Wydarzenia

 • Dzień dziecka ,, Dziecięce przygody z bocianiego gniazda " w Kęsowie

  05.06.2024

  W dniu 2 czerwca w kęsowskim parku odbył się dzień dziecka pn. „ Dziecięce przygody z bocianiego gniazda” festyn zorganizowano w ramach 8 Międzynarodowego spisu bociana białego we współpracy z Gminą Kęsowo. Podczas festynu zarówno dzieci jak i dorośli w pełni korzystały z przygotowanych atrakcji oraz pyszności przygotowanych przez KGW z gminy Kęsowo.

   
 • Otwarcie wioski tematycznej ,, Ptasi Raj " WIELE

  05.06.2024

  W dniu 02 czerwca 2024 roku Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego brali udział w uroczystym otwarciu wioski tematycznej pt. „Ptasi Raj” połączonym z obchodami Dnia Dziecka. Impreza ta była organizowana przez Sołectwo Wiele. Udział w festynie wziął również Krajeński Park Krajobrazowy, który przygotował dla dzieci między innymi konkursy i zagadki przyrodnicze, za które otrzymywały nagrody i upominki. Uczestnicy festynu mogli zaznajomić się z gatunkami ptaków, a także roślin i zwierząt, które są objęte ochroną.

   
 • Rajd Rowerowy w Krajeńskim Parku Krajobrazowym w ramach akcji Kujawsko-Pomorskie na rowery.

  13.05.2024

  W dniu 11 maja 2024 roku odbył się rajd rowerowy malowniczą trasą w Krajeńskim Parku Krajobrazowym organizowany, w ramach wojewódzkiej akcji Kujawsko-Pomorskie na rowery którego Partnerem był między innymi Krajeński Park Krajobrazowy. Akcja ta obywa się cyklicznie w różnych zakątkach naszego województwa. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem. Udział wzięło ok. 300 uczestników z różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego, a także sąsiadujących regionów. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata natomiast najstarszy 75 lat. Uczestnicy  mieli do pokonania trasę liczącą 27 km. Podczas jazdy cykliści mogli podziwiać rozciągające się wokół malownicze krajobrazy wsłuchując się w śpiew ptaków np. skowronków. Przystankiem na trasie była plaża nad jeziorem Juchacz, gdzie na uczestników czekała przekąska, oraz przygotowane przez Krajeński Park Krajobrazowy konkursy ekologiczne.

   
 • Rajd rowerowy- Stowarzyszenie Duże różowe Słońce wspólnie z KPK

  13.05.2024

  W dniu 10 maja 2024 roku odbył się Rajd Rowerowy organizowany Stowarzyszenie Duże Różowe Słońce wspólnie z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym dla seniorów z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sępólnie Krajeńskim. Seniorzy mieli do pokonania 16 km malowniczymi krajobrazami Krajny. Podczas podróży Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego opowiadał uczestnikom o otaczającym krajobrazie i formach ochrony przyrody, które uczestnicy mieli okazję zobaczyć. Jedna z takich form jest Zespół przyrodniczo- krajobrazowy „Torfowisko Messy” z którego swój bieg rozpoczyna rzeka Orla.

   
 • „Krajeńska Eskapada- poznaj historię regionu”

  29.04.2024

  W dniu 27 kwietnia 2024 roku odbyła się kolejna edycja „Eskapady- Poznaj Region z Przewodnikiem” organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w której corocznie gospodarzem jest między innymi Krajeński Park Krajobrazowy. W tym roku pod hasłem „Krajeńska Eskapada- poznaj historię regionu” Krajeński Park Krajobrazowy zaprowadził miłośników historii i turystyki w niezwykłe miejsce, owiane legendą i historią. Miejscem tym jest Pałac w Komierowie. Pałac ten ma niesamowitą historię przeplataną legendą sięgającą 1000 lat, która rozpoczyna się od czasów Mieszka I, natomiast historia ma bardziej wielowątkowy charakter.

   

Warto zobaczyć

 • Suchorączek

  13.08.2013

  Miejscowość położona 3 km na północny wschód od Więcborka. Zespół dworsko-parkowy z 1853 roku, w 1880 przebudowany na pałac o cechach neoklasycznych, od 1959 mieści się tu Dom Pomocy Społecznej. Otoczony zadbanym parkiem założonym w XIX wieku, który z uwagi na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe został ujęty w „Spisie parków i ogrodów zabytkowych w Polsce“.

   
 • Sępólno Krajeńskie

  13.08.2013

  Miasto powiatowe nad Jeziorem Sępoleńskim, wymieniane jako osada targowa już w 1312 roku. Prawa miejskie otrzymało w 1360 roku. W 1409 zostało zajęte przez Krzyżaków, a w XVII wieku zniszczone przez Szwedów. W roku 1674 nastąpiło odnowienie przywileju lokacyjnego.

   
 • Zabartowo

  13.08.2013

  Wieś w gminie Więcbork, wzmiankowana w 1279 roku. Neogotycki kościół wzniesiony w latach 1865-1866, z wyposażeniem wnętrza z XVIII i XIX stulecia. Na zachód od wsi duży głaz narzutowy (obw. 830 cm) uznany za pomnik przyrody.

   
 • Dąbrówka

  13.08.2013

  Wieś sołecka położona przy północnej granicy gminy. Pierwsza wzmianka z 1275 roku. Wieś od średniowiecza do zaborów była własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Kościół po raz pierwszy wymieniony w 1653 roku pochodził prawdopodobnie z XIV wieku. Obecny, w stylu neogotyckim, wybudowano w 1899 roku. Z Dąbrówki pochodził biskup chełmiński Augustyn Rosentreter, którego rodzice pochowani są na przykościelnym cmentarzu. Z dawnej zabudowy, obok kościoła, zachowały się budynki mieszkalne i gospodarcze z XIX i XX wieku i budynek po dawnej szkole z 1915 r.

   
 • Zamarte

  13.08.2013

  Wieś położona na skrajnej północy gminy Kamień Krajeński, nad jeziorem o tej samej nazwie.

  Warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych świątyń Krajny - późnobarokowy kościół zbudowany w latach 1766-1780 z rokokowym wyposażeniem oraz klasztor pobernardyński pochodzący z lat 1752-1772. Na wschodnim zboczu wzgórza klasztornego grodzisko z X-XII wieku. Pałac z II połowy XVIII wieku otoczony parkiem krajobrazowym. Zabytkowy budynek gorzelni.