W dniu 08 lipca 2017 roku odbył się kolejny Rajd Pieszy Gminy Kowal. Tym razem trasa biegła w okolicach Jeziora Lucieńskiego. Piękna pogoda przyciągnęła na miejsce zbiórki, którym był Park im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, 40 osób. Organizacją transportu uczestników na miejsce wymarszu oraz posiłku turystycznego zajął się „Klub Puchatek” działający przy Urzędzie Miasta Kowal, natomiast ustaleniem trasy i przewodnictwem Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy.

Uczestnicy mieli możliwość obejrzeć i dowiedzieć się kilku ciekawych informacji na temat kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Lucieniu. Świątynia jest dość młodym budynkiem o nietypowym kształcie, a jej wnętrze wykonanie jest w całości z drewna. Znajdujący się nieopodal zespół pałacowo-parkowy wzniesiony został w XVIII wieku, przebudowany w stylu neoklasycystycznym w II połowie XIX wieku przez ówczesnych właścicieli – hrabiów Leuttichau. Po 1928 roku budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli oraz przeznaczenie, aktualnie mieści się w nim Szkoła Podstawowa.
Trasa ścieżki edukacyjnej „Lucień” prowadzi po południowo-zachodnim brzegu Jeziora Lucieńskiego, przez malowniczo położone i bogate pod względem przyrodniczym drzewostany. Właśnie tam znajduje się pomnik przyrody dąb Jan. Innym pomnikiem przyrody jest sosna w Budach Lucieńskich. Metą rajdu była plaża w miejscowości Miałkówek. Na grill przybyli nie tylko uczestnicy rajdu, ale również bardziej skryte stworzenia, jak krocionogi, ropucha szara oraz barwny motyl – oblaczek granatek.

Galeria zdjęć z rajdu