Wydarzenia i informacje

W dniu 29 lipca 2023 r. odbył  się rajd pieszy w którym uczestniczyło ponad 50 osób wśród których były dzieci, młodzież oraz dorośli. Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki przy siedzibie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu. Po krótkim wstępie, omówieniu spraw organizacyjnych oraz wręczeniu gadżetów, uczestnicy zostali przewiezieni autokarem do miejscowości Soczewka, gdzie rozpoczął się marsz wzdłuż rzeki Skrwa Lewa. 

W dniach 13-14 lipca 2023 r. w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym odbyło się dwudniowe wydarzenie „Dni otwarte w GWPK – bez barier”. Pierwszego dnia została zorganizowana konferencja podsumowująca projekt, w której uczestniczyli: p. Maria Wiśniewska – dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu; p. Maria Palińska – przewodnicząca Rady GWPK jednocześnie  dyrektor Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej; pracownicy Departamentu Środowiska UM WK-P w Toruniu; dyrektorzy i pracownicy Parków Krajobrazowych z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego; przedstawiciele: Nadleśnictw, Starostw Powiatowych, Urzędów Miasta i Gmin,  Domów Pomocy Społecznej; Szkół, Kół Gospodyń Wiejskich, Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Podczas konferencji zostały wygłoszone następujące referaty:

     Dyrektor Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu p. Witold Kwapiński serdecznie zaprasza na konferencję podsumowującą projekt: „Przyroda bez barier – aktywni niepełnosprawni”, która odbędzie się w dn.  13-14 lipca 2023 r. w siedzibie GWPK ul. Kołłątaja 24; 87-820 Kowal.

Zajęcia w Pracowni Dydaktycznej GWPK

W ramach realizacji wniosku "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni" finansowanego przez PFRON zapraszamy wszystkie chętne instytucje, a w szczególności organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych do skorzystania z oferty edukacyjnej GWPK. Z oferty edukacyjnej GWPK można skorzystać po wcześniejszym  kontakcie telefonicznym lub e-mailowym. Istnieje możliwość realizacji  niektórych zajęć na terenie zainteresowanych instytucji.

Attachments:
Nazwa plikuRozmiar pliku
Oferta edukacyjna - "Przyroda bez barier - aktywni niepełnosprawni"4626 kB

W związku z przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia grantowego zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Dostępne parki przyrodnicze” w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”, który jest częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa zapraszamy do składania ofert cenowych w ramach ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy wkrótce zostanie pozbawiony większości barier. Co to znaczy? W ramach realizacji przedsięwzięcia grantowego zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Dostępne parki przyrodnicze” w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”, który jest częścią Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa, zwiększymy dostępność Pracowni Dydaktycznej oraz Ogrodu Edukacyjnego „Rycykowy Zakątek” dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja opierać się będzie na likwidacji barier architektonicznych i przystosowaniu obiektu GWPK dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza na: „Rajd pieszy po GWPK” Szlakiem Męczeństwa Rodziny Migdalskich, który odbędzie się w dniu 3 września 2022 r. (sobota) o godz. 9.00

Trasa rajdu

Rajd pieszy dla uczniów, młodzieży oraz społeczności lokalnej - Szlakiem Męczeństwa Rodziny Migdalskich, którego trasa zaczyna się w miejscowości Telążna Leśna, zlokalizowanej od siedziby GWPK ok. 10 km. Planowana jest zbiórka uczestników rajdu przy siedzibie GWPK, a następnie przewóz osób do
niniejszej miejscowości.

Po zakończeniu części pieszej nastąpi powrót do Kowala - Ogród Edukacyjny „Rycykowy Zakątek” w celu podsumowania rajdu przy wspólnym posiłku.

zajęcia edukacyjne w w GWPK

Maj i czerwiec to czas, kiedy pogoda na zewnątrz sprzyja wędrówkom i aktywnościom na świeżym powietrzu, a koniec roku szkolnego zachęca wychowawców i nauczycieli by zabrać uczniów na wycieczki terenowe. Dlatego też w GWPK ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem zajęć edukacyjnych, które przyjmują różne formy, są to prelekcje, pogadanki, warsztaty bądź wykłady, ale też gry i zabawy o tematyce ekologicznej. Dla chętnych grup pracownicy Parku zorganizowali zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczych oraz w ekosystemach leśnych. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy 67 zajęć, w których brało udział 2340 uczniów z różnych placówek. Były to głównie przedszkola, szkoły podstawowe, ale również i szkoły średnie.

Fotorelacja z inauguracyjnego posiedzenie Rady Parku

W dniu 30 maja 2022 roku w Pracowni Dydaktycznej Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Parku, która po 15 latach przerwy wznowiła swoją działalność. Zgodnie z art. 95  ustawy o ochronie przyrody Rada Parku jest organem opiniodawczo-doradczym powoływanym przez Zarząd Województwa na 5-letnią kadencję.

obóz ornitologiczny nad Jeziorem Rakutowskim

Położony niedaleko Włocławka rezerwat przyrody "Jezioro Rakutowskie", wraz z otaczającymi go terenami, stanowią niezwykle cenną w skali kraju ostoję dla rozmaitych gatunków ptaków. Ze względu na zmienny poziom lustra wody i zróżnicowanie siedlisk, okoliczne obszary stwarzają dogodne warunki do odbywania lęgów, jak również stanowią atrakcyjne miejsce przystankowe dla wielu gatunków w trakcie ich wędrówki. Jezioro otaczają łozowiska, łąki zmiennowilgotne, trzcinowiska oraz leśne zbiorowiska borowe, rosnące na pobliskich wydmach nad Wisłą. Przyległy rezerwat leśny, "Olszyny Rakutowskie", w którym chronione są cenne starodrzewia olchowe, jest kolejnym atrakcyjnym miejscem lęgowym dla wielu przedstawicieli awifauny. 

W dniu 24 września 2021 r. w Pracowni Dydaktycznej Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego w Kowalu odbył się konkurs mający na celu podsumowanie wiedzy zdobytej w trakcie warsztatów zorganizowanych w ramach projektu pt. „Przygoda z przyrodą w GWPK” jak również wiedzy na temat jednostki prowadzącej warsztaty. Całe przedsięwzięcie zostało zaaranżowane dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii pozyskanemu w ramach konkursu zorganizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Celem projektu edukacyjnego "Przygoda z przyrodą w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym" było przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą, poszanowania energii a także zachęcenie do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków zwierząt.

Gra edukacyjna dla dzieci

Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – nauka poprzez zabawę to propozycja województwa kujawsko-pomorskiego dla dzieci i młodzieży szkolnej pozostających w domach ze względu na epidemię.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem oraz do zagrania w gry edukacyjne.

Informujemy, że Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Dębniakach zawiesza na czas nieokreślony swą działalność interwencyjną. W szczególnych przypadkach można dostarczyć ptaki osobiście do Ośrodka po uprzednim uzgodnieniu przyjazdu pod numerem telefonu 724-336-357.
Przepraszamy za utrudnienia.

Prace uczestników konkursu: obrazy, rysunki, plakaty, albumy, makiety, rzeźby, figurki 

Jest nam ogromnie miło ogłosić wyniki konkursu „POZNAJEMY POLSKIE SOWY”, organizowanego w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. 

Konkurs trwał od 22 stycznia do 21 lutego 2020r. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej na temat gatunków sów występujących w Polsce.

Odzew przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania – na konkurs wpłynęło prawie 250 prac przygotowanych przez ponad 300 uczniów z 37 szkół z terenów województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego (gminy leżące na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego).

Informujemy, że data ogłoszenia wyników konkursu "POZNAJEMY POLSKIE SOWY" przeniesiona została na dzień 4 marca 2020 roku (środa).

 

Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zamieszczonego na naszym profilu w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!” Zadanie konkursowe polegało na odgadnięciu, jakie stworzenia kryją się na rozpikselowanych ilustracjach.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie pn. „POZNAJEMY POLSKIE SOWY", organizowanym w ramach projektu "Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”.

Konkurs trwa od 22 stycznia do 21 lutego 2020 r.

Do wygrania całodniowa wycieczka (transport + zajęcia + wyżywienie) do Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

Szczegółowe informacje znajdują się w dziale "Konkursy".

Baner konkursu Mistrz Recyklingu 2020

Dnia 15 stycznia 2020 r. rozpoczęła się VI edycja ogólnopolskiego konkursu "Mistrz recyklingu. Maks porządkuje odpady" adresowanego do uczniów klas 3-7 szkoły podstawowej. Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratorów i Kuratoriów województwa lubuskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Udział w nim jest bezpłatny. Więcej informacji w załączniku (Informacja prasowa) oraz na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl.

Zachęcamy do uczestnictwa.

Rozpoczynamy kolejny konkurs w ramach projektu pn. „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. Tym razem zadanie polega na odgadnięciu, jakie stworzenia kryją się na załączonych zdjęciach.

Informujemy, że w dniu 10 grudnia 2019 roku siedziba Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego będzie nieczynna.