W dniu 20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Tego dnia, w 2000 roku została podpisana we Florencji Europejska Konwencja Krajobrazowa, która stanowi - ,,konwencje stosuje się do całego terytorium Stron i […] obejmuje ona obszary lądowe oraz wody śródlądowe i morskie’’

Trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu zainicjowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska  ma zwrócić szczególną  uwagę na rosnące znaczenie wody dla kształtowania i funkcjonowania krajobrazów.

Ze względu na to, iż woda jest integralnym składnikiem wielu krajobrazów, a znaczenie wody w krajobrazie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak w obliczu coraz bardziej uszczuplających się zasobów wody, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu zapraszamy do udziału w Spacerze Krajobrazowym w dniu 20 października 2019 r. Udział w nim jest bezpłatny.  Zamiar uczestnictwa należy zgłosić telefonicznie (56) 4918151 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zbiórka uczestników o godz. 12.00 w ośrodku edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie, gmina Górzno  (współ. geograf. 53.225168, 19.656079).

Spacer pod hasłem:

Woda w krajobrazie – jej szczególne znaczenie w kształtowaniu ekosystemów Górznienieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Celem spaceru będzie pokonanie trasy prowadzącej wokół ośrodka edukacji ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz zwrócenie szczególnej uwagi na wody jako element krajobrazu i ich znaczenie dla środowiska przyrodniczego. Czas przejścia – około 1,5 godziny. Spacer zaplanowano dla całych rodzin. Każdy z uczestników otrzyma mapę Parku oraz widokówki przedstawiające m.in. piękno zbiorników wodnych mieszczących się na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Na zakończenie spaceru istnieje możliwość przygotowania ogniska na terenie ośrodka edukacji ekologicznej w Rudzie.