Wydarzenia

 • Konkurs „25 lat Krajeńskiego Parku Krajobrazowego" na projekt logo parku

  27.09.2022

   
 • Dzień Otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym za nami!

  15.09.2022

  W minioną sobotę, 10 września 2022 r., w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego odbył się Dzień Otwarty. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych, będącego nową inicjatywą Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski – gremia zrzeszającego parki krajobrazowe. Święto obchodzone było w tym roku po raz pierwszy. W tym dniu parki krajobrazowe w Polsce organizowały różnego rodzaju wydarzenia, w trakcie których prezentowały lokalnej społeczności i turystom swoją działalność.

   
 • ZAPRASZAMY!!!

  06.09.2022

   
 • KROGULEC uratowany!

  18.08.2022

  Wczoraj, 11 sierpnia 2022 r., do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego trafiło zgłoszenie o rannym ptaku drapieżnym znalezionym w Dużej Cerkwicy. Ptak nie mógł wzbić się w powietrze. Dzięki szybkiej interwencji naszego specjalisty ds. ochrony przyrody Pana Mirka Łebek, ptak został przetransportowany do oddalonego o niemal 200 km Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie, w pobliżu Wejherowa.

  W Ośrodku krogulec został przebadany. Zostanie tam na czas rekonwalescencji.

  Krogulec zwyczajny (Accipiter nisus) należy do rodziny jastrzębiowatych. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

  Panu Mateuszowi Kluszczyńskiemu z Dużej Cerkwicy należą się podziękowania za szybką i skuteczną reakcję. W takich sytuacjach bardzo liczy się czas. Należy maksymalnie ograniczyć stres dzikiemu zwierzęciu.

  Po raz kolejny dobra współpraca lokalnej społeczności z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym spowodowała, że dzikie zwierzę otrzyma szansę na odzyskanie zdrowia, a finalnie na powrót do naturalnego środowiska.

   
 • Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie" – 2022

  07.07.2022

   

Warto zobaczyć

 • Mrocza

  13.08.2013

  Miasto w powiecie nakielskim, siedziba gminy. Prawa miejskie otrzymało w 1393 roku. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny. Zabudowa miasta pochodzi z końca XVIII, XIX i początku XX wieku. Kościół z 1932 roku z zachowanym wyposażeniem wnętrza z wcześniejszych świątyń. Na Orli drewniany młyn wodny z XVIII wieku, zwany „Orzelskim Młynem“.

   
 • Lutówko

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie na północnym brzegu Jeziora Lutowskiego (niestrzeżone kąpielisko), na szlaku turystyki pieszej. Ma tu swoją siedzibę Nadleśnictwo Lutówko. W okolicznych lasach, na zachód od wsi, znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Lutowo“, „Gaj Krajeński“, „Buczyna“ i „Dęby Krajeńskie“.

   
 • Zakrzewska Osada

  13.08.2013

  Miejsce w gminie Więcbork, przy drodze wiodącej na południe od wsi Zakrzewek, gdzie od 1999 roku prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Pochodzące stąd znaleziska datuje się od neolitu (ok. 3000 p.n.e.) do okresu wpływów rzymskich (160-220 n.e.).

   
 • Lutowo

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie z zachowanym zespołem drewnianych chałup z I połowy XIX wieku, zabytkowy kościół drewniany.

   
 • Duża Cerkwica

  13.08.2013

  Wieś w gminie Kamień Krajeński, po raz pierwszy wzmiankowana w 1217 roku, początkowo własność kościelna. Tutaj wzięły swój początek słynne przywileje cerkwicko-nieszawskie, nadane w 1454 roku przez króla Kazimierza Jagielończyka szlachcie polskiej, za cenę jej udziału w wojnie13-letniej. Stąd szlachta ruszyła na Zakon Krzyżacki i stoczyła z nim przegraną bitwę pod Chojnicami.