Wydarzenia

  • Nasza Misja - Niska Emisja

    21.11.2023
    Obraz autorstwa pch.vector na Freepik

    Pozostając w temacie niskiej emisji przedstawiamy najczęstsze przyczyny jej powstawania:

    • Ogrzewanie domów węglem i drzewem
    • Aspekt ekonomiczny- Polacy palą paliwem najtańszym i najgorszej jakości oraz odpadami.
    • Zły stan techniczny domów i systemów grzewczych, które emitują najwięcej zanieczyszczeń.
    • Niskie kominy- zanieczyszczenia kumulują się w jednym miejscu, szczególnie jeśli domy znajdują się w kotlinach lub dolinach rzek.
    • Nadmierny transport samochodowy.
     
  • Kampania edukacyjna "Nasza Misja - Niska Emisja"

    10.11.2023
    "Obraz autorstwa brgfx na Freepik"

    Miło nam poinformować, że Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy rozpoczął kampanię edukacyjną pod hasłem "Nasza Misja - Niska Emisja", która jest częścią projektu parków krajobrazowych województwa kujawsko- pomorskiego. Nadrzędnym celem tych działań jest propagowanie wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń na nasze zdrowie oraz na środowisko przyrodnicze. 

     
  • Dzień krajobrazu, obserwacje nieba w GWPK

    23.10.2023

    W dniu 21 października 2023 roku, w ramach obchodów Roku Kopernikańskiego oraz Dnia Krajobrazu, w naszym Parku odbył się rajd pieszy, którego celem było dojście z Kowala do pomnika przyrody w Krzywym Lesie drogami leśnymi. Rajd rozpoczął się o nietypowej porze (godzina 16.00) ponieważ finałem miała być wieczorna prelekcja astronomiczna połączona z obserwacją nieba przy pomocy lunet. W związku z tym, znaczna część 12 km trasy pokonywana była w zapadających ciemnościach, co niewątpliwie uatrakcyjniło rajd.

     
  • Sezon na grzyby w GWPK

    18.10.2023

    Nadeszła jesień, a wraz z nią upragniony sezon grzybowy. Z tej okazji 14 października br.  Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy w Kowalu zorganizował wielkie grzybobranie. Spotkanie rozpoczęła prelekcja pt. „Grzyby jadalne, chronione i ciekawe”, którą poprowadziła przyrodnik biolog- pani Jadwiga Wiśniewska. Po krótkim wstępie teoretycznym, który przygotował uczestników do świadomego zbierania grzybów oraz przekazaniu wielu cennych wskazówek grupa udała się autokarem  w okolice Jeziora  Lubiechowskiego. Tam rozpoczęła się lekcja- grzybobranie w praktyce.

     
  • Rajd pieszy z cyklu "Poznajemy GWPK"

    31.07.2023

    Rajd pieszy z cyklu Poznajemy GWPK

    W dniu 29 lipca 2023 r. odbył  się rajd pieszy w którym uczestniczyło ponad 50 osób wśród których były dzieci, młodzież oraz dorośli. Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki przy siedzibie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu. Po krótkim wstępie, omówieniu spraw organizacyjnych oraz wręczeniu gadżetów, uczestnicy zostali przewiezieni autokarem do miejscowości Soczewka, gdzie rozpoczął się marsz wzdłuż rzeki Skrwa Lewa. 

     
  • Dni Otwarte w Ogrodzie edukacyjnym „Rycykowy Zakątek” już za nami

    17.07.2023

    Dni Otwarte w Ogrodzie edukacyjnym Rycykowy ZakątekW dniach 13-14 lipca 2023 r. w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym odbyło się dwudniowe wydarzenie „Dni otwarte w GWPK – bez barier”. Pierwszego dnia została zorganizowana konferencja podsumowująca projekt, w której uczestniczyli: p. Maria Wiśniewska – dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu; p. Maria Palińska – przewodnicząca Rady GWPK jednocześnie  dyrektor Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej; pracownicy Departamentu Środowiska UM WK-P w Toruniu; dyrektorzy i pracownicy Parków Krajobrazowych z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego; przedstawiciele: Nadleśnictw, Starostw Powiatowych, Urzędów Miasta i Gmin,  Domów Pomocy Społecznej; Szkół, Kół Gospodyń Wiejskich, Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Podczas konferencji zostały wygłoszone następujące referaty:

     
  • Zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt: „Przyroda bez barier – aktywni niepełnosprawni”

    07.07.2023

    Dyrektor Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu p. Witold Kwapiński serdecznie zaprasza na konferencję podsumowującą projekt: „Przyroda bez barier – aktywni niepełnosprawni”, która odbędzie się w dn.  13-14 lipca 2023 r. w siedzibie GWPK ul. Kołłątaja 24; 87-820 Kowal.

     
  • Oferta edukacyjna w ramach programu "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni"

    22.02.2023

    Zajęcia w Pracowni Dydaktycznej GWPK

    W ramach realizacji wniosku "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni" finansowanego przez PFRON zapraszamy wszystkie chętne instytucje, a w szczególności organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych do skorzystania z oferty edukacyjnej GWPK. Z oferty edukacyjnej GWPK można skorzystać po wcześniejszym  kontakcie telefonicznym lub e-mailowym. Istnieje możliwość realizacji  niektórych zajęć na terenie zainteresowanych instytucji.

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    Oferta edukacyjna - "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni"4626 kB
     

Warto zobaczyć

  • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

    17.03.2023

    Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

    Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.

Komunikaty GWPK

  • Zakaz kąpieli

    17.08.2017

    Informacja Dyrektora Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w sprawie wprowadzenia zakazu kąpieli. Zgodnie z zapisami art. 4 uts. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, Dyrektor Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego wprowadza bezwzględny zakaz kapieli w jeziorach: Gościąż, Rakutowskie, Telężna, Widoń, Wikaryjskie, poza wyznaczonymi kąpieliskami strzeżonymi.