Wydarzenia

 • Konkurs fotograficzny "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie" - 2023

  26.05.2023

  Krajeński Park Krajobrazowy wraz z Nadleśnictwem Runowo zapraszają do udziału w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie"! Zadaniem konkursowym jest wykonanie fotografii środowiska przyrodniczego i krajobrazu kulturowego Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Nadleśnictwa Runowo.

   
 • „Krajeńska Eskapada”

  25.04.2023

  Kolejny raz Krajeński Park Krajobrazowy włączył się do akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem. Jest to wielkie weekendowe święto wycieczek, umożliwiające zwiedzanie z przewodnikiem ciekawych miejsc w regionie za darmo lub za symboliczną opłatą. Koordynatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach tegorocznej 9. akcji wybraliśmy się 22 kwietnia na wycieczkę szlakiem miejsc o najcenniejszych walorach przyrodniczych regionu – rezerwatów przyrody. Naszym przewodnikiem był Łukasz Gwiździel – znany fotograf, a jednocześnie pracownik Nadleśnictwa Lutówko. Tematem Jego fotografii jest w dużej mierze bogactwo przyrodnicze Krajny. O swojej pasji opowiedział nam  w okolicznościach budzącej się do życia wiosennej przyrody, którą wielokrotnie uwiecznia na swoich zdjęciach. Odwiedziliśmy trzy rezerwaty, poznaliśmy najciekawsze informacje o nich oraz o bogactwie fauny i flory… a także o tajnikach fotografii przyrodniczej. Wybór tych miejsc na tegoroczną eskapadę nie był przypadkowy, bowiem hasło bieżącej akcji związane jest z Mikołajem Kopernikiem. W tym roku przypada 550. rocznica urodzin tego wybitnego astronoma. Znaczna część jego pracy opierała się na obserwacji nieba. Rezerwaty przyrody są położone daleko od siedzib ludzkich. Wycieczka w ich okolice pozwoliła poznać miejsca, w których w nocy można obserwować niebo najmniej zanieczyszczone światłem.  Zwieńczeniem wycieczki był ciepły posiłek zapewniony przez Nadleśnictwo Lutówko.

   
 • Krajeńska drużyna najlepsza w województwie! Pojedzie na Lubelszczyznę!

  25.04.2023

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim zajęli I miejsce w wojewódzkim etapie XXII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Konkurs odbył się w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu. W tym roku konkurs przebiega pod hasłem "Ptaki parków krajobrazowych". Pierwszego dnia najlepsi reprezentanci sześciu parków krajobrazowych w województwie, wyłonieni w poprzednich etapach, sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą ornitologii oraz parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy z uczestników zmierzył się z testem wiedzy. Jednym z zadań było rozpoznawanie gatunków ptaków. Najwięcej punktów zdobyli reprezentanci Krajeńskiego Parku Krajobrazowego - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim pod opieką Pani Pauliny Włoch w składzie: Oliwia Frąckowiak, Eliza Rembelska i Filip Bukolt. To właśnie Oni będą reprezentować Województwo Kujawsko-Pomorskie na ogólnopolskich rozgrywkach konkursu, których koordynatorem jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

   
 • Wielkie brawa dla naszej drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim!

  24.04.2023

  Uczniowie sępoleńskiej Trójki zajęli I miejsce w wojewódzkim etapie XXII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Konkurs odbył się  w Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu. W tym roku konkurs przebiega pod hasłem "Ptaki parków krajobrazowych"

  Województwo Kujawsko-Pomorskie na ogólnopolskich rozgrywkach będzie reprezentować drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Oliwia Frąckowiak, Eliza Rembelska i Filip Bukolt. Uczniów do konkursu przygotowuje Pani Paulina Włoch.

  Warto dodać, że drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego będzie reprezentować województwo na ogólnopolskim etapie już po raz trzeci!!!

   
 • Życzenia Wielkanocne

  06.04.2023

   

Warto zobaczyć

 • Rezerwat Jezioro Rakutowskie

  17.03.2023

  Widok na Jezioro Rakutowskie z wieży widokowej

  Rezerwat typu faunistycznego utworzony w 1982 roku, położony na obszarze Niecki Kłócieńskiej, jest największym i najciekawszym zbiornikiem wodnym w granicach GWPK (powierzchnia 414,07 ha), położony na trenie Gminy Kowal. Rezerwat został utworzony w celu zachowania największego na Pojezierzu Gostynińskim jeziora oraz terenów przyległych z charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi oraz miejscami bytowania wielu rzadkich, objętych ochroną gatunków ptaków.

 • Obkas

  13.08.2013

   

  Wieś w północnej części gminy Kamień Krajeński. Neogotycki kościół, a w nim mszał z 1587 roku i dzwon z 1792 roku.

   
 • Jeleńcz

  13.08.2013

  Wieś we wschodniej części gminy Kęsowo, w powiecie tucholskim. Znajduje się tu neoklasycystyczny kościół zbudowany w latach 1928-1932, na miejscu poprzedniej świątyni. Ciekawy wystrój wnętrza: późnobarokowy i rokokowy.

   
 • Kamień Krajeński

  13.08.2013

  Miasto w powiecie sępoleńskim, nad Kamionką, prawobocznym dopływem Brdy, w pobliżu jeziora Mochel. Stacja kolejowa PKP na linii Chojnice - Nakło nad Notecią. Ośrodek usługowy dla rolnictwa, drobny przemysł.

  Gród wzmiankowany w 1107 roku. Prawa miejskie otrzymał w 1359 roku. Do 1772 własność arcybiskupów gnieźnieńskich, a do 1822 - diecezji chełmińskiej. Kościół zbudowany po 1581 roku, w latach 1720-1722 i 1865 rozbudowany w stylu barokowym. Plebania z XIX wieku. Zachowały się tu fragmenty murów obronnych z XIV wieku oraz domy z I połowy XIX wieku.

   
 • Runowo Młyn

  13.08.2013

  Autor zdjęcia: Michał Raczyński

  Ładnie położona miejscowość pomiędzy Jeziorem Diabelskim i Runowskich Dużym. W niej budynek dawnego dworu, zabytkowy młyn wodny i wodospad na rzece Orla. W pobliskim lesie znajduje się zespół pałacowo-parkowy. Pałac został zbudowany w latach 1911-1912 przez Joachima von Bethmann-Hollweg, dla żony Fredy i był jedną z kilku posiadłości tego rodu w tym regionie. W 1927 roku został przejęty przez państwo polskie i od 1932 roku był rezydencją myśliwską prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W okresie II wojny działał w nim dom dziecka dla niemieckich sierot, natomiast po wojnie rewentorium przeciwgruźlicze, później ośrodek dla dzieci ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.Obecnie zespół pałacowo-parkowy stanowi własność prywatna. Po gruntownej renowacji wrócił do dawnej świetności.

   
 • Kęsowo

  13.08.2013

   

  Wieś gminna w powiecie tucholskim. Wymieniona w dokumentach historycznych z 1361 roku, jako wieś rycerska. Możliwe jednak, że już w VII-VIII wieku istniała tu osada, która utrzymywała kontakty z ze znajdującym się niedaleko, wśród łąk pod Obrowem, grodem obronnym. Potwierdzeniem tego mogą być odkryte niedaleko Kęsowa groby skrzynkowe.

  We wsi późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku oraz poewangelicki kościół z lat 1905-1910.