W dniach  26-27 sierpnia 2022 r. odbędzie się „I Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny”, upamiętniający 90-tą rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego i ustanowienia rekordu świata przez Stanisławę Walasiewiczównę w biegu na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Memoriał będzie składać się z biegu głównego na dystansie 10 km, wokół Wierzchowni – rodzinnej wsi z domostwem Walasiewiczówny, położonej na terenie gminy Górzno (powiat brodnicki) oraz Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. W ramach wydarzenia przewidziano także biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży oraz inne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Bieg główny rozgrywany będzie w ramach XI Cykl Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długich.

Memoriał Stanisławy Walasiewiczówny będzie wydarzeniem o walorze nie tylko sportowym. W sensie szeroko rozumianej kultury społecznej, będzie także swoistym przybliżeniem tej nieco zapominanej już wybitnej sportsmenki, ikony polskiego sportu międzywojennego, należącej do największych gwiazd kobiecej lekkoatletyki na świecie. Walasiewiczówna zdobywała medale i biła rekordy na międzynarodowych zawodach w wielu krajach Europy, Ameryki, w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie znana była jako Stella Walsh. Jej wspaniała kariera, pełna nagłych zwrotów i stanowczych decyzji, była przykładem umiłowania sportu dzielonego z patriotyzmem. Podczas memoriału, w Górznie odbędzie się panel dyskusyjny oraz otwarcie wystawy czasowej pt. „Stanisława Walasiewicz 1911-1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zawiera 20 wielkoformatowych, bogato ilustrowanych paneli, zapisanych historią życia i kariery bohaterki memoriału. Do niedawna wystawę można było obejrzeć w Brodnicy. Prezentowana będzie również w innych miastach województwa kujawsko-pomorskiego m.in. Toruniu, Grudziądzu, Bydgoszczy, by bezpośrednio przed otwarciem memoriału trafić właśnie do Górzna.

Więcej szczegółów, zapisy oraz regulamin dostępne są pod adresem:

http://www.memorialwalasiewiczowny.pl

https://www.youtube.com/watch?v=iH2b0jvmEZU

Głównym organizatorem memoriału jest Stowarzyszenie Miłośników Walasiewiczówny w Koszalinie oraz Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej w Żukowie. Współorganizatorzy: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Polski Komitet Olimpijski w Warszawie, Polski Związek Lekkiej Atletyki w Warszawie, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Miasto i Gmina Górzno, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Brodnica i Nadleśnictwo Skrwilno.