Wydarzenia
-
Ludzkość potrzebuje mokradeł
25.01.2023
Magazynują węgiel, filtrują wodę, stanowią siedliska rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Mokradła to jedne z najcenniejszych i zarazem najbardziej zagrożonych w skali świata ekosystemów. Obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł to okazja, by kolejny raz przypomnieć o pilnej potrzebie ratowania tych obszarów.
-
Kolejne budki lęgowe wywieszone!
17.01.2023
W ramach działań profilaktycznych przed gradacją kuprówki rudnicy zawieszono kolejne budki dla ptaków. Dziewięć nowych ptasich domków zawisło na pomnikowej alei dębowej na trasie Runowo Krajeńskie – Borzyszkowo. Aleję dębową na trasie Wilcze Jary – Sypniewo uzupełniono o trzy budki. Jedna z wiszących już budek była uszkodzona, dlatego wymieniono ją na nową. Pracownicy Służby Parku zawiesili także 3 budki w Lasku Miejskim w Więcborku w pobliżu powierzchniowego pomnika przyrody – bluszczu pospolitego.
-
Niecodzienne odkrycie w Krajeńskim Parku Krajobrazowym
09.01.2023
W maju 2022 r. na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego dokonano niecodziennych odkryć. W miejscowości Górowatki w pobliżu jeziora Stryjewo przeprowadzono badania archeologiczne. Ich wyniki wzbogaciły stan wiedzy o wczesnośredniowiecznym osadnictwie w tej części Krajny. Dofinansowano je ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. Odkryć dokonał zespół badawczy z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w składzie: Ryszard Kaźmierczak, Piotr Błędowski, Jacek Bojarski, Wojciech Chudziak, Mateusz Sosnowski, Jacek Niegowski i Marcin Weinkauf. W organizacji przedsięwzięcia udział miała także Służba Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
-
Świąteczne Życzenia Bożonarodzeniowe 2022
21.12.2022
-
XXII EDYCJA OGÓLOPOLSKIEGO KONKURSU "POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI"
15.12.2022
Na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego uczniowie starszych klas szkół podstawowych stanęli do rywalizacji w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tym razem do konkursu zgłosiło się 8 szkół, wszystkie 7 szkół z gminy Więcbork oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. W pierwszym etapie udział wzięło ponad 100 uczniów z klas 6-8 , którzy rozwiązywali indywidualnie test przygotowany przez lokalnych koordynatorów konkursu. Spośród osób, które zdobyły na tym etapie najwyższe wyniki, każda szkoła wyłoniła swoją 3-osobową drużynę, która będzie ją reprezentować w dalszych potyczkach. W dniu 14 grudnia br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku odbył się 2 etap – gminny, w którym zmierzyły się reprezentacje 7 szkół podstawowych z terenu gminy Więcbork.
Warto zobaczyć
-
Sypniewo
13.08.2013
Wieś w gminie Więcbork, wzmiankowana w 1380 roku. Kościół konstrukcji szkieletowej zbudowany w 1781 roku na miejscu poprzedniej świątyni. Jego rokokowo-klasycystyczne wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII wieku. Miejscowy pałac zbudowano w połowie XIX wieku dla Leberechta Wilckensa, na miejscu dawnego dworu Grabowskich, w stylu neoklasycznym z elementami neorenesansu. Obecnie mieści się w nim hotel. Otoczony zadbanym parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się grobowiec rodziny Wilckensów.
-
Zakrzewska Osada
13.08.2013
Miejsce w gminie Więcbork, przy drodze wiodącej na południe od wsi Zakrzewek, gdzie od 1999 roku prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Pochodzące stąd znaleziska datuje się od neolitu (ok. 3000 p.n.e.) do okresu wpływów rzymskich (160-220 n.e.).
-
Radzim
13.08.2013
Wieś we wschodniej części gminy Kamień Krajeński, nad jeziorem rynnowym o tej samej nazwie. Neogotycki dwór z 1867 roku otoczony parkiem krajobrazowym. W pierwszych dniach okupacji hitlerowskiej właścicielka dworu - Stefania Seida, została zamordowana przez Niemców. We wrześniu 1939 w Radzimiu hitlerowcy utworzyli pierwszy na ziemiach polskich obóz zagłady, w którym zabili około 5 tysięcy osób.
-
Suchorączek
13.08.2013
Miejscowość położona 3 km na północny wschód od Więcborka. Zespół dworsko-parkowy z 1853 roku, w 1880 przebudowany na pałac o cechach neoklasycznych, od 1959 mieści się tu Dom Pomocy Społecznej. Otoczony zadbanym parkiem założonym w XIX wieku, który z uwagi na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe został ujęty w „Spisie parków i ogrodów zabytkowych w Polsce“.
-
Runowo Krajeńskie
13.08.2013
Duża wieś w gminie Więcbork, wzmiankowana w 1325 roku. Kościół zbudowany w latach 1606-1609 w stylu późnorenesansowym, na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Jest to najcenniejszy zabytek sakralny Krajny.