Hola Alpaca - Alpakarnia Okalewo
Alapakarnia Okalewo to miejsce, które powstało z miłości do zwierząt oraz wsi. W ofercie są spacery z alpakami, wizyta w alpakarni, organizacja imprez m.in. urodzin, pikników rodzinnych, a także zajęcia alpakoterapii. Na każdy spacer oraz wizytę w zagrodzie należy się wcześniej umówić. Liczba osób uczestniczących w spacerze nie może przekraczać pięciu osób.
Kontakt:
Okalewo 6, 87-510 Skrwilno
tel. 882 090 029
Facebook: Hola Alpaca - Alpakarnia Okalewo
Jar rzeki Brynicy
Najstarszy rezerwat przyrody na terenie GLPK, utworzony w 1955 roku. Przedmiotem ochrony jest malowniczy fragment doliny rzeki Brynicy. Rzeka nabiera tu górskiego charakteru i płynie wartko w krętym jarze, którego strome zbocza wznoszą się na 40-50 m. U podnóży skarp występują źródliska. W rezerwacie znajduje się punkt widokowy na jar rzeki. Wiek tutejszych drzewostanów szacuje się na około 140-160 lat. Jest to miejsce lęgowe m.in. zimorodka i pluszcza.
Kuźnia w Zaborowie
Kuźnia oferuje warsztaty dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Możliwość zwiedzenia ponad 100- letniej kuźni, w której znajduje się zabytkowy miech kowalski i wiele innych tradycyjnych kowalskich narzędzi. Możliwość spróbowania swoich sił w kowalskim fachu. Możliwość zakupu oryginalnych pamiątek oraz prezentów. Kuźnia wystawia swoje wyroby oraz prowadzi warsztaty i pokazy sztuki kowalskiej również na imprezach plenerowych.
Kontakt:
Zaborowo 69, 87-320 Zaborowo
tel.: 509-079-827 lub 517-627-838
www.kuzniazaborowo.pl
Facebook: Kuźnia Mirosław Luda
Ostoja Dobrego Życia
„Ostoja dobrego życia” to ośrodek będący oddziałem Fundacji "Możliwości i szanse". Ośrodek prowadzi warsztaty edukacyjne oraz terapeutyczne połączone z kontaktem ze zwierzętami i naturą, w tym „kąpiele leśne”. W ośrodku funkcjonuje zagroda „Kozy, Ptaki i inne cudaki”, w której znajdują się zwierzęta uratowane z różnych miejsc m.in. strusie emu, muły, osły, kozy, owce, pawie, a także gęsi, kaczki, kury, perliczki.
Kontakt:
Klonowo 65, 13-320 Lidzbark
tel.: 797 208 210
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: Ostoja Dobrego Życia
Wioska mydlarska
Wioska Mydlarska znajduje się w miejscowości Fiałki, pięknie położonej wśród wzgórz, pól i lasów nieopodal Górzna. To wspaniałe miejsce odpoczynku ze względu na czyste powietrze i bogactwo natury. Wśród rosnących tu ziół znaleźć można mydlnicę lekarską - roślinę o właściwościach myjących i pieniących, przez wieki wykorzystywaną do pielęgnacji ciała i wyrobu mydła. Wioska mydlarska oferuje dzieciom i wycieczkom szkolnym warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe naturalne mydła, warsztaty olejarskie, zielarskie, a także wizytę w starej pralni, gdzie można wypróbować stare, ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania.
Kontakt:
Fiałki 27, 87-320 Górzno
tel.: 507-689-920
www.wioskamydlarska.pl
Facebook: Teodoryk – Wioska Mydlarska
Pracownia na kółkach
Skryta wśród lasów i pól Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, w dorzeczu Brynicy, niedaleko Górzna czeka na odkrycie przez spragnionych kreatywnego tworzenia oraz dobrych relacji ze sobą i przyrodą „Pracownia na kółkach wraz z Kozią Zagrodą”. Pracownia oferuje warsztaty rzemieślnicze, artystyczne, podróżnicze i serowarskie dla każdego.
Kontakt:
Zdroje 17, 87-321 Bartniczka
tel.: 510-262-305
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: Pracownia na kółkach
Tor tubingowy w Małym Leźnie
Tubing jest nową forma atrakcji, cieszącą się dużą popularnością. Pod tą angielską nazwą kryje się jazda po śniegu lub specjalnych matach na nadmuchanych oponach. Tor tubingowy w Małym Leźnie dostępny jest zarówno w zimę, jak i latem. Zbudowany jest ze specjalnie profilowanych zakrętów i przypomina nieco tor saneczkowy. Zimą tor wypełniony jest śniegiem, natomiast latem jeździmy po specjalnych matach. Z zabawy mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Kontakt: „Stajnia Leźno”, Małe Leźno 44, tel. (56) 49 35 607, kom. 731 931 236.
Profil Facebook
Muzeum leśne
W 2005 roku przy Nadleśnictwie Lidzbark powstało muzeum leśne. Zgromadzono tam tablice dotyczące zagadnień leśnych, eksponaty zwierząt, przekroje drewna różnych gatunków drzew oraz sprzęt i urządzenia stosowane dawniej w leśnictwie. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy komputer nadleśnictwa, sprzęt do żywicowania, sprzęt do pomiaru i cechowania drewna, starą centralkę telefoniczną, urządzenia stosowane w ochronie lasu. Muzeum można zwiedzać samodzielnie w dni robocze w godz. 7:00-15:00. Więcej.
Młyn wodny nad jez. Wapionka
Zrekonstruowany młyn wodny w Górznie, pochodzący z 1766 roku i wpisany do ewidencji zabytków. Obecnie mieści tu restauracja. Sąsiedni budynek mieszkalny natomiast został odnowiony i zaadaptowany na hotel.
Park linowy w Górznie
Park linowy w Górznie zlokalizowany jest nad jeziorem Górzno, w bliskim sąsiedztwie Dziewiczego Kopca. Park oferuje 5 tras (o łącznej długości ok. 200 metrów):
- dziecięca z pełną asekuracją siatkową
- dziecięca (niska) - 8 przeszkód
- średnia - 13 przeszkód
- wysoka - 16 przeszkód
- tyrolki
Strona 1 z 2