Jak każdego roku, po raz kolejny społeczności całego świata łączą siły, aby w ten ważny dla naszej planety dzień zwrócić uwagę na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. „Dzień Ziemi”, obchodzony co roku 22 kwietnia, to czas refleksji nad wpływem człowieka na otaczającą nas naturę, skłaniający nas do podjęcia działań w celu jej ochrony. Obchody „Dnia Ziemi” zostały zainicjowane w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępującą degradacją środowiska naturalnego, zaczęli domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.

Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Na całym świecie lokalne społeczności spotykają się co roku na akcjach sprzątania świata. „Dzień Ziemi” to jednak nie tylko sprzątanie. To także edukacja i podnoszenie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska naturalnego. W kwietniu Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy współorganizował i uczestniczy w kilku wydarzeniach związanych z obchodami „Dnia Ziemi”, m.in.:

5 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku zorganizowano akcję sprzątania lasu, połączoną z prelekcją Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na temat segregacji odpadów;

20 kwietnia 2023 r. pracownicy GLPK uczestniczyli w apelu szkolnym, podczas którego uczniowie szkoły podstawowej przygotowali spektakl słowno-muzyczny pt. „Ziemia – planeta ludzi”;

21 kwietnia 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bryńsku wzięli udział w prelekcji GLPK pt. „Rady na odpady”. Każda z klas zasadziła młode drzewa, a w skrzyniach pojawiły się wiosenne kwiaty. Nie zabrakło również tradycyjnego sprzątania terenów przyszkolnych;

28 kwietnia 2023 r. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy uczestniczył w akcji „Czysta Bartniczka”, podczas której lokalni mieszkańcy sprzątali okoliczne tereny zielone, po czym odbył się piknik integracyjny z atrakcjami dla dzieci na przygotowanym przez GLPK stoisku edukacyjno-promocyjnym.

Warto pamiętać, że Dzień Ziemi to nie tylko jednodniowe wydarzenie, ale także okazja do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami i zachowaniami, które mogą mieć wpływ na przyszłość naszej planety. Ochrona środowiska to nasz wspólny obowiązek i każdy z nas może wnieść swój wkład w ratowanie naszej planety.

Jak Ty możesz pomóc planecie?

  • W swoim ogrodzie stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom;
  • Załóż hotel dla owadów;
  • Gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu;
  • Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub spaceru;
  • Staraj się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe;
  • Pamiętaj o segregacji śmieci;
  • Podczas zakupów używaj wielorazowych toreb, wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach;
  • Oszczędzaj w swoim domu energię, wodę i ciepło;
  • Korzystaj z drewna i rób to odpowiedzialnie – wykorzystuj surowiec jak najdłużej, koniecznie pozyskiwany w sposób zrównoważony.

 FOTORELACJA

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Pokrętowski GLPK