W ubiegły piątek 19 kwietnia 2024 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe w Polski”, którego tegorocznym organizatorem był Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Sześć zespołów uczniów ze szkół podstawowych z regionu, reprezentujących sześć parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego rywalizowało o wejście na szczebel krajowy.

Konkurs ma swoją wieloletnią tradycję. Poświęcony tym niezwykle ciekawym i cennym przyrodniczo terenom jakimi są parki krajobrazowe, organizowany jest już od 23 lat. Aby znaleźć się w etapie wojewódzkim, uczniowie musieli przejść zmagania na poziomie szkolnym, gminnym a następnie parkowym. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były ssaki. Podczas finału wojewódzkiego uczestnicy indywidualnie mierzyli się z pytaniami testowymi, a następnie zespołowo rozpoznawali gatunki ssaków na podstawie ilustracji. Po zakończeniu zasadniczej części konkursu Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przygotował dla młodzieży warsztaty przyrodnicze połączone z własnoręcznym skręcaniem budek lęgowych dla ptaków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, dzięki której uczniowie oprócz pozytywnych wrażeń z pobytu w parku, mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć przygotowaną ekspozycję zdjęć przyrodniczych z terenu Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

W uroczystości rozstrzygnięcia i wręczenia nagród uczestniczyła Pani Aneta Jędrzejewska - Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dyrekcja Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, które objęło konkurs patronatem. Zwycięzcami etapu wojewódzkiego 23. edycji okazali się uczniowie z Zespołu Szkół w Pokrzydowie z terenu Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Drugie miejsce wywalczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie, reprezentująca Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrczy z Zespołu Parku Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Nagrodę specjalną za uzyskanie najlepszego indywidualnego wyniku punktowego otrzymały ex aequo: Blanka Kowalewska (Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie) oraz Mirsell Cemka-Nikolov (Szkoła Podstawowa nr 3 w Tucholi). Zwycięska drużyna została dodatkowo wyróżniona nagrodą od Kuratora Oświaty w Bydgoszczy. Specjalne podziękowania zostały skierowane do nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Wszystkim laureatom i uczestnikom składamy serdeczne gratulacje i życzymy powodzenia na szczeblu krajowym, który odbędzie się w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z wydarzenia w „Zbliżeniach” TVP3 Bydgoszcz oraz programie "Spotkania z ekologią" (wydanie 13.05.2024 r.)

Tekst: Tomasz Górny – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Zdjęcia: Krzysztof Pokrętowski - Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy