KRZYŻ WE WSI FIAŁKI
Krzyż wykonał w 1970 r. Stanisław Jarzynka z Górzna na życzenie mieszkańców wsi Fiałki. Wzorowany jest na krzyżu z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Wizerunek Chrystusa pochodzi z krzyża drewnianego, który stał tu wcześniej. Fundatorem był Teofil Karbowski z Fiałek.

KAPLICZKA ŚW. HUBERTA W GAĆ
Kapliczka z ikoną św. Huberta - patrona myśliwych, umieszczona na wysokim pniu dębowym. Kapliczkę zaprojektował Zbigniew Szumielewicz, natomiast ikonę wykonała Barbara Pochwalska. Obiekt powstał dzięki staraniom Klubu Myśliwskiego Dziennikarzy w  pierwszych latach 2000 roku.

LEŚNY KRZYŻ WE WSI NOWY ŚWIAT
Krzyż pochodzi z 1881 roku. Fundatorem byli Kazina i Antony Kopczinsczy. Krzyż wykonał Stanisław Biegacki pochodzący z Górzna.

W lesie nad jeziorem Księte znajduje się upamiętnione miejsce straceń 9 polskich patriotów organizacji „Legion Orła Białego”, rozstrzelanych w 1942 roku przez hitlerowski oddział SS. Na publiczną egzekucję spędzono wszystkich mieszkańców okolicznych wsi: Brodniczka, Janowo, Księte, Mełno i Świedziebnia. Zwłoki rozstrzelanych potajemnie przewieziono i zakopano w innym miejscu lasu, gdzie przeleżały do końca wojny. Kilometr dalej w stronę Wierzchowni znajduje się na tym miejscu tablica pamięci. Po wojnie ekshumowane szczątki zostały przeniesione i pochowane na cmentarzu w Świedziebni.  Wcześniej, bo w połowie grudnia 1941 roku w obozie Stutthofie zakatowano 3 członków tej samej polskiej organizacji patriotycznej.

Pomnik z tablicą upamiętniającą walkę partyzantów w okresie stalinizmu, znajdujący się nieopodal leśniczówki Górzno. Na tablicy widnieje napis: "Rankiem 2 sierpnia 1946 roku Siły Urzędu Bezpieczeństwa Polski Ludowej zorganizowały obławę na rozlokowane przy leśniczówce Górzno oddziały "Żołnierzy Wyklętych" pod dowództwem "Sowy". Plutony "Wilka" i "Zjawy", udaremniając próbę okrążenia, walką przebiły się w kierunku Nadleśnictwa Ruda".

Pomnik upamiętniający miejsce zamordowania pięciu mieszkańców wsi Zaborowo podczas II wojny światowej dn. 21.10.1944 roku:
Anna Boberek - lat 64
Wawrzyniec Boberek - lat 66
Marianna Łaska - lat 39
Anna Lewicka - lat 38
Grzegorz Narodzonek - lat 20

Przydrożne krzyże i kapliczki są nieodzownym elementem krajobrazu Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku krajobrazowego. Stanowią ważną cząstkę dziedzictwa kulturowego tego terenu. Każdy z obiektów posiada własną historię oraz swojego fundatora. Krzyże i kapliczki to przykład sztuki sakralnej, będącej przejawem ludowej pobożności i religijności. Najczęściej stawiane były w XIX wieku, w trudnych czasach - podczas wojen, głodów, biedy, epidemii. Zlokalizowane są przeważnie na rozstajach dróg, przy szlakach drogowych czy leśnych duktach. Wznoszone były w dowód wdzięczności, w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, ale również w określonej intencji. Miały także chronić miejscową ludność przed chorobami, powodziami czy pożarem.