Dnia 28.02.2024 r. w siedzibie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie, reprezentanci szkół z gmin położonych na terenie GLPK wzięli udział w zmaganiach konkursowych. Do konkursu przystąpiły cztery szkoły: Szkoła Podstawowa w Radoszkach (gm. Bartniczka), Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie (gm. Brzozie), Szkoła Podstawowa w Janowie (gm. Świedziebnia) oraz Zespół Szkół w Górznie (gm. Górzno). Każdą szkołę reprezentował zespół trzech uczniów. W ramach zmagań, uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, który składał się z 10 pytań ogólnych, z zakresu nauk przyrodniczych oraz 15 pytań „parkowych”. Następnym etapem było rozpoznawanie gatunków zwierząt, które odbyło się w drużynach szkolnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu są SSAKI POLSKI. Największą trudnością dla uczestników okazały się jednak pytania dotyczące Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

W tegorocznych zmaganiach ,,parkowych” najlepiej poradziła sobie drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie. W skład zwycięskiej drużyny weszły uczennice klasy ósmej:

  • Anna Góreczna,
  • Blanka Kowalewska
  • Weronika Piotrowska

Opiekunem zwycięskiej drużyny jest nauczycielka, Pani Anita Kempkowska. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy w wojewódzkim etapie konkursu. W tym miejscu pragniemy jeszcze raz serdecznie pogratulować zwycięzcom i podziękować wszystkim uczniom za udział w konkursie, a nauczycielom prowadzącym za przygotowanie swoich podopiecznych. Serdecznie dziękujemy rodzicom i wszystkim którzy przyczynili się do realizacji etapu parkowego konkursu.

KONKURS ,,POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI” ma wieloletnią tradycję i ciągle ewoluuje. O jego atrakcyjności świadczy to, że co roku nie brakuje chętnych do udziału w trudnych zmaganiach. Do etapu ogólnopolskiego trafiają prawdziwi znawcy tematu, którzy poza wiedzą ogólną, na każdym etapie muszą wykazać się szczegółową wiedzą dotyczącą parków krajobrazowych Polski. Prawdziwą gratką dla finalistów jest kilkudniowy wyjazd do parku krajobrazowego, w którym to odbywa się ogólnopolski finał konkursu.

Za nim to jednak nastąpi, przed uczestnikami etap wojewódzki, który zgodnie z tradycją, co roku odbywa się na terenie innego parku krajobrazowego województwa kujawsko-pomorskiego. Tym samym niezmiernie miło nam poinformować, że tegoroczny etap wojewódzki XXIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ,,POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI” odbędzie się w naszym parku! Już 19 kwietnia do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie zawitają drużyny szkolne z całego województwa - reprezentanci poszczególnych parków krajobrazowych woj. kujawsko-pomorskiego. Trzymamy kciuki za uczestników i wszystkim życzymy powodzenia, a Was prosimy o trzymanie kciuków za drużynę ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z ETAPU PARKOWEGO XXIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ,,POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”

Powitanie uczestników

Rozwiązywanie testu konkursowegoRozpoznawanie gatunków ssaków.

Zmagania drużynowe.

Zwycięska drużyna z SP Wielkie Leźno

Podziękowanie dla nauczycieli.

Drużyna z ZSZ GórznoDrużyna z SP Radoszki