Wydarzenia

 • ,, ZIELONA ŁAWECZKA " - edycja 2022

  10.05.2022

  Serdecznie zapraszamy do udziału w VIII edycji konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”!

  W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

  Zbierzcie grupę sąsiadów, wspólnie stwórzcie projekt zazielenienia wybranego terenu na swoim osiedlu i złóżcie wniosek.

  Na wasze rejestracje czekamy do 17 maja br., do 1 czerwca macie czas na złożenie waszych wniosków!

  Więcej informacji pod linkiem: https://zielonalaweczka.pl/nowa-edycja/

   
 • Operacja ,, Czysta Rzeka " Sępolenka

  29.04.2022

  28 kwietnia na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego odbyła się Operacja Czysta Rzeka. W akcji wzięło udział blisko 20 Wolontariuszy z klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, którzy posprzątali fragment rzeki Sępolenki.

  Projekt „Operacja Czysta Rzeka" ma na celu zwrócenie uwagi na wszechstronny problem zaśmiecania środowiska, a szczególnie obszarów o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych.

  Jest on skierowany do szerokiego grona odbiorców: młodzieży szkolnej, turystów, wędkarzy, ale także i społeczności lokalnych zamieszkujących okolice rzek.

   
 • VI Powiatowe Targi Rolniczo-Ogrodnicze w Sypniewie

  28.04.2022

  W słoneczną niedzielę w Sypniewie odbyły się VI Powiatowe Targi Rolniczo-Ogrodnicze. Mieszkańcy regionu mogli skorzystać z oferty wielu wystawców ogrodniczych, rolniczych i kulinarnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko edukacyjno-promocyjne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zarówno dzieci jak i dorośli byli żywo zainteresowani mini-konkursami przyrodniczymi i materiałami promocyjnymi KPK. 

   
 • „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” już za nami!

  27.04.2022

  Kolejny raz Krajeński Park Krajobrazowy włączył się do akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”. To wielkie weekendowe święto wycieczek miało na celu umożliwienie zwiedzania z przewodnikiem ciekawych miejsc w regionie za darmo lub za symboliczną opłatą. Koordynatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tegorocznej edycji poszerzono zakres atrakcji o warsztaty. W ramach akcji Krajeński Park Krajobrazowy zorganizował w sobotę 23 kwietnia zwiedzanie Sypniewa – Kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Z kolei w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK w Więcborku jednocześnie odbywały się warsztaty dla rodzin z dziećmi, na których można było wykonać własnoręcznie papier czerpany, ozdoby z puszek aluminiowych i woskowijkę – eko-alternatywę dla folii spożywczej i jednorazowych opakowań. Celem warsztatów było pokazanie ciekawych sposobów na nadanie drugiego życia odpadom.

   
 • Dzień Geografa w Instytucie Geografii UKW w Bydgoszczy!

  25.04.2022

  W piątek 22 kwietnia Krajeński Park Krajobrazowy uczestniczył w Dniu Geografa organizowanym przez Instytut Geografii UKW w Bydgoszczy. Pracownicy Parku: mgr Grażyna Witczak i mgr inż. Mirosław Łebek przedstawili wykłady o edukacji i walorach przyrodniczych i kulturowych KPK. Dzień 22 kwietnia to także obchody Światowego Dnia Ziemi. W kolejnych wykładach przedstawianych przez pracowników Instytutu Geografii poruszano kwestie zmian klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Młodzież poznała też pozytywne i negatywne skutki "budownictwa" bobrów  oraz miała możliwość uczestnictwa w licznych warsztatach.

   

Warto zobaczyć

 • Runowo Młyn

  13.08.2013

  Autor zdjęcia: Michał Raczyński

  Ładnie położona miejscowość pomiędzy Jeziorem Diabelskim i Runowskich Dużym. W niej budynek dawnego dworu, zabytkowy młyn wodny i wodospad na rzece Orla. W pobliskim lesie znajduje się zespół pałacowo-parkowy. Pałac został zbudowany w latach 1911-1912 przez Joachima von Bethmann-Hollweg, dla żony Fredy i był jedną z kilku posiadłości tego rodu w tym regionie. W 1927 roku został przejęty przez państwo polskie i od 1932 roku był rezydencją myśliwską prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W okresie II wojny działał w nim dom dziecka dla niemieckich sierot, natomiast po wojnie rewentorium przeciwgruźlicze, później ośrodek dla dzieci ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.Obecnie zespół pałacowo-parkowy stanowi własność prywatna. Po gruntownej renowacji wrócił do dawnej świetności.

   
 • Wielowicz

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sośno. Najcenniejszy zabytek architektury sakralnej to kościół z 1747 roku, rozbudowany w 1910 roku. Zarówno jego nawa jak i wieża są konstrukcji szkieletowej. W okolicy i sąsiednim Wielowiczku warto obejrzeć polodowcowe formy wałowe zwane ozami.

   
 • Jeleńcz

  13.08.2013

  Wieś we wschodniej części gminy Kęsowo, w powiecie tucholskim. Znajduje się tu neoklasycystyczny kościół zbudowany w latach 1928-1932, na miejscu poprzedniej świątyni. Ciekawy wystrój wnętrza: późnobarokowy i rokokowy.

   
 • Dąbrówka

  13.08.2013

  Wieś sołecka położona przy północnej granicy gminy. Pierwsza wzmianka z 1275 roku. Wieś od średniowiecza do zaborów była własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Kościół po raz pierwszy wymieniony w 1653 roku pochodził prawdopodobnie z XIV wieku. Obecny, w stylu neogotyckim, wybudowano w 1899 roku. Z Dąbrówki pochodził biskup chełmiński Augustyn Rosentreter, którego rodzice pochowani są na przykościelnym cmentarzu. Z dawnej zabudowy, obok kościoła, zachowały się budynki mieszkalne i gospodarcze z XIX i XX wieku i budynek po dawnej szkole z 1915 r.

   
 • Pęperzyn

  13.08.2013

  Wieś w gminie Więcbork. Kościół poewangelicki z 1778 roku o cechach barokowych, z bogatą dekoracją elewacji, dzwonnica z XIX wieku.