących się na terenie Parku przyrodniczych ścieżek dydaktycznych. Więcej szczegółów znajdą Państwo w załączonej ofercie wakacyjnej GLPK. Śledźcie naszą stronę internetową oraz facebookowy profil.

Attachments:
Download this file (GLPK - Ekoatrakcje na wakacje.pdf)Oferta wakacyjna GLPK2284 kB

Zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu „GOZpodarz 2022″, promującym dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego! Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to świadome podejście, że wartość surowców, materiałów i gotowych produktów powinna zostać zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wytworzonych odpadów. Podstawą tej koncepcji jest tzw. piramida 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj.

Link do webinarium na facebooku:

https://www.facebook.com/events/1931513373709701/?ref=newsfeed

Attachments:
Download this file (Program-Webinarium-Deforestacja-Tleń-czerw-2022.jpg)Program webinarium823 kB

Spacerując po lasach rezerwatu „Szumny Zdrój”, od kilku tygodniu w powietrzu wyczuć można charakterystyczny zapach czosnku. Ostatnio stał się on jeszcze bardziej intensywny. Przyczyna tego zjawiska jest prosta - nadeszła pora kwitnienia czosnku niedźwiedziego. Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), choć uznawany za gatunek górski, upodobał sobie nasze tereny. Szczególnie w rezerwacie „Szumny Zdrój” znalazł dla siebie dogodne warunki do rozwoju. Jego siedliskiem są wilgotne, cieniste lasy z obszarami źródliskowymi. Rośnie dużymi skupiskami, a nawet łanami. W czasie kwitnienia (kwiecień-czerwiec) wykształca białe, kuliste kwiatostany. Kwiaty zapylane są głównie przez trzmiele i muchy. To właśnie w okresie zakwitania roślina najintensywniej wydziela charakterystyczny zapach, który unosi się w okolicach występowania.

W miniony wtorek tj. 31 maja 2022 r. w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu odbył się Dzień Dziecka. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział wiele polskich i ukraińskich dzieci. Impreza została zorganizowana przez Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży we współpracy z Województwem Kujawsko-Pomorskim i była połączona z Festiwalem Ekologicznym nowo powstałego klubu ekologicznego Atmosfera. Na dzieci czekało wiele atrakcji w formie zabaw, konkursów i słodkich przekąsek. O edukację przyrodniczą zadbali pracownicy parków krajobrazowych: Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Pan Piotr Całbecki, serdecznie zaprasza na Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego! 9 dni, kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji. Wraca Święto Województwa jak za dawnych, dobrych lat! Po dwóch latach pandemii, w pełnej krasie wraca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W całym regionie znów królować będzie muzyka, taniec i zabawa. Przed publicznością wystąpią między innymi Kasia Kowalska, Michał Szpak, Ewa Bem, FISZ EMADE, Wiki Gabor, Margaret, Mela Koteluk, Piotr Rogucki oraz Jamala  – ukraińska gwiazda i zwyciężczyni konkursu Eurowizji w roku 2016. Impreza potrwa od 4 do 12 czerwca i zawita do ośmiu miejscowości.

Zapowiedzi i relacje z wydarzeń można śledzić na facebookowym profilu Kujaw i Pomorza.

Dnia 26.05.2022 r. uruchomiono internetowy „Euroazjatycko-afrykański atlas migracji ptaków”.  Strona z atlasem znajduje się pod adresem https://www.migrationatlas.org. Do utworzenia Atlasu posłużyły przede wszystkim wiadomości powrotne uzyskane z europejskich central obrączkowania ptaków, w tym 1 175 258 rekordów o obrączkowanych i ponownie stwierdzonych ptakach przekazanych przez naszą Centralę Obrączkowania.

Od 2002 r. Polska Izba Ekologii z sukcesem organizuje Konkurs EKOLAURY, promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw,  instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni oraz instytutów.

WIĘCEJ