Wydarzenia

 • Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie" – 2022

  07.07.2022

   
 • Parki z województwa kujawsko-pomorskiego na eko-festynie w Chojnicach

  24.06.2022

  W sobotę, 11 czerwca  2022 r., w Parku Tysiąclecia w Chojnicach odbył się festyn ekologiczno – przyrodniczy „Chojnice dla Ziemi”. Prawie dwustu wystawców zaprezentowało swoje stoiska, z czego wiele dotyczyło przyrody i ekologii. Wśród nich były również Parki Krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego: Krajeński Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy oraz Wdecki Park Krajobrazowy. Obecność parków naszego województwa na imprezie w Pomorskiem wynikła z powodu faktu, iż Tucholski Park Krajobrazowy swoim zasięgiem obejmuje fragment województwa pomorskiego. Ponadto „przyrodniczym łącznikiem” obu województw jest Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.

   Zagrożenia ekologiczne, z którymi zmaga się współczesny świat, spowodowane są skutkami działalności człowieka. Dzięki rosnącej świadomości na temat ochrony środowiska możemy ten proces ograniczyć, dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat uwrażliwiać na piękno otaczającej nas przyrody. Na stoiskach parków krajobrazowych  można było wziąć udział w mini-konkursach, grach i zabawach. Prezentowano eksponaty przyrodnicze i materiały edukacyjne oraz rozdawano liczne gadżety edukacyjno-promocyjne w postaci map, ulotek, folderów czy zakładek do książek. Przy stoisku Wdeckiego Parku Krajobrazowego można było dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących występującego na terenie parku klejnotu Borów Tucholskich jakim jest zimorodek.

   
 • II edycja Konkursu „GOZ-podarz 2022″

  23.06.2022

  Zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu „GOZpodarz 2022″, promującym dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego! Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

  Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) to świadome podejście, że wartość surowców, materiałów i gotowych produktów powinna zostać zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wytworzonych odpadów. Podstawą tej koncepcji jest tzw. piramida 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj.

   
 • Udali się do Wielkopolski, by powtórzyć zeszłoroczny sukces!

  09.06.2022

  W miniony wtorek, 7 czerwca 2022 r. drużyna z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego reprezentowała województwo kujawsko-pomorskie w etapie ogólnopolskim konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski o temacie przewodnim „O wodzie w przyrodzie”. Już XXI raz młodzież z całej Polski zmagała się z tematyką parków krajobrazowych i innych zagadnień związanych z ekologią, ochroną przyrody i środowiska. Tym razem finał odbył się w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

   
 • GRA MIEJSKA „EKO PRZYGRODA NA PROMENADZIE”

  07.06.2022

  1 czerwca 2022, przed południem, na kilka godzin, więcborską promenadą zawładnął dziecięcy gwar za przyczyną uczniów klas 1-3, którzy dotarli tu ze szkół podstawowych gminy Więcbork, by wziąć udział w grze miejskiej pod nieco zagadkowym tytułem  „EKO PRZYGRODA NA PROMENADZIE”.

  W przygotowanie tej atrakcji z okazji Dnia Dziecka  zaangażowało się wiele osób, organizacji  i instytucji. Poza celem głównym – czyli wywołaniem uśmiechu na dziecięcych twarzach  w dniu ich święta, postanowiliśmy  zintegrować  podmioty usytuowane w najbliższej, ale i też nieco dalszej okolicy Promenady. Z inicjatywy głównych organizatorów tj. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku oraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, odbyło się spotkanie organizacyjne, które pozwoliło na wypracowanie ciekawego planu gry miejskiej.

  Uczestnicy mieli za zadanie zebrać pieczątki w  4 punktach położonych wzdłuż Promenady, w których czekały na nich gry, zabawy, quizy i zagadki, a przede wszystkim dużo dobrej  zabawy i odrobina nie podręcznikowej wiedzy, której towarzyszyła prawdziwa pasja.   Swoje punkty przygotowali – PZW Szkółka Wędkarska „Złote Leszcze” Więcbork, Gmina Więcbork – Referat ds. Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Dróg, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku oraz Krajeński Park Krajobrazowy. Był jeszcze na trasie gry punkt piąty – niespodzianka – przygotowany przez niezawodnych Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w  Więcborku, który był dla dzieci  nagrodą za pokonanie całej trasy i zdobycie kompletu pieczątek. To co działo się na poszczególnych punktach niech, przynajmniej po części, zostanie tajemnicą , a to dlatego, iż  mamy nadzieję, że tak dobrze rozpoczęta współpraca i ciekawa  forma jaką przybrała będzie miała w przyszłości  swoją kontynuację.

   

Warto zobaczyć

 • Dąbrowa

  13.08.2013

  Położona 6 km na południowy zachód od Kamienia Kr. Pierwsza wzmianka z 1819 roku. Pierwotnie był to obszar leśny należący do miasta. Został rozparcelowany i oddany w dzierżawę kolonistom niemieckim, którzy założyli osadę. W połowie XIX wieku znaleziono tu skarb srebrnych monet i biżuterii ukryty w XI wieku. Z dawnej zabudowy dotrwało do dziś kilka zagród z XIX i pocz. XX wieku. Dawną szkołę przekształcono kilka lat temu w tzw. „Zieloną Szkołę” - służącą w sezonie za bazę noclegową dla turystów. W pobliżu wsi znajdują się również rezerwaty przyrody „Buczyna” i „Gaj Krajeński”.

   
 • Lutówko

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie na północnym brzegu Jeziora Lutowskiego (niestrzeżone kąpielisko), na szlaku turystyki pieszej. Ma tu swoją siedzibę Nadleśnictwo Lutówko. W okolicznych lasach, na zachód od wsi, znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Lutowo“, „Gaj Krajeński“, „Buczyna“ i „Dęby Krajeńskie“.

   
 • Wałdowo

  13.08.2013

  Wieś w gminie Sępólno Krajeńskie. Gotycko-renesansowy kościół z 1621 roku, plebania i budynek gospodarczy w stylu klasycystycznym z początku XIX wieku, chata drewniana z 1830 roku.

   
 • Orle

  13.08.2013

  Wieś położona w środku gminy Mrocza, w powiecie nakielskim. Godny uwagi jest najstarszy na tym terenie zachowany obiekt sakralny - kościół z XV wieku, odbudowany w XIX wieku. Na sztucznej wyspie Jeziora Witosławskiego znajdują się ruiny dworu obronnego z XV wieku. W miejscowości założenia parkowo-dworskie. W leśnictwie 12 brekinii uznanych za pomniki przyrody.

   
 • Kęsowo

  13.08.2013

   

  Wieś gminna w powiecie tucholskim. Wymieniona w dokumentach historycznych z 1361 roku, jako wieś rycerska. Możliwe jednak, że już w VII-VIII wieku istniała tu osada, która utrzymywała kontakty z ze znajdującym się niedaleko, wśród łąk pod Obrowem, grodem obronnym. Potwierdzeniem tego mogą być odkryte niedaleko Kęsowa groby skrzynkowe.

  We wsi późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku oraz poewangelicki kościół z lat 1905-1910.