Wydarzenia

 • Ludzkość potrzebuje mokradeł

  25.01.2023

  Magazynują węgiel, filtrują wodę, stanowią siedliska rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Mokradła to jedne z najcenniejszych i zarazem najbardziej zagrożonych w skali świata ekosystemów. Obchodzony 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł to okazja, by kolejny raz przypomnieć o pilnej potrzebie ratowania tych obszarów.

  Attachments:
  Download this file (dzienmokradel2023.pdf)dzienmokradel2023.pdf13246 kB
   
 • Kolejne budki lęgowe wywieszone!

  17.01.2023

  W ramach działań profilaktycznych przed gradacją kuprówki rudnicy zawieszono kolejne budki dla ptaków. Dziewięć nowych ptasich domków zawisło na pomnikowej alei dębowej na trasie Runowo Krajeńskie – Borzyszkowo. Aleję dębową na trasie Wilcze Jary – Sypniewo uzupełniono o trzy budki. Jedna z wiszących już budek była uszkodzona, dlatego wymieniono ją na nową. Pracownicy Służby Parku zawiesili także 3 budki w Lasku Miejskim w Więcborku w pobliżu powierzchniowego pomnika przyrody – bluszczu pospolitego.

   
 • Niecodzienne odkrycie w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

  09.01.2023

  W maju 2022 r. na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego dokonano niecodziennych odkryć. W miejscowości Górowatki w pobliżu jeziora Stryjewo przeprowadzono badania archeologiczne. Ich wyniki wzbogaciły stan wiedzy o wczesnośredniowiecznym osadnictwie w tej części Krajny. Dofinansowano je ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. Odkryć dokonał zespół badawczy z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w składzie: Ryszard Kaźmierczak, Piotr Błędowski, Jacek Bojarski, Wojciech Chudziak, Mateusz Sosnowski, Jacek Niegowski i Marcin Weinkauf. W organizacji przedsięwzięcia udział miała także Służba Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

   
 • Świąteczne Życzenia Bożonarodzeniowe 2022

  21.12.2022

  Attachments:
  Download this file (Życzenia KPKgif.gif)Życzenia KPKgif.gif1013 kB
   
 • XXII EDYCJA OGÓLOPOLSKIEGO KONKURSU "POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI"

  15.12.2022

  Na terenie Krajeńskiego  Parku Krajobrazowego  uczniowie starszych klas szkół podstawowych stanęli do rywalizacji w  XXII edycji  Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Tym razem do konkursu zgłosiło się 8  szkół, wszystkie 7  szkół z gminy Więcbork oraz  Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. W pierwszym etapie udział wzięło ponad  100 uczniów z klas 6-8 , którzy rozwiązywali indywidualnie test przygotowany przez lokalnych  koordynatorów konkursu. Spośród osób, które zdobyły na tym etapie najwyższe wyniki,  każda szkoła wyłoniła swoją 3-osobową drużynę, która będzie ją  reprezentować w dalszych potyczkach. W dniu 14 grudnia br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku odbył się  2 etap – gminny, w którym zmierzyły się reprezentacje 7 szkół podstawowych z terenu  gminy Więcbork.

   

Warto zobaczyć

 • Sypniewo

  13.08.2013

  Wieś w gminie Więcbork, wzmiankowana w 1380 roku. Kościół konstrukcji szkieletowej zbudowany w 1781 roku na miejscu poprzedniej świątyni. Jego rokokowo-klasycystyczne wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII wieku. Miejscowy pałac zbudowano w połowie XIX wieku dla Leberechta Wilckensa, na miejscu dawnego dworu Grabowskich, w stylu neoklasycznym z elementami neorenesansu. Obecnie mieści się w nim hotel. Otoczony zadbanym parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się grobowiec rodziny Wilckensów.

   
 • Zakrzewska Osada

  13.08.2013

  Miejsce w gminie Więcbork, przy drodze wiodącej na południe od wsi Zakrzewek, gdzie od 1999 roku prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Pochodzące stąd znaleziska datuje się od neolitu (ok. 3000 p.n.e.) do okresu wpływów rzymskich (160-220 n.e.).

   
 • Radzim

  13.08.2013

  Wieś we wschodniej części gminy Kamień Krajeński, nad jeziorem rynnowym o tej samej nazwie. Neogotycki dwór z 1867 roku otoczony parkiem krajobrazowym. W pierwszych dniach okupacji hitlerowskiej właścicielka dworu - Stefania Seida, została zamordowana przez Niemców. We wrześniu 1939 w Radzimiu hitlerowcy utworzyli pierwszy na ziemiach polskich obóz zagłady, w którym zabili około 5 tysięcy osób.

   
 • Suchorączek

  13.08.2013

  Miejscowość położona 3 km na północny wschód od Więcborka. Zespół dworsko-parkowy z 1853 roku, w 1880 przebudowany na pałac o cechach neoklasycznych, od 1959 mieści się tu Dom Pomocy Społecznej. Otoczony zadbanym parkiem założonym w XIX wieku, który z uwagi na swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe został ujęty w „Spisie parków i ogrodów zabytkowych w Polsce“.

   
 • Runowo Krajeńskie

  13.08.2013

  Duża wieś w gminie Więcbork, wzmiankowana w 1325 roku. Kościół zbudowany w latach 1606-1609 w stylu późnorenesansowym, na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Jest to najcenniejszy zabytek sakralny Krajny.