W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika i nadchodzącego Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza dnia 4 czerwca 2023 r. (niedziela) o godz.. 18:00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie na spotkanie z Panią Małgorzatą Gołębiewską - obserwatorką i fotografką nieba, która poprowadzi wystąpienie na temat Mikołaja Kopernika, budowy układu słonecznego, zjawisk astronomicznych, wykorzystania obrotowych map nieba, a także poruszy zagadnienie związane z zanieczyszczeniem nieba sztucznym światłem. Spotkanie połączone będzie z tematyczną wystawą fotograficzną. Więcej na plakacie. Wstęp wolny.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat informacyjny7203 kB

W tym roku Światowy Dzień Pszczół (co roku obchodzony 20 maja), w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym świętujemy już od piątku - 19 maja br. Tego dnia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie odbyły się tematyczne zajęcia przyrodnicze, podczas których szczególną uwagę poświęciliśmy znaczeniu  i roli dzikich pszczół w przyrodzie. Zajęcia połączone były z budowaniem hotelu dla owadów. Dzieci własnoręcznie tworzyły wypełnienie pierwszej części hotelu. Każda grupa, która w kolejnych dniach odwiedza GLPK, dorzuca własną „cegiełkę” do owadziego lokum. Już niedługo będziemy mogli podziwiać efekt końcowy.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy miał przyjemność partnerować organizacji IV Finałowi Ponadregionalnego Turnieju Przyrodniczego pt. „W harmonii z przyrodą”, który odbył się dn.17 maja 2023 r. w Zespole Szkół w Lubowidzu. W turnieju brali udział uczniowie klas IV-VI oraz VII-VIII z regionu Północnego Mazowsza. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele szkoły w Lubowidzu, Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Lidzbark.

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzimy od 2002 roku, zawsze 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, a także przypominamy o potrzebie jej ochrony. W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka (Myosotis), to „mysie uszko” (z greckiego mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który często kojarzymy z dzieciństwem i sielskimi widokami. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, rzadziej białe czy różowe Dzień Niezapominajki przypomina nam również, jak ważne są te magiczne chwile, które przeżywamy razem z naszymi bliskimi. To czas, aby zatrzymać się na chwilę i skupić się na tych drobnych, ale niezapomnianych momentach, które tworzą nasze życie.

Tekst i zdjęcie: Krzysztof Pokrętowski GLPK

Jest to częste pytanie od miłośników i obserwatorów przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z majem rozpoczął się czas oczekiwania na kwitnienie rzadkiego w tej części Polski gatunku górskiego – czosnku niedźwiedziego Allium ursinum, który na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego licznie występuje w runie lasów grądowych i łęgowych okolic Górzna, a w szczególności w rezerwacie przyrody „Szumny Zdrój”. Szczyt kwitnienia czosnku niedźwiedziego przypada na drugą połowę maja. Dlatego warto zaplanować sobie wycieczkę do miasteczka Górzno, aby zobaczyć ten gatunek w pełnej krasie. 

Jak każdego roku, po raz kolejny społeczności całego świata łączą siły, aby w ten ważny dla naszej planety dzień zwrócić uwagę na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. „Dzień Ziemi”, obchodzony co roku 22 kwietnia, to czas refleksji nad wpływem człowieka na otaczającą nas naturę, skłaniający nas do podjęcia działań w celu jej ochrony. Obchody „Dnia Ziemi” zostały zainicjowane w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępującą degradacją środowiska naturalnego, zaczęli domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.

Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Na całym świecie lokalne społeczności spotykają się co roku na akcjach sprzątania świata. „Dzień Ziemi” to jednak nie tylko sprzątanie. To także edukacja i podnoszenie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska naturalnego. W kwietniu Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy współorganizował i uczestniczy w kilku wydarzeniach związanych z obchodami „Dnia Ziemi”, m.in.:

Jak wam upłynęła majówka? Na nudę na pewno nie mogli narzekać uczestnicy majówki z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym! 2 maja wybraliśmy się wspólnie na spacer śladami Zosi i Tadeusza do rezerwatu przyrody "Szumny Zdrój". O tym jak odróżnić dąb szypułkowy od bezszypułkowego, co to są spały żywiczarskie, jaką rolę w przyrodzie pełni martwe drewno, jak wygląda nisza źródliskowa? To tylko niektóre ciekawostki czekające na uczestników. Trasa rozpoczynała się w małym ogrodzie dendrologicznym, stanowiącym świetne miejsce do rozpoznawania rodzimych gatunków drzew i krzewów. Podążając szlakiem uczestnicy poznali ponadto formy ochrony przyrody na terenie GLPK, różnorodność siedlisk leśnych, warstwy leśne wraz z charakterystycznymi dla rezerwatu gatunkami roślin i zwierząt. Czas umiliła nam słoneczna majowa pogoda. Na końcu ścieżki na głodnych wiedzy spacerowiczów czekało ognisko z kiełbaskami. Dziękujemy wszystkim za udział!

Dnia 18 kwietnia 2023 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Na wstępie powitano oraz wręczono akty nominacyjne nowym członkom Rady. W dalszej części spotkania omówiono działalność GLPK w 2022 r. oraz przedstawiono plany do realizacji w 2023 r. Swój referat wygłosił również Pan Sławomir Flanz - Kierownik Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego Oddziału w Toruniu, który zaprezentował założenia oraz wyniki opracowywanego Audytu Krajobrazowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w kontekście ochrony krajobrazu województwa oraz prac przygotowawczych parków krajobrazowych do wykonania projektów planów ochrony. Spotkanie zakończono i podsumowano wspólną dyskusją na bieżące tematy.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza dnia 2 maja 2023 r. (godz. 10:00 -13:00) na przyrodniczy spacer do rezerwatu "Szumny Zdrój". Wędrować będziemy ścieżką dydaktyczną, śladami naszych parkowych bohaterów - harcerki Zosia i strażnika Tadeusza.

Lekcje przyrody w terenie? Parki krajobrazowe to idealne miejsca do tego typu edukacji. W dniu 14 kwietnia 2023 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbyła się konferencja na temat działań nauczycieli oraz edukatorów parków krajobrazowych na rzecz edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej. Dyskutowano na temat dotychczasowej współpracy szkół z parkami krajobrazowymi, zacieśnianiu tej współpracy, a także możliwościach współdziałania w realizacji szkolnych projektów ekologicznych w ramach platformy eTwinning. A wszystko po to, by uczniowie w interesujący i atrakcyjny sposób zdobywali wiedzę na świeżym powietrzu. Część wykładową poprowadził przedstawiciel Krajowego Biura Programu eTwinning, który od wielu lat realizuje projekty eTwinning oraz zajmuje się wsparciem nauczycieli w tworzenia i realizacji szkolnych projektów krajowych, jak i międzynarodowych. Podczas sesji terenowej Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy miał okazję zaprezentować uczestnikom narzędzia, metody oraz dobre praktyki stosowane w edukacji przyrodniczej, a także przedstawić swoją ofertę dydaktyczną. Więcej na temat konferencji w materiale:

TVP Bydgoszcz „Zbliżenia”

Spotkanie z ekologią 04.05.2023

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w grze terenowej pt. „Ekozwiedzanie na Górzna planie”, organizowanej w ramach wojewódzkiej akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”. Fascynuje Cię zwiedzanie i odkrywanie tajemnic? Pragniesz poznać ciekawostki przyrodnicze i historyczne okolicy? Ta gra jest właśnie dla Ciebie! 

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat promocyjny 12768 kB
Plakat promocyjny 23220 kB

Zdrowych i Radosnych Świąt Wielkanocnych życzy dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wraz z pracownikami

„GLPK GRAVEL” już za nami. To było piękne rowerowe święto! W sobotę 25 marca 2023 r., na gravelowy event w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym stawili się rowerowi zapaleńcy z różnych zakątków województwa kujawsko-pomorskiego, ale i Polski. Całymi ekipami do parku przyjechali miłośnicy dwóch kółek m.in. z Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Brodnicy, Lidzbarka, Gdańska, Olsztyna, Warszawy. A wszystko po to, aby stawić czoła wymagającej ponad 60-kilometrowej trasie, a także na własnych nogach poczuć oraz doświadczyć wspaniałych warunków turystycznych i walorów przyrodniczo-krajobrazowych jednego z najpiękniejszych regionów województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiosna to pora roku, na którą wszyscy czekają z utęsknieniem. Przychodzi powoli i stopniowo. Otula ziemię delikatnymi promieniami słońca i przynosi łąki kwitnących kwiatów. Sprowadza z dalekich stron ciepłolubne ptaki, rozwija pąki na krzewach i drzewach, budzi do życia uśpioną przez zimę przyrodę. Świat staje się kolorowy, pełen świergotu ptaków oraz soczystej zieleni z kępami bieli, żółci i fioletu. Promienność z podziwiania i obserwowania eksplodującej natury mogą poczuć dzieci i młodzież na przyrodniczych ścieżkach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, stając się ilustratorami kwitnącego świata przyrody.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Wiosenna oferta edukacyjna - plakat3918 kB

Serdecznie zapraszamy grono pedagogiczne na konferencję, która uwypukli działania nauczycieli i edukatorów z parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Konferencja pt. "Działaj lokalnie, myśl globalnie, czyli o oddziaływaniu edukacji środowiskowej w ramach projektów szkolnych realizowanych dzięki narzędziom platformy ESEP i współpracy nauczycieli z edukatorami z ośrodków edukacji ekologicznej parków krajobrazowych" odbędzie się dnia 14 kwietnia 2023 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie, Ruda 1, 87-320 Górzno.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Plakat konferencji529 kB

Okres ferii zimowych w województwie kujawsko-pomorskim minął nam bardzo szybko, a to za sprawą licznych spotkań Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego z dziećmi i młodzieżą. Jedno z nich odbyło się pod okiem TVP Bydgoszcz, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich Szynkówko. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału z udziałem GLPK [od. 8min.]: LINK

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia 6 odcinków nt. walorów Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, nagranych do cyklu pt. "Lubię tu być. Miejsca warte zobaczenia” dla portalu Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0.

  • 1 odc. - Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
  • 2 odc. - Budki lęgowe dla ptaków
  • 3 odc. - Rezerwat “Jar Brynicy”
  • 4 odc. - Walory krajobrazowe i kulturowe GLPK
  • 5 odc. - Bóbr europejski
  • 6 odc. - Jeziora GLPK i legendy ludowe

"GLPK GRAVEL - Ustawka" to ponad 62 km rowerowego szczęścia. Doskonały plan na aktywne spędzenie ostatniej soboty marca, w towarzystwie „gravelowych” zapaleńców. To prawdziwa gratka dla miłośników jazdy niezależnie od rodzaju terenu. Rower typu gravel został stworzony po to, aby spełniać zróżnicowane wymagania, łącząc w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych. Trasa przejazdu jest równie zróżnicowana. Prowadzi przez jeden z najpiękniejszych regionów województwa kujawsko-pomorskiego. Urozmaicony teren, minimum asfaltów, leśne ścieżki, szutrowe drogi i przepiękny Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Zapiszcie sobie w kalendarzu datę - 25.03.2023 r. To będzie wyjątkowa „ustawka”, podczas której każdy jedzie swoim tempem. Start free, pakiet powitalny i poczęstunek przy ognisku na mecie. Więcej informacji na fanpage GLPK Gravel. Bądźcie z nami na bieżąco, lajkujcie, obserwujcie i udostępniajcie!

Data obchodów tego przyrodniczego święta upamiętnia podpisanie Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Zwana jest także Konwencją Ramsarską. W tym roku przypada 52 rocznica tego wydarzenia.

Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako wodno-błotne, poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli obszarów wodno-błotnych w kontekście zrównoważonego rozwoju na świecie. W tym roku świętujemy pod hasłem: ,,Już czas na przywrócenie mokradeł".

W dniu 18.01.2023 r. w Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK w Rudzie odbył się etap parkowy Ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Spośród uczniów ze szkół uczestniczących w etapie wyłoniony został zespół, który reprezentować będzie GLPK na szczeblu wojewódzkim. Konkurs ma swoją wieloletnią tradycję. Poświęcony tym niezwykle ciekawym i wartościowym przyrodniczo terenom jakimi są parki krajobrazowe, organizowany jest już od 12 lat.