W dniu 2 lipca 2017 w Kowalu odbył się festyn przyrodniczy "Lato w Parku Krajobrazowym" pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, organizowany przez Dyrektora Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz Burmistrza Miasta Kowal. Festyn finansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego celem była promocja wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych regionu.


W trakcie festynu odbyły się warsztaty: z koronkarstwa, garncarstwa, rzeźbienia w drewnie, "słodkości z ula", aerobik, "papier i krepina w plastyce", gwara ludowa, malowanie twarzy, mini laboratorium, "po co drzewa i krzewy stroją się w kolorowe owoce", "biorożnorodność ekosystemów wodnych, łąkowych i leśnych", "różnorodność awifauny GWPK".
Najmłodsi uczestnicy mogli bawić się na darmowym placu zabaw, wziąć udział w konkursach, sprawdzić swoją wiedzę na temat przyrody, a nawet obejrzeć świat pod mikroskopem. Specjalnie dla nich działał zespół animacyjny. Chętne osoby dorosłe mogły oddać krew w autobusie poboru centrum krwiodawstwa w Bydgoszczy - udało się zebrać 18l tego cennego płynu.
Dla wszystkich uczestników imprezy przygotowany został posiłek turystyczny. Oprócz tego można było skosztować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kowala, Rakutowa i Telążnej Leśnej i przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. Można również było obejrzeć pokaz tresury psów.
Na festynie zaprezentowały się liczne stoiska, w tym Domy Pomocy Społecznej z Kowala i z Kurowa, Zespół Szkół w Kowalu, Urząd Gminy Kowal, Nadleśnictwa: Włocławek, Gostynin i Łąck, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - delegatura we Włocławku. Ochotnicza Straż Pożarna udostępniła do zwiedzania sprzęt pożarniczy, a policja specjalistyczny samochód. Chętni mogli oznakować rowery. Odbyły się liczne konkursy, między innymi rzut lotką do celu, konkurs rowerowy, plastyczny. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę przy kole fortuny oraz ułożyć puzzle przyrodnicze na czas.
Imprezę poprowadziła Pani Anna Alabrudzińska, pracownik Urzędu Miasta Kowala. Spotkanie rozpoczęła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu. Później na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne: Zespół Pieśni i Tańca Solec, Zespół Melodia, Selfie oraz gwiazda festynu Krystyna Giżowska.
Po zakończeniu imprezy zabawę taneczną w parku miejskim poprowadził Dj Robo.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z festynu