Wydarzenia

 • Nowa Rada KPK - ukonstytuowana

  16.09.2021

   

  W dniu 15 września 2021 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowopowołanej Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na mocy uchwały Nr 22/890/21 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 9 czerwca 2021 r. na kadencję trwającą 5 lat w skład Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego powołano 16 osób m.in. przedstawicieli nauki, praktyki, samorządu gminnego, samorządu województwa, organizacji gospodarczej, organizacji ekologicznej.

  Spośród kandydatów w tajnym głosowaniu do Prezydium Rady wybrano następujące osoby:

   
 • WAKACYJNY RAJD ROWEROWY

  05.08.2021

  W sobotni poranek 31 lipca 2021 r. z Wituni (gm. Więcbork) ok. 60 osób wyruszyło na rowerach do Sępólna Krajeńskiego. Rajd rowerowy został zorganizowany przez Krajeński Park Krajobrazowy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wituni. Trasa prowadziła leśnymi duktami na "Eko-Bazę" w Sępólnie Krajeńskim. W programie rajdu przewidziano ognisko, gry i zabawy. Ponadto każdy chętny mógł wykąpać się w Jeziorze Sępoleńskim. Po dwugodzinnym przystanku cykliści z uśmiechami na twarzy pod przewodnictwem Mirosława Łebek z KPK wrócili do Wituni.

   
 • EKOpiknik w Przymuszewie

  21.07.2021

  To była pracowita sobota dla mieszkańców Przymuszewa i Kęsowa,którzy przy wsparciu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego sadzili drzewa i tworzyli hoteliki dla owadów w Parku w Przymuszewie.Podczas wspólnych społecznych działań powstała EKO ścieżka, a park zyskał nową roślinność. Na zakończenie wspólnej pracy KGW w Przymuszewie przygotowało pyszny poczęstunek. Piknik ten zrealizowano dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami".

   
 • KPK i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie- konkurs fotograficzny 2021

  16.07.2021

   
 • LAUREACI KONKURSU U MARSZAŁKA

  14.07.2021

  Wczoraj tj. 12 lipca br., laureaci – zdobywcy III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” Karolina Buława, Wiktoria Obara i Emil Angutek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku (powiat sępoleński), reprezentujący, w tymże konkursie, województwo kujawsko-pomorskie i Krajeński Park Krajobrazowy, wraz z rodzicami i przygotowującymi ich do konkursu nauczycielkami Paniami Ewą Iwaszkiewicz i Aldoną Woźniak, spotkali się  z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim i wicemarszałkiem Zbigniewem Sosnowskim.

  Młodzi goście zostali uhonorowani tytułem Dziecięcej Twarzy Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

   

Warto zobaczyć

 • Orzelski Młyn

  13.08.2013

  Młyn na Orli z II połowy XVIII wieku, czynny do lat 70. XX wieku. Prywatny cmentarz z 1874 roku.

   
 • Zamarte

  13.08.2013

  Wieś położona na skrajnej północy gminy Kamień Krajeński, nad jeziorem o tej samej nazwie.

  Warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych świątyń Krajny - późnobarokowy kościół zbudowany w latach 1766-1780 z rokokowym wyposażeniem oraz klasztor pobernardyński pochodzący z lat 1752-1772. Na wschodnim zboczu wzgórza klasztornego grodzisko z X-XII wieku. Pałac z II połowy XVIII wieku otoczony parkiem krajobrazowym. Zabytkowy budynek gorzelni.

   
 • Sośno

  13.08.2013

  Wieś gminna w powiecie sępoleńskim, a w niej neogotycki kościół poewangelicki z końca XIX wieku oraz dom w stylu klasycystycznym z bogatą dekoracją tynkarską z XIX w. Szkoła zbudowana na fundamentach poniemieckiego dworku zburzonego w czasie wojny. W okolicy leśny rezerwat przyrody „Wąwelno“.

   
 • Orle

  13.08.2013

  Wieś położona w środku gminy Mrocza, w powiecie nakielskim. Godny uwagi jest najstarszy na tym terenie zachowany obiekt sakralny - kościół z XV wieku, odbudowany w XIX wieku. Na sztucznej wyspie Jeziora Witosławskiego znajdują się ruiny dworu obronnego z XV wieku. W miejscowości założenia parkowo-dworskie. W leśnictwie 12 brekinii uznanych za pomniki przyrody.

   
 • Linia obronna z 1939 roku (schrony bojowe)

  13.08.2013

  Budowę umocnień zachodnich granic Polski przed atakiem ze strony III Rzeszy rozpoczęto z rozkazu marszałka Edwarda Rydza Śmigłego w czerwcu 1939 roku. Linia obronna rozciągała się od Obrowa do Drożdzienicy w gminie Kęsowo. Głównymi punktami oporu było sześć bunkrów, z których pięć zachowało się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Ich położenie bardzo dobrze zaplanowano, dostępu do nich broniły przeszkody naturalne: bagna, pagórki i rzeczka Wytrych. Linia bunkrów stanowiła tylko część linii obronnej ciągnącej się od Jeziora Śpierewnik przez Gockowice, Ciechocin do Drożdzienicy dalej do Kamionki (rzeka). Tworzyła ją podwójna linia okopów i zasieków, a także wyrąbane w lasach przesieki do prowadzenia ognia z broni maszynowej. Całość dopełniały nieliczne miny i przeszkody p-panc. Linię obronną obsadzał 35 pułk piechoty WP, który 1 września 1939 roku został zaskoczony atakiem niemieckich wojsk i do starć doszło jedynie w rejonie Drożdzienicy. Tego samego dnia wojska niemieckie zajęły Kęsowo.