Wydarzenia

 • Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie" – 2022

  07.07.2022

   
 • Parki z województwa kujawsko-pomorskiego na eko-festynie w Chojnicach

  24.06.2022

  W sobotę, 11 czerwca  2022 r., w Parku Tysiąclecia w Chojnicach odbył się festyn ekologiczno – przyrodniczy „Chojnice dla Ziemi”. Prawie dwustu wystawców zaprezentowało swoje stoiska, z czego wiele dotyczyło przyrody i ekologii. Wśród nich były również Parki Krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego: Krajeński Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy. Obecność parków naszego województwa na imprezie w Pomorskiem wynikła z powodu faktu, iż Tucholski Park Krajobrazowy swoim zasięgiem obejmuje fragment województwa pomorskiego. Ponadto „przyrodniczym łącznikiem” obu województw jest Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.

   Zagrożenia ekologiczne, z którymi zmaga się współczesny świat, spowodowane są skutkami działalności człowieka. Dzięki rosnącej świadomości na temat ochrony środowiska możemy ten proces ograniczyć, dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat uwrażliwiać na piękno otaczającej nas przyrody. Na stoiskach parków krajobrazowych  można było wziąć udział w mini-konkursach, grach i zabawach. Prezentowano eksponaty przyrodnicze i materiały edukacyjne oraz rozdawano liczne gadżety edukacyjno-promocyjne w postaci map, ulotek, folderów czy zakładek do książek. Przy stoisku Wdeckiego Parku Krajobrazowego można było dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących występującego na terenie parku klejnotu Borów Tucholskich jakim jest zimorodek.

   
 • II edycja Konkursu „GOZ-podarz 2022″

  23.06.2022

  Zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu „GOZpodarz 2022″, promującym dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego! Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

  Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to świadome podejście, że wartość surowców, materiałów i gotowych produktów powinna zostać zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wytworzonych odpadów. Podstawą tej koncepcji jest tzw. piramida 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj.

   
 • Udali się do Wielkopolski, by powtórzyć zeszłoroczny sukces!

  09.06.2022

  W miniony wtorek, 7 czerwca 2022 r. drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego reprezentowała województwo kujawsko-pomorskie w etapie ogólnopolskim konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski o temacie przewodnim „O wodzie w przyrodzie”. Już XXI raz młodzież z całej Polski zmagała się z tematyką parków krajobrazowych i innych zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody i środowiska. Tym razem finał odbył się w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

   
 • GRA MIEJSKA „EKO PRZYGRODA NA PROMENADZIE”

  07.06.2022

  1 czerwca 2022, przed południem, na kilka godzin, więcborską promenadą zawładnął dziecięcy gwar za przyczyną uczniów klas 1-3, którzy dotarli tu ze szkół podstawowych gminy Więcbork, by wziąć udział w grze miejskiej pod nieco zagadkowym tytułem  „EKO PRZYGRODA NA PROMENADZIE”.

  W przygotowanie tej atrakcji z okazji Dnia Dziecka  zaangażowało się wiele osób, organizacji  i instytucji. Poza celem głównym – czyli wywołaniem uśmiechu na dziecięcych twarzach  w dniu ich święta, postanowiliśmy  zintegrować  podmioty usytuowane w najbliższej, ale i też nieco dalszej okolicy Promenady. Z inicjatywy głównych organizatorów tj. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku oraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, odbyło się spotkanie organizacyjne, które pozwoliło na wypracowanie ciekawego planu gry miejskiej.

  Uczestnicy mieli za zadanie zebrać pieczątki w  4 punktach położonych wzdłuż Promenady, w których czekały na nich gry, zabawy, quizy i zagadki, a przede wszystkim dużo dobrej  zabawy i odrobina nie podręcznikowej wiedzy, której towarzyszyła prawdziwa pasja.   Swoje punkty przygotowali – PZW Szkółka Wędkarska „Złote Leszcze” Więcbork, Gmina Więcbork – Referat ds. Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Dróg, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku oraz Krajeński Park Krajobrazowy. Był jeszcze na trasie gry punkt piąty – niespodzianka – przygotowany przez niezawodnych Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w  Więcborku, który był dla dzieci  nagrodą za pokonanie całej trasy i zdobycie kompletu pieczątek. To co działo się na poszczególnych punktach niech, przynajmniej po części, zostanie tajemnicą , a to dlatego, iż  mamy nadzieję, że tak dobrze rozpoczęta współpraca i ciekawa  forma jaką przybrała będzie miała w przyszłości  swoją kontynuację.

   

Warto zobaczyć

 • Zamarte

  13.08.2013

  Wieś położona na skrajnej północy gminy Kamień Krajeński, nad jeziorem o tej samej nazwie.

  Warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych świątyń Krajny - późnobarokowy kościół zbudowany w latach 1766-1780 z rokokowym wyposażeniem oraz klasztor pobernardyński pochodzący z lat 1752-1772. Na wschodnim zboczu wzgórza klasztornego grodzisko z X-XII wieku. Pałac z II połowy XVIII wieku otoczony parkiem krajobrazowym. Zabytkowy budynek gorzelni.

   
 • Kęsowo

  13.08.2013

   

  Wieś gminna w powiecie tucholskim. Wymieniona w dokumentach historycznych z 1361 roku, jako wieś rycerska. Możliwe jednak, że już w VII-VIII wieku istniała tu osada, która utrzymywała kontakty z ze znajdującym się niedaleko, wśród łąk pod Obrowem, grodem obronnym. Potwierdzeniem tego mogą być odkryte niedaleko Kęsowa groby skrzynkowe.

  We wsi późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku oraz poewangelicki kościół z lat 1905-1910.

   
 • Karolewo

  09.04.2014

  Wieś Karolewo, leżąca 7 km na wschód od Więcborka była kiedyś folwarkiem należącym do majątku Jastrzębiec. Folwark ten został wydzielony z gruntów Jastrzębca około połowy XIX wieku. Jak zawsze, przy folwarku powstała kolonia mieszkaniowa dla pracowników, która dała początek obecnej wsi. W 20-leciu międzywojennym właścicielem był Wacław Łuczyński. Folwark obejmował 356 ha.

   
 • Zakrzewska Osada

  13.08.2013

  Miejsce w gminie Więcbork, przy drodze wiodącej na południe od wsi Zakrzewek, gdzie od 1999 roku prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Pochodzące stąd znaleziska datuje się od neolitu (ok. 3000 p.n.e.) do okresu wpływów rzymskich (160-220 n.e.).

   
 • Wielowicz

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sośno. Najcenniejszy zabytek architektury sakralnej to kościół z 1747 roku, rozbudowany w 1910 roku. Zarówno jego nawa jak i wieża są konstrukcji szkieletowej. W okolicy i sąsiednim Wielowiczku warto obejrzeć polodowcowe formy wałowe zwane ozami.