Uprzedzając pytania - tak, kwitnie! Wraz z majem rozpoczął się czas oczekiwania na kwitnienie rzadkiego w tej części Polski gatunku flory - czosnku niedźwiedziego Allium ursinum (Allium ursinum).

Czosnek niedźwiedzi mimo, że uznawany jest za roślinę górską, bardzo upodobał sobie tereny Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Jego nazwa wywozi się z ludowych wierzeń, według których niedźwiedzie zaraz po zimowym przebudzeniu, wyszukiwały i zjadły jego liście, aby się wzmocnić i nabrać sił. Spacerując po lasach rezerwatu „Szumny Zdrój” w powietrzu wyczuć można charakterystyczny zapach czosnku. Jego siedliskiem są wilgotne, cieniste lasy z obszarami źródliskowymi. Rośnie dużymi skupiskami, a nawet łanami. W czasie kwitnienia wykształca białe, kuliste kwiatostany. To właśnie w okresie zakwitania roślina najintensywniej wydziela charakterystyczny zapach.

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną o właściwościach leczniczych. Jest obfity w witaminę C i sole mineralne. Wykazuje działanie antybakteryjne, oczyszczające i stymulujące układ pokarmowy, obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy i poprawia pracę serca. Stosowany jest również jako przyprawa do potraw. Pamiętajmy jednak, że czosnek niedźwiedzi od 2004 roku objęty jest ochroną, co oznacza że nie wolno zrywać go ze środowiska naturalnego występowania. Gatunek umieszczono także na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006). Do celów użytkowych można go pozyskiwać wyłącznie z upraw.

Zachęcamy do odwiedzania fanpage GLPK na Facebooku (https://www.facebook.com/GorznienskoLidzbarskiParkKrajobrazowy), na którym ruszamy z nowym cyklem infografik edukacyjnych #poniedziałekzGLPK

 

Tekst i grafika:
Krzysztof Pokrętowski – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy