Wydarzenia

 • Rajd pieszy z cyklu "Poznajemy GWPK"

  31.07.2023

  Rajd pieszy z cyklu Poznajemy GWPK

  W dniu 29 lipca 2023 r. odbył  się rajd pieszy w którym uczestniczyło ponad 50 osób wśród których były dzieci, młodzież oraz dorośli. Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki przy siedzibie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu. Po krótkim wstępie, omówieniu spraw organizacyjnych oraz wręczeniu gadżetów, uczestnicy zostali przewiezieni autokarem do miejscowości Soczewka, gdzie rozpoczął się marsz wzdłuż rzeki Skrwa Lewa. 

   
 • Dni Otwarte w Ogrodzie edukacyjnym „Rycykowy Zakątek” już za nami

  17.07.2023

  Dni Otwarte w Ogrodzie edukacyjnym Rycykowy ZakątekW dniach 13-14 lipca 2023 r. w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym odbyło się dwudniowe wydarzenie „Dni otwarte w GWPK – bez barier”. Pierwszego dnia została zorganizowana konferencja podsumowująca projekt, w której uczestniczyli: p. Maria Wiśniewska – dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu; p. Maria Palińska – przewodnicząca Rady GWPK jednocześnie  dyrektor Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej; pracownicy Departamentu Środowiska UM WK-P w Toruniu; dyrektorzy i pracownicy Parków Krajobrazowych z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego; przedstawiciele: Nadleśnictw, Starostw Powiatowych, Urzędów Miasta i Gmin,  Domów Pomocy Społecznej; Szkół, Kół Gospodyń Wiejskich, Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Podczas konferencji zostały wygłoszone następujące referaty:

   
 • Zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt: „Przyroda bez barier – aktywni niepełnosprawni”

  07.07.2023

  Dyrektor Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu p. Witold Kwapiński serdecznie zaprasza na konferencję podsumowującą projekt: „Przyroda bez barier – aktywni niepełnosprawni”, która odbędzie się w dn.  13-14 lipca 2023 r. w siedzibie GWPK ul. Kołłątaja 24; 87-820 Kowal.

   
 • Oferta edukacyjna w ramach programu "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni"

  22.02.2023

  Zajęcia w Pracowni Dydaktycznej GWPK

  W ramach realizacji wniosku "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni" finansowanego przez PFRON zapraszamy wszystkie chętne instytucje, a w szczególności organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych do skorzystania z oferty edukacyjnej GWPK. Z oferty edukacyjnej GWPK można skorzystać po wcześniejszym  kontakcie telefonicznym lub e-mailowym. Istnieje możliwość realizacji  niektórych zajęć na terenie zainteresowanych instytucji.

  Attachments:
  Nazwa plikuRozmiar pliku
  Oferta edukacyjna - "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni"4626 kB
   
 • Zapytania ofertowe w ramach realizacji przedsięwzięcia grantowego "Przyroda bez barier – aktywni niepełnosprawni"

  10.11.2022

  W związku z przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia grantowego zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Dostępne parki przyrodnicze” w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”, który jest częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa zapraszamy do składania ofert cenowych w ramach ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

   
 • Przyroda bez barier – aktywni niepełnosprawni

  14.10.2022

  Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy wkrótce zostanie pozbawiony większości barier. Co to znaczy? W ramach realizacji przedsięwzięcia grantowego zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Dostępne parki przyrodnicze” w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”, który jest częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa, zwiększymy dostępność Pracowni Dydaktycznej oraz Ogrodu Edukacyjnego „Rycykowy Zakątek” dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja opierać się będzie na likwidacji barier architektonicznych i przystosowaniu obiektu GWPK dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

   
 • Zapraszamy na Rajd pieszy po GWPK

  16.08.2022

  Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na: „Rajd pieszy po GWPK” Szlakiem Męczeństwa Rodziny Migdalskich, który odbędzie się w dniu 3 września 2022 r. (sobota) o godz. 9.00

  Trasa rajdu

  Rajd pieszy dla uczniów, młodzieży oraz społeczności lokalnej - Szlakiem Męczeństwa Rodziny Migdalskich, którego trasa zaczyna się w miejscowości Telążna Leśna, zlokalizowanej od siedziby GWPK ok. 10 km. Planowana jest zbiórka uczestników rajdu przy siedzibie GWPK, a następnie przewóz osób do
  niniejszej miejscowości.

  Po zakończeniu części pieszej nastąpi powrót do Kowala - Ogród Edukacyjny „Rycykowy Zakątek” w celu podsumowania rajdu przy wspólnym posiłku.

   
 • Edukacja w GWPK

  05.07.2022

  zajęcia edukacyjne w w GWPK

  Maj i czerwiec to czas, kiedy pogoda na zewnątrz sprzyja wędrówkom i aktywnościom na świeżym powietrzu, a koniec roku szkolnego zachęca wychowawców i nauczycieli by zabrać uczniów na wycieczki terenowe. Dlatego też w GWPK ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem zajęć edukacyjnych, które przyjmują różne formy, są to prelekcje, pogadanki, warsztaty bądź wykłady, ale też gry i zabawy o tematyce ekologicznej. Dla chętnych grup pracownicy Parku zorganizowali zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczych oraz w ekosystemach leśnych. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy 67 zajęć, w których brało udział 2340 uczniów z różnych placówek. Były to głównie przedszkola, szkoły podstawowe, ale również i szkoły średnie.

   

Warto zobaczyć

 • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

  17.03.2023

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

  Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.

Komunikaty GWPK

 • Zakaz kąpieli

  17.08.2017

  Informacja Dyrektora Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w sprawie wprowadzenia zakazu kąpieli. Zgodnie z zapisami art. 4 uts. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, Dyrektor Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego wprowadza bezwzględny zakaz kapieli w jeziorach: Gościąż, Rakutowskie, Telężna, Widoń, Wikaryjskie, poza wyznaczonymi kąpieliskami strzeżonymi.