Wydarzenia

 • VIII ZLOT KUJAWSKO-POMORSKIEJ GRUPY KOMITETU OCHRONY ORŁÓW W KRAJEŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  20.09.2021

  W dniach 18-19 września 2021 r. Krajeński Park Krajobrazowy był współorganizatorem zlotu członków Komitetu Ochrony Orłów z Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Był to czas wypełniony po brzegi prelekcjami, wycieczkami, luźnymi rozmowami, ale także zadaniami na rzecz czynnej ochrony przyrody. Zacznijmy jednak od początku.

  Rano 18 września br., po krótkim wstępie i przedstawieniu wszystkich gości przez dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – Pana Krzysztofa Wojtkowiaka o gospodarce leśnej po klęsce spowodowanej huraganem w 2017 r. na terenie Nadleśnictwa Runowo opowiedział nadleśniczy – Pan Kamil Walenciuk. Dla zobrazowania skali zniszczeń i ogromu wykonanej pracy przez leśników przedstawiono liczne slajdy i filmy.

  Wsłuchując się w wykład Pana Nadleśniczego na łonie natury przy jeziorach leśnych, VIII zlot Komitetu Ochrony Orłów swoją obecnością zaszczyciła Pani Edyta Herbuś  przebywająca w Nadleśnictwie Runowo – znana aktorka i tancerka, która aktywnie włączyła się na rzecz odbudowy lasu i ochrony przyrody na terenie regionu Krajny, a zwłaszcza Nadleśnictwa Runowo. Pani Edyta wspólnie z uczestnikami zlotu w asyście pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Runowo wzięła udział w zawieszaniu budek lęgowych dla puszczyka. Budki lęgowe zostały zawieszone na terenie leśnictwa Runowo Młyn oraz leśnictwa Witosław. Chociaż pogoda nie rozpieszczała było to aktywne popołudnie na rzecz czynnej ochrony przyrody.

   
 • Nowa Rada KPK - ukonstytuowana

  16.09.2021

  W dniu 15 września 2021 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowopowołanej Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na mocy uchwały Nr 22/890/21 Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 9 czerwca 2021 r. na kadencję trwającą 5 lat w skład Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego powołano 16 osób m.in. przedstawicieli nauki, praktyki, samorządu gminnego, samorządu województwa, organizacji gospodarczej, organizacji ekologicznej.

  Spośród kandydatów w tajnym głosowaniu do Prezydium Rady wybrano następujące osoby:

   
 • WAKACYJNY RAJD ROWEROWY

  05.08.2021

  W sobotni poranek 31 lipca 2021 r. z Wituni (gm. Więcbork) ok. 60 osób wyruszyło na rowerach do Sępólna Krajeńskiego. Rajd rowerowy został zorganizowany przez Krajeński Park Krajobrazowy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wituni. Trasa prowadziła leśnymi duktami na "Eko-Bazę" w Sępólnie Krajeńskim. W programie rajdu przewidziano ognisko, gry i zabawy. Ponadto każdy chętny mógł wykąpać się w Jeziorze Sępoleńskim. Po dwugodzinnym przystanku cykliści z uśmiechami na twarzy pod przewodnictwem Mirosława Łebek z KPK wrócili do Wituni.

   
 • EKOpiknik w Przymuszewie

  21.07.2021

  To była pracowita sobota dla mieszkańców Przymuszewa i Kęsowa,którzy przy wsparciu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego sadzili drzewa i tworzyli hoteliki dla owadów w Parku w Przymuszewie.Podczas wspólnych społecznych działań powstała EKO ścieżka, a park zyskał nową roślinność. Na zakończenie wspólnej pracy KGW w Przymuszewie przygotowało pyszny poczęstunek. Piknik ten zrealizowano dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami".

   
 • KPK i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie- konkurs fotograficzny 2021

  16.07.2021

   

Warto zobaczyć

 • Obkas

  13.08.2013

   

  Wieś w północnej części gminy Kamień Krajeński. Neogotycki kościół, a w nim mszał z 1587 roku i dzwon z 1792 roku.

   
 • Wielowicz

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sośno. Najcenniejszy zabytek architektury sakralnej to kościół z 1747 roku, rozbudowany w 1910 roku. Zarówno jego nawa jak i wieża są konstrukcji szkieletowej. W okolicy i sąsiednim Wielowiczku warto obejrzeć polodowcowe formy wałowe zwane ozami.

   
 • Pęperzyn

  13.08.2013

  Wieś w gminie Więcbork. Kościół poewangelicki z 1778 roku o cechach barokowych, z bogatą dekoracją elewacji, dzwonnica z XIX wieku.

   
 • Orle

  13.08.2013

  Wieś położona w środku gminy Mrocza, w powiecie nakielskim. Godny uwagi jest najstarszy na tym terenie zachowany obiekt sakralny - kościół z XV wieku, odbudowany w XIX wieku. Na sztucznej wyspie Jeziora Witosławskiego znajdują się ruiny dworu obronnego z XV wieku. W miejscowości założenia parkowo-dworskie. W leśnictwie 12 brekinii uznanych za pomniki przyrody.

   
 • Zamarte

  13.08.2013

  Wieś położona na skrajnej północy gminy Kamień Krajeński, nad jeziorem o tej samej nazwie.

  Warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych świątyń Krajny - późnobarokowy kościół zbudowany w latach 1766-1780 z rokokowym wyposażeniem oraz klasztor pobernardyński pochodzący z lat 1752-1772. Na wschodnim zboczu wzgórza klasztornego grodzisko z X-XII wieku. Pałac z II połowy XVIII wieku otoczony parkiem krajobrazowym. Zabytkowy budynek gorzelni.