Wydarzenia

 • WITAMY WIOSNĘ W KRAJEŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

  28.03.2023

  W ofercie edukacyjnej Parku znajdziemy zajęcia o różnorodnej tematyce oraz dla różnych grup wiekowych. W czwartek 23 marca 2023 r. gośćmi Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego byli uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej w Runowie Kraj. Zajęcia pn. "Witamy wiosnę!" przebiegły w miłej atmosferze, dzieci dowiedziały się jak przyroda budzi się do życia, jakie rośliny i zwierzęta zwiastują pierwsze oznaki wiosny.

   
 • LOKALNE PARTNERSTWO WODNE POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO

  14.03.2023

  Dnia 13 marca 2023 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie Członków Lokalnego Partnerstwa Wodnego Powiatu Sępoleńskiego. Zebranie poświęcone było tematyce gospodarki wodnej i retencji. Cele i zadania na kolejne lata działania LPW przedstawił Przewodniczący LPW Pan Andrzej Basiński. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wojtkowiak, który jest członkiem Rady LPW powiatu sępoleńskiego, a także członkiem LPW powiatu nakielskiego i tucholskiego. W spotkaniu uczestniczyli także m.in. lokalni samorządowcy, przedstawiciele spółek wodnych, Wód Polskich i Lasów Państwowych.

   
 • Czyszczenie budek

  01.03.2023

  W ostatnich latach pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego we współpracy z Nadleśnictwem Runowo rozwiesili w okolicznych leśnictwach budki lęgowe dla ptaków. W ramach czynnej ochrony pomnikowych dębów, pracownicy Parku zawiesili budki także na alejach dębowych na trasie Runowo Krajeńskie - Borzyszkowo oraz na trasie Wilcze Jary – Sypniewo, aby zapobiec gradacji szkodnika tych drzew - kuprówki rudnicy.

   
 • POSIEDZENIE RADY PARKU

  17.02.2023

  W czwartek 16 lutego 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Pan dr Krzysztof Kannenberg – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Po przedstawieniu porządku obrad Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wojtkowiak oraz Kierownik zespołu ds. ochrony zasobów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Mirosław Łebek przedstawili sprawozdanie z działalności i funkcjonowania Krajeńskiego Parku Krajobrazowego za rok 2022 oraz plan na 2023 rok. Jednym z tematów, który wywołał żywą dyskusję były tegoroczne obchody 25-lecia Parku.

   
 • Obserwacja ptactwa z Dawidem Kilonem

  13.02.2023

  Wczoraj w Centrum Aktywności Seniora w Więcborku odbyły się zajęcia przeprowadzone przez Dawida Kilona, bydgoskiego ornitologa, rysownika, fotografa przyrody. Uczestnikami zajęć byli seniorzy z Klubu SENIOR+. Zajęcia odbyły się w ramach projektu pn. „Klub Seniora w Więcborku" dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

  W poszukiwaniu ptactwa grupa udała się na spacer nad Jeziorem Więcborskim. Fotograficzne „łowy" okazały się niezwykle udane. Spoglądając z daleka na stadka kaczek w jeziorze można było sądzić, że wśród nich znajdują się tylko popularne kaczki krzyżówki: samce z zielonymi błyszczącymi  głowami i skromniej upierzone samice, w większości brązowe. Jednak przy użyciu lunety okazało się, że wśród nich pojawił się samiec cyraneczki – z kasztanową głową z zielonkawymi plamami po bokach i zielonym lusterkiem na skrzydle.

   

Warto zobaczyć

 • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

  17.03.2023

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej (Wikipedia)

  Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.

 • Karolewo

  09.04.2014

  Wieś Karolewo, leżąca 7 km na wschód od Więcborka była kiedyś folwarkiem należącym do majątku Jastrzębiec. Folwark ten został wydzielony z gruntów Jastrzębca około połowy XIX wieku. Jak zawsze, przy folwarku powstała kolonia mieszkaniowa dla pracowników, która dała początek obecnej wsi. W 20-leciu międzywojennym właścicielem był Wacław Łuczyński. Folwark obejmował 356 ha.

   
 • Trzciany

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie, a w niej zespół dworsko-parkowy z XIX wieku.

   
 • Lutówko

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie na północnym brzegu Jeziora Lutowskiego (niestrzeżone kąpielisko), na szlaku turystyki pieszej. Ma tu swoją siedzibę Nadleśnictwo Lutówko. W okolicznych lasach, na zachód od wsi, znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Lutowo“, „Gaj Krajeński“, „Buczyna“ i „Dęby Krajeńskie“.

   
 • Zamarte

  13.08.2013

  Wieś położona na skrajnej północy gminy Kamień Krajeński, nad jeziorem o tej samej nazwie.

  Warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych świątyń Krajny - późnobarokowy kościół zbudowany w latach 1766-1780 z rokokowym wyposażeniem oraz klasztor pobernardyński pochodzący z lat 1752-1772. Na wschodnim zboczu wzgórza klasztornego grodzisko z X-XII wieku. Pałac z II połowy XVIII wieku otoczony parkiem krajobrazowym. Zabytkowy budynek gorzelni.

   
 • Pęperzyn

  13.08.2013

  Wieś w gminie Więcbork. Kościół poewangelicki z 1778 roku o cechach barokowych, z bogatą dekoracją elewacji, dzwonnica z XIX wieku.