Wydarzenia

 • Ekologiczny festiwal jesienny w Kęsowie

  09.11.2021

  W dniu 6  listopada Krajeński Park Krajobrazowy wziął udział w ekologicznym festiwalu jesiennym w Kęsowie. Podczas festiwalu dzieci zaprezentowały swoje talenty na scenie, m.in. zaśpiewały piosenki o tematyce ekologicznej. Przy stoisku KPK każdy mógł wykonać z masy solnej odciski tropów zwierząt leśnych oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o tematyce przyrodniczej. Atrakcją było również zrobienie swoich własnych mydełek oraz ekologicznych ludzików z ziemniaków. Dorośli natomiast mogli wykazać się wyobraźnią podczas robienia soli do kąpieli, a także podczas warsztatów  robienia lasu w szkle. Na festiwalu przeprowadzono również konkurs kulinarny na eko-zupę oraz deser warzywny.

  Dziękujemy za zaproszenie !

   
 • XXI edycja konkursu PPKP

  28.10.2021

  ZAPRASZAMY SZKOŁY Z TERENU KRAJEŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO DO ZGŁOSZENIA SWOJEGO UDZIAŁU W XXI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI" ETAP SZKOLNY JUŻ 19 LISTOPADA 2021R.

  Ps.- Więcej informacji na naszym profilu facebookowym.

   
 • DZIEŃ KRAJOBRAZU W KPK

  21.10.2021

  W dniu 20 października  w ramach obchodów Dnia Krajobrazu pn. „Otwarte Krajobrazy” odbyła się  akcja promocyjno-informacyjna  w ośrodku edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zorganizowano m. in. spotkanie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi połączone ze spacerem wokół jeziora Więcborskiego.  Zwiedzono również Zespół Pałacowo-Parkowy w Runowie Krajeńskim. Zwieńczeniem było wejście na wieżę widokową  nad jeziorem w Sępólnie Krajeńskim. Pogoda dopisała sprawiając, że spacer był wyjątkowo udany.

   
 • Dzień Krajobrazu w KPK już za nami!

  18.10.2021

  Dnia 15 października Krajeński Park Krajobrazowy z okazji obchodów Dnia Krajobrazu pn. „Otwarte Krajobrazy”  zorganizował  spacer we współpracy z wykładowcami z Instytutu Geografii UKW w Bydgoszczy.  W spacerze uczestniczyli studenci z UKW w Bydgoszczy, Kierunek Turystyka i Rekreacja oraz zagraniczni studenci z wymiany ERASMUS. Odwiedzili wieże widokową  nad jeziorem w Sępólnie Krajeńskim. W ośrodku edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku odbyła się akcja promocyjno-informacyjna wraz z towarzyszącym spacerem wzdłuż jeziora Więcborskiego.  Pokazano również potencjał turystyczny miasta Więcbork.

              W tym dniu odbyło się również inne wydarzenie, spacer po lesie z wejściem na wieżę widokową w miejscowości Niechorz z dziećmi z Szkoły Podstawowej w Zbożu oraz prelekcje w ośrodku edukacji przyrodniczej KPK z Gminnym Przedszkolem „Niezapominajka” w Więcborku.

  Pogoda dopisała, a dzień był bardzo intensywny.

   
 • Informacja dotycząca o przedłużeniu terminu nadsyłania prac na konkurs fotograficzny!

  18.10.2021

  Krajeński Park Krajobrazowy oraz Nadleśnictwo Runowo informuje o przedłużeniu terminu nadsyłania prac na konkurs fotograficzny pn. „Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie.”  do dnia 05.11.2021 r.

  Tematem konkursu jest wykonanie fotografii środowiska przyrodniczego i krajobrazu kulturowego Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Nadleśnictwa Runowo. Celem konkursu jest ukazanie w oryginalny sposób walorów Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo w „obiektywie”, rozwijanie pasji i uzdolnień oraz popularyzacja fotografii (przyrodniczej) jako dziedziny sztuki.
  Konkurs ma charakter otwarty i przeznaczony jest dla osób zajmujących się amatorsko fotografowaniem przyrody. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie fotografii wraz z niezbędną dokumentacją.

  www.krajenskipark.pl/ zakładka konkursy ekologiczne.

  ZAPRASZAMY!

   

Warto zobaczyć

 • Orzelski Młyn

  13.08.2013

  Młyn na Orli z II połowy XVIII wieku, czynny do lat 70. XX wieku. Prywatny cmentarz z 1874 roku.

   
 • Kamień Krajeński

  13.08.2013

  Miasto w powiecie sępoleńskim, nad Kamionką, prawobocznym dopływem Brdy, w pobliżu jeziora Mochel. Stacja kolejowa PKP na linii Chojnice - Nakło nad Notecią. Ośrodek usługowy dla rolnictwa, drobny przemysł.

  Gród wzmiankowany w 1107 roku. Prawa miejskie otrzymał w 1359 roku. Do 1772 własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a do 1822 - diecezji chełmińskiej. Kościół zbudowany po 1581 roku, w latach 1720-1722 i 1865 rozbudowany w stylu barokowym. Plebania z XIX wieku. Zachowały się tu fragmenty murów obronnych z XIV wieku oraz domy z I połowy XIX wieku.

   
 • Trzciany

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie, a w niej zespół dworsko-parkowy z XIX wieku.

   
 • Obrowo

  13.08.2013

  Wczesnośredniowieczne grodzisko nizinne w północno-zachodniej części gminy Kęsowo w powiecie tucholskim. Znajduje się w odległości około 1,5 km od wsi Obrowo, wśród podmokłych łąk i bagien, w pobliżu Jeziora Zamkowego. Do naszych czasów zachował się pierścień wału grodziska.

   
 • Wielowicz

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sośno. Najcenniejszy zabytek architektury sakralnej to kościół z 1747 roku, rozbudowany w 1910 roku. Zarówno jego nawa jak i wieża są konstrukcji szkieletowej. W okolicy i sąsiednim Wielowiczku warto obejrzeć polodowcowe formy wałowe zwane ozami.