Na podstawie Zarządzenia Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica, las został udostępniony dla ruchu turystycznego kołowego-samochodowego, rowerowego oraz konnego, na określonych zasadach. Więcej.

SZLAKI PIESZE:

Szlak niebieski (Górzno - Bachotek) – 44 km, w tym ok. 23 km w Parku
Szlak zielony (Górzno - Łąkorz) – 56 km, w tym ok. 6 km w Parku
Szlak czerwony (Budzyń – Grunwald Pole Bitwy) – 98,1 km, w tym ok. 20 km w Parku

SZLAKI ROWEROWE:

na terenie województwa kujawsko-pomorskiego:

na terenie województwa mazowieckiego:

  • szlak czarny "Wokół Lasu" - 14,4 km
  • szlak czerwony "Konopaty" - 11,2 km
  • szlak niebieski "Piotrowski" - 7,0 km
  • szlak żółty "Na Majdany" - 11,8 km
  • szlak zielony "Śliwkowa Graniczna" - 9,4 km

na terenie województwa warmińsko- mazurskiego:

SPRAWDŹ NA MAPIE

Na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego wyznaczono cztery nowe ścieżki piesze, skierowane głównie do miłośników nordic walkingu, pn. "Górznieńsko-Lidzbarski Nordic Walking Park". Trasy mają swój początek w osadzie leśnej Ruda przy budynku Ośrodka Edukacji Ekologicznej GLPK i tworzą cztery pętle o łącznej długości ok. 29 km.

W skład Nordic Walking Parku wchodzą ścieżki: żółta o długości 2,6 km, zielona o długości 5,7 km biegnąca przez Górzno, czerwona (10,4km) i oznakowana kolorem czarnym 10,2 km pętla. Rezerwat przyrody „Jar Brynicy”, 500-letni pomnikowy Dąb Rzeczypospolitej, zabytkowy młyn wodny w Górznie, czy jaz na rzece Brynicy w Traczyskach, to tylko niektóre z czekających na trasach atrakcji. Większość szlaków to drogi i aleje leśne. Niewielkie fragmenty prowadzą asfaltem, chodnikiem oraz polnymi drogami. Trasy są bardzo czytelnie oznakowane. Wzdłuż nich rozmieszczono tablice zawierające propozycje ćwiczeń do wykonania oraz punkty pomiaru tętna. W Rudzie oraz przy plaży miejskiej w Górznie ustawiono tablice z ogólnymi informacjami na temat nordic walking, a także mapą z naniesionym przebiegiem tras. Poszczególne ścieżki różnią się między sobą długością oraz poziomem trudności terenu. Trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują, co umożliwia dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis tras oraz mapa z przebiegiem, również do pobrania w jpg.

"Kajakiem po Welu"
Małgorzata i Marek Szatkowscy
Ul. Działdowska 11, 13-230 Lidzbark
tel. (23) 69 63 088, kom. 602 574 795, kom. 506 068 444

"Ostoja" Joanna Mazurkiewicz

Zieluń, ul. Piastowska 4a
09-304 Lubowidz
tel. (23) 65 82 440

Agroturystyka Koziołki
Bartniczka, ul. Turystyczna 7
87-321 Bartniczka
tel. 889 531 306, 531 182 671

Gravelowe szlaki "GLPK GRAVEL" to nie lada gratka dla miłośników jazdy rowerowej niezależnie od rodzaju terenu. Trasy dedykowane są użytkownikom rowerów typu gravel. Te popularne jednoślady, spełniają zróżnicowane wymagania, łącząc w sobie cechy rowerów górskich, szosowych i przełajowych. Trasy są równie zróżnicowane. Urozmaicona rzeźba terenu, przewyższenia sięgające 500-800 metrów, minimum asfaltów, leśne dukty, podjazdy, szutrowe drogi i przepiękny Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. A wszystko po to, aby na własnych nogach poczuć oraz doświadczyć wspaniałych warunków turystycznych i walorów przyrodniczo-krajobrazowych tego jednego z najpiękniejszych regionów województwa kujawsko-pomorskiego. Z wyznaczonymi szlakami zmagali się uczestnicy imprezy gravelowej "GLPK Gravel" zorganizowanej na terenie GLPK w 2023 r. i 2024 r. Pliki gpx tras są dostępne do pobrania TUTAJ.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Szlak gravelowy320 kB